Abstrakt otvorenej triedy moje mesto. Synopsa integrovanej hodiny v strednej skupine „Moje mesto. Pre kognitívny vývoj

Téma týždňa: Moje mesto.

Forma uskutočnenia: kvíz „Čo? Kde? Kedy?"

Dátum: marec 2012.

Integrácia vzdelávacích oblastí:

Poznanie, komunikácia, socializácia, čítanie beletria, umelecká tvorba.

Cieľ: Pokračovať v tvarovaní elementárne reprezentáciežiakov o ich malej domovine - meste Novokuibyshevsk.

Vzdelanie:

Systematizovať myšlienku, že pre každého človeka je malou domovinou miesto, kde sa narodil, kde prešlo jeho detstvo;
pokračovať v oboznamovaní s pamätihodnosťami mesta Novokuibyshevsk;
pokračujte v upevňovaní vedomostí o svojom priezvisku a priezvisku;
zlepšiť schopnosť vytvárať domy rôznych veľkostí a architektúry kreslením polotovarov (siluety architektonických štruktúr); nezávisle vyberte farbu farieb, aby ste vytvorili všeobecnú kompozíciu.

Vývoj:

Rozvíjať tvorivé, kompozičné schopnosti, predstavivosť žiakov;
Rozvíjať verbálne komunikačné schopnosti, formovať schopnosť expresívneho čítania poézie.

Vzdelanie:

Na podporu vlasteneckých citov, lásky k vlasti;
Naďalej podporovať dobré vzťahy medzi deťmi.

Materiály a vybavenie:

„Rozprávková guľa“ nití, počítač na premietanie prezentácií zo série „Moje mesto“, papier na kreslenie s obrázkom mestskej krajiny, farby, štetce na kreslenie, obrúsky, prírezy na samostatnú prácu (siluety architektonických štruktúr) , zvukový záznam s hudbou piesne „Blue Carriage“, točiaci sa vrchol so šípkou; plagáty: „Nenájdete hráčov - lepších ako naši odborníci!“, „Novokuibyshevsk - 60 rokov“; odznaky - emblémy pre tímy: „Odborníci“ a „Eruditi“; „Rebus s písmenami“; ceny; emblémy "Urban polymath", masky - klobúky kvetov pre hru, dve obálky, puzzle s obrázkami znaku mesta Novokuibyshevsk, karty s hádankami "Tajomný kvíz", mäkký staviteľ pre hru "Stavitelia".

Prípravné práce:

Konverzácie: „Ja a moja rodina“, „Moje mesto“.
Preskúmanie ilustrácií o meste Novokuibyshevsk, mapa mesta Novokuibyshevsk, preskúmanie štátnych symbolov (erbov) miest regiónu Samara;
Čítanie a učenie sa básní o meste, počúvanie a učenie sa piesní o našom meste v zázname,
Detské kresby na tému: „Moje mesto“,
Výroba atribútov.
Individuálna práca: Pomôžte deťom v boji proti výberu prázdnych miest (siluety architektonických štruktúr) a v procese samostatnej tvorivej práce.

Priebeh hry: na magnetickej tabuli, paneli zobrazujúcom prázdnu a fádnu mestskú ulicu, detské kresby obľúbeného mesta, plagáty. Znie hudba, deti prídu, pozdravia hostí.

Pedagóg: - Chlapci, dnes som k vám neprišiel sám, ale s malým priateľom.
- Skúste uhádnuť, o koho ide -

Rýchlo mi to povedz
Aká guľa je vyrobená z mäkkých nití?
Vyzerá ako drdol, s dlhým chvostom ...
(zámotok)

(Guľa sa valí do skupiny. Učiteľ ju vezme do rúk a priloží k uchu ...)

Pedagóg: - Lopta sa chce pozdraviť a spoznať každého z vás. Ako sa to dá urobiť? (Deti ponúkajú svoje vlastné možnosti pozdravu. Na návrh učiteľa sa deti rozhodnú odovzdať loptu v kruhu, vysloviť pozdrav a uviesť svoje meno, priezvisko a priezvisko).

Pedagóg: - Chalani. Dnes si zahráme hru „Čo? Kde? Kedy?".

Aby sme to dosiahli, musíme sa s vami rozdeliť do dvoch tímov. A s tým nám pomôže naša magická guľa. Dá vám otázky a vy odpoviete. Kto odpovie správne, posadí sa na stoličku v jednom z tímov.

Pedagóg:

Chlapci, všetci ste práve volali svoje priezvisko, meno a priezvisko.
- Kto vám dal meno, priezvisko a priezvisko? (Rodičia)
- A kedy ti rodičia dali meno, priezvisko a priezvisko? (Keď sme sa narodili)

(Pomocou lopty, ktorú učiteľ podáva deťom z ruky do ruky, deti odpovedajú na otázku, sedia na stoličkách a dostávajú rôzne farebné symboly účastníkov hry)

Pedagóg:

Správny. Každá rodina, každý človek oslavuje svoje vlastné rodinné a osobné sviatky.

Ktorý je najdôležitejší? (Narodeniny)

Narodeniny môžu byť nielen pre človeka.

Pedagóg: - Kto iný môže mať narodeniny? (Odpovede detí)

Pedagóg: - Knihy, hračky, domy a dokonca aj celé mesto majú svoj deň. Mestá, rovnako ako ľudia, dostávajú „mená“ a obyvatelia mesta oslavujú svoje narodeniny.

Naše mesto oslavuje 60. výročie.

Pedagóg: - Chlapci, povedzte mi, ako sa volá miesto, kde sa osoba narodila a vyrastala? (Rusko, vlasť, malá vlasť)

Čo znamenajú slová Vlasť a Malá vlasť? (Vlasť je krajina, v ktorej žijeme, a malá vlasť je miesto, kde sa človek narodil a vyrastal.)

Aká je tvoja malá vlasť? (mesto Novokuibyshevsk)

Ako sa volajú obyvatelia nášho mesta? (Novokuibyshevtsy).

V ktorom roku sa začala výstavba mesta? (v roku 1947)

Pomenujte osobu, ktorá viedla stavbu nášho mesta a ktorej meno sa volá jedna z ulíc nášho mesta? (Ivan Ignatievič Mironov)
- Aké ďalšie ulice poznáte v našom meste? (Sverdlov, Vorošilov, Pirogov atď.)

Každé mesto má svoj vlastný erb. Čo je zobrazené na erbe mesta Novokuibyshevsk? (tri biele ľalie na modrom pozadí)

Pedagóg:

Tímy „Experti“ a „Erudites“ sú pripravené hrať. Vyberme kapitánov tímov pomocou počítania rýmov:

Jeden dva tri štyri päť
Ideme hrať.
Priletel k nám štyridsať
A ona ti povedala, aby si šoféroval. (Deti každého tímu používajú riekanku na výber kapitánov tímu)

Pedagóg:

Publikum zhrnie výsledky našej hry.

Vážení hráči, dovoľte mi predstaviť vám svojho súpera - toto je čarovná guľa, ktorá vám bude klásť otázky. (Deti každého tímu točia hore)

Glomerulus:

Pozor, vážení hráči. Prvá súťaž „Rozcvička“.

Hráč z každého tímu musí teraz nahlas a expresívne prečítať báseň o svojom rodnom meste.

Tím „Odborníci“.

1 dieťa:

V ruskom vnútrozemí, ďaleko od hlavných miest,
Ulice sa šírili ako krídla vtákov.
Pracujúca dedina získala nový vzhľad -
A tak nové Mesto na Volge stojí.

2 dieťa:

Moje obľúbené mesto! Kvitnite a rastú!
Nikde ťa nenájdem drahší!
Chválim ťa, môj Novokuibyshevsk!
A nech som kdekoľvek - ste po mojom boku!

Eruditský tím.

1 dieťa.

Je tu malé, ale slávne mesto.
Nad Volgou, ruskou riekou.
Ubiehajú roky a je stále mladý,
Náš Novokuibyshevsk je drahý.

2 dieťa.

Každý obyvateľ miluje svoje mesto,
Ľudia sú dobrí, pracovití.
Olejkár, chemik a staviteľ
Žijú tu ako priateľská rodina.

Ples: - Výborne! Oba tímy absolvovali prvú súťaž.

(Deti točia vrchom)

Lopta: - Začnime hru. Druhá súťaž „Odpovedzte na otázku“.

Otázka na tím „Odborníci“.

1. Prečo má mesto také meno - Novokuibyshevsk? (Pretože naše mesto bolo postavené na mieste dediny Lipyagi, neďaleko mesta Kujbyšev (dnes Samara))

2. V blízkosti akej veľkej ruskej rieky sa nachádza mesto Novokuibyshevsk? (Novokuibyshevsk stojí blízko rieky Volhy - veľkej ruskej rieky)

Výborne! Toto je správna odpoveď.

Ples: - Tretia súťaž „Kto je pozorný“. (Ukážte prezentáciu mesta podľa typu hry „Štvrtý doplnok“)

Ples: - Otázka pre tím „Odborníkov“.

1. Aká ulica nie je v Novokuibyshevsku? Sverdlovské ulice, ulice Tsvetochnaya, ulice Gorkého, ulice Dzeržinského? (deti vyberú správnu odpoveď: v Novokuibyshevsku nie je ulica Tsvetochnaya)

Výborne! Toto je správna odpoveď.

Lopta: - Otázka pre tím „Erudite“.

2. Aký pohľad chýba v meste N-Kujbyševsk? Park "Dubki" Lenin, Večný plameň, Opera? (V meste nie je opera)

Výborne! Toto je správna odpoveď. Oba tímy dali na tieto otázky správne odpovede.

4. Hra „Sme stavitelia“ (Deti, na signál postavte budovu zo stavebnice)

Lopta: - A teraz je čas rýchlo hrať. Teraz s vami budeme pracovať ako stavitelia. Každý tím si postaví svoju vlastnú budovu od konštruktéra.

Úlohou je dosiahnuť, aby bol čo najrýchlejší a najspoľahlivejší. Poďme teda k úlohe.

Výborne, oba tímy sa s úlohou vyrovnali.

5. Ukážte prezentáciu typu hry „Štvrtý doplnok“.

Ples: - Otázka tímu „Odborníci.

1. Aké profesie existujú v našom meste? - Učiteľ, staviteľ, pestovateľ obilia, vodič. (V našom meste sú profesie: učiteľ, staviteľ, vodič)

Otázka na erudovaný tím.

2. Na ktorej ulici sa nachádza naša materská škola?

Na Vorošilovovej ulici, ul. Stavitelia, sv. Atď. Victory, st. Karbyšev. (Naša materská škola sa nachádza na ulici Karbysheva)

Výborne. Oba tímy tieto úlohy splnili.

6. Komplex všeobecných vývojových cvičení „Profesia“

Teraz budeme všetci spolu odpočívať, budeme vykonávať pohyby v súlade s textom.

Som šofér - umyl som auto (krok šliapania)
Sadol si za volant a vyklenul chrbát.
Motor hučal a pneumatiky
Šuchotali pred autom.
Správca zametá dvor,
Správca odváža odpadky. (predklon so súčasným trhnutím paží, simulujúci zametanie)
Náš strážca na poste
Smelo pozerá do tmy. (otočí sa doprava a doľava a priloží dlaň k očiam)
A švecké čižmy
Šiť nohy pre kohokoľvek. (ruky na páse, sadnite si, postavte sa, chodidlo striedavo vyložte na pätu)
K čižmám prišite podkovy
A - tancujte bez zastavenia.
Naši piloti sú piloti (náklony karosérie vpravo a vľavo, rovné ruky do strán)
Pripravený na let.
Som telocvikár. Môj talent
Poteší všetkých okolo. (rôzne typy skokov)
Ako šikovne vidíte na nerovných tyčiach
Vykonávam ťažký trik.
Rozhliadnite sa okolo viac zábavy: (pokojný nádych nosom a dlhý výdych)
Detský lekár je kamarát s chlapmi.

Výborne. Poriadne sme si oddýchli. Pokračujeme v hre.

7. Ďalšia súťaž „Make a Word“ (pre pozornosť)
(Tímy dostanú úlohu - čo najrýchlejšie zostaviť a vyriešiť slovo)

Úloha pre tím „expertov“.

RA - MA - CA.
EVSK - PA - CHA
RAN - SYZ
TI-YAT - IBA

Úloha pre tím „Erudite“.

GA - VOL
CA - MAR - CA.
KA - EV - PA - CHA
KA - YAN - TO

Výborne. Tímy sa vyrovnali so svojimi úlohami.

8. „Hudobná pauza“. (Deti spievajú pieseň „Zvedavý občan“ na melódiu piesne „Modrý kočiar“)

1. Ak z nejakého dôvodu nie je nálada,
Ak som zase smutný.
Beriem so sebou svojich priateľov a za hrsť sladkostí
A idem na prechádzku po meste.

Refrén:
V meste, v meste
Život je vždy v plnom prúde
Nie je čas, aby sa naše mesto nudilo.
Super, super
A túžba sa nestará
Chcem vedieť všetko o meste.

2. Prečo sa ulica volala Ozernaya?
Prečo Victory Avenue?
Prečo zo mňa plynú maličkosti ako rieka,
Môžem zistiť, čo je čo?

3. Koľko máme priestoru?
A koľko škôl?
A aké múzeum sa tu otvorilo?
Stále som nenašiel odpovede na všetko,
Chcem ich však nájsť čo najskôr.

Lopta: - Dobrá práca. Výborne ste naspievali pieseň o vašom meste.

9. „Tajomný kvíz“.

Vážení hráči, dostali ste šťastný sektor „Tajomný kvíz“.

Teraz máte možnosť navzájom si klásť otázky - hádanky. (Z každého tímu vyjde dieťa, vezme kúsok papiera s otázkou - hádanka a prečíta hádanku druhému tímu)

Úloha pre tím „expertov“.

Tajomný kvíz.

jeden. Hádajte, chlapci
Ste o meste hádaniek.
Začnem čítať poéziu
Budeš musieť pokračovať.
Vlaky sú všade hlučné
A ľudia idú všetkými smermi.
Zo všetkých strán, zo všetkých koncov,
Kto čaká na príchod vlakov.
Pozývame jedného do sály,
Čo sa volá ...
(Železničná stanica)

2. Má úžasné obrázky,
Obrazy sú vzácne a nádherné.
Ale nebudú mať dovolené ich kúpiť.
Nie preto, že by stáli veľa.
Nakoniec, toto je poklad mojej krajiny
Nie je tu obchod, ale ...
(múzeum)

3. Tu môžete vynechať písmeno,
Pošlite telegram.
Volať telefonicky
Na služobnej ceste k mame.
Obálku si môžete kúpiť tu
Balík pošlite urgentne.
Pozdravte všetkých
Koniec koncov, táto budova je ...
(pošta)

štyri. Ľudia v bielom sa nenudia
Neseďte nečinne
Priebeh liečby je predpísaný
Títo ľudia sú v bielom.
Ak niekto ochorie
Každý sa ide liečiť
Do mesta, kraja,
Detské ...
(nemocnica)

5. Čo je to za úžasný dom?
Sto detí v dome
Dom je veľmi šťastný pre deti.
Čo to je?…
(Materská škola)

6. Ak je chladnička prázdna,
Jedzte, ak nič nie je,
Nie je chlieb, kapusta,
Nie je tam žiadny olej a pohánka.
Prídete sem skoro
A vezmi košík
Kúpte si čokoľvek, čo chutí lepšie
V našom…
(obchod)

Výborne. Všetky hádanky boli uhádnuté.

10. „Zozbieraj obrázok.“

Ples: - Ďalšia úloha „Kto bude rýchlo zbierať puzzle“ so symbolom mesta Novokuibyshevsk. Každý tím v obálke dostane úlohu - zhromaždiť obrázok so symbolom mesta a uhádnuť, čo je na ňom zobrazené. (Na obrazovke počítača sa objaví „celý“ obrázok s erbom mesta; deti si ho porovnajú s vlastným obrázkom).

Výborne, oba tímy úspešne dokončili úlohu.

11. Hra s nízkou pohyblivosťou „Vysaďte kvety na kvetinový záhon.“

Účel: Na upevnenie vedomostí o farbách, schopnosti navigovať v priestore, prechádzať k hudbe, dodržiavať pravidlá hry. (Deti si nasadia masky - kvetinové čiapky, veľké kvety červenej, modrej a žlté kvety... Zvuky hudby, deti - kvety kráčajú. Keď hudba prestane hrať, deti zaujmú miesto na „záhone“ podľa farby.)

Lopta: - Výborne, vy nádherné kvety zasadili do svojich záhonov.

Zhrnutie hry „Čo? Kde? Kedy?"

Ples: - Chlapi, ste skvelí! Dnes ste mi veľmi dobre odpovedali. Vidím, že vieš a miluješ svoje mesto, v ktorom žiješ. Gratulujem obom tímom k víťazstvu a všetkým hráčom odovzdávam odznaky Urban Erudite (deti majú odznaky Urban Erudite).

12. Umelecká tvorivosť detí.

Vytvorenie všeobecného zloženia „Moje mesto“.

Ples: - Mesto má výročie, narodeniny majú 60 rokov a v také dni sa zvykne obdarúvať. Vložil som do svojej čarovnej škatule tieto papierové siluety budov, kvetov, stromov, štetcov, farieb.

A máme tiež veľký list papiera, ktorý zobrazuje úplne prázdnu a nudnú mestskú ulicu. A čo je najdôležitejšie, každý z vás je malý umelec a snílek.

A teraz vytvoríte kolektívnu kompozíciu, vyzdobíte naše mesto budovami, stromami a kvetmi. (Znie hudba, deti dokončia úlohu)

Pedagóg: - Tu je pripravený náš darček. Každý z vás investoval časť svojej lásky do svojho rodného mesta. Ako budeme volať našu prácu?

Deti vymyslia meno a zavesia koláž vystavenú v skupine v materskej škole.

Irina A. Shcherbakova,
učiteľ S / p "Materská škola" Korablik "
GBOU OOSH č. 19, Novokuibyshevsk, oblasť Samara

Pre kognitívny vývoj

Zhrnutie GCD v strednej skupine „Vediem svoj príbeh o svojom meste“

Kayurova I.I., pedagógka, SPDS №6
"Slnko" Zhigulevsk Samara región

Účel:

  • Objasniť a upevniť vedomosti detí o ich rodnom meste - Zhigulevsku, o hlavných atrakciách ich rodného mesta, naučiť ich spoznávať ich na fotografiách.
  • Formovať lásku a záujem o malú domovinu.
  • Slovníková práca:
  • Malá vlasť.

    Veľká vlasť.

    Pamiatky.

    Zhigulevtsy

  • Rozvíjajte súvislú reč, logické myslenie.

Materiály a vybavenie hodiny: pohľadnice s pohľadmi na Žigulevsk; lopta; papier (albumový list), ceruzky, fixky.

Predchádzajúce práce:

  • čítanie poézie o vašom rodnom meste;
  • prezeranie fotografií, brožúr;

Priebeh hodiny:

Pedagóg: Dnes si povieme niečo o našom milovanom meste.

Vstávame skoro ráno

Za oknom vidíme mesto.

Prebudil sa, žije.

Volá nás na ulicu.

Deti, v akom meste všetci žijete? (Zhigulevsk)

A ako sa všetci voláme - obyvatelia Žigulevska? (Zhigulevtsy.)

Zhigulevsk je naša malá vlasť.

Čo nazývame Vlasť? (Miesto, kde sme sa narodili, žijeme, chodíme do škôlky, kde žijú naši otcovia a matky, priatelia.) Správny.

Čo nazývame Vlasť?

Dom, kde vyrastáme ty a ja.

A brezy pri ceste

Na ktoré ideme.

Čo nazývame Vlasť?

Slnko je na modrej oblohe.

A voňavé, zlaté

Chlieb pri sviatočnom stole.

Čo nazývame Vlasť?

Krajina, kde žijeme ty a ja

A rubínové hviezdy

Hviezdy sveta nad Kremľom. (V. Stepanov)

- Deti, v ktorej krajine žijete? (Rusko) Rusko je naša veľká vlasť, to je to, čo spája všetkých ľudí žijúcich v jednej krajine. Všetci sme Rusi, všetci hovoríme rovnakým jazykom. Veľmi milujeme svoju vlasť.

Loptová hra "Rodina slov"

Vytvorme slová z tej istej rodiny so slovom Vlasť.

  • Cyril, 5. septembra si tvoja matka. .. (porodila).
  • Aké slovo môžeš volať otec a mama? (Rodičia.)
  • Akým slovom hovoríte svojim príbuzným strýko a teta? (Príbuzní.)
  • Akého máš brata? (Natívne)
  • Kto žije v našej krajine? (Ľudia.)
  • Akú pieseň sme spievali? (Ľudové.)
  • Ako inak sa dá nazvať kľúč, ktorý tryská zo zeme? (Jar.)

(Vymenujte všetky slová z jednej rodiny so slovom Vlasť.)

Tu je čo veľká rodina ukázalo sa! A teraz viete, že vlasť je krajina, kde sme sa narodili a kde žijú naši ľudia. Vlasť - rodná zem.

Prstová hra „V našom meste“

(Samomasáž končekov prstov, jeden prst na každú líniu.)

Zbierka ulíc, námestí, - 5

Autá, autobusy, ľudia, - 4

Poschodové domy - 3

Stoja ako knižné zväzky. - 2

Ale napriek tomu mesto milujeme - 1

(výmena rúk)

Za to, že som od leta do zimy - 1

Stretávame radostných priateľov - 2

A s nimi môžete ísť do múzea, - 3

A choďte do cirkusu a na klzisko - 4

A choďte každý deň na prechádzku! - 5

Pedagóg: Deti, dostali sme SMS správu mobilným telefónom. Poďme si to prečítať. Píše sa v ňom, že hostia k nám prichádzajú zo samotného hlavného mesta, z Moskvy. Naozaj chcú spoznať naše mesto so zaujímavými pamiatkami Žigulevsku. Musíme im pomôcť.

Viete, čo je to orientačný bod? (Sú to krásne a nezabudnuteľné miesta, ktoré zdobia naše mesto.)

Existujú v našom meste miesta, na ktoré sme hrdí a radi ich ukazujeme obyvateľom iných miest a krajín?

Myslím si, že hlavnou atrakciou nášho mesta sú ľudia, ktorí tu žijú. Koniec koncov, žijú tu ľudia rôznych národností. Viete ich pomenovať? (Rusi, Tatári, Mordovia, Čuvaši a mnoho ďalších národov.) Všetci žijú spolu v našom krásnom a útulnom meste.

Našich hostí vždy stretávame na hlavnom námestí nášho mesta. Ako sa to volá? (Mierové námestie.) Prečo si myslíte, že sa to tak volá? (Odpovede detí.)

Deti, s akými pamiatkami by ste chceli oboznámiť našich hostí? (HPŽ Volžskaja, Múzeum miestnych povestí, Mierové námestie, Palác kultúry, Pamätník vojakovi - osloboditeľovi na Námestí víťazstva, Nábrežie Volhy.)

Áno, deti, v našom meste skutočne existuje veľa zaujímavých miest, kde si môžete dobre oddýchnuť, dozvedieť sa veľa nového a zaujímavého.

Didaktická hra „Zistiť na fotografii“

(Učiteľka vyzýva deti, aby sa striedali, aby povedali niečo o každej atrakcii, deti si prezerajú pohľadnice s výhľadom na Žigulevsk a rozprávajú o tomto objekte.)

Pedagóg: Pošlem SMS správu, že sme pripravení sa s našimi hosťami stretnúť.

Deti, som veľmi rád, že dobre poznáte svoje mesto. Hovorili ste o ňom s takým záujmom, že bolo okamžite zrejmé, ako veľmi ho milujete. A teraz chcem počuť váš názor dobré slová o našom meste.

(odpovede detí)

Nech už nebudú žiadne výškové budovy a metro,

A električky v ranných hodinách nerachotia,

Ale vyrábajú tu cukríky a citro,

Pečiú chlieb a rohlík caravai.

Také tienisté ulice a nádvoria

Veľa sa stretnete v Rusku,

Ži, mesto moje, buduj, buď zdravý!

A rokmi sa stávať čoraz krajšími.

Pedagóg: Uvidíte, koľko dobrých, milých a láskavé slová povedal si svojmu obľúbenému mestu. Skutočne ho milujete a vážite si ho. Budúcnosť koniec koncov závisí od vás ľudí, od toho, ako veľmi milujete svoju vlasť, čo dobrého pre ňu môžete urobiť, keď dospejete.

Hra „Môžete - nemôžete.“

Deti stoja v kruhu.

Deti, povedzme si, čo môžete robiť doma, v uliciach mesta a čo nemôžete. Položím otázku a vy budete ticho odpovedať znakom. Ukazovák hore je správne, dole nie.

  • Prejdite cez cestu na červenú.
  • Zbierajte kvety na záhon.
  • Obdivujte kvitnúci záhon.
  • Sadiť stromy a kvety.
  • Hádzať obaly na cukríky.
  • Prejdite cez cestu na zelenú na semafore.
  • Kričte, robte hluk na verejných miestach.
  • Hovorte pokojným a zdvorilým tónom.

Mesto je blízko, drahá

Cez širokú rieku

Čo sa volá hlavná ulica.

Mesto našich snov

Zhigulevsk ste vy.

Sme hrdí na váš slávny osud.

Mesto v mori svetiel

Vodná elektráreň je gigant Zhiguli.

Obzor sa hrá s bleskami.

Mesto našich snov

Zhigulevsk ste vy.

Kto sa môže porovnávať s vašou krásou.

Pedagóg: Pozývam každého z vás, aby nakreslil svoju domovskú ulicu, váš domov.

Existujú rôzne domy:

Vysoko a nízko

Zelená a červená

Široko-ďaleko.

Panel, tehla

Zdá sa to byť obyčajné.

Užitočné, úžasné -

Domy sú rôzne.

Prstová hra „Nakreslíme“

Jeden dva tri, (Prsty zaťaté v päste, ukázať čísla)

Štyri päť, (striedavo sa ohýbajúce prsty)

Poďme spolu kresliť (Otočenie rúk na jednu stranu)

Nakreslite s nami: (Otáčanie rúk v opačnom smere)

Dom pre otca, dom pre mamu, (Zobrazenie domu z prstov)

Tento dom je pre vás (Zobrazuje ukazovák zdvihnutých prstov - potrubie domu)

Tento dom je pre mňa (Zobrazuje zdvihnuté malé prsty - malé potrubie)

Poďme okolo nakresliť záhradu.

Sem tam sú stromy (Zobrazujú sa stromy z roztiahnutých prstov).

Poďme na prechádzku do záhrady

A začnime hru znova. (Pohybujte prstami po stole „kráčajúc“)

Maľba: "Moje mesto"

Aké rôzne ulice a domy sme všetci dopadli, ale spolu tvoria našu malú vlasť, naše rodné mesto.

Žijeme, rastieme

V našom rodnom meste.

Pre niektorých je to veľké

A pre nás - obrovské!

Nechaj ho žiť!

Nechaj to rásť!

Naše skromné ​​mesto!

Učiteľka poďakuje deťom za zaujímavý rozhovor a pohostí ich sladkosťami, ktoré sa vyrábajú v našej cukrárskej továrni.

Použité knihy:

Téma lekcie: Ahoj! Toto som ja a toto je moje mesto

Obsah softvéru: Pripomeňte deťom základné pravidlá správania, etiku komunikácie a pozdravy. Rozvíjať komunikačné schopnosti vo vzťahu k rovesníkom a dospelým. Povzbudzujte deti, aby boli pri komunikácii v materskej škole aj doma priateľské, aby vo svojej reči používali „zdvorilé slová“. Objasniť vedomosti predškolákov o mene ich rodného mesta, jeho hlavných zaujímavostiach. Oboznámiť sa s históriou vzniku mesta Voronež ako strážnej pevnosti za vlády Petra I. Podporovať kultúru správania, lásky a pocitu hrdosti na malú vlasť.

Materiál: Bábika Dunno, fotografie s výhľadmi na Voronež. Fotografie detí v blízkosti domov, kde žijú. Model „Strážna pevnosť Voronež“.

Priebeh hodiny

Učiteľ informuje deti, že veľmi dobrý priateľ... Vlani deti navštevoval veľmi často. Deti ho veľa naučili. Aj keď tento priateľ často odpovedal na veľa otázok „Neviem!“.

- Uhádli ste, kto k nám príde na návštevu? (diskutuje sa o odpovediach detí)

Ozýva sa klopanie na dvere a do miestnosti vchádza bábika Dunno. Dunno je veľmi rád, že sa s deťmi stretáva, usmieva sa a pozdravuje (zatiaľ čo vedome zamieňa mená detí). Učiteľ nadáva Dunnovi a vyzýva deti, aby sa predstavili Dunnovi: uveďte ich meno a adresu bydliska.

Držané didaktická hra„Ako sa voláš a kde bývaš?“

Deti uvedú svoje meno, priezvisko a adresu. Nájdite fotku

s obrázkom tejto ulice a rozložené na magnetickej tabuli. Ak sa ulica opakuje, potom to dieťa naznačuje.

Neviem, volám sa Oleg Kuleshov. Bývam na ulici Domostroiteley 25, byt 51.

Dunno, volám sa Masha Ivanova, tiež bývam na ulici Domostroiteley, dom 17, byt 2.

Dunno, volám sa Jegor Tarasov, bývam na Marshakovej ulici, budova 5, byt 40 atď.

Dunno je prekvapený, že deti tak dobre poznajú ich adresu, meno a priezvisko.

Všetky tieto fotografie sú umiestnené na magnetickej tabuli. Vyučujúci opäť pomenuje vystavené fotografie: ulica Domostroiteley, ulica Marshak, ulica Pirogov, cirkus, detská knižnica atď. Všetky tieto fotografie obkreslí farebnou značkou a požiada deti, aby jedným slovom pomenovali všetko, čo zverejnili.

Ako sa dá toto jedno slovo: ulice, domy, obchody, cirkus atď. Nazvať jedným slovom? Čo sme zverejnili pomocou fotografií? (mesto)

Ako sa volá mesto, v ktorom žijeme? (Voronež)

Dunno mesto obdivuje a kladie otázku: „Aké nádherné mesto. Bol vždy taký? “

Učiteľ pozve deti a Dunna, aby si sadli na stoličky a zistili, ako sa objavilo mesto Voronež.

Učiteľ rozloží model Sentinelskej pevnosti na koberec a k akciám pripojí príbeh:

Bolo to veľmi dávno, keď na našom pozemku boli podobné husté nepreniknuteľné lesy (zobrazuje sa les).

V hustých lesoch bolo veľa vtákov a zvierat (vystavený je medveď, vlk, líška, veverička, los, vrana, sova, ježko, zajac).

Spoznali ste ich? (deti volajú vtáky a zvieratá)

Blízko lesa tiekla veľká rieka hlbokých vôd. V tejto rieke (rozprestierajúcej sa na rieke) bolo veľa rýb. Najvhodnejšie miesto na osídlenie.

Ale z nejakého dôvodu ľudí nikde nevidieť. Prečo si myslíš? (diskutuje sa o odpovediach detí)

V tejto oblasti skutočne boli ľudia, ale išli ďaleko do husté lesy, keďže našu zem veľmi často napádali nepriatelia. A volali ich Tatári. Tatári dobehnú, spustošia naše krajiny a opäť utekajú. V tom čase vládol v našom Rusku cár Peter I. Cár sa o tom dozvedel a napísal dekrét:

„Aby sme potlačili tatárske hordy dravosti,

Zachráňte Sväté Rusko pred nepriateľmi

Kráľ nariadil vyrezať pevnosť na kopci

A hovorme tomu Voronež “

A. Zhigulin

Takže na brehu hlbokomorskej rieky vedľa hustého lesa bola postavená pevnosť (je postavený plot, strážna veža, niekoľko domov, delá atď.). Bolo obklopené vysokým cimbuřím s plotom. Niekedy sa tomu hovorí palisáda, prečo si to myslíte? (vysoké kolíky boli inštalované blízko seba (alebo často)). Pozdĺž stien bol vykopaný hlboký priekopa a bol naplnený vodou. Pri bráne bol postavený most, ktorý bol reťazami pripevnený k plotu. Čo si za čo myslíš? (aby ste si to v prípade problémov mohli vyzdvihnúť). Za vysokým plotom bola postavená vysoká veža so zvonom. Vo dne v noci tam stál muž. Koľko hádalo, čo robí? (o odpovediach detí sa diskutuje a vedie sa k tomu, že pozoroval nepriateľov a včas ich informoval o ich prístupe). Inak môžeme povedať, že strážil. Okrem strážnej veže boli za plotom postavené domy. V týchto domoch bývali Streltsy, strelci, strážcovia. Čo myslíte, robili? (diskutuje sa o odpovediach detí). A ako sa dá nazvať pevnosť, ktorá celý čas stála na hliadke, na stráži a bránila okraje našej vlasti? (strážca alebo hliadka).

Ako obrancovia pevnosti odrážali útoky, ak útočil nepriateľ?

Didaktická hra „Ako ochránime našu pevnosť?“

(Deti v priebehu príbehu učiteľa položili na model predmety).

Ak strážnik vidí nebezpečenstvo, začne zvoniť. Lukostrelci a strelci zaujali svoje miesto pri delách a pri oknách v pevnosti. Obojky rýchlo zaskrutkujú bránu a zdvihnú most, aby sa nepriateľ nedostal do pevnosti.

Učiteľka vyzýva deti, aby si vypočuli úryvky z básne Viktora Budakova „Pevnosť Voronež“.

A videli chladnú pevnosť Hordy -

Pás múrov, brán a veží.

A Horda obkľúčila ich kone,

Nehromadí sa slovanská orná pôda.

Áno, sú prefíkaní a silní a lietajú,

Ale táto najstrmšia pevnosť ohrozuje prekážku -

Zvonček zazvonil! Chán pokrútil hlavou:

„Nie dobrá pevnosť Voronež!“

A Horda, prach, sa obrátila späť,

Vo voľnej prírode zmizol bez stopy.

Táto pevnosť, ako každá iná, má svoj vlastný znak, alebo inak sa nazýva erb. Erb nám môže prezradiť veľa. Pozrime sa na erb našej pevnosti.

Čo je na ňom zobrazené? (delo, havran sedí na dele)

Prečo je na erbe delo? (na odrazenie úderov nepriateľov)

Prečo je na erbe vyobrazený havran? (diskutuje sa o odpovediach detí)

Akú farbu má tento vták? (čierna) Vidíš v tme vranu?

Havran je vták, ktorý letí vysoko a vidí ďaleko.

Aké vlastnosti tohto vtáka budú užitočné pre obrancov našej pevnosti? (bdelosť, pozorovanie, utajenie, rýchlosť)

Čo nám povedal erb našej pevnosti? (diskutuje sa o odpovediach detí)

Ubehlo veľa rokov a teraz naše mesto nie je vôbec strážnou pevnosťou. Preto je erb nášho mesta iný.

Deti s učiteľom skúmajú erb moderného mesta Voronež.

Čo chýba tomuto erbu? (zbrane, vrana)

Prečo si myslíš? (žiadne nebezpečenstvo, ľudia žijú pokojne)

Čo je zobrazené na novom erbe? (hora, džbán. A voda tečie z džbánu).

Ak je Zem neustále polievaná vodou, čo sa dá potom povedať o takejto zemi? (je plodný, bohatý na vodu atď.).

Bez vody neexistuje na planéte život. Voda je zdrojom láskavosti, krásy a radosti pre všetkých, ktorí žijú na našej zemi. Naše mesto je každým rokom čoraz krajšie, vyvíja sa a mení. Zmení sa aj erb nášho mesta.

Dunno ďakuje všetkým, ktorí mu pomohli zistiť, ako sa mesto Voronež objavilo na zemi. Rozlúči sa s deťmi a sľubuje, že sa vráti na návštevu.

Účel:

    Objasnite a upevnite vedomosti detí o svojom rodnom meste - BRONNITSA, o hlavných zaujímavostiach ich rodného mesta, naučte ich spoznávať ich na fotografiách.

    Formovať lásku a záujem o malú domovinu.

    Slovníková práca:

Malá vlasť.

Veľká vlasť.

Pamiatky.

Bronnechany

    Rozvíjajte súvislú reč, logické myslenie.

Materiály a vybavenie hodiny: pohľadnice s pohľadmi, prezentácia s pamiatkami Bronnitsy; lopta; papier(albumový list) , céruzky.

Predchádzajúce práce:

    čítanie poézie o vašom rodnom meste;

    prezeranie fotografií, brožúr;

Priebeh hodiny:

Pedagóg: Dnes si povieme niečo o našom milovanom meste.

Vstávame skoro ráno

Za oknom vidíme mesto.

Prebudil sa, žije.

Volá nás na ulicu.

Deti, v akom meste všetci žijete?(Bronnitsy)

A ako sa všetci voláme - obyvatelia Bronnitsy?(Bronnechane.)

Bronnitsy je naša malá vlasť.

Čo nazývame Vlasť?(Miesto, kde sme sa narodili, žijeme, chodíme do škôlky, kde žijú naši otcovia a matky, priatelia.) Správny.

Čo nazývame Vlasť?

Dom, kde vyrastáme ty a ja.

A brezy pri ceste

Na ktoré ideme.

Čo nazývame Vlasť?

Slnko je na modrej oblohe.

A voňavé, zlaté

Chlieb pri sviatočnom stole.

Čo nazývame Vlasť?

Krajina, kde žijeme ty a ja

A rubínové hviezdy

Hviezdy sveta nad Kremľom.(V. Stepanov)

- Deti, v ktorej krajine žijete?(Rusko) Rusko je naša veľká vlasť, to je to, čo spája všetkých ľudí žijúcich v jednej krajine. Všetci sme Rusi, všetci hovoríme rovnakým jazykom. Veľmi milujeme svoju vlasť.

Aká veľká rodina sa to ukázala! A teraz viete, že vlasť je krajina, kde sme sa narodili a kde žijú naši ľudia. Vlasť - rodná zem.

Prstová hra „V našom meste“

(Samomasáž končekov prstov, jeden prst na každú líniu.)

Zbierka ulíc, námestí,- 5

Autá, autobusy, ľudia,- 4

Poschodové domy- 3

Stoja ako knižné zväzky.- 2

Ale napriek tomu mesto milujeme- 1

(výmena rúk)

Za to, že som od leta do zimy- 1

Stretávame radostných priateľov- 2

A s nimi môžete ísť do múzea,- 3

A choďte do cirkusu a na klzisko- 4

A choďte každý deň na prechádzku!- 5

Pedagóg: Deti, dostali sme SMS správu mobilným telefónom. Poďme si to prečítať. Píše sa v ňom, že hostia k nám prichádzajú zo samotného hlavného mesta, z Moskvy. Naozaj sa chcú zoznámiť s našim mestom, so zaujímavými pamiatkami Bronnitsy. Musíme im pomôcť.

Viete, čo je to orientačný bod?(Sú to krásne a nezabudnuteľné miesta, ktoré zdobia naše mesto.)

Existujú v našom meste miesta, na ktoré sme hrdí a radi ich ukazujeme obyvateľom iných miest a krajín?

Našich hostí vždy stretávame na hlavnom námestí nášho mesta. Ako sa to volá?(Námestie Timofeeva.) Prečo si myslíte, že sa to tak volá?(Odpovede detí.)

Deti, s akými pamiatkami by ste chceli oboznámiť našich hostí?(Nádherné kostoly, Múzeum miestnych povestí, Námestie Timofeeva, Fontána, Večný plameň, Jazero Belskoe.)

Áno, deti, v našom meste skutočne existuje veľa zaujímavých miest, kde si môžete dobre oddýchnuť, dozvedieť sa veľa nového a zaujímavého. (ukážka prezentácie o atrakciách

Didaktická hra „Zistiť na fotografii“

(Učiteľka vyzve deti, aby sa striedali, aby o každej atrakcii niečo povedali, deti sa pozrú na pohľadnice s výhľadom na Bronnitsy a porozprávajú sa o tomto objekte)

Pedagóg: Pošlem SMS správu, že sme pripravení sa s našimi hosťami stretnúť.

Deti, som veľmi rád, že dobre poznáte svoje mesto. Hovorili ste o ňom s takým záujmom, že bolo okamžite zrejmé, ako veľmi ho milujete. A teraz od vás chcem počuť dobré slová o našom meste.

(odpovede detí)

Pedagóg: Zistite, koľko dobrých, láskavých a láskavých slov ste povedali svojmu milovanému mestu. Skutočne ho milujete a vážite si ho. Budúcnosť koniec koncov závisí od vás ľudí, od toho, ako veľmi milujete svoju vlasť, čo dobrého pre ňu môžete urobiť, keď dospejete.

Hra „Môžete - nemôžete.“

Deti stoja v kruhu.

Deti, povedzme si, čo môžete robiť doma, v uliciach mesta a čo nemôžete. Položím otázku a vy budete ticho odpovedať znakom. Ukazovák hore je správny, dole nie.

    Prejdite cez cestu na červenú.

    Zbierajte kvety na záhon.

    Obdivujte kvitnúci záhon.

    Sadiť stromy a kvety.

    Hádzať obaly na cukríky.

    Prejdite cez cestu na zelenú na semafore.

    Kričte, robte hluk na verejných miestach.

    Hovorte pokojným a zdvorilým tónom.

Pedagóg: Pozývam každého z vás, aby nakreslil svoju domovskú ulicu, váš domov.

Existujú rôzne domy:

Vysoko a nízko

Zelená a červená

Široko-ďaleko.

Panel, tehla

Zdá sa to byť obyčajné.

Užitočné, úžasné -

Domy sú rôzne.

Prstová hra „Nakreslíme“

Jeden dva tri,(Prsty zaťaté v päste, ukázať čísla)

Štyri päť,(striedavo sa ohýbajúce prsty)

Poďme spolu kresliť(Otočenie rúk na jednu stranu)

Nakreslite s nami:(Otáčanie rúk v opačnom smere)

Dom pre otca, dom pre mamu,(Zobrazenie domu z prstov)

Tento dom je pre vás(Zobrazuje ukazovák zdvihnutých prstov - potrubie domu)

Tento dom je pre mňa(Zobrazuje zdvihnuté malé prsty - malé potrubie)

Poďme okolo nakresliť záhradu.

Sem tam sú stromy(Zobrazujú sa stromy z roztiahnutých prstov) .

Poďme na prechádzku do záhrady

A začnime hru znova.(Pohybujte prstami po stole „kráčajúc“)

Maľba: "Moje mesto"

Aké rôzne ulice a domy sme všetci dopadli, ale spolu tvoria našu malú vlasť, naše rodné mesto.

Žijeme, rastieme

V našom rodnom meste.

Pre niektorých je to veľké

A pre nás - obrovské!

Nechaj ho žiť!

Nechaj to rásť!

Naše skromné ​​mesto!

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia

„Materská škola všeobecného vzdelávania typu č. 6“ v Bronnitsy

Súhrn integrovanej lekcie v stredná skupina na tému: „Moje obľúbené mesto“

Vychovávateľ: Kuzishchina O.K.

Anna Michajlovna
Otvorená hodina na tému „Moje obľúbené mesto“

účel: formovanie vlasteneckých pocitov.

Úlohy:

1. Vytvoriť prvotnú predstavu o rodnom človeku mesto, jeho narodeniny, hlavné ulice, jednotlivé historické, kultúrne, architektonické pamiatky;

2. propagovať prejav záujmu o informácie o pôvodných miestach;

3. Podporujte využívanie informácií získaných pri herných činnostiach.

4. Materiály: ilustrácie zobrazujúce domorodca Mestá, fotoaparát, obálka, volant, stoličky, tabuľa.

Pedagóg. Chlapi, navštívte ma od iného Mestá Prišla Katyina neter. Na našich miestach nikdy nebola, takže chcela vidieť naozaj všetko, vzala so sebou fotoaparát, ktorý fotil a ukazoval svojim priateľom. Náhle však ochorela, a preto urgentne odišla z domu, pričom nikdy nevidela našu krásnu Mestá, naše malebné miesta. Včera som od nej dostal list. Je určená deťom strednej skupiny. Katya píše, že poznáš svoje mesto a žiada, aby jej poslala fotografie najkrajších a najpamätnejších miest, pamiatok a príbehov o nich. Poďme chlapci povedať Katya o našom mesto?

Pedagóg. Nedávno sme boli na exkurzii. Dnes navrhujem spomenúť si, kde sme boli, čo sme videli a povedať o tom Katye, opäť sa vydať po našej trase a začneme cestu z našej materskej školy. Chlapci, prosím, povedzte mi, akým typom dopravy sme cestovali našim mesto?

Deti. Autobus

Pedagóg. Máte pravdu, takže dnes bude autobus našim dopravným prostriedkom. opýtať sa zaujmite svoje miesta, začíname. (deti sedia na vysokých stoličkách usporiadaných v rade dvoch mierne šikmo pre lepší prehľad o fotografiách, ktoré učiteľ ukáže.)

1. Materská škola # 17 - východiskový bod. (Chlapci, povedzte mi, na ktorej ulici je naša materská škola? Odpovede od detí)

2. Zaparkujte „Priateľstvo“. Dorazili sme na prvú zastávku obľúbené miesto všetkých mešťanov - detský park. Láska Navštevujete detský park? Čo je v tomto parku?

3. Víťazné námestie. Chlapi, povedzte mi, prosím, kto z vás už bol na tomto námestí.

4. Kino Kinomax. Čo robia v kine? Koľko z vás bolo v kine? Aké karikatúry, filmy ste pozerali? Ako by ste sa mali správať v kine?

5. Činohra. Deti, ktoré z vás boli v činohre? Čo tam ľudia robia?

6. Zlatá brána. Chlapci, kto z vás mi môže povedať, čo je táto atrakcia?

7. Vodná veža. A aká je táto štruktúra?

8. Pamätník čerešní. Prečo sa táto pamiatka volá tak?

9. Pamätník naučenej mačky. Čo je zobrazené na tomto obrázku?

10. Lekáreň. Čo je zobrazené na obrázku?

11. Umelec. Deti, povedzte mi, z čoho je podľa vás táto socha vyrobená?

12. Skladba „Hudba“ Čo je zobrazené na tomto obrázku a z čoho je vyrobené?

13. Múzeum ľudového umenia. Detské príbehy

Pedagóg. Chlapci, pamätáte si meno svojho mesto? Prečo si myslíte, že sa to tak volá?

15. Pomník kniežaťa Vladimíra

Tu sme s vami a prišli sme k nášmu materská škola, na miesto, odkiaľ sme začali našu cestu. Pozri, deti, koľko zaujímavých fotografií sme dostali. Pošleme ich Katyi.

Telesná výchova.

Rozhodili sme teda ruky, akoby sme boli prekvapení

A uklonili sa jeden druhému k zemi v páse.

Prehnuté, narovnané, ohnuté, narovnané.

Zdola, zdola nebuďte leniví, pokloňte sa a usmievajte sa.

Pedagóg. Každý človek má svoje narodeniny. Myslíte si, že naše má aj mestá?

Keď náš mestá narodenín? Ako oslavovať narodeniny Mestá?

Narodeniny Mestá všetci jeho obyvatelia sa zhromažďujú, oslavujú a bavia sa, pretože všetci, ktorí v ňom žijú, ho veľmi milujú. V tento deň slávnostne zdobia ulice, spievajú piesne, prichádzajú s kvetmi na pamätné miesta, počúvajú vystúpenia ľudí, ktorí pre svoje veľa urobili Mestá... O deň Mestá existujú rôzne zábavné oblasti pre deti i dospelých. Na štadiónoch sa konajú športové a zábavné podujatia a po celý deň sú otvorené rôzne jarmoky. Obyvatelia Mestá vypustil do neba vzduchové balóny... Slávnosť sa končí salvami ohňostroja.

Básne o rodine mesto.

IN materská škola Učil sa

Sme úžasné slová.

Boli najskôr prečítané

Mama, vlasť, rodina.

Preletí jar a leto

Zeleň bude slnečná

Osvetlite novým svetlom

Mama, vlasť, rodina.

Slnko na nás láskavo svieti

Modrá sa valí z neba

Nech vždy žijú vo svete

Mama, vlasť, rodina.

Didaktická hra „Hádajte, kde som“.

Učiteľ rozdá deťom nastrihané karty s ušľachtilými miestami mesto Vladimír... Deti zbierajú a pomenovávajú to, čo je znázornené na obrázku.

Tu sme odpovedali na list Kati: vybrali sme si miesta, ktoré budeme fotografovať, povedali sme o nich o tom, prečo sa tak volá naše mesto... Myslím si, že Katya a jej priatelia budú určite chcieť vidieť naše rodné miesta. A teraz pôjdeme na prechádzku a pozrieme sa, čo sa dá na našom webe odfotiť, okolo budov urobíme poriadok, aby boli fotografie nádherné.