Логопедичен урок за играчки старша група. Резюме на открит логопедичен урок в старша група на тема „Играчки. Съставяне на история въз основа на поредица от сюжетни картини

Тема: Тайните на дърветата.

ЦЕЛ: Да запознае децата с особеностите на дърветата. Научете се да виждате връзката на дърветата с околната среда (вода, слънце, почва, животни, насекоми). Активиране на възможността за изследване на отсечената част от дървото с помощта на различни анализатори. Закответе имената на части от дървото. Продължете да учите децата да поставят хипотези, да задават въпроси, да дефинират ноемврийски понятия, да провеждат експерименти, да правят заключения. Да се ​​формира представа за значението на дърветата в човешкия живот, да се даде представа за направата на хартия. Да възпитава уважение към дърветата, екологична култура.

ПРОЦЕС НА УРОКА

Въпрос: Деца, къде започва сутринта?

Д: От сутрешни упражнения, от усмивка, от миене, от закуска. Кои са думите за започване на нов ден? Сутринта започва с поздрав. Да се ​​усмихнем и да поздравим гостите, дай на всички добро настроение.

В: Нека си спомним кое време на годината е? Моля, докажете, че е есен.

Д: Навън стана студено. Духа студен вятър. Слънцето не топли както през лятото. Дните стават все по-къси, а нощите - по-дълги. Мъглите често покриват земята. Възрастни и деца се обличат топло. Птиците отлетяха към топлите земи. Животните се подготвят за зимата. Хората прибират реколтата. Има силни валежи. Тревата изсъхва. Листата падат от дърветата.

Въпрос: Есен (какъв вид?)

Д: Златокос, игрив, променлив, дъждовен, тъмен, мрачен, пурпурен, тих, плодовит, скучен, мъглив, студен, мечтателен, очарователен, тъжен, щедър, трудолюбив, богат.

Кой месец есента е? Защо се казва така? (ноември).

А днес ще разгледаме всичко, свързано с дърветата и явленията на ноември.

Дидактическа игра "Кой е приятел с дърветата?"

Трябва да изберете илюстрации с приятели на дървото и да обясните защо са приятели? (Създайте схема).

Упражнение „Дърветата приличат ли на хора?“

В: Децата изглеждат ли като дървета за хората?

Д: Дърветата имат деца и хората имат деца.

Да, защото са живи, те дишат.

Клоните им са като човешки ръце, а стволовете им като крака.

Те се движат, шумолят листа.

В: Дърветата растат като хората.

Д: Не, защото хората могат да ходят и да говорят, но дърветата не могат).

В: - И дърветата имат носове? Могат ли да дишат?

Д: - Не, няма носове, но те като нас дишат. В това им помагат листата. Всеки лист има малки дупки за абсорбиране на въздух. Листата вдишват замърсения въздух и отделят чист въздух.

В: - И дърветата имат очи? Могат ли да видят?

Д: - Не, което означава, че не виждат).

В: - Дърветата имат ли уста? Как се хранят?

Д: - Дърветата получават необходимата храна от корените. Корените абсорбират хранителни вещества, разтворени във вода.

В: - От какви части се състои дървото?

D .: - корен, ствол, корона, клони.

В: - Ще се превърнем в изследователи и ще изследваме части от дървото, седнете на местата си.

Опит 1. "Знаци на дърво."

Въпрос: Какво е това? (Част от дърво, пън). Разгледайте изрязаното парче дърво. Какво е чувството? (Твърдо, топло, гладко, грубо). Какъв цвят е? (кафяво). Миризма. На какво мирише дървото? Дървото поддържа топлина, така че къщите се строят от него.

Опит 2. "Възрастта на дървото."

В: Как можете да разберете възрастта на човек? Как мислите, че можете да разберете колко дълго живее едно дърво? Обикновено отколкото по-старо дърво, толкова по-дебел е. Ако се отсече дърво, тогава на изрязаното място ще се виждат пръстени, по които определят на колко години е дървото. Наричат ​​се още годишни пръстени: измина една година - добавен е един пръстен.

Опит 3 "Измерване на дебелината на багажника с въже."

Децата с въже измерват дебелината на изрязаните части на дървото, върху което правят отпечатък с флумастер. Изправете двете въжета, сравнете ги по дължина. Определете кой има по-дебел пън (работете по двойки).

Определихме възрастта на дървото и сега нека поиграем малко.

Дидактическа игра "Есенни листа".

1. Листът е жълт, като ... (глухарче, пиле, слънце, злато)

2. Листът е лек, като ... (пух, пера, снежинка, паяжина)

3. Листото лети наоколо и кръжи, като ... (птица, пеперуда, цветно венчелистче)

4. Земята е покрита есенни листакато ... (килим, одеяло, покривало)

Упражнение „Защо се случва“.

В: Обяснете защо листата падат?

D: 1. Дърветата не поемат вода, това прави листата чупливи и окапват.

2. Става студено, листата изсъхват.

3. През есента има малко светлина, дните са кратки, така че листата пожълтяват и стават червени

В: А сега ще измислим страхотно обяснение защо листата падат.

1) Вятърът не иска да бъде приятел и откъсва листата.

2) Идва есента и омайва дървото до пролетта.

3) Есента е самохваллива, показва се пред лятото, пролетта, зимата, има много красиви тоалети, така че става сива.

4) Дърветата обичат лятото, когато дойде есента, те не й се подчиняват и хвърлят листата си и заспиват.

5) Есента събужда зъл вятър, духа и къса листата.

В .: Днес ще се окажем в приказка и ще разберем защо листата падат. За да направите това, кажете вълшебни думи.

Разглеждане на приказка-драматизация:

"Приказката за момичето Маринку"

Маринка: Защо шумолят листата? Защо пожълтява през есента?

Дъб: Листата ми шепнат, защото се радват на слънцето. Зелено, защото във всяко листо има много, много зелени зърна. Зърната са толкова малки, че не можете да ги видите. Но всяко зърно е като растение, скрито под кожата на лист. Тези растения приготвят храна за цялото дърво.

Маринка: Не, дървото се храни от корените.

Дъб: И без корени не можеш, работи като помпи изпомпват вода от земята. В тази вода се разтварят много необходими вещества, но това не е достатъчно. Така че малките зелени растения, които са в листата, започват да работят. Те вземат мръсен въздух от този въздух, вода, извлечена от корените, произвеждат семена-растения строителни материализа нови клони, пъпки, корени.

Маринка: Не исках да те будя, вкопчих се в листата, иначе последните ще изчезнат.

Дъб: О, ти! Време е да си почина. Сега дните стават все по-къси, има по-малко светлина, следователно е време дърветата да спят. В листата зелените растения изчезнаха, разтвориха се. Като захар във вода, защото обичат топлината и щедрото слънце. Нямаше зелени зърна, листата станаха жълти и червени, защото се появиха жълти и червени зърна. И тогава листата изсъхват и падат.

Маринка: Какво ще правиш без листа? Кой ще те храни през зимата?

Дъб През зимата дърветата нито ядат, нито пият. През зимата ние не растем, не цъфтим, само спим.

Въпрос: Предлагам да се върнем в детската градина и да тестваме какво ни казаха Маринке и дъбът.

Трябва да размахвате ръце, да кръжите около вас

Слезте и се качете, стигнете до приказния свят.

В: Вижте зеленото листо, което изобразява? (Зелени листа с растения).

Как растенията са от полза за дървото? Какво е необходимо, за да работят тези фабрики? (Слънчево, светлината е най-важното нещо за листата).

Защо листата пожълтяват? (През есента има малко светлина, защото дните са по-къси. Зелени зърна в листата - растенията изчезват, остават само жълти и червени).

Изживейте "Защо листата са зелени"

В: Поставяме лист хартия бял плат, почукайте го с кубче. Какво се е появило върху тъканта? (Зелени петна). Именно това зелено вещество оцветява листата. Когато настъпи есента, става по-студено по-малко слънце... Това зелено вещество постепенно намалява, докато изчезне напълно. Какво се случва след това с листата. (Става жълто, червено, лилаво, оранжево).

Въпрос: Момчета, какви са ползите от дърветата? (Украса е на парка, дава плодове на хора и животни, пречиства въздуха, дом за животни, птици, дава на хората сянка, прохлада, лекува, правят мебели, съдове, хартия от него).

Изработка на хартия.

Въпрос: От какво е направена хартията? Да направя добра хартия, трябва да отсечете дървета. Хората са се научили да правят хартия от използвана, отпадъчна хартия, за да опазят дърветата.

В: Първо трябва да разкъсаме хартията на малки парченца. Нека ги сложим в блендер. Напълнете всичко с гореща вода и разбийте всичко в блендер. Ще направя това сам, защото горещата вода може да се изгори, а блендерът е електрически уред, при използване на който трябва да спазвате предпазните мерки. Получихме "кача". Добавете PVA лепило, гваш от всякакъв цвят. Получаваме решението.

Нека започнем със забавната част - изработването на лист хартия.

В: Пред всеки от вас има кърпа върху кърпа, покрита с плат, гъби и обръч с мрежа. Вземете обръча за бродиране, потопете го в хартиената каша. Когато в мрежата има достатъчно смес, покрийте обръча с „кашата“ с кърпа и гъба, за да събере излишната влага. Украсете с листенца, цветни листенца и оставете да изсъхнат. (Децата правят хартия, учителят помага).

Въпрос: Хартията е готова за употреба, когато изсъхне. Направих хартията предварително, изсуших я и сега ще я покажа. Не забравяйте, че използваната хартия трябва да се рециклира - това ще помогне да се поддържат живи много дървета.

Резюме на урока: просто и без проблем.

Корекционно-възпитателни задачи.

  • Научете децата да отгатват гатанки.
  • Научете се да запомняте и повтаряте верига от три думи.
  • Научете се да образувате относителни прилагателни.
  • Учете децата да композират описателен разказпо зададена схема.
  • Научете децата да различават и назовават насложени контурни картини.
  • Научете се да образувате родителен падеж на съществителните.
  • Да се ​​затвърдят и изяснят знанията на децата за играчките.

Корекционно-развиващи задачи.

  • Развийте речника на децата по темата за играчките.
  • Развийте логическото мислене.
  • Развийте се фини двигателни уменияпръстите.
  • Развийте координацията на речта с движението, ритъма и темпото на речта.

Корекционно-възпитателни задачи.

  • Да насърчава култура на общуване и поведение в класната стая.
  • Да насърчава взаимното разбирателство, доброжелателност, независимост, инициативност.

Методически техники ^

Изработване на гатанка.

Изненадващ момент.

Демонстрация на дидактически материал.

Материали и оборудване:

Демонстрация- играчки: плюшено мече, топка, пирамида, кукла, кола.

Дозиране- Листове с насложени контурни картини, моливи.

Лексикален материал:

Думите:мече, плюшено мече, кукла, топка, резервоар; матрьошка, мечка, кофа, кола, кубчета, въртележка, чаша, пирамида, мозайка; лото, флейта, къща, зайче, куб, кон, камион, топка, телефон, лопата, лисица, влак, ясли, влак.

предлага:Ще направя пирамида от дърво. Тя ще бъде направена от дърво. Ще направя самолет от пластмаса. Ще бъде пластмаса. Ще ушия заек от вълна. Ще е вълнен...

Предварителна работа ^

Четене измислицаза играчки, играчки за рисуване.

Ход на урока

Организиране на времето

Децата стоят, хванати за ръце.

Учител логопед:вдъхнахме през носа добро настроение, красота, доброта и издишахме през устата си всички наши оплаквания и мъки.

Упражнение „Повторете правилно“.

Учител логопед:Този, който повтаря след мен, ще седне.

Кукла - топка - резервоар; матрьошка - мечка - кофа; машина - кубчета - въртележка;

чаша - пирамида - мозайка; лото - лула - къща, зайче - куб - кон; камион - топка - къща; телефон - гребло - лисица; влак - топка - креватче.

(Децата повтарят и сядат на местата си.)

Учител логопед:Какво мислите, че ще говорим днес в клас?

Отговорите на децата: (за играчките).

Главна част

1. Говорим за играчки

Учител логопед:В нашия клас ще дойде гост. Но кого ще разберете, като отгатнете гатанката.

През зимата спи в бърлога

Под огромен бор

И когато дойде пролетта

Събужда се от сън.

Отговорите на децата:(мечка).

Учител логопед:Мечето ни донесе кошница с играчки (кукла, пирамида, матрьошка, зайче).

Всички обичате играчки, играйте с тях. Знаете ли къде се правят играчките?

Отговорите на децата.

Учител логопед:Играчките се произвеждат във фабрика за играчки от възрастни. Фабриката разполага с различни работилници и всяка изработва различни играчки от много материали. Например топка е направена от гума, пирамида е направена от дърво, лото е направено от хартия, мечка е направена от плат, пишеща машина е изработена от желязо или пластмаса (логопед вади играчки от кошница) . Толкова е различни материалитрябва да направя играчки за вас. И тогава художникът ги рисува със специални бои и те стават ярки.

2. Упражнение "От какво е направена играчката?"

Учител логопед:Момчета, ние също ще направим любимите си играчки от различни материали и ще разкажем на мечката за това.

Ще направя пирамида от дърво. Тя ще бъде направена от дърво.

(Децата разказват и си подават мечката.)

Отговорите на децата:(Ще направя самолет от пластмаса. Ще бъде пластмаса ...)

3. Упражнение "Какво се промени?"

Логопедът поставя 4 играчки в определена последователност и приканва децата да погледнат внимателно и да запомнят как стоят. Децата затварят очи, логопедът сменя местата на играчките.

4. Упражнение "Какво изчезна?"

Логопедът премахва една играчка и кани децата да назоват предмета, който е бил премахнат.

5. Физикултурна минута "Топка"

Едно, две скачат топката. (Вълни на дясната длан, сякаш удря топка.)

Едно, две и ще караме. (Ритмично скачане на пръсти, ръце на колана.)

Момичета и момчета

Скачат като топки.

6. Гимнастика с пръсти"Играчки"

На голям диван в редица (Последователно пляскане и удряне с юмруци.)

Куклите на Катина седят:

Две мечки, Пинокио, (Сгънете всички пръсти един по един.)

И весел Чиполино,

И коте, и слонче.

Едно, две, три, четири, пет, (Разгъвайте пръстите последователно.)

Помагаме на нашата Катя (Те последователно пляскат с ръце и удрят с юмруци.)

7. Развитие на говорния слух

(Децата лежат на килима, затварят очи.)

Чуйте стихотворението, опитайте се да си представите и запомнете колко играчки имаше Андрюшка.

Андрюшка постави играчките на два реда.

До маймуната е плюшено мече.

Заедно с лисицата - заекът ятаган.

Зад тях - таралеж и жаба.

Колко играчки подреди Андрюшка? (В. Волина.)

Отговорите на децата:(шест).

Учител логопед:Назовете всички играчки на момчето Андрюшка.

Отговорите на децата:(маймуна, мечка ...).

8. Съставяне на описателни истории за играчки по картинно-графичен план:

Какво е?

От какви части се състои?...

Каква форма? ...

Какъв цвят?...

От какъв материал е направено?...

9. Упражнение "Наслояване на изображения"

Децата имат листовки на масите си.

Учител логопед:Мечето е подготвило задача за вас. Вижте какви играчки са изрисувани върху вашите листчета.

Отговорите на децата:(топка, въртележка, пирамида).

Учител логопед:Момичетата ще оцветят въртележката с цветни моливи, а момчетата ще изрисуват пирамидата.

(Децата изпълняват задачата.)

Учител логопед:Браво момчета! Изпълнихте задачата на мечето.

Заключителна част

Учител логопед:„Момчета, време е мечката да се прибере при мама. Спомнете си какво ни донесе мечката. Какви игри харесахте?" (Мечката се сбогува и си тръгва.)

литература:

1. „Забавни ABC изследвания“. Книга за учителя. / Съставител В.В. Волина. - М .: Образование. 1991 г.

2. "1000 гатанки". Популярно ръководство за родители и възпитатели. / Съставители Н. В. Йолкина, Т. И. Тарабарина. - Ярославл: "Академия за развитие". 1998 г.

3. Нищева Н. В. "Тетрадка № 1 за старша логопедична група (2 години обучение) - Санкт Петербург:" ДЕТСТВО-ПРЕСА ", 2007 г.

4. Метельская Н. Г. "100 минути по физическо възпитание в часовете по логопедия." - М.: ТС сфера, 2008.

5. Кузнецова Е. В., Тихонова И. А. "Развитие и корекция на речта при деца на 5-6 години." М.: TC Sphere, 2004.

Цел: разширяване на пасивния и активния речник по темата, образуване на просто изречение, обучение на използването на родовия падеж на съществителните.

Оборудване: сюжетни и предметни снимки за лексикална тема, помагало „Горски приказки”, индивидуални огледала, играчки, илюстрации към помагалото „А. Барто „Играчки“.

Ход на урока

1. Организационен момент.

Познайте коя дрънкалка свири?

2. АЕЦ.

Какви подаръци обичате да получавате? Децата се викат. Логопедът обобщава, че това са играчки, в нашата градина има много.

3. Съобщение по темата на урока.

Днес ще говорим за играчките.

4. Обяснение на новия материал.

Дидактическа игра „Играчките дойдоха при нас“.
Логопедът носи играчки на камион, моли за помощ за разтоварването на камиона и назовава играчките.

Децата вземат една играчка наведнъж, наричайки я „Имам зайче“.
- Играта "Каква играчка има?"
На масата са подредени четири играчки. Децата затварят очи. Една играчка е премахната. След това децата са поканени да разгледат внимателно и да кажат коя играчка не е. Например: „Няма мечка. Няма кукла."

5. Физически минути.

Моята весела, звънтяща топка
Къде се втурнахте да галопирате?
Синьо, червено, синьо
Не мога да бъда в крак с теб!
Гимнастика с пръсти:
Там, в ъгъла, има играчки, които почиват в тишина ...
Гостите ми подариха пет играчки на рождения ми ден:
Едното е сивоухо зайче. Две - имам тръба.
Три - сега ще ви покажа черногривия кон.
Моята кафява мечка е на четири. Червена катерица - пет.
Но не мога да преброя всичките си играчки.



Момичетата и момчетата са приятели в нашата група.
Ти и аз ще се сприятелим с малки пръсти.
(Свържете дланите с изпънати пръсти. Едноименните пръсти се отблъскват един след друг и се съединяват.)

6. Осигуряване на нов материал.

Логопедът моли внимателно да погледне и запомни реда, в който са подредени играчките, и след това кани децата да играят с тях. Докато децата играят, той чете стихотворение.
И сега момчетата имат нужда
Почистете играчките заедно
Почистете, а не счупете.
Ще играем отново по-късно!
След това се произнася фразата: "Играчките на място!" Децата трябва да подреждат играчките в реда, в който са били.
- Разглеждане на илюстрации, изобразяващи жилища от различни
животни.

7. Обобщаване на резултатите от урока.

Логопед чете на децата стихове на А. Барто от цикъла „Играчки“. Пита за какво е стихотворението, като води децата до заключението, че това е играчка.

8. Оценка на работата на децата.

Който се е справил добре, нека играе сега.

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция

детска градина "Альонка"

Никифоровски район на Тамбовска област

Играчки

Резюме логопедична терапия класове в старша групапо лексикалната тема

подготвени

учител логопед

Давидова Елена Юриевна

об.п. Дмитриевка

Ноември 2017 г.

цели: Разширяване и систематизиране на речника по темата "Играчки" Тяхното предназначение, подробности и части от които се състоят; материалите, от които са направени.

задачи: Развитие граматическа структурареч с помощта на игри и упражнения (Да научат децата да образуват умалителна форма на съществителни, съгласуване на прилагателни със съществителни, съгласуване на местоимението на съществително в род и число). Развитие на вербални комуникативни умения, съгласувана реч, зрително възприятие, внимание, мислене. Развитие на речеви слух, общи двигателни умения, координация на речта с движението

Оборудване: снимки на играчки изрязани снимки на играчки

1. Ход на урока

Логопед: Момчета, днес при нас дойдоха гости. Искате ли да знаете кой?

(Да, ние го правим).

(Логопедът изважда пирамида, матрьошка, количка, топка.)

Какво е? Как можете да ги наречете с една дума? (Играчки)

Точно така!

Днес ще говорим за играчките.

Логопед: Момчета, обичате ли да отгатвате гатанки?

(да)

След това се опитайте да отгатнете.

Той е гумен, устойчив

Така че поискайте ръцете си,

За да хвърлите и хванете, карайте по пътеката.

(топка)

Въртене на един крак

И изведнъж тя падна на една страна,

Легнах на пода с шум

Многоцветен...

(въртележка)

Малкият брат има много от тях:

Пътнически, товарни и специални такива.

В този отварям вратата

Пясъкът е зареден в това...

Брат ми и аз, честно казано

Играем в тях по цял ден.

С какво си играя, кажете ми приятели?

(автомобили)

Тя прилича на актриса

V красива роклясребрист,

Ще й разкажа една история -

Тя ще затвори очи

Да играем - ще спим

Ще я сложа да спи.

Каква сладка играчка:

Дъщеря сутрин, приятелка следобед? (кукла)

Ще построя къща от тях,

Пирамида, космодрум.

Какви са тухлите

Как са кибритените кутии? (Кубчета

Усмихват се един на друг

Те са поставени един в друг,

Дървени като лъжици!

Знаете ли кой е това? (матрьошка)

2. Играта "Един-много"
топка - топки;

слон - слонове;

машина - машини;

кукла - кукли;

патица - патици;

мечка - мечки;
зайче - зайчета;

куб - кубчета;
матрьошка - гнездене;

лъжичка - лъжици
барабан - барабани.

3. Играта “Какво е от какво”.

Логопед: Кой знае от какво са направени играчките? (изработени от дърво, желязо, пластмаса, гума, плат, хартия).

Ако играчката е направена от дърво, каква е тя? (дървен)
Ако играчката е направена от желязо, каква е тя? (желязо)
Ако играчката е пластмасова, каква е тя? (пластмаса)
Ако играчката е направена от гума, каква е тя? (каучук)
Ако играчката е направена от хартия, каква е тя? (хартия)
Ако играчката е от плюш, каква е тя? (плюшен)
Ако играчката е от стъкло, каква е тя? (стъклена чаша)

4.Физминутка "Буратино"

Пинокио ​​се протегна

Веднъж се наведе

Две, наведени

Три, наведени

Той разпери ръце встрани,

Изглежда не намерих ключа.

За да ни вземем ключа

Трябва да се изправите на пръсти.

5 Игра "Голямо - малко"
Има много играчки, а сега нека ги наречем галено.
топка - топка;

слон - слон;
машина - машина;

кукла - хризалис;

патица - патица;

самолет - самолет;

заек - зайче;

лъжичка - лъжичка.

6 ... Игра "Какво, какво, какво"
Да кажем какви играчки имаме.
Играчки (какви?) - малки, големи, красиви, цветни, меки, любими, гумени, дървени...
Кукла (каква?) - умна, красива, голяма, говореща,….
Колата (каква?) - красива, голяма, пътническа, товарна,….
Топка (каква?) - красива, цветна, малка, ...
Самолет (кой?) - красив, играчка, пластмасов, ...

7. Играта. "Събирайте снимки."

Логопед: Съберете снимки и назовете играчките, които имате (кукла, чаша, количка, мече, зайче, хеликоптер).

8 "Четвъртата екстра"

Логопед: Ще ви покажа снимки, вие ми кажете каква допълнителна снимка.

(банани)

Резюме

логопедични часовевърху развитието на речта

на тема: Играчки.

MBDOU d \ s номер 16 "Златен ключ"

подготвителна логопедична група номер 5

учител-логопед Горбатенко М.Н.

Корекционни и образователни цели:

Формирайте идеи за играчки. Усъвършенствайте речника по темата, формирайте обобщаваща концепция за играчка.

Цели за корекция и развитие:

Засилване на речевата дейност на децата. Подобряване на диалогичната реч, говорния слух, вербалната памет, зрителното възприятие и вниманието. Развитие на общи, фини двигателни умения на пръстите. Развитие на фонемните процеси.

Корекционни и образователни цели:

Формирайте умението за взаимодействие. Да възпитава интерес, любов и уважение към играчките. Подкрепете у децата желанието за самостоятелност, инициативност.

Оборудване:

Кубчетата със снимки са демо. Снимки за играта "без какво?", Пликове с изрязани картинки на играчки, салфетки, цветни моливи, лепило - според броя на децата.

Статив, маса, цвете - седемцветна хартия.

Предварителна работа:

Четене от учителя - логопед на разказа на В. Катаев "Цвете - седемцвете". Разучаване на гатанки за играчки с деца.

Ход на урока

Време за организиране:

Логопедът кани децата да се разходят по килима. Децата стоят в кръг.

Момчета, имам вълшебно цвете в ръцете си, но как се казва? (цвете - седем цвете)

правилно. Това цвете ще изпълни всички наши желания. Днес ви каня да отидете в прекрасния свят .... Искате ли да отидете там? (да)

За да стигнете до там, трябва да откъснете едно листенце и да кажете вълшебните думи.

Знаеш ли какви думи да кажеш? (да) Как трябва да се произнасят? (ясно, отчетливо, силно).

Децата произнасят в хор.

Лети, лети листенце

През запад на изток

През север, през юг

Върнете се в кръг.

Щом докоснеш земята -

Да бъда по мое мнение воден.

(логопедът откъсва едно листенце)

И за да разберем как се нарича този прекрасен свят, трябва да отгатнем думата.

Искате ли да знаете името? (да)

Главна част:

Задача номер 1 (Кубчета със снимки)

Цел: развитие на фонематичен слух.

Погледнете внимателно, на масата ми има кубчета, показват снимки. За да разгадаете дума, трябва да идентифицирате първия звук в името на всяка картина.

Индивидуална анкета:

Ще отговорят само тези момчета, които питам.

- (първо дете) Моля, кажете ми кой е първият звук в думата кола? (м)

- (второ дете) кой е първият звук в думата индианец? (И т.н.

снимки: кола, индианец, риба - (свят)

Игла, Гъба, Рак, Охлюв, Шапка, Смърч, Котка - (играчки)

Децата четат в хор какво са направили – „Светът на играчките”.

Попаднахме в "Светът на играчките". Много добре!

Задача номер 2 (Изрежете снимки на играчки.)

Цел: да се научи на възприемане на холистичен образ; развивайте вниманието - (снимките се разпределят, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на детето от 3, 4, 5, 6 части).

Играчките са различни. Кои? Ще разберем, когато сглобите играчката от частите. Седнете тихо на масите. Вземете плика, извадете парчетата и всеки вземете своята играчка.

Какви играчки направихте? (различен, светъл, красив)

Много добре!

Задача номер 3 (Излюпване)

Цел: да научи децата да се излюпват в зависимост от посоката на контура.

Съответствие с граници и размери. Развийте фините двигателни умения.

Момчета, знаете ли гатанки за играчките? (да)

Сега ще видим как можете да гадаете и отгатвате гатанки.

Момчета, отговорите са на листчетата, трябва да намерите отговора и да го засенчите сами.

Как ще се излюпим? (без да излизате извън контура, внимателно, спазвайки разстоянието).

Момчетата са подготвили гатанки за вас. Слушайте ги внимателно.

Гатанки (децата засенчват отговорите, три снимки: мечка, топка и матрьошка).

(първо дете)

Дебел той

И косостъпие,

Той има големи лапи

Изработени са от плюш.

Не можете да го измиете под душа. (Плюшено мече)

(второ дете)

Въртя се в градината

Дойде до портата

Навита под портата

Изтичах към завоя.

там ме удари колело,

Пръсна, затръшна - това е всичко. (топка)

(трето дете)

Наблизо има различни приятелки

Но си приличат.

Всички седят един в друг,

И само една играчка. (матрьошка)

Отговорите на децата се задават индивидуално. Какво е? Как позна?

Много добре!

физ. минута - изпълнява се "Буратино" (2 пъти).

Пинокио ​​се протегна

Едно - наведено, две - наведено,

Разперете ръцете си встрани

Явно ключът не е намерен.

За да вземем ключа за него,

Трябва да се изправим на пръсти.

Бъди по-силен от Пинокио,

Ето го - златният ключ.

Задача номер 4 Игра "Без какво?"

Цел: Разширяване на речника по темата. Подобряване на граматичната структура на речта. Образуване и употреба на родови и инструментални форми на съществителни имена. Развитие на зрителното внимание.

Децата отиват до статива.

Играчките за момчета са нови и стари. Как трябва да се справяте с любимите си играчки? (те трябва да бъдат защитени, обичани, а не счупени)

Вижте моите снимки на стари играчки тук. Те трябва да бъдат ремонтирани, за да бъдат като нови. Искате ли да им помогнете? (да)

Снимки на играчки: (Пинокио ​​без нос, кола без колело, маса без крак, влак без лула, заек без ухо, самолет без крило, мечка без лапа, кукла без ръка, количка без дръжка, чайник без нос.)

Децата се редуват да вземат липсващата част от играчката и да я прикрепят към статива с магнит.)

Много добре!

Задача номер 5 (Танграм - лисичка, заек, вълк)

Предназначение: сгъване на фигурите различни форми... Развийте оперативно мислене, въображение, креативност, познавателен интерес.

Изненадващ момент:

Почукване на вратата. Писмо от играчки до деца.

Логопед чете писмо: "Помощ, помогнете ми да ме сгъна на парчета"

Момчетата ще помогнат ли на играчките? (да)

Работете на маси.

Нека помогнем да съберем снимка на играчките.

Индивидуално проучване кой каква снимка на играчката е получил.

Игра с пръсти"Играчки".

На голям диван в редица, (пляскане, редуващо се с юмруци)

Куклите на Танина седят (пляскат, редувайки се с юмруци)

2 мечки, Пинокио ​​(свийте по един пръст на всяка ръка)

И весел Чиполино. (сгънете по един пръст на всяка ръка)

И коте, (свийте по един пръст на всяка ръка)

И слончето. (сгънете по един пръст на всяка ръка)

Едно, две, три, четири, пет - (стискане и разтискане на юмруци)

Помагаме на нашата Таня (пляскане, редуващо се с юмруци)

Задача номер 6 Творческа.

Цел: развива фината моторика. Подкрепете у децата желанието за самостоятелност, инициативност, индивидуалност.

Момчета, нека донесем вкъщи подаръци от страната на играчките за вашите любими сестри и братя за майки и татковци? (Нека да)

Искате ли да подарявате? (да)

Имате играчки за кучета и зайчета на масите си. Нека използваме салфетки, за да направим нашите играчки пухкави.

Децата правят апликацията.

(Откъснете малки части от салфетката, разточете ги на малка бучка и ги залепете върху картината.)

Момчета, време е да приключим нашето пътуване с вас.

Децата ходят на логопед. Учителят - логопед взима цвете - седем цвете в ръцете си.

Вижте, все още има много венчелистчета, останали на нашето цвете - седемцветното цвете, благодарение на което можем да влезем не само в света на играчките, но и в други прекрасни световеи да научите много нови и интересни неща.

Хареса ли ви светът на играчките? (Да). Също така много ми хареса да пътувам с вас.

Отражение на децата. (в края на урока)

Цел: придобиването от децата, наред със знания и умения, на рефлексивна способност, която позволява на детето да оцени резултата от собствената си дейност, т.е. да осигури самообразование, самообразование и саморазвитие.

Нека се опитаме заедно не само да разкажем, но и да покажем отношението си към пътуването. Тези момчета, които вярват, че са успели в час - елате и се снимайте с мечка, която се усмихва. Тези момчета, които са на загуба в нещо - елате и се снимайте с мечка, която ви гледа замислено (вижте Приложение № 8).

Индивидуално проучване на децата какво, кой и защо им е харесало пътуването повече. Кое от момчетата, в коя задача е изпитало трудности.

Използвани книги:

Н.В. Нищева - дидактическа игра"Играй".

Н.В. Нищева – „Резюме на подгрупови логопедични занимания в подготвителна група детска градиназа деца с OHP“.