У конструкторі є три види фігур кубики. Дошкільна математика: конструювання з геометричних фігур. Відкриваємо «чорний ящик»

розрізняють три основних види конструювання: за зразком, за умовами і за задумом.

Конструювання за зразком - коли є готова модель того, що потрібно побудувати (наприклад, зображення або схема будинку).

При конструюванні за умовами зразка немає - задаються тільки умови, яким споруда повинна відповідати (наприклад, будиночок для собачки повинен бути маленьким, а для конячки - великим).

Конструювання за задумом припускає, що дитина сама, без будь-яких зовнішніх обмежень, створить образ майбутньої споруди і втілить його в матеріалі, який є в його розпорядженні. Цей тип конструювання краще за інших розвиває творчі здібності малюка.

Заняття звідси, там вік 1-2 роки і 2-3, я різні беру, які цікаві

заняття №23

Тема: «Вантажівка».
мета : Вправляти дітей в одночасній дії з деталями двох видів: кубиками і цеглинками. Продовжувати вчити прийому прикладання деталей. Продовжувати вчити дітей будувати споруду за змістом сюжету.
матеріал : Матрьошка, 2 кубика жовтого кольору, 2 цеглинки синього кольору.
Хід гри-заняття: Побудувати зразок вантажівки: беремо цеглинки і прикладаємо їх один до одного. Потім беремо кубики і ставимо на цеглинки. Вийшов вантажівка. Що це, Маша? (Вантажівка) А тепер посадимо на вантажівку матрьошку і поїдемо. «Бі-бі-бі! Поїхали! » Запропонувати дітям за зразком побудувати вантажівка. Якщо діти не впоралися із завданням, то вихователь не пояснює способи конструювання, а лише допомагає питаннями, радою зверненням до зразка, дією (при необхідності).

заняття №66

Тема: «Гараж».
мета: продовжувати вчити співвідносити розміри будівель з розмірами іграшок, аналізувати зразок і слідувати йому. Розвивати уяву, конструктивне творчість. Закріплювати вміння розрізняти і правильно називати деталі будівельного набору (цеглинка, пластина), розвивати вміння обігрувати ситуацію.
матеріал: на кожен стіл - набір будівельного матеріалу, Іграшкові машини різних розмірів.
Хід гри - заняття:У вихователя на столі побудований гараж, поруч стоїть іграшка - автомобіль. Він звертається до дітей: «Подивіться, я побудувала гараж. Це будинок для машини. Гараж. Подивіться, що є у гаража: стіни, дах, двері. А вікна у гаража є? Ні. З яких деталей побудована дах? (З цеглинок). З чого побудовані стіни? (Теж з цеглинок). Як називається ось ця деталь? (Пластина). Що з неї можна побудувати? Правильно, доріжку до гаражу, по якій поїде машина. Зараз ми поставимо машину в гараж. Вона їде по доріжці, але ніяк не може заїхати в гараж. Чому? Хто здогадався? да, двері дуже вузькі. Може бути, туди увійде ось ця машина? (Показує маленьку). Саша, спробуй поставити цю машину в гараж. Цей гараж, виявляється, для маленької машини. А для великої ми зараз побудуємо. Що спочатку будемо будувати? (Стіни), так, я поставлю цеглинки ширше, щоб велика машина могла увійти в гараж - стіни готові. Що ще треба побудувати? (Дах). Тепер будемо накладати цеглинки ось так, це буде дах. Побудуйте для своєї машини такий гараж, щоб вона помістилася там. Придумайте, що ще можна зробити у гаража (двері, парканчик) Вихователь заохочує ігри дітей. Споруду можна робити індивідуально і підгрупою.

фотки наші

Споруда за зразком, міст будували

Тимуру подобається гоночну трасу тільки будувати, інше все без особливого ентузіазму))), це споруда за задумом у нас

І за завданнями побудували гараж маленький великий, один гараж для двох машин і вантажівка для гусениці (споруда за умовами)

Ще поділюся книжками які сподобалися

1 - буквар для навчання читання, він без картинок. Мабуть Тимуру як і мені не подобаються підручники з картинками))))) ми поки букви по ньому вчимо, подобається йому дуже (я його роздрукувала на а4 і в папку спакувала)

2 - вчити дитину малювати, теж роздруковувала, завдання там якраз за віком

Математичні ігри зі складання площинних фігур-силуетів з геометричних фігур використовуються з давніх часів. Найбільш популярними з цих ігор є «Танграм», «Чарівний круг», «Колумбово яйце». Квадрат, коло, овал розрізаються на декілька частин, з яких можна скласти різноманітні сюжетні фігури. Вони викликають інтерес у дітей незвичністю і цікавістю, вимагають розумового і вольового напруги, сприяють розвитку просторових уявлень, Творчої ініціативи, кмітливості, кмітливості.

ПРАВИЛА ГРИ

  1. Використовувати для складання кожної фігури всі частини квадрата, кола, овалу.
  2. З'єднувати їх тільки по гранях, щоб вони щільно прилягали одна до іншої.
  3. Не допускати накладення однієї частини на іншу.

ЕТАПИ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ІГОР

Навчання дітей ігор "Тантра", "Чарівний круг»,

«Колумбово яйце» має проводитися послідовно, з урахуванням індивідуальних здібностей дитини.

1 етап. Ознайомлення дітей з грою: повідомлення назви, розгляд окремих частин, уточнення їх назви, співвідношення частин за розмірами, засвоєння способів з'єднання їх між собою.

Діти повинні знати і вміти практично виділяти характерні ознаки геометричних фігур (трикутників, чотирикутників, кола, овалу), за умови різного розташування їх у просторі. Можна повправлятися дітей у створенні різноманітних нових геометричних фігур з фігур даного набору.

Діти повинні мати необхідні практичні навички в трансфігурації геометричних фігур (з'єднанні декількох фігур з метою створення нової). Після ряду таких вправ можна переходити до другого етапу.

2 етап. Упорядкування сюжетних постатей по елементного зображенню предмета.

Упорядкування предметних фігур по елементного зображенню полягає в механічному підборі, копіюванні способу розташування частин гри. Необхідно уважно розглянути зразок, назвати складові частини, їх розташування і з'єднання. Такий-спосіб не дозволяє дитині проявити творчість, самостійність, тому довго затримуватися на даному етапі небажано. Досить запропонувати дітям 2-8 силуету н переходити до наступного етапу.

3 етап. Упорядкування сюжетних постатей по частковому елементного зображенню. Дітям пропонуються зразки, на яких зазначено місце розташування однойдвух складових частин, інші вони повинні розташувати самостійно. Діти можуть накладати частини на зразок, з огляду на напрямок ліній контуру, пропорційне співвідношення. Дитина самостійно шукає способи складання сілуета- Методом проб і помилок він домагається необхідного результату.

4 етап. Упорядкування сюжетних постатей по контурному, чи силуетних, зразком.

На цьому етапі дитина повинна навчитися візуально диференціювати напрямок ліній силуету (контуру) составляемой фігури. У процесі попереднього аналізу зразка він повинен візуально розчленувати складну фігуру на складові елементи. Після чого практично перевірити своє припущення. Для дітей подібний процес відтворення є складним, викликає активну роботу думки, уяви

На цьому етапі дуже важлива допомога дорослого. Якщо дитина не може у складанні сюжетної фігури, необхідно звернути його увагу на напрямок і співвідношення ліній, загальна будова, форму зображеного на зразку предмета, вказати місце розташування деяких частин. У міру засвоєння дітьми способів і прийомів складання різних сюжетних фігур у них з'являється бажання створити щось своє. Перехід дитини до побудови фігур за задумом - яскравий прояв творчих здібностей, самостійності, гнучкості розуму, кмітливості та кмітливості.

Фігури, складені з частин гри «Танграм»

Фігури, складені з частин гри «Чарівний круг»

Фігури, складені з частин гри

«Колумбово яйце»

«Танграм» «Чарівний круг» «Колумбово яйце»

Танграм

Ця гра являє собою набір з семи геометричних фігур - частин квадрата. Квадрат, однаково забарвлений по обидва боки, розрізається, строго дотримуючись певних правил, на сім частин. При цьому виходить 5 прямокутних трикутників різних розмірів: 2 великих (на малюнку позначено цифрою 1),

1 середній (на малюнку позначено цифрою 2), 2 маленьких (на малюнку позначено цифрою 3); 1 квадрат (на малюнку позначено цифрою 4);

1 паралелограм (на малюнку позначено цифрою 5).

Упорядкування предметних ФІГУРПО елементна зображення

зайчик

кішка

ВОЇН Ялинка

Упорядкування предметних ФІГУР

ПО Частково елементної зображення

СКЛАДАННЯ ФІГУР по контурнихАБО силуетних ЗРАЗКОМ

Петушок Кораблик літак Корова

чарівний круг

Коло, однаково забарвлений по обидва боки, розрізається

на 10 частин. В результаті виходить 4 однакових трикутника (на малюнку позначено цифрою 1); інші частини, попарно рівні між собою, мають схожість з фігурами трикутної форми, Але одна зі сторін у них закруглена (на малюнку позначено цифрою 2).

ВОЇН РАКЕТА ШУТ

СКЛАДАННЯ ФІГУР

бариня КИТ

СКЛАДАННЯ ФІГУР

По контурних, АБО силуетних ЗРАЗКОМРАК ЛІЛІЯ

яйце Колумба

Овал, однаково забарвлений по обидва боки, розрізається так, як показано на малюнку. В результаті виходить 10 частин. Чотири - геометричні фігури: 2 маленьких і 2 великих трикутника (на малюнку позначено цифрою 1). Решта 6 мають лише схожість з геометричними фігурами: 4 - з трикутниками, але одна зі сторін у них закруглена (на малюнку позначено цифрою 2); 2 частини - з чотирикутниками, але одна зі сторін у них закруглена (на малюнку позначено цифрою 3).

СКЛАДАННЯ ФІГУР по елементній зображення

олень

ВОЇН

СКЛАДАННЯ ФІГУР

По частковому елементної зображення

Тема урока: "Геометричне конструювання з кубиків".

Тип уроку: урок-практикум.

технологія: проектна.

устаткування:комп'ютерний клас, проекційне устаткування.

Додаткові матеріали:різнорівневі картки-завдання, заготівля до карток в електронному вигляді.

Мета уроку:закріпити навички використання графічного редактора, продемонструвати можливості використання PAINT в геометричному моделюванні, конструюванні об'ємних фігур.

Завдання уроку:

  • Виховна - розвиток пізнавального інтересу, виховання інформаційної культури, акуратності при виконанні завдання.
  • Навчальна - повторити і закріпити основні навички роботи з графічним редактором і
  • Розвиваюча - розвиток логічного мислення, просторової уяви, творчих здібностей учнів.

ХІД УРОКУ

I. Оргмомент

II. Повторення вивченого на попередньому уроці. фронтальне опитування

- оточують нас, мають об'ємну форму. Одна з цікавих, красивих і в той же час сама "знайома" нам з самого дитинства об'ємна фігура - куб або, як ми його ласкаво називаємо - кубик . Хто з нас в дитинстві не грав в кубики, хоч не ставив замки і піраміди з дерев'яних, пластмасових, великих і маленьких кубиків !?

- Хто може відповісти на питання - чим відрізняється квадрат від кубика?

- Що можна зробити з квадратів? А з кубиків?

- Як можна назвати побудову з простих фігур більш складних? (Конструювання, моделювання)

- А як називають людей, які таким справою зайняті? (Конструктори, моделісти)

- Яким прийомом ми користувалися при складанні мозаїки і при конструюванні плоских зображень з квадратів? (Копіювання)

- Які дії виконуємо для копіювання?

  • виділити фрагмент, Правка - Копіювати;
  • правою кнопкою, через контекстне меню;
  • за допомогою клавіатури.

- Що таке буфер обміну?

III. Практична робота з конструювання об'ємних фігур

Обговорення прикладу, представленого на дошці (проекторі)

Виводимо правила конструювання з кубиків, намагаючись виконати завдання на комп'ютері самостійно.

Ці правила:

  1. Перед початком конструювання визначте, скільки рядів у висоту займає конструкція.
  2. Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні ряди.
  3. важливе правило для виконання практичної роботи - створити дублікат кубика, зберігши недоторканим оригінал!

IV. Робота з картками-завданнями різного рівня складності

Завдання полягає в створенні конструкції і підрахунку кількості кубиків для побудови. Для виконання завдань в папці обміну на комп'ютерах учнів вже є заготівля кубика. Учні копіюють її в свою робочу папку і за бажанням можуть перефарбувати заготовку на свій розсуд. Учитель по ходу виконання завдання відзначає учнів, які побачили повторюють фрагменти в об'ємної фігури і при конструюванні використовують копіювання відразу цілих блоків конструкції.

V. Підведення підсумків

критерії оцінювання

  • найбільш акуратна робота (враховується точність підрахунку кубиків);
  • хто зумів виконати найбільше конструкцій.

VI. Домашнє завдання

  • Намалювати "цікаву" композицію з кубиків.
  • Конструювання власної конструкції. Придумати її призначення, назва. Оформити на окремому аркуші.

Критерії оцінювання домашнього завдання: фантастичність, акуратність, складність, конструкція містить найбільше кубиків, об'ємність конструкції.

Приклади карток-завдань

1. Складіть композицію 1 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.

2. Складіть композицію 2 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

3. Складіть композицію 3 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

4. Складіть композицію 4 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

5. Складіть композицію 5 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

6. Складіть композицію 6 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

7. Складіть композицію 7 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

8. Складіть композицію 8 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

під геометричною фігурою мається на увазі геометричне тіло (конус, циліндр, куля, тор, призма, піраміда або їх поєднання), в якому є призматичні або циліндричні поглиблення або отвори;

деталь - виріб, виготовлений з однорідного по найменуванню і марці матеріалу без застосування будь-яких складальних операцій.

термін геометрична фігура зазвичай використовується в розділі «Проекційне креслення», а термін деталь - в розділі «Машинобудівне креслення» курсу «Інженерна графіка».

Розміри геометричних фігур і деталей, які наносять на ортогональний креслення цих об'єктів, мають загальноприйняті назви.

По своєму увазі розміри поділяються на лінійні (Довжина, ширина, висота, розмір радіуса, діаметра об'єкта або його елемента) і кутові розміри.

Розміри геометричної фігури або деталі, що складається з декількох геометричних тіл (іноді званих формами), поділяються на розміри форми, Що визначають основні розміри конкретного елемента об'єкта, і координуючі розміри, що визначають положення даної елемента по відношенню до інших елементів, що входять в об'єкт.

Окремим випадком координуючих розмірів є габаритнірозміри - найбільші розміри по довжині, ширині і висоті геометричної фігури або деталі.

Зазвичай деталі складаються з найпростіших геометричних фігур. До таких постатей належать тіла обертання і багатогранні тіла (рис. 21). Кожне із зазначених тел надалі буде називатися елементом зовнішньої форми деталі.

На рис. 22 показані креслення тіл обертання і нанесені їх розміри форми. Наприклад, куля має всього один розмір форми (рис. 22, а) - діаметр (або радіус). При цьому завдано супутній знак сфери (○). Циліндр - два розміри форми: діаметр і довжину (див. Рис. 22, б). У конуса (див. Рис. 22, в) Має бути нанесено два розміри форми, один з яких повинен бути кутовим, а другий лінійним (діаметр основи або висота конуса). Для усіченого конуса проставляються три розміри форми, один з яких повинен бути кутовим (див. Рис. 2, г) Або розміром конусности (див. Рис. 2, д). Для тора в формі галтелі зазвичай проставляються розміри, показані на рис. 22, з.

Розміри форми багатогранних тел показані на рис. 23.

Деталь або геометрична фігура можуть мати також елементи внутрішньої форми. Найчастіше такими є поверхні, утворені відніманням з обсягу вихідного тіла іншого обсягу циліндричної, сферичної, тороидальной або призматичної форми. До елементів внутрішньої форми можуть ставитися також тіла (наприклад, перегородки, розташовані всередині деталі).

Крім розмірів форми на кресленні наносяться координуючі розміри. Для кулі такими є розміри, що визначають положення його центру. Для циліндра, конуса або тора координуючі розміри визначають положення осі і одного з торців фігури. У багатогранних тел координуючі розміри визначають положення однієї з граней.

Розглянемо це на прикладі тіла, що складається з двох пересічних циліндрів (рис. 24). Тут для кожного циліндра проставлені по два розміри форми - довжина і діаметр. Два розміру (лінійний - 25 мм і кутовий - 45 ) є координуючими. Вони визначають взаємне розташування осей циліндрів.

Багато конструктивних елементів зовнішньої і внутрішньої форми деталі мають усталені назви.

Наприклад, конічний елемент на торці круглої деталі (рис. 25) називається фаскою, Плавний перехід між двома циліндричними ділянками деталі називається жолобником. Призматичний виступ, що обмежує обертання деталі навколо своєї осі в рухомому з'єднанні з іншою деталлю, називається шипом. Кільцевий поглиблення циліндричної або тороидальной форми для вставки в нього ущільнюючого вироби називається канавкою. Плоский елемент на циліндричній поверхні називається лискою. Елемент внутрішньої форми може бути названий поглибленням, отвором, пазом та ін.

У литих деталей (рис. 26) часто зустрічається такі конструктивні елементи: фланець - елемент призматической, циліндричної, овальної або іншої форми, призначений для приєднання до аналогічного елементу іншої деталі;


ребро жорсткості - елемент посилення конструкції деталі; бобишка - виступ, торцева площина якого піддається механічній обробці для забезпечення щільного зіткнення з іншими деталями; ливарне скругление - плавний перехід між елементами, що має форму тора або циліндра; прівалочная площину - механічно оброблена площину, по якій відбувається щільне прилягання до іншої деталі.

У елемента деталі, що містить зовнішню чи внутрішню різьбу, часто зустрічається циліндрична проточка - конструктивний елемент, що забезпечує загвинчування відповідної деталі до наполегливої площині.

Перед нанесенням розмірів деталі необхідно виконати структурний аналіз об'єкта - т. Е подумки розбити його на найпростіші геометричні форми. Далі слід нанести розміри окремих форм (див. Рис. 22, 23). На закінчення наносяться координуючі розміри, що визначають взаємне розташування форм.

Р

ассмотрім це на прикладі литий корпусної деталі (рис. 27). Аналіз елементів зовнішньої форми цієї деталі представлений на рис. 28. Тут можна виділити куля (поз. 1 ), Два циліндра (поз. 2 ), Конус (поз. 3 ), Два призматичних елемента (поз. 5 ). Крім цього до елементів зовнішньої форми слід віднести чотири циліндричних заокруглення кутів призматичного фланця (поз. 2 ) і ливарні заокруглення зон переходів куля - конус і кулю - циліндр (поз. 4 ).

Аналіз елементів внутрішньої форми деталі показаний на рис. 29.

22 Тут можна виділити сферу (поз. 1 ), Вісім циліндричних поверхонь (поз. 2 ), Що утворюють отвори і поглиблення; конічну поверхню (поз. 3 ); поверхню тора (поз. 4 ). Крім цього є три призматичних тіла, що утворюють внутрішні перегородки (поз. 5 ) І циліндричні заокруглення кутів перегородок, показані на рис. 27.

Виконавши структурний аналіз деталі, можна перейти до нанесення розмірів елементів її зовнішньої і внутрішньої форми.

На рис. 30 показаний креслення елементів зовнішньої форми розглянутої деталі. Він складається з трьох видів: Спереду (головне зображення), зверху і зліва. Розміри форми елементів зовнішньої форми нанесені відповідно до рис. 22 і 23.

Координуючі розміри елементів весняної форми виділені надкресленням розмірних написів. З них вертикальний розмір 75 визначає положення верхньої межі призматичного елемента щодо центру кулі. Аналогічно горизонтальний розмір 80 визначає положення лівої межі правильної шестикутної призми. горизонтальний розмір 60 і вертикальний габаритний розмір 125* визначають положення осі тора.

Відзначимо особливість нанесення розмірів форми чергуються елементів - не всі розміри цих елементів задаються в явній формі. Розглянемо це на прикладі трьох послідовно з'єднаних елементів зовнішньої форми: правильна шестикутна призма, циліндр і кулю (див. Поз. 5, 2, 1 на рис. 28). Розміри призми і кулі налаштовано відповідно до рис. 22 і 23, а у циліндра немає розміру довжини. Однак ця довжина визначається координуючим розміром 80 , Висотою призми

(Горизонтальний розмір 20 ) І радіусом кулі - розмір ○ R50 (Див. Рис. 30).

Аналогічні справи при нанесенні розміру довжини другого циліндра  60 , Що примикає до тору, а також конуса.

На рис. 31 показаний креслення, де нанесені розміри елементів внутрішньої форми деталі. Координуючі розміри тут виділені підкресленням розмірних написів. Ці розміри визначають положення призматичних перегородок щодо центру кулі.

Особливістю нанесення розмірів литих деталей є завдання товщини стінки елемента. В цьому випадку необхідно задати лише розміри елементів зовнішньої форми, а розміри аналогічних елементів внутрішньої форми можуть бути підраховані вирахуванням з розмірів зовнішньої форми товщини стінки.

І Іноді, з конструктивних міркувань задають лише розміри елементів внутрішньої форми деталі і товщину її стінки.

Аналогічний прийом застосовують і при нанесенні розмірів штампованих деталей.

На рис. 32 показаний креслення корпусу крана. Він складається з чотирьох зображень: фронтального розрізу, виду зверху з обривом зображення і двох винесених перетинів ( А-А і Б-Б),

де нанесені розміри елементів зовнішньої внутрішньої форми деталі. Розміри елементів внутрішньої форми зосереджені на розрізах (фронтальному розрізі і розрізі Б - Б).

Важливим моментом в нанесенні розмірів вироби є використання конструкторських баз.

Відповідно до ГОСТ 21495-75 база - це поверхня (або поєднання поверхонь), вісь або точка, що належать заготівлі або виробу і використовуються для базування.

базування - це надання заготівлі або виробу необхідного положення щодо обраної системи координат або інших виробів.

Залежно від етапу створення вироби розрізняють бази:

конструкторську, технологічнуі вимірювальну.

конструкторськабаза використовується на стадії проектування виробу для визначення положення деталі або складальної одиниці у виробі.

технологічна база використовується на стадії виготовлення виробу, а вимірювальна база застосовується для контролю готового виробу.

Не вдаючись в подробиці, відзначимо, що між зазначеними базами немає чітких меж: одна і та ж база може бути як конструкторської, так і технологічної або вимірювальної. Тому далі використовується лише поняття конструкторської бази.

До
онструкторская база може бути основний або допоміжної.

Основнийназивається конструкторська база, що належить деталі або складальної одиниці і використовувана для визначення її положення у виробі (складальної одиниці).

допоміжної називається конструкторська база, що належить деталі або складальної одиниці і використовується для визначення положення приєднується до неї вироби.

У загальному випадку за конструкторську базу може бути прийнята площину (поверхня), пряма лінія або крапка. Наприклад, на кресленні корпуса крана (див. Рис. 32) за таку базу

прийнята верхня (прівалочная) площину фланця (щодо неї проставлені вертикальні розміри 10 і 75 ), А також торцева площина правильної шестикутної призми (щодо неї проставлені горизонтальні розміри 42, 18, 20, 80, а також розмір фаски).

Крім цього за конструкторську базу прийнята вертикальна вісь обертання елементів куля, конус (щодо неї проставлені горизонтальні розміри 24, 27, 80, 43, 60 ).

Нарешті, за конструкторську базу прийнята точка - центр кулі (щодо неї проставлені вертикальні розміри 3, 75 і горизонтальні розміри 24, 27, 80, 43, 60 ).

Одна з трьох перерахованих баз може бути прийнята за основну базу (наприклад, центр кулі), а інші бази будуть допоміжними. Вибір основної конструкторської бази здійснює конструктор на стадії проектування виробу, виходячи з аналізу роботи вироби в умовах експлуатації, зручності вимірювання розмірів вироби, отримання необхідної точності з'єднання його з іншими виробами в складальної одиниці і з інших міркувань.

Вибір допоміжних конструкторських баз часто обумовлений технологічним процесом виготовлення елементів виробу (проточек, канавок, пазів і ін.) І зручністю контролю цього процесу.

Розглянемо застосування конструкторських баз на прикладі круглих деталей - валів (рис. 33). Кожен з валиків представлений у вигляді сукупності циліндричних і конічних елементів. Конічні елементи називаються фасками. На правому циліндричному ділянці кожного валика нарізана метрична різьба номінального діаметра 27 мм з крейда-

ким кроком 1,5 мм ( М 271,5 ). На валику ( а) Різьблення виконана з Недорезов, а на валу ( б) - з циліндричною проточкою. Крім цього у розглянутих деталей розрізняються форми пазів шпон.

На рис. 34 наведені креслення цих деталей, де показані

конструкторські бази. За основну базу прийнята площину - правий торець деталі (поз. 1 ), А за допоміжну базу прийнятий торець відповідного циліндра, що примикає до проточці (поз. 2 ). Щодо основної конструкторської бази

проставлено найбільшу кількість горизонтальних лінійних розмірів деталі, а щодо допоміжної бази проставлена \u200b\u200bширина проточки і розмір фаски.

На зазначених кресленнях слід звернути увагу на такі особливості:

а) відмінності в нанесенні розміру довжини нарізного ділянки, що має Недорезов різьблення (горизонтальний розмір 16 ) Або циліндричну проточку (різниця розмірів 20 і 4 );

б) відмінності в зображеннях паза: поперечний переріз А-А елемента деталі, що містить паз - для одного

варіанти і місцевий розріз зони паза і умовне зображення овальної форми паза - для іншого варіанту;

в) відмінності в несенні розмірів пазів шпон. Глибина паза може бути задана неявно, як залишкова товщина циліндричної ділянки деталі після фрезерування паза (див. Горизонтальний розмір 35 в перетині А-А) Або явно щодо утворює циліндричної поверхні (див. Вертикальний розмір 5 на рис. 33, б).

г) шаховий порядок в нанесенні розмірних написів вертикальних розмірів; д) нанесення розміру діаметра циліндричного елемента деталі як поза зображення (див. на рис. 33, авертикальні розміри  40, 44 ) Так і всередині зображення цього елемента (вертикальний розмір  34 ) Або зі зміщенням на зображення сусіднього довшого елемента (вертикальні розмір  28 ).

На рис. 35 показана деталь, іменована накидною гайкою. Вона має внутрішню різьбу з проточкою.

На рис. 36 приведене креслення цієї деталі. Тут немає координуючих розмірів, а за основну конструкторську базу

прийнятий правий торець деталі. Ширина проточки відраховується від допоміжної розмірної бази.

Слід звернути увагу на нанесення розмірів фаски на шестикутної призмі (кутовий 30  і вертикальний  50 ).

У указані розміри згруповані і нанесені тільки на одному з двох однакових елементів.

Крім цього відзначимо особливість нанесення лінійних розмірів з обривом розмірної лінії (розміри  12 ; 42,7 ; М421,5 ) - обірвана розмірна лінія зображена більше своєї половини.

На рис. 37 показана деталь під назвою кришка сальника. Зовнішня форма цієї деталі містить призматичні і циліндричні елементи, а внутрішня форма - циліндричні поверхні і конічний елемент.

Н

а рис. 38 приведене креслення кришки. Тут за основну конструкторську базу прийнята вісь обертання центральних елементів деталі, а за допоміжну базу - верхня площина фланця. Більшість нанесених розмірів є розмірами форми відповідного елемента деталі. Координуючим тут є горизонтальний розмір 60 - міжцентрову відстань.

Габаритний розмір 80, позначений на кресленні знаком * (зірочка) називається довідковим. Його дотримання по заданому кресленням є необов'язковим.

На рис. 39 показана деталь під назвою шпиндель, на циліндричній елементі якої є нестандартна різьблення прямокутного профілю. Вже згадана деталь має лише елементи зовнішньої форми: торцевої сферичний сегмент, чотири циліндричних ділянки, на одному з яких нарізана різьба прямокутного профілю, Торообразная канавку і призматичний елемент квадратного поперечного перерізу.

На рис. 40 показаний креслення зазначеної деталі. Тут за основну конструкторську базу прийнята точка - край сферичного сегмента, а за допоміжну базу - площину - торець призматичного елемента.

На даному кресленні слід звернути увагу на такі особливості:

а) координує горизонтальний розмір 10 визначає положення канавки;

б) шаховий порядок нанесення розмірних написів вертикальних розмірів  16 і  20;

в) переривання контурної лінії в місці її перетину зі стрілкою розміру R20;

г
) Незамиканіе горизонтальних розмірів 25 і 60 на габаритний розмір 160 ;

д) відсутність розриву розмірної лінії габаритного розміру і розміру довжини циліндричного елемента, показаного з розривом (горизонтальні розміри 160 і 60 );

е) використання виносного елемента А для нанесення розмірів різьблення.

На рис. 41 показаний креслення плоскої деталі. Тут слід звернути увагу на нанесення координуючих розмірів 56 і 64 , Що визначають взаємне розташування однакових елементів (отворів  4 ), а також

товщини плоскої деталі.

На закінчення розглянемо структурний аналіз і нанесення на кресленні розмірів складної литий корпусної деталі.

На рис. 42 показані елементи зовнішньої форми цієї деталі, а на рис. 43 - елементи її внутрішньої форми.

З
точки зору нанесення розмірів найбільшу складність тут представляють елементи, що мають форму тора і циклічних поверхонь (див. на обох малюнках поз. 3, 1  і 4 відповідно).

На рис. 44 показаний креслення цієї деталі. Тут є три зображення: фронтальний розріз (головне зображення), поєднання виду зліва з профільним розрізом А-А, І винесене перетин Б-Б.

При нанесенні розмірів слід звернути увагу на такі особливості:

а) координують розмірами горизонтальним - 13 , Нанесеним на головному зображенні, і вертикальним - 40 , нане-

сённим на профільному розрізі, визначається положення осі зовнішньої і внутрішньої поверхонь тора. радіус R16 утворює окружності зовнішнього тора показаний на вигляді зліва. Ліва межа тора умовно показана на головному зображенні тонкою лінією, розташованої під кутом 30  до вертикальної центровий лінії тора.

Зліва від тора розташовуються зовнішня і внутрішня циклічні поверхні, у яких змінними є радіус утворює кола і положення площини цієї окружності. Центри зазначених кіл переміщаються по прямій лінії. Лівою кордоном зовнішньої циклічної поверхні є окружність  40 мм, внутрішньої - окружність  24 мм. Зазначені розміри проставлені на головному зображенні;

б) положення лінії центрів інших циклічних поверхонь - зовнішнього і внутрішнього еліптичних циліндрів (див. на рис. 42 і 43 поз. 1 ) визначається координують розмірами: кутовим - 35  горизонтальним - 22 (Нанесений на головному зображенні праворуч) і вертикальним - 40 (Нанесений на профільному розрізі). Діаметр утворює кола ( 24 ) Внутрішнього еліптичного циліндра завдано на головному зображенні, праворуч;

в) розміри циліндричних елементів, на одному з яких нарізана трубна різьба (розмір G1 ) Згруповані і нанесені один раз на головному зображенні, зліва.

г) переривання осьової лінії креслення в місці її перетину з розмірної написом (див. на головному зображенні горизонтальний розмір  26 );

д) переривання лінії контуру в місці її перетину зі стрілкою розмірної лінії (див. на головному зображенні вертикальні розмір 18 );

е) розміри елементів зовнішньої форми деталі наносяться з боку виду (див. вертикальні розміри 5, 45, 50, 72 на поло-

вини виду зліва), а розміри елементів внутрішньої форми - з боку розрізу (див. вертикальні розміри 15, 40, 43, 49 на половині профільного розрізу);

ж) в технічних вимогах запис: « незазначені заокругленняR4 », -визначає радіуси ливарних заокруглень, а запис «* Розміри для довідок», - довідкові розміри;

з) за основну конструкторську базу прийнятий верхній торець деталі. Щодо цієї бази нанесено найбільшу кількість розмірів. За допоміжні конструкторські бази прийняті два інших торця.

Список літератури

1. Збірник стандартів ЕСКД. М., Видавництво стандартів, 1983

2. Федоренко В. А., Шошин А. І. Довідник по машинобудівному черченію.14-е видання, перероб., І доп. Л.:, Машинобудування, 1982, 416 с.

Навчально-методичне видання

Володимир Миколайович Аверін,

Ірина Федорівна Куколева

НАНЕСЕННЯ РОЗМІРІВ НА кресленні

Методичні вказівки до практичних занять

з інженерної графіки

______________________________________________________

Формат 60'84 1/16. Вид. № -

Підписано до друку - Замовлення №

Ум. печ. л. - Тираж 1000 екземплярів. ______________________________________________________

127994, Москва, вул. Образцова, 15. Друкарня МИИТ