Nodarbība par ekoloģiju jaunākajā grupā, ziema. Nodarbību konspekti junioru grupai "ziema-ziema". Elpošanas vingrinājums

Šaltina Jeļena Viktorovna. G. Menzeļinsks. MBDOU Nr.9 "Teremok" .

Mērķis: Attīstīt bērnu zināšanas par sniegu un tā īpašībām.

Uzdevumi:

Izglītojoši: - precizēt un paplašināt bērnu zināšanas par sniegu un tā īpašībām; - iepazīstināt ar ziemas parādībām dabā; - dot bērniem priekšstatu par to, kāpēc sniegs maina savas īpašības, mainoties temperatūrai; - var mainīt krāsu.

Attīstošā: - vizuālās uzmanības un uztveres attīstība; - attīstīt izziņas intereses; - ilgstoša uzmanība, novērošana; - attīstīt bērnu runas aktivitāti; - attīstīt spēju analizēt un izteikt savus secinājumus ar pilnīgu atbildi; - attīstīt domāšanu; - prasme apvienot tekstu un kustību ar mūziku.

Izglītojošie: - sadarbības prasmju, labas gribas veidošana;

Mīlestības pret dabu veicināšana; - radīt prieku no atklājumiem, kas gūti eksperimentos.

Integrācija: runas attīstība, daiļliteratūras lasīšana, socializācija, izziņa, veselība, mūzika.

Vārdnīcas aktivizēšana: sniegpārsla, sniegots, sniegots.

Priekšdarbi: sniega vērošana, daiļliteratūras lasīšana par tēmu, sniegpārslu apskate, rotaļas ar sniegu.

Aprīkojums: magnetofons, IKT, sniega spainis, divas glāzes karstas un auksts ūdens, krāsas, pipete, paplātes ar sniegu, prezentācija, viesis – Lesoviček.

GCD pārvietošana:

1. Laika organizēšana. Tiek atskaņots ieraksts “sniega gurkstēšana un soļi”

Puiši, kas tā ir par skaņu?

Šis ir kāds, kurš steidzas pie mums ciemos.

Es tagad paskatīšos. (Es eju uz durvīm)

Lūk, Ļesovičoks ieradās pie mums ciemos, nevis ar tukšām rokām.

2. Viņš mums atnesa aploksni. Paskatīsimies, kas tajā ir?

Noslēpums:

krīt no debesīm ziemā

Un viņi riņķo virs zemes

Viegla pūka

Balts... (sniegpārslas)

Tieši tā, labi darīts, jūs uzminējāt mīklu.

3. Šodien tuvāk apskatīsim sniegu un tā īpašības.

Ļesovičeks atnesa mums vēl vienu spaini, paskaties, kā tajā snieg.

Pieskarieties tam ar roku un pastāstiet man, kāds sniegs tas ir? (bērnu atbildes)

Labi padarīts.

4. Pastāsti man, lūdzu, ko mēs varam pagatavot no sniega? (bērnu atbildes)

No sniega varam izgatavot jebko. Bet!? Skatieties, uz vienas paplātes ir sauss, drupans sniegs, bet uz otras - slapjš sniegs. No kāda sniega mums vislabāk ir veidot skulptūras? (bērnu atbildes)

Tagad pamēģināšu uztaisīt kādu sausu sniegu. Izrādās? (bērnu atbildes)

Tad mēs veidojam no slapja sniega.

Secinājums: mēs nevaram veidot no sausa, irdena sniega, mums ir nepieciešams mitrs, slapjš sniegs.

5. Tagad aicinu paskatīties uz sniegu, ko atnesu agri no rīta. Kas ar viņu notika? Kāpēc viņš izkusa? (bērnu atbildes)

Labi padarīts. Mūsu grupā ir silts, karsts, un no šī karstuma sniegs izkusa un pārvērtās ūdenī.

Secinājums: sniegu ietekmē augsta temperatūra.

6. Ir pienācis laiks atpūsties.

Fiziskās audzināšanas minūte. Mūzika.

  • Mēs esam sniegpārslas, mēs esam pūkas
  • Mums nav nekas pretī griezties
  • Mēs esam sniegpārsliņas – balerīnas
  • Balinājām kokus
  • Jumti bija pārklāti ar pūkām
  • Zeme bija klāta ar samtu

Un viņi mūs izglāba no aukstuma.

7. Laiks vērot, kas var notikt, ja liekam sniegu plāksnēs ar dažādu ūdens temperatūru. (aukstā ūdenī sniegs kūst lēni, karstā ātri kūst).

Secinājums: jo karstāks ūdens, jo ātrāk kūst sniegs. Rodas augstas temperatūras ietekme.

8. Paskaties - Lesovicheks mums ir sagatavojis vēl šķīvjus ar sniegu un krāsām. Mēs tagad mēģināsim nokrāsot savu sniegu. (eksperiments tiek veikts).

Puiši, kas notika ar sniegu? (bērnu atbildes).

9. Apskatīt prezentāciju "Ziemas parādības dabā" . (sniegs, sniegputenis, putenis, putenis, putenis)

10. Kopsavilkums. Šodien uzzinājām, ka sniegs var būt sauss un slapjš. Var veidot no slapja, bet ne no sausa. Sniegs siltumā kūst un pārvēršas ūdenī. Sniegs kūst visātrāk karsts ūdens un to var krāsot dažādās krāsās.

Programmas saturs:
Izglītības mērķi: veicināt bērnu zināšanu padziļināšanu un vispārināšanu par savvaļas dzīvniekiem, putniem, kokiem, zivīm; paplašināt priekšstatus par mežu un tā iemītniekiem; turpināt iepazīstināt ar sezonai raksturīgajām iezīmēm; iepazīstināt ar ledus un sniega īpašībām; turpināt mācīties saprast un lietot vārdus, kas apzīmē objektu attiecības pēc izmēra: plats - šaurs, augsts - zems.
Attīstības mērķi: attīstīt bērnos izziņas interesi par meža un tā iemītnieku dzīvi; attīstīt atmiņu, sakarīgu runu, spēju analizēt, izdarīt secinājumus; attīstīt spēju uzklausīt vienam otru.
Izglītības mērķi: audzināt bērnos interesi par meža dzīvi, prasmi uzvesties mežā; audzināt mīlestību, cieņu pret dabu, izrādīt rūpes un uzmanību visam dzīvajam un attīstīt labo gribu.

Priekšdarbi:
Uzskates un didaktisko līdzekļu, kuros attēloti savvaļas dzīvnieki, koki, putni, apskate, albuma “Gadalaiki” apskate; sarunas par ziemu, dzejoļu lasīšana par ziemu, mīklas par putniem un dzīvniekiem; lasīt pasakas par dzīvniekiem; didaktiskās spēles “Savvaļas dzīvnieki”, “Putni”, “Dzīvnieku pasaule”; darbs ar vecākiem - kopā ar bērniem izgatavoja barotavas; Pastaigas laikā barojām putnus.

Aprīkojums, materiāls:
Ceļš (2 auklas = 2 metri), upe (auduma audums balts, auduma audums zila krāsa, plastmasas zivs 5gab.), mākslīgā eglīte, bērza zars, vate, lāču midzenis (balts audums, krēsli, lāča rotaļlieta), sniega kupens (balts audums), barotavas (pēc bērnu skaita), pārtika (saulespuķu sēklas, graudaugu prosa), meža laboratorija (2 galdi, smilšu krāsas audums, balts audums), ledus, sniegs, 7 paplātes, auduma salvetes atbilstoši bērnu skaitam, magnetofons, sarkans kartons, skaņu celiņš “Vēja gaudošana”.

Nodarbības gaita:

Pedagogs:
Puiši, vai vēlaties doties uz ziemas mežu?

Bērni:
Jā mēs daram.

Pedagogs:
Pastāsti man, lūdzu, kāds tagad ir gada laiks?

Bērni:
Ziema.

Pedagogs:
Kā jūs uzminējāt, ka ir ziema?

Bērni:
Ārā ir auksts, daudz sniega, saule spīd, bet nesilda, koki ir kaili, nav lapu, viņi ir ģērbušies silts apģērbs(kažoks, filca zābaki, silta cepure, dūraiņi, siltās bikses), varat braukt ar ragaviņām, slēpot vai slidot.

Pedagogs:
Labi darīti zēni. Lai nokļūtu mežā, mums jāiet pa ceļu. Ceļš mums priekšā. Cik plats tas ir?

Bērni:
Plašs. (Bērni pa ceļu staigā pa pāriem)

Pedagogs:
Tā mēs kopā gājām pa ceļu. Paskaties, kur mūs ir aizvedis šis ceļš?

Bērni:
Uz upi.

Pedagogs:
Tieši tā, mēs tuvojāmies upei. Ziemā upe aizsalst un pārklājas ar ledu. Kas tas ir zem ledus?

Bērni:
Zivis.

Pedagogs:
Zivis ziemā nenosalst, aizmieg. Un, kad nāk pavasaris, ledus izkūst un pārvēršas ūdenī, zivis atkal sāk peldēt. Vai jūs domājat, ka viņiem zem ledus ir auksti?

Bērni:
Auksts.

Pedagogs:
Viss zivs ķermenis, gan galva, gan spuras, viss guļ,

Ar tiek veicināta mīlestība pret dabu Agra bērnība. Cilvēki sāk no jauna apzināties, ka ir daļa no apkārtējās pasaules, kas ir jāaizsargā. Tāpēc vides izglītība ir viena no prioritārajām izglītības un izglītības programmu jomām pirmsskolas iestādes. Vides komponents var būt visās bērnudārzu aktivitāšu jomās, taču tiek veiktas arī atsevišķas nodarbības, kas veltītas šai tēmai.

Vides izglītības teorētiskie pamati pirmsskolas izglītības iestāžu jaunākajās grupās

Bērni vecumā no 2 līdz 4 gadiem izceļas ar spontanitāti un zinātkāri, un tagad viņi ir tuvāk dabai nekā jebkad agrāk. Tieši no šī vecuma veidojas pozitīva attieksme pret visu dzīvo. Vides izglītības galvenais uzdevums agrīnā pirmsskolas vecumā ir dot sākotnēju izpratni par pasaules uzbūvi un tajā esošajām attiecībām, noteikt vadlīnijas dzīvnieku un augu pasaulē.

Jaunākajās grupās bērni apgūst dzīvnieku, kukaiņu, putnu nosaukumus, kuri no tiem ir mājas un kuri savvaļas, kādi augi aug mežā, dārzā, dārzā, iegūst pirmās zināšanas par dabas parādībām, veic vienkāršus eksperimentus. ar ūdeni, sniegu, smiltīm, strādājiet, cik vien var, kādā dzīves stūrītī vai dabas istabā, dodieties ekskursijās pa ekoloģisko taku.

Bērniem jāiemācās, ka putni, dzīvnieki, kukaiņi un augi ir dzīvi. Viņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir sāpes un bailes, viņiem ir nepieciešams ūdens un ēdiens. Ja tie ir mājas augi un dzīvnieki, par tiem atbild cilvēks. Tas ir, viņam par tiem jārūpējas. Ja tā ir savvaļas daba, vislabāk to atstāt vienu. Var novērot, pētīt, bet nenodarīt ļaunu. Ja bērns to apgūst, tas nozīmē, ka pedagogu un vecāku pūles vides izglītībā nebija veltas.

Jaunāko pirmsskolas vecuma bērnu vecuma īpatnības

Interesants fakts! Saskaņā ar zinātnieku novērojumiem, kuri veica eksperimentus par runas mācīšanu kurlmēmiem pērtiķiem, šimpanžu mazuļu un bērnu, kas jaunāki par 3 gadiem, attīstība ir gandrīz vienāda. Līdz 3 gadu vecumam viņi attīsta to pašu prasmju un iemaņu kopumu. Pat vārdu krājums ir aptuveni vienāds. Tikai bērns izmanto runu, un maza šimpanze izmanto žestus. Un, lūk, kas notiks tālāk garīgo attīstību Bērns strauji progresē, un līdz 5 gadu vecumam viņš jau daudz zina.

Jāatceras, ka pirmsskolas vecuma bērni slikti uztver tikai runas informāciju, tā ir jāatbalsta ar vizuālo informāciju. Bērnam jāspēj redzēt, kas tiek teikts, un vēl labāk – pieskarties vai piedalīties. Visvairāk labākā forma mācīšanās šajā attīstības posmā ir rotaļīga. Bērni mācās par pasauli caur rotaļām un darbību.

Bērniem ir jāredz, par ko skolotājs runā, un vēl labāk – jāprot pieskarties un pētīt

Tāpat 3–5 gadus veci bērni nevar ilgstoši koncentrēties uz vienu lietu, tāpēc visu laiku ir jāmaina darbības veids. Tas notiek tāpēc, ka maza cilvēka smadzenes pastāvīgi tiek bombardētas ar lielu jaunas informācijas plūsmu, kas prasa apstrādi un izpratni. Tāpēc, lai izvairītos no pārslodzes, smadzenes noteiktā brīdī vienkārši izslēdz vienu no saviem sektoriem un ieslēdz citu. Uzmanīgi vērojiet savus bērnus – tiklīdz viņu acīs pazūd interese un bērni sāk tukši skatīties apkārt, ir pienācis laiks pāriet uz kaut ko citu. Neatkarīgi no tā, ko jūs viņiem tagad stāstāt par tēmu, pie kuras strādājāt, viņi joprojām neko neatcerēsies.

Nodarbību formas

IN jaunākā grupa Vides izglītība var izpausties šādos veidos:

  • nodarbības ir vadošais darba organizēšanas veids, lai iepazīstinātu bērnus ar apkārtējo pasauli;
  • vides brīvdienas un brīvā laika aktivitātes, kas izraisa bērnos emocionālu reakciju uz viņu “dabisko saturu”;
  • iepazīstināt bērnus ar dabu Ikdiena(pastaigās un spēlējoties ar dabīgiem materiāliem).

Ko māca ekoloģijas stundās dažādos gada laikos?

Gada laiks nosaka savas prasības un sniedz noteiktas iespējas vides aktivitāšu veikšanai. Apskatīsim, kā jūs varat plānot nodarbības rudenī, ziemā un pavasarī. Labs ceļvedis bērniem cauri gada mēnešiem būs Zinka no V. V. Bjanki pasakas “Siničkina kalendārs”. Mēneša pirmo nodarbību varat sākt, izlasot atbilstošo nodaļu.

Rudenī bērni mežā vāc lapas un citus dabīgiem materiāliem amatniecībai

Tabula: vides aktivitāšu plānošana junioru grupās

Sezona1.junioru grupa2.junioru grupa
Rudens
  • Mēs pētām tēmu “Kādi augi atrodami mežā”. Zāle, puķes, krūmi, koki. Kāpēc koki nomet lapas?
  • Dzīvojamā stūrītī vērojam zivis un skatāmies, kā iekārtots akvārijs.
  • Ejam pa ekoloģisko taku. Mēs vērojam kokus, kā lapas maina krāsu un nokrīt. Mēs savācam rudens lapas, kastaņi, čiekuri, ozolzīles un citi augu materiāli, kurus pēc tam var izmantot amatniecībai.
  • Spēlējam un eksperimentējam ar smiltīm.
  • Mēs pētām tēmu “Kā dzīvnieki gatavojas ziemai”. Kuri putni aizlido, kuri paliek, kā dzīvnieki maina kažoku. Kas gatavojas ziemas guļai, kā veikt krājumus ziemai.
  • Dzīvojamā stūrītī vērojam zivis un mācāmies pareizi laistīt ziedus.
  • Saglabājam laikapstākļu kalendāru.
  • Lasām dzejoļus un stāstus, mācāmies dziesmas par rudeni.
Ziema
  • Pastaigas laikā mēs barojam putnus un vērojam tos.
  • Mēs pētām tēmu “Kā dzīvnieki ziemo”.
  • Dzīvojamā stūrītī vērojam trusi.
  • Stādām un audzējam sīpolus.
  • Skatāmies laikapstākļus.
  • Mēs pētām tēmu “Mājdzīvnieki”.
  • Pastaigas laikā mēs barojam putnus, vērojam tos un uzzinām, kuri putni ziemo noteiktā teritorijā.
  • Spēlējam un veicam eksperimentus ar sniegu gan ārā, gan iekštelpās.
  • Mēs pētām tēmu “Kuri putni paliek pārziemot mūsu apkārtnē”.
  • Dzīvojamā stūrītī mācāmies rūpēties par trusi. Noskaidrosim, ar ko trusis atšķiras no zaķa, kurš zaķis maina kažoku uz ziemu un kurš ne.
  • Sējam un audzējam kreses.
  • Mēs glabājam dabas kalendāru.
  • Mēs pētām tēmu “Mūsu reģiona savvaļas dzīvnieki”.
  • Lasām dzejoļus un stāstus, mācāmies dziesmas par ziemu.
Pavasaris
  • Dzīvojamā stūrītī vērojam, kā aug vecāko grupu bērnu iesētie stādi.
  • Skatāmies laikapstākļus.
  • Mēs pētām tēmu “Kādi dzīvnieki dzīvo mežā”.
  • Ejot vērojam, kā kūst sniegs, kā sāk augt jauna zāle, kā zied prīmulas, kā zied lapas.
  • Spēlējam un veicam eksperimentus ar ūdeni.
  • Dzīvojamā stūrī sējam tomātus stādiem (ja ir bērnudārzs nav vietas sakņu dārzam, tad var izvēlēties iekštelpu vai balkona tomātu šķirnes).
  • Saglabājam dabas kalendāru un sekojam līdzi laikapstākļiem.
  • Mēs pētām tēmu “Mūsu novada gājputni”.
  • Lasām dzejoļus un stāstus, mācāmies dziesmas par pavasari.

Materiāli un spēles ekoloģijas nodarbībām jaunākajā grupā

Skolotājam bērniem jāplāno aktivitātes tā, lai, pirmkārt, viņiem tas būtu jautri un interesanti, otrkārt, izglītojoši, un, treškārt, lai viņi pastāvīgi apgūtu ko jaunu, atcerētos un varētu likt lietā.

Ziemas pastaigās bērni noteikti baro putnus un vēro tos

Materiālu izvēle nodarbību uzsākšanai

Bērniem būs interese par pasaku tēla vai rotaļlietas parādīšanos grupā, runājot par savu nelaimi un lūdzot bērniem palīdzību. Piemēram, lelle Maša nāk pie bērniem un aicina viņus braukt ar vilcienu mežā. Bērni dodas ceļojumā ar dziesmām, dzejoļiem un mīklām.

Jūs varat sākt nodarbības ar krievu valodu Tautas pasakas, piemēram, “Rāceņi”, “Vista Rjaba”, “Zajuškinas būda”, “Koloboka”, “Teremok”, “Vilks un septiņas kazas”. Jūs varat vienkārši lasīt šīs pasakas, izmantojiet Leļļu teātris, parādiet multfilmu vai filmu lenti. Starp citu, šī vecuma bērniem ir vēlamas filmas lentes. Bērni labāk uztver statisku attēlu – paiet zināms laiks, līdz viņi to aplūko un saprot, ko redz, lai izpētītu detaļas.

Stāsti par dabu, augiem, dzīvniekiem un gadalaikiem var kalpot arī kā stundas sākuma posms. Krievu bērnu daiļliteratūra piedāvā plašu izvēli. V. Bjanči, V. Sutejevs, K. D. Ušinskis, L. N. Tolstojs, I. S. Sokolovs-Mikitovs, S. Maršaks, K. Čukovskis, N. Sladkovs, M. Prišvins, E. Čarušins un citi rakstīja stāstus un dzejoļus mazajiem. . Izmantojiet bērnu rakstnieku darbus, un tādā veidā jūs ne tikai iepazīstināsiet bērnus ar apkārtējo pasauli, bet arī ieaudzināsiet viņiem labu literāro gaumi.

Ja nevarat atrast filmu vai multfilmu, kas balstīta uz noteiktu darbu, skenējiet grāmatas lapas un parādiet tās uz ekrāna, varat vienkārši atlasīt attēlus vai fotogrāfijas par stāsta tēmu. Galvenais, lai bērni skaidri redz, kas viņiem tiek lasīts.

Pirmajā junioru grupā nodarbības var sākt ar šādu krievu tautas pasaku lasīšanu:

  • "Rāceņi". Pamatojoties uz šo pasaku, jūs varat vadīt nodarbības par tēmu “Kas aug dārzā”. Galvenais varonis Vectēvs nāk pie bērniem un stāsta, kādi augi viņam vēl ir dārzā, kā tie aug un kā tiek izmantoti.
  • "Cālis Rjaba." Baba nāk ciemos pie puišiem. Viņa stāsta, ka viņas saimniecībā ir ne tikai vista, bet arī citi dzīvnieki: govs, kaza, zirgs, aita u.c.. Parāda, kā tie izskatās, un paskaidro, kam tie vajadzīgi. Šo tēmu var turpināt būvniecības nodarbībā, kurā bērni tiek aicināti uzbūvēt dzīvnieku aizgaldu.
  • "Kolobok", "Teremok". Pamatojoties uz šīm pasakām, jūs varat vadīt nodarbības par mežā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku izpēti.

Otrajai jaunākajai grupai piemērotas pasakas:

  • "Zajuškina būda." Salīdzinot abas šīs pasakas būdiņas, var gūt priekšstatu par dažādiem materiāliem un gadalaiku maiņu. Ziemā bija auksts, tāpēc ledus nekusa, bet pavasarī kļuva silts un tas pārvērtās ūdenī, lapsa palika bez mājām. Taču zaķa koka būdiņai gadalaiku maiņa nav šķērslis.
  • "Vilks un septiņas kazas". Šis stāsts palīdzēs izskaidrot, ka ir gaļēdāji un zālēdāji dzīvnieki. Vilks ir plēsējs, un kaza un kazlēni ir zālēdāji. Kādi citi plēsēji tur ir un kādi zālēdāji?

Video: kinolente “Rāceņi”

Rotaļīgas un eksperimentālas aktivitātes

Spēles laikā bērni var veikt vienkāršus eksperimentus. Priekš eksperimentālās aktivitātes jaunākās grupās tiek piedāvāts izmantot smiltis, sniegu un ūdeni. Piedāvātie eksperimenti ir piemēroti abu jaunāko grupu bērniem.

Smiltis

Spēlēties un eksperimentēt ar smiltīm var gan ārā, gan iekštelpās.

Bērni uzzinās, ka sausas smiltis ir brīvi plūstošas ​​un no mitrām smiltīm var pagatavot Lieldienu kūkas

Kas bērniem jāapgūst:

  • Sausas smiltis ir irdenas. To var liet no viena trauka otrā, bet tas nenotur formu. Pastāstiet bērniem, kā šī smilšu īpašība tiek izmantota praksē – parādiet smilšu pulksteni.
  • Mitrās smiltis kļūst lipīgas, un no tām var pagatavot Lieldienu kūkas. Pastāstiet bērniem, ka ir pat smilšu figūru veidošanas konkursi. Rādīt attēlus.
  • Ja to pievieno smiltīm liels skaitsūdens, tas kļūst šķidrs. No tā var arī celt pilis.
  • Uz mitrām smiltīm paliek pēdas un nospiedumi, un tie saglabā savu formu ilgu laiku. Ļaujiet bērniem uzzīmēt čūsku slapjās smiltīs, atstāt roku nospiedumus un apavu nospiedumus un redzēt, cik skaidri tie izrādījās.

Noteikti parādiet saviem bērniem, ko skaistas figūras var izveidot no smiltīm

Sniegs

Varat arī spēlēt un eksperimentēt ar sniegu:

  • Uz ielas bērni uzzina, ka sniegs var būt dažāds: irdens, graudaugiem līdzīgs, lipīgs, klāts ar garozu, sauss. Piemēram, jūs varat izveidot sniegavīru tikai no lipīga sniega, tas nedarbosies no sausa un irdena sniega.
  • Iekštelpās var vērot, kā mainās sniega īpašības. Piemēram, kā tas kļūst no irdens par lipīgu, kā tas pamazām kūst un kļūst par ūdeni.
  • Snigšanas laikā ļaujiet bērniem apskatīt sniegpārslas – cik tās ir skaistas. Pēc tam mākslas nodarbības laikā palūdziet bērniem tos uzzīmēt.

Iekštelpās var vērot, kā sniegs maina savas īpašības

Ūdens

Bērniem ļoti patīk spēlēties ar ūdeni, ko vajadzētu izmantot izglītības nolūkos:

  • Ārā pavasarī var novērot dažādus ūdens apstākļus. Piemēram, agrā pavasarī saule sildīja, un no jumtiem pilēja ūdens, un pa nakti tas sasala - un tagad šajā vietā parādījās lāstekas. Sniegs nokusa un skrēja priecīgas straumes. Šeit izveidojās peļķe, kas pa nakti sasala un pārklājās ar ledu. Skatieties, cik ātri straumes skrien, palaidiet pa tām laivu un vērojiet to.
  • Telpās bērni, kas spēlējas ar ūdeni, lej to no viena trauka otrā. Viņi uzzina, ka ūdeni var sasaldēt speciāli – ledusskapja saldētavā.
  • Tiek veikti eksperimenti, lai noteiktu, kurš objekts peld virs ūdens un kurš nogrimst. Ļaujiet bērniem mēģināt palaist laivas no dažādi materiāli(papīrs, korķis, miza, koka gabals, plastmasa). Kas notiek, ja iemetīsi akmeni?

Spēlējoties ar ūdeni, bērni uzzina, kuri priekšmeti uz tā peld un kuri nogrimst.

Spēļu kartotēka ekoloģijas nodarbībām

Mācību procesā bērniem ir jāņem aktīvi pārtraukumi. Tas jo īpaši attiecas uz bērniem. Rotaļu pārtraukuma galvenais mērķis ir ļaut bērniem atpūsties, pārslēgt uzmanību un izmest aizturēto enerģiju. Tāpēc, piemēram, klasiskās pieķeršanās spēles var saistīt gandrīz ar jebkuru tēmu: pētot plēsīgos dzīvniekus - spēlējiet "Vilks un zaķi", putnu pagalms - "Pūķis un cāļi", rudens mežs - "Noķer lapu", uc Ir arī spēles, kuras var izmantot materiāla nostiprināšanai.

“Savākt burkānus” (1. un 2. junioru grupa)

Uz grīdas noliek stīpiņu, kurā ir burkāns (tā vajadzētu būt mazāk nekā bērnu). Bērni kļūst par plašu loku. Pēc komandas viņi skrien pēc burkāna. Kurš nesaņem burkānu, tas ir ārpus spēles. Tad burkānu atkal ievieto stīpā (tā atkal vajadzētu būt mazākam par bērnu skaitu), un spēle turpinās, līdz paliek tikai viens bērns.

Video: klasika - “Jūra vienreiz uztraucas” (1. un 2. junioru grupa)

“Zaki un vilks” (2.junioru grupa)

Telpas centrā tiek uzzīmēts vai atzīmēts aplis (stīpa, aukla) - šeit dzīvo vilks. Stūrī ar auklu norobežota mājiņa zaķiem. Vilks stāv apļa centrā un “guļ”, zaķi lēkā apkārt. Pēc skolotājas pavēles “Vilks ir pamodies” zaķi ieskrien mājā, un vilks rūc un mēģina tos notvert. Kuru pieķer, tas kļūst par vilku.

Spēle "Zaķi un vilks" ir piemērota fiziskās audzināšanas pārtraukums ekoloģijas nodarbībās

Spēles vingrinājums "Ejiet pa taku" (1. un 2. junioru grupa)

Uz grīdas ir izklāts līkumots celiņš ar divām auklām (pirmai junioru grupai 25 cm plata un 3 m gara, bet otrajai - attiecīgi 20 cm un 5 m). Uzdevums ir sekot ceļam no sākuma līdz beigām, jūs nevarat pārkāpt robežas. Uzdevuma teksts tiek veidots atkarībā no nodarbības tēmas (maršruta beigās plūkt ziedus vai ogas, ejot pa mežu un nemīdot zāli, cenšoties nenoslīkt purvā u.c.)

“Atrodi koku” (2.junioru grupa)

Spēli spēlē ārā, piemēram, dārza gabalā, laukumā, parkā vai mežā. Mērķis: nostiprināt zināšanas par tēmu “Kādi koki mūs ieskauj”.

Skolotājs nosauc koku (bērzu, ​​kļavu, apsi, egli, priedi utt.), dod bērniem laiku paskatīties un to atrast, un tad dod komandu “Skrien”. Uzvar tas, kurš ātrāk sasniedz pareizo koku.

“Vāveres un zaķi pret lapsām” (1.junioru grupa)

Spēle tiek spēlēta arī ārā. Mērķis: iemācīties atšķirt kokus no krūmiem.

Bērni tiek sadalīti 2 grupās - zaķi un vāveres. Mums tie kaut kā jāatzīmē, piemēram, izmantojiet maskas vai tikai sarkanas un pelēkas aproces. Skolotājs ir lapsa. Tiek skaidrots, ka vāveres dzīvo kokos, tāpēc no lapsas jāslēpjas zem koka, un zaķiem nav pastāvīgas mājas, bet viņi slēpjas zem krūmiem, tāpēc zaķi skrien uz krūmiem. Bērni staigā un pēc komandas "Uzmanīgi, lapsa nāk!" viņi skrien slēpties īstajā vietā. Kas slēpjas nepareizi, tas nonāk pie lapsas.

Pagaidu nodarbību plāns par ekoloģiju junioru grupā

Nodarbības pirmajā un otrajā junioru grupā ilgst 15 minūtes, ieskaitot iesildīšanās pauzes. Ja tiek izmantota aktīva spēle, tad tā neietilpst šajās 15 minūtēs, tas ir, tiek pagarināts nodarbības laiks.

Nodarbības posmi:

  1. Filmas vai multfilmas skatīšanās (2–3 min.).
  2. Diskusija par skatīto (2–3 min.).
  3. Iesildīšanās (1 min.).
  4. Galvenās tēmas apguve (5 min.).
  5. Spēles pārtraukums par tēmu (5–10 min.).
  6. Materiāla nostiprināšana (3–4 min.).

Ekoloģijas nodarbības pirmajā junioru grupā

Vides nodarbības pirmajā junioru grupā var vadīt gan iekštelpās, gan ārā. Šajā vecumā labāk vienkārši novērot dzīvojamās zonas iemītniekus, kas ir atļauti tikai ar ļoti mierīgiem dzīvniekiem un skolotāja uzraudzībā. Bērniem nevajadzētu ļaut rīkoties ar dzīvniekiem, jo ​​tas ir bīstami abām pusēm. Bērni var nomest mājdzīvniekus vai saspiest tos pārāk stipri, kas var radīt savainojumus, un dzīvnieki var sakost vai saskrāpēt mazuļus.

Bērni var dot dzīvniekiem kārumus vai samīļot tos, bet nedrīkst tos celt

Vides pasākumu tēmu kartotēka

  • "Ziemas burvniece";
  • "Mežs uzcēla eglīti";
  • "Drava - bišu pasaule";
  • "Kukaiņi ir mūsu draugi";
  • “Apjukums mežā”: pēc Kornija Čukovska dzejoļa “Apjukums” motīviem, t.i., parādiet bērniem situāciju (piemēram, zaķi lec pa kokiem, vāveres medī vilkus, vilki ēd zāli, lapsa gatavojas ziemas guļas midzenī utt.) un piedāvājiet to atšķetināt;
  • “Lāsītes ceļojums”: lāsītes ceļojums no avota un neliela strauta līdz jūrai;
  • “Kas aug dārzā”;
  • “Mūsu akvārijs”: akvārija vērošana dzīvojamā stūrī;
  • “Mūsu jautrais trusis”: truša vērošana dzīvā stūrītī;
  • "Kas guļ visu ziemu."

Nodarbības kopsavilkums “Kas ganās pļavā?”

Nodarbības mērķis: noskaidrot, kādi piena lopi dzīvo saimniecībā; ko viņi ēd; ko var pagatavot no piena.

Vārdu krājuma paplašināšana:

  • ganāmpulks,
  • ganāmpulks,
  • ganāmpulks,
  • siens,
  • kumiss,
  • rjaženka,
  • Varenets,
  • rūgušpiens,
  • fetas siers.

Nodarbības sākums: multfilmas “Kas ganās pļavā?” skatīšanās.

Pedagogs: Tātad mēs skatījāmies multfilmu par dzīvniekiem, kas ganās pļavā. Kādi dzīvnieki tie ir - savvaļas vai mājas? (Bērnu atbildes). Tieši tā, paštaisīts. Vai zini, kurš vēl mājdzīvnieks var ganīties pļavā? (Bērnu atbildes). Aitas vēl var ganīties pļavā. Vai jūs zināt, kā sauc lielu skaitu vienādu dzīvnieku, kas ganās pļavā? Daudzas govis vai kazas ir ganāmpulks, zirgi ir ganāmpulks, aitas ir ganāmpulks. (Attēli ir parādīti). Ko šie dzīvnieki ēd? (Bērnu atbildes). Tieši tā, zāle. Un ziemai zāle tiek žāvēta, un tiek iegūts siens. Viņi baro dzīvniekus ziemā.

Tagad spēlēsim spēli "Liels - mazs". Govs un zirgs ir lieli. Aitas un kazas ir mazas. Kad tiek izsaukts liels dzīvnieks, tu piecelies un paceļ rokas uz augšu, kad sauc mazu dzīvnieku, tu pietupies un atliec rokas pret grīdu. Sāksim. (Dzīvniekus sauc nejauši: govs, kaza, zirgs, aitas. Temps paātrinās.)

Nu paspēlējāmies un atpūtāmies. Tagad padomāsim, kurš no šiem dzīvniekiem dod pienu? (Bērnu atbildes). Patiesībā piens nāk no visiem šiem dzīvniekiem. Zirgu pienu sauc par kumisu. Tas ir ļoti noderīgi. No piena gatavo dažādus produktus. Kādi produkti ir izgatavoti no piena? (Bērnu atbildes). No piena gatavo skābo krējumu, kefīru, jogurtu, raudzētu cepto pienu, Varenets, krējumu, sviestu, fetas sieru un sieru. Visi šie ēdieni ir ļoti veselīgi, un cilvēkiem tie noteikti ir jāēd.

Tātad, ko mēs šodien uzzinājām jaunu? (Par nodarbības tēmu tiek uzdoti jautājumi. Bērni uz tiem atbild.) Labi darīti puiši!

Video: multfilma “Kas ganās pļavā?”

Fotogalerija: ganāmpulks, ganāmpulks, ganāmpulks

Govis apvienojas barā Daudz kazu - ganāmpulks Daudz aitu - ganāmpulks Daudz zirgu - ganāmpulks

Nodarbības piezīmju piemēri pirmajai junioru grupai

Tālāk ir sniegti daži darbību piemēri dažādas tēmas. Pamatojoties uz tiem, skolotājs var izstrādāt plānus savām nodarbībām.

  • Olga Sirotenko “Telpaugi. Ficus". Mērķis ir bagātināt bērnu zināšanas par istabas augiem.
  • Larisa Rybalko “Māte kaķēnam”. Mērķis ir sniegt bērniem priekšstatu par mājdzīvniekiem un to mazuļiem, kā arī veidot laipnu attieksmi pret dzīvniekiem.
  • Mariam Papikyants "Kas dzīvo mazajā mājā?" . Māca bērniem atšķirt izskats un nosauciet mājdzīvniekus, ko tie ēd.
  • Guzaliya Satdarova “Ceļojums pie vecmāmiņas Malānijas”. Mērķis ir veidot ekoloģiskās idejas attīstot maņu standartus un runas attīstību.
  • Natālija Anosova "Sniega bumba sāka griezties." Veido priekšstatus par ziemas dabas parādībām un sniega īpašībām.

Ekoloģijas nodarbības otrajā junioru grupā

Vides stundās otrajā junioru grupā tiek apskatītas gandrīz tās pašas tēmas, kas pirmajā, bet sīkāk. Tas ir, ja pagājušajā gadā aptvērāt galvenos jūsu apkārtnē izplatītos mājdzīvniekus (piemēram, govs, kaza, zirgs, cūka), tad šogad varat pateikt, kādus mājdzīvniekus cilvēki audzē citās jomās (piemēram, ēzeli , kamielis, ziemeļbrieži). Varat arī pievienot dažus jaunus faktus par bērniem jau zināmo dzīvnieku, tostarp savvaļas, paradumiem un dzīvesveidu. Tas pats attiecas uz citām tēmām – tās pamazām paplašinām. Un mēs turpināsim to darīt arī nākamajos gados, pievienojot jaunus. Neaizmirsīsim par redzamību. Visi didaktiskie palīglīdzekļi jābūt reālistiskiem un jāsniedz pilnīgs priekšstats par pētāmo materiālu.

Uzskates līdzekļiem jābūt reālistiskiem

Tēmu rādītājs

  • “Brīnišķīgs ūdens” (kāpēc nav iespējams dzīvot bez ūdens);
  • “Nekārtības mežā” (par uzvedības noteikumiem mežā);
  • "Jautrais sakņu dārzs";
  • "Putnu pagalms";
  • "Sveiks koks!";
  • “Ko truši ēd” (mācās pabarot trusi dzīvojamā stūrītī);
  • “Kāpēc mums vajadzīgi augi”;
  • “Dzīvnieki un to mazuļi” (tā sauc mājdzīvniekus un to pēcnācējus);
  • "Gājputni";
  • “Kā mežs gatavojas ziemai”;
  • “Krājumi ziemai” (kā dažādi dzīvnieki veic krājumus ziemai).

Tabula: nodarbību piezīmes “Savvaļas dzīvnieki: ezis”

Nodarbības mērķis
  • Dzīvnieka ezis izpēte - kur tas dzīvo, ko ēd, kā ziemo, paradumus.
  • Spēles pārtraukumā rīkojieties harmoniski, pēc komandas.
Materiāli
  • S. Ya dzejolis “Klusā pasaka” (varat izmantot piedāvāto video, pats skenēt lapas ar ilustrācijām vai atlasīt attēlus par šo tēmu).
  • Bildes ar ežu attēliem.
  • Stīpas, boulinga ķegļi un auklas spēļu pārtraukumiem.
Trases aprīkojums
spēles pārtraukumam
  • 5 tapas ir uzstādītas rindā 60–70 cm attālumā viena no otras;
  • tiek izveidots tilts pāri upei, izmantojot 2 auklas (metru garumā, attālums starp auklām 20 cm);
  • 6 mazas stīpas ir izliktas šaha galdiņa veidā 15 cm attālumā viena no otras.
Darbības veidsSkolotāja rīcībaBērnu darbības
1. IevaddaļaKlausieties dzejoli “Klusā pasaka” un noskatieties prezentāciju.
2. DiskusijaSkolotājs uzdod jautājumus:
  • Bērni, par ko ir šī pasaka?
  • Kāpēc eži neaizbēga no vilkiem?
  • Vai vilks var ēst ezi?
  • Kāpēc?
  • Kāpēc vilki baidījās?
  • Vai medību suns ir biedējošs ežiem?
Bērnu atbildes
3. Spēles pauzeTagad spēlēsim "Kluso pasaku".
  1. Eži devās pastaigāties.
  2. Viņi dodas cauri biezoknim.
  3. Bet koki aug, mums tie jāapiet.
  4. Šeit ir upe, un pāri tai ir baļķu tilts.
  5. Mēs šķērsojām upi, un tad bija neliels purvs, kas mums bija lēkt no hummock.
  6. Un te ir vilku midzenis. Vilki guļ, mēs nedrīkstam viņus modināt. Ejam klusi apkārt.
  7. Nu, mēs esam pastaigājušies, tagad mums jāatgriežas mājās.
  8. Nu lūk, mēs esam mājās.
  1. Viņi pieceļas no krēsliem un ierindojas rindā.
  2. Viņi staigā viens pēc otra un ar rokām atgrūž iedomātus zarus.
  3. Viņi čūsku ap novietotajām tapām.
  4. Viņi šķērso upi pa bruģētu taku - jūs nevarat uzkāpt uz auklas.
  5. Pārlēkt ar abām kājām no stīpas uz stīpu.
  6. Viņi staigā lēni un klusi uz pirkstgaliem.
  7. Dariet visu apgrieztā secībā.
  8. Viņi apsēžas uz krēsliem.
4. Galvenā daļaFoto 1. Ezis ir mazs dzīvnieks, garums no 20 līdz 30 cm. Ezim ir ļoti maza aste. Eža zobi ir mazi un asi. Deguns ir melns un vienmēr mitrs. Galva, mugura un sāni ir pārklāti ar adatām, un uz sejas un vēdera aug rupji mati.
Foto 2. Apskatīsim tuvāk eža adatas. Adatu garums ir no 2 līdz 3 cm. Apskatiet adatu krāsu. Katra adata ir tumša vidū un gaiša malās. Šis krāsojums palīdz ezim mežā palikt neredzamam. Ežu adatas iekšpusē ir tukšas un piepildītas ar gaisu. Paskaties, kā aug adatas – dažādos virzienos.
Foto 3. Tādā veidā ezis ir pilnībā aizsargāts, kad tas ir saritinājies kamolā. Tā tas izskatās no malas.
Foto 4. Un šādi, ja pagriež otrādi. Redziet, to praktiski nav iespējams sasniegt.
Foto 5. Eži piedzimst bez adatām. Bet pēc 2 stundām viņiem ir mīkstas baltas adatas.
Foto 6. Pēc 2 dienām ežu muguriņas kļūst cietas.
Foto 7. Kad ežu māte izved savus bērnus pastaigā, viņa iet pa priekšu, un eži viņai seko, kā jūs to darījāt šodien, kad spēlējāt “Kluso pasaku”.
Foto 8. Bet ja vajag, mamma pati pacieš ežus.
Foto 9. Eži pārtiek galvenokārt no kukaiņiem. Tāpēc tos sauc par kukaiņēdājiem. Bet viņi var mieloties ar gliemežiem, gliemežiem, tārpiem, olām un putnu cāļiem, kas veido ligzdas uz zemes. Dažreiz viņi ēd ogas, augļus un sēnes.
Foto 10. Eži peld ļoti labi.
Foto 11. Ziemā eži pārziemo. Lai to izdarītu, viņi rudenī ēd daudz, lai uzkrātu taukus. Tad viņi ietinās lapās un iekārtojas savā ligzdā. Pavasarī eži izrāpjas no ligzdas, kad tā kļūst pavisam silta.
Foto 12. Eži bieži dzīvo blakus cilvēkiem. Viņi ēd kaitīgus kukaiņus un gliemežus un tādējādi aizsargā dārzu no kaitēkļiem. Tāpēc daudzi cilvēki cenšas piesaistīt ežus saviem zemes gabaliem un barot tos. Jūs varat to barot. Bet nav vajadzības to noķert un nest mājās. Ezis nav mājdzīvnieks, tam vajadzētu mierīgi dzīvot savvaļā.
Klausieties skolotāju un skatieties fotogrāfijas.
5. Iesildīšanās pauzeMēs kaut kādu iemeslu dēļ esam sēdējuši pārāk ilgi. Nedaudz sasildīsimies un iedomāsimies sevi par ežiem. Kamēr es situ plaukstas, tu pietupies un “satinies kamolā”. Es aplaudēju 2 reizes - tu piecelies.
Lai attīstītu vērīgumu, aplaudējiet nevis secībā, bet, piemēram, 1 – 2 – 1 – 1 – 2 – 2 utt.
Bērni pieceļas no krēsliem un spēlē ežus.
6. Apgūtā nostiprināšanaTagad apskatīsim, ko esat iemācījušies.
  • Kādi muguriņas ir ezim?
  • Kāds deguns ir ezim?
  • Ko ezis ēd?
  • Kā eži staigā?
  • Ko eži dara rudenī?
  • Ko eži dara ziemā?
  • Kāpēc eži ir noderīgi?
  • Vai ir iespējams noķert ežus?

Kāds tu esi lielisks puisis! Šodien mēs daudz uzzinājām par ezīti. Kad atnāksiet mājās, noteikti pastāstiet par to saviem vecākiem.

Bērnu atbildes.

Video: Marshak "Klusā pasaka"

Fotogalerija: ko mēs zinām par ežiem

Ezītis klāj muguriņas, kas to pasargā no plēsējiem. Eža muguriņas ir tukšas un piepildītas ar gaisu. Mazajiem ežiem muguriņas pamazām kļūst cietas, un bērni viņai seko Ežu māte pārsteidzoši labi līdz ziemai eži sagatavo ligzdas no kritušām lapām, lai tie dzīvotu jūsu vietnē.

Nodarbību pierakstu piemēri otrajai junioru grupai

  • Olga Smirnova “Ciemos pie Lesovičkas”. Mērķtiecīga pastaiga pa ekoloģisko taku, kuras mērķis ir paplašināt bērnu izpratni par sezonālajām izmaiņām dabā.
  • Jeļena Potapova “Kā dzīvnieki mežā gatavojas ziemai.” Nodarbības mērķis ir attīstīt spēju noteikt vienkāršas sakarības starp sezonālām izmaiņām dabā un dzīvnieku uzvedību.
  • Larisa Akhmetova “Dzīvo, pavasari!” . Liek pamatus pirmsskolas vecuma bērnu vides aktivitātēm.
  • Dina Suinalieva “Ceļojums uz pavasara mežu”. Nostiprina bērnu zināšanas par pavasara pārmaiņām dzīvajā un nedzīvajā dabā.
  • Ludmila Ryžkova “Aibolīts un augi”. Veicina gādīgu, gādīgu attieksmi pret augiem un vēlmi par tiem rūpēties.

Tēma “Aibolīts un augi” var būt noderīga kā ievadmācība projekta aktivitātes"Mēs audzējam sīpolus."

Projekta aktivitātes junioru grupās

No agrīnā vecumā Bērni ir jāmudina novērot un izpētīt. Projekta aktivitātes tam ir vislabāk piemērotas. Jāņem vērā tikai tas, ka priekš jaunāki pirmsskolas vecuma bērni ir piemēroti projekti, kas nav pārāk gari, jo tiem ir svarīgi pēc iespējas ātrāk redzēt rezultātu. Lai gan šeit viss ir relatīvs - ja vecākās grupās divu nedēļu projekts tiek uzskatīts par īslaicīgu, tad bērniem tas ir diezgan ilgs laiks. Otrajā junioru grupā var īstenot ilgtermiņa projektu “Laikapstākļu dienasgrāmatas glabāšana”.

Pirmajā juniorā pirmsskolas izglītības iestādes grupa iespējams realizēt projektu “Sīpolu audzēšana”

Tabula: projekts “Sīpolu audzēšana” pirmajai junioru grupai

AutorsViktorova A.
Projekta mērķisLiec bērniem vēlēties augt zaļie sīpoli mājās un tad ēd to.
Projekta mērķiBērniem jāmācās:
  • kādi apstākļi ir nepieciešami sīpolu audzēšanai;
  • sīpola struktūra (no kurienes augs saknes un no kurienes nāks spalva);
  • kā praktiski mājās var iestādīt sīpolu uz spalvas;
  • kā rūpēties par sīpoliem;
  • Kādas ir sīpolu priekšrocības, kāpēc un kā tos ēst.
Materiāli
  • Stādīšanas materiāls - sīpoli (vidēja izmēra sīpoli un viens liels).
  • Konteiners sīpolu stādīšanai.
  • Zeme.
  • Kausītes un grābekļi.
  • Laistīšanas kannas ar ūdeni.
  • Burka vai glāze ūdens.
  • Eļļas lupatiņa galdam.
  • Mitrās salvetes rokām.
  • Priekšauti bērniem.
Vecāku palīdzībaStādāmā materiāla, konteinera un zemes iegāde.
Sagatavošanas posmsVadiet nodarbību par sīpola struktūru un tā priekšrocībām.
Galvenā skatuveSīpolu stādīšana:
  1. Bērni ar skolotāja palīdzību, izmantojot kausiņus, piepilda tvertni ar zemi.
  2. Izlīdziniet zemi ar grābekli un nedaudz sablīvējiet.
  3. Viņi nosaka, kur augs sīpola saknes, un stāda to zemē.
  4. Lielu sīpolu stāda burkā vai glāzē ūdens (sk. Fotoattēlu).
  5. Laistiet sīpolus no lejkannām.

Sīpolu kopšana:

  1. Pārliecinieties, ka augsne neizžūst.
  2. Ar skolotājas palīdzību viņi ved dienasgrāmatu - kad sīpols iestādīts, kad parādījās saknes (lai uzraudzītu sakņu augšanu, ūdenī iestādīts liels sīpols), kad sāka augt zaļās spalvas, cik centimetrus spalva izaug dienā.
Pēdējais posms
  • Kad sīpols izaug diezgan liels, to sagriež un ved uz virtuvi.
  • Pavārs ar to gatavo kādu ēdienu.
  • Tiek organizētas svētku vakariņas.

Projekts otrajai junioru grupai

Ja pagājušajā gadā neaudzējāt sīpolus, varat to izdarīt šogad. Ja bērniem jau ir sīpolu audzēšanas pieredze, varat sarežģīt uzdevumu un audzēt kreses. Tikai, lai to audzētu, nepieciešams nevis trauks un augsne, bet vate un zemie trauki, piemēram, ēdiena paplātes. Un tā rīkojieties saskaņā ar iepriekš piedāvāto plānu.

Lai audzētu kreses, nepieciešama nevis zeme, bet gan mitra vate

Projekta aktivitāšu tēmas pirmajā junioru grupā

  • "Kāpēc mums vajag pupiņas";
  • “Kas ir lapu krišana”;
  • "Putnu barošana";
  • “Zivju vērošana”;
  • "Kam domātas sliekas?"
  • "Kādā krāsā ir rudens?"

Projekta aktivitāšu tēmas otrajā junioru grupā

  • “Kas dzīvo ūdelē”;
  • “Pupiņu audzēšana”;
  • "Putnu barošana";
  • "Kā darbojas akvārijs";
  • "Pārsteidzošie tauriņi";
  • "Brīnišķīgs sniegs"

Vides nodarbību vadīšanai ir daudz formu. Ja izmantosiet tos visus, tad pirmsskolas pedagogu pūles nebūs veltīgas - bērni iepazīsies ar dabu, uzzinās daudz interesanta un noderīga, un bērnudārza nodarbībās viņiem nekad nebūs garlaicīgi. Pareizi organizētas vides izglītības rezultātā pirmsskolas vecuma bērniem veidosies rūpīga un saudzīga attieksme pret dabu.

Mērķis: nostiprināt priekšstatus par ziemai raksturīgajām pazīmēm, dzīvās un nedzīvās dabas stāvokli, paplašināt bērnu redzesloku un rosināt izziņas interesi.

Uzdevumi:

  • Attīstīt komunikācijas prasmes un dialogisku runu.
  • Nekaitē dabai, veido pamatu savas dzīves drošībai.
  • Izraisīt bērnos pozitīvas emocijas, izmantojot māksliniecisko izteiksmi, mūziku un folkloru.

GCD laikā izmantotās pedagoģiskās tehnoloģijas

  • Tehnoloģijas uz personību orientētai skolotāju un bērnu mijiedarbībai:

Pedagoģiskais atbalsts, operatīvas skolotāja palīdzības sniegšana problēmsituāciju risināšanā;

Bērna pašizpausme par viņam raksturīgajām īpašībām un spējām;

  • Veselību taupošas tehnoloģijas:

Pozu maiņa;

Pirkstu vingrošana.

  • Problēmu spēles tehnoloģija:

Problēmas kā līdzeklis bērna garīgās darbības rosināšanai, stimulēšanai un aktivizēšanai

- Didaktiskā spēle "Zvēri".

Materiāls un aprīkojums: : ziemas ainavu ilustrācijas, ziemas zīmju atsauces diagrammas, modeļi vispārināšanai ārējās pazīmes, zaķa dzīves apstākļi, izglītojoša spēle “Dzīvnieki”, sniegpārslas, stīpa (apklāta ar vizuli), sniega bumbas, magnetofons, mūzikas skaņdarbi.

Nodarbības gaita:

  1. Laika organizēšana.

Skolotājs ienes grupā lelli Snow Maiden (nodibinot emocionālu kontaktu).

Sveika, zelta saule!

Sveiki, debesis ir zilas,

Sveiki, brīvā vēsma,

Sveika, mazā baltā sniega bumba!

Sveiki bērni: meitenes un zēni,

Sveiki, es jums pateikšu mīklu!

Kļūst auksts.

Ūdens pārvērtās ledū.

Garausu pelēks zaķis

Pārvērsās par baltu zaķi.

Lācis pārstāja rēkt:

Mežā lācis gulēja ziemas miegā.

Kurš var pateikt, kas zina, kad tas notiek?

D: (bērnu atbildes)(

Tieši tā, ziemā. Šeit es esmu, Sniega meitene, esmu atnācis pie jums ciemos. Un es paņēmu līdzi sniegu.

2. Psiholoģiskā apmācība"Zimushka - ziema."

Tagad es dalīšos ar jums sniega daļiņās (izdalot sniegpārslas).

Stāvēsim riņķī un pārvērtīsimies sniegpārslās. Un mēs griezīsimies tā, it kā mēs būtu viegli, pūkaini, bezsvara (skan audio ieraksts “Sudraba sniegpārslas”).

Puiši, vai esat dzirdējuši, kāda skaista, maģiska, brīnišķīga melodija tikko skanēja, bet kā gan citādi par to teikt? Kāda viņa ir?

D: (bērnu atbildes).
Skolotājs piebilst: gaišs, ziemīgs, dzīvespriecīgs, pūkains, sniegots.

Puiši, ieņemiet vietas. Kādus priekus jums sagādā ziema? Ko tev patīk darīt ziemā?

D: (bērnu atbildes).

Un tagad es aicinu jūs uz ziemas mežu. Un šis maģiskais mākonis palīdzēs mums tur nokļūt. Nostāsimies visi kopā uz sava mākoņa un dosimies ziemas mežā, un šī burvju nūjiņa palīdzēs mums nogādāt sevi meža izcirtumā. Lidosim! (skolotājs pamāj ar roku ar burvju nūjiņu, mūzikas skaņas).

Šeit mēs esam meža izcirtumā.

3. Saruna “Ziemas zīmes nedzīvā un dzīvā dabā”.

Ieņemiet savas vietas. Puiši, pastāstiet man, kas notiek dabā ziemā? Kas mainījās? Man ir šie burvju bildes, kas jums palīdzēs (uz molberta parādās atsauces attēli).

Vai ziemā snieg? Ko mēs redzam šajā attēlā? Kas notiek dabā? (snieg sniegs).

Upes ir klātas ar ledu. Kas notika ar upi šajā attēlā?

Saule spīd, bet nesilda. Kāda saule mums ir ziemā? Saule spīd, bet sniegs nekūst, kāpēc?

Koki bez lapām. Putnu ir mazāk (pareizām atbildēm skolotājs iedod sniegpārslas).

Kāds tu esi lielisks puisis! Jūs zināt tik daudz par ziemu. Tagad ielieciet sniegpārslas burvju kastē un paskatīsimies, kas ar tām notiks. Viens, divi, trīs - skat, mūsu sniegpārslas ir pārvērtušās par sniega bumbām (skolotāja klusi maina kastes).

4. Spēles vingrinājums – spēle “Sniega bumbas”.

Spēlēsim ar jums sniega bumbas mūsu izcirtumā. Man ir šī ziemas sniega stīpa, vajadzēs trāpīt pa stīpu ar sniega piku. Un es paskatīšos, cik tu esi veikls un precīzs, tikai puišiem nevajag grūstīties, uzmanīsimies, lai viens otram neiesist ar sniega piku
(skan mūzika, bērni met sniega pikas stīpā, mūzika beidzas, sniega bumbas tiek savāktas kastē).

5. Diagrammas-modeļa “Zaķa raksturojums un dzīvotnes apstākļi” sastādīšana.

Ieņemsim vietas. Uzmini mīklu, kurš slēpās zem koka?

Vasarā pelēks kažoks, ziemā balts

Viņš valkā kautrīgu džemperi......(zaķītis).

(Skolotājs parāda rotaļlietu - zaķi).

Tagad pastāstīsim par zaķi, un attēli mums palīdzēs.

Kur dzīvo zaķis? Un Matvejs izvēlēsies pareizo attēlu un parādīs to bērniem.

Kā izskatās zaķis?

Ko tas ēd?

Kā tas pielāgojas ziemai? (Bērni atbild uz jautājumiem un liek attēlus uz molberta).

6. Didaktiskā spēle “Dzīvnieki”.

Tagad mēs spēlēsim spēli. Kādus meža dzīvniekus tu pazīsti?

D: (bērnu atbildes).

Savāc tikai meža dzīvniekus (jāizvēlas meža dzīvnieki un jānogādā izcirtumā).

Izpildītā uzdevuma pārbaude, lieka dzīvnieka atrašana, kas nedzīvo mežā. Pastiprināt jēdzienus “savvaļas dzīvnieki” un “mājas dzīvnieki”.

7. Nodarbības kopsavilkums.

Laiks mums atgriezties, nostāties uz mākoņa un vest uz bērnudārzu.

Šodien viesojāmies ziemas mežs, atcerējās, kas notiek ziemā, runāja par zaķi un palīdzēja meža iemītniekiem.

Un ir pienācis laiks Sniega meitenei doties prom. Kā atvadu dāvanu viņa mums uzdāvina sniegpārsliņas. Lai neaizmirstu ziemu un atcerētos tās pazīmes.


Nodarbības piezīmes par kognitīvā attīstība 2.junioru grupā “Ziemas dāvanas”.

Alena Gennadievna Pochaeva, skolotāja, MBDOU "Bērnudārzs Nr. 1 "Varavīksne", Krasavino.
Apraksts: Nodarbību pieraksti noder pedagogiem un vecākiem dzejas iegaumēšanai kopā ar bērniem.
Mērķis: ideju konsolidācija par ziemu, balstoties uz spilgtākajiem bērnu iespaidiem.
Uzdevumi:
Izglītības: bagātināt un nostiprināt zināšanas par ziemu un tai raksturīgajām iezīmēm; uzlabot savas zināšanas par ziemas apģērbu un apaviem.
Izglītības: attīstīt prasmes izteiksmīgā dzejas, dziesmu, rotaļu lasīšanā un prasmi klausīties skolotāju.
Izglītības: izkopt spēju saskatīt ziemas dabas skaistumu.
Materiāli:“sajūtu kaste”, glezna “Ziemas ainava”, meitenes zīmējums ziemas drēbēs, sniegpārsliņas-konfektes, kastīte “Ziemas dāvanas”, kurā ir modeļi: sarkana palma, eglītes zars, papīra sniegpārsla.
Progress:
Pedagogs: Puiši, es šodien atnācu uz bērnudārzu un uz sava galda skaista kaste. Es nezinu, kas to atnesa. Vai jūs to neesat redzējuši? Es tiešām gribu zināt, kas ir iekšā. Kastes sānos ir caurumi, es paskatījos iekšā un neko neredzēju. Mēģināsim ar tausti noskaidrot, kas ir iekšā. Kurš grib? (bērns pienāk un ieliek rokas, pēc taustes nosaka, kas ir iekšā).

Bērns: Sniegs.
(skolotājs atver kasti un parāda to bērniem. Kastes iekšpusē ir sniegs.)
Pedagogs: Puiši, kad snieg?
Bērni: Ziemā.
Pedagogs: Iespējams, šī ir dāvana no ziemas. Un mums vēl ir ziemas dāvanas. Apskatīsim tos. Tie atrodas šajā kastē. Mēs tos savācām kopā ar jums.

krīt no debesīm ziemā
Un tie riņķo virs zemes
Vieglas pūkas,
Balts....(sniegpārslas).
Daudzas sniegpārslas nokrita zemē un to pārklāja sniega sega.
Paskaties bildē, cik skaisti ir ziemā. Pūkains sniegs klāja zemi, mājas, kokus. Uzreiz kļuva gaišs un svinīgs. Saulē īpaši skaisti mirdz sniegs, kas, lai arī ziemā spīd, siltumu sniedz maz.

Ziema visur izkaisa sniegpārslas,
Piešķir ikvienam sudraba tērpu.
Tas ir tā, it kā pasaka atdzīvojas ap jums.
Un sniegpārslas griežas un lido.

Pedagogs: Kādas sniega spēles jums patīk spēlēt?
Bērni: Braukšana ar ragaviņām, sniega bumbiņu veidošana, sniega sievietes veidošana, slidkalniņa veidošana.
Pedagogs: Kad var slēpot, ragavas, slidot vai būvēt slidkalniņu?
Bērni: Ziemā.
Pedagogs: Kāpēc vasarā nevar braukt ar ragaviņām?
Bērni: Sniega nav, ārā ir silts.
Pedagogs: Vai jūs zināt dzejoļus par sniega bumbām? Izlasi lūdzu.

Sniegs, sniegs griežas
Visa iela ir balta!
Mēs sapulcējāmies aplī,
Viņi griezās kā sniega bumba.
A.Barto

Snieg.
Klusi, klusi krīt sniegs,
Balts sniegs, pinkains;
Notīrīsim sniegu un ledu
Pagalmā ar lāpstu.
M. Poznaņska

Visur ir sniegs.
Visur ir sniegs, mājas sniegā
Ziema viņu atnesa.
Viņa ātri piesteidzās pie mums
Viņa mums atnesa vēršus.
No rītausmas līdz rītausmai
Bulbīši slavina ziemu.
A. Brodskis

Bet es nepamanīju.
Maza sniegpārsliņa
krita uz pilsētu,
Un es nepamanīju
Izkāpšana no kamanām.
Kur viņa pazuda baltajā skatē...
Bet šķita, ka pasaule kļuva gaišāka!

Sniegpārsla.
Mamma nes kamanas, un es sēžu kamanās.
Un es ar prieku skatos uz baltajām sniegpārslām.
Pēkšņi uz deguna nolaižas pūkaina sniegpārsla
Šī ir ziemassvētku vecīša dāvana.
Novelku dūraiņu un gribu paņemt sniegpārsliņu.
Tas vairs nav uz deguna... Žēl, tas atkal izkusa.

Pedagogs: Kad sniegpārsla kūst, par ko tā pārvēršas?
Bērni:Ūdens pilē.
Pedagogs: Apskatīsim tālāk ziemas dāvanas.
Klausieties mīklu:
Es nāku ar dāvanām
Es spīdu ar spilgtām gaismām.
Eleganti, smieklīgi,
Ieslēgts Jaunais gads Es esmu atbildīgs! (Ziemassvētku eglīte)
(skolotājs parāda Ziemassvētku eglītes zaru)


Pedagogs: Kādos svētkos cilvēki rotā Ziemassvētku eglīti?
Bērni: Jaunajam gadam.
Pedagogs: Kad notiek Jaunais gads?
Bērni: Ziemā.
Pedagogs: Ziema mums uzdāvināja lielākos un priecīgākos svētkus – Jauno gadu. Un mūsu bērnudārzā zālē tika uzcelta un izrotāta augsta, lekna Ziemassvētku eglīte. Atceries? Nastja, lūdzu, pastāstiet mums dzejoli par Ziemassvētku eglīti, ko lasījāt Jaungada ballītē?

Mūsu Ziemassvētku eglīte.
Mūsu koks ir liels
Mūsu koks ir garš.
Garāks par tēti, garāks par mammu -
Sniedzas līdz griestiem.
Kā viņas tērps spīd,
Kā laternas deg,
Mūsu koks Laimīgu Jauno gadu
Apsveicu visus puišus.
Dejosim jautri
Dziedāsim dziesmas
Tā, ka koks vēlas
Nāciet ciemos vēlreiz!
3. Petrova

Pedagogs: Vai jums, bērni, patīk Jaungada brīvdienas? Par ko?
Bērni: Tēvs Frosts un Snow Maiden ierodas un dāvina dāvanas.
Pedagogs: Ieskatīsimies vēlreiz kastē un paskatīsimies, kādas vēl dāvanas ziema piedāvā. (modelis – sarkana plauksta) Kas tas ir?
Bērni: Sarkana palma.
Pedagogs: Kāpēc, tavuprāt, viņa nosarka?
Bērni: Saldēti.
Pedagogs: Viņa nosala, jo ziema mums iedeva salu. Skaties uz bildi. Šī ir meitene Veročka. Kas viņai ir mugurā?
Bērni: Kažoks, cepure, šalle, filca zābaki, dūraiņi.
Pedagogs: Kāpēc viņa tā ģērbās?
Bērni: Viņai ir auksti.
Pedagogs: Ziema mums iedeva sals un tāpēc šī meitene, jūs puiši un visi cilvēki uzvelk siltas drēbes. Veročka nebaidās no sala, bet vai jūs? Es to tagad pārbaudīšu.

Spēle "Ziemas deja".


Mēs nedaudz sasildīsimies
Mēs sasitīsim plaukstas:
Aplaudē, aplaudē, aplaudē, aplaudē!
(Bērni stāv aplī un sit plaukstas.)

Sasildīsim arī tavas kājas,
Mēs drīz noslīksim:
Augšā, augšā, augšā, augšā!
(Bērni, stāvot aplī, smīdina pārmaiņus ar vienu un pēc tam ar otru kāju.)

Uzvelkam dūraiņus
Mēs nebaidāmies no puteņiem:
Lēc, lec, lec, lec!
(Bērni lec uz divām kājām.)

Mēs ar Frostu kļuvām par draugiem,
Viņi virpuļoja kā sniegpārslas:
Jā Jā Jā Jā!
(Bērni griežas un “izklīst” dažādos virzienos.)

Pedagogs: Cik jautri mums bija spēlēties! Ziema mums deva sals, un mēs uzvilkām siltas drēbes, skaistas drēbes un viņi nemaz nebaidījās no viņa.
Teiksim “paldies” ziemai-ziemai par brīnišķīgajām dāvanām.
Un kā atvadas dziedāsim dziesmu par ziemu.

Ziema-ziema.
Tu, ziema-ziema.
Tu, ziema-ziema.
Bija sniegota ziema
Bija sniegota ziema
Visi ceļi bija segti.
Bija sniegota ziema
Visi ceļi ir segti
Visi ceļi ir segti
Visi ceļi, visi ceļi
Neiztur, neiztur.

Vēlreiz apskatīsim mūsu kastīti.


Un šeit nāk pārsteigums ( papīra sniegpārslas, uz kuras ar lenti salīmētas konfektes).