Urlop logopedyczny „podróż do miasta pięknej mowy”. Wakacje logopedyczne i mowy oraz rozrywka. Scenariusze Urlop logopedyczny w szkole poprawczej

W ciągu tygodnia zorganizowano wystawy prac twórczych uczniów, wystawę „Najlepszy notatnik w języku rosyjskim”. Na zakończenie tygodnia logopedycznego odbyła się ogólnoszkolna linia, na której uczniowie zostali nagrodzeni w nominacjach: „Najaktywniejsza klasa”, „Najbardziej kreatywny uczeń”, „Najbardziej rozmowny uczeń”, „Najbardziej gadatliwy uczeń”. najlepszy notatnik” itp.

Dobrą tradycją w naszej szkole stało się organizowanie urlopu logopedycznego pod koniec roku szkolnego.

Scenariusz wakacji ogólnoszkolnych „Królestwo gramatyki”

Cel :

  • konsolidacja wiedzy uczniów.

Zadania:

  • Utrwalić wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie roku studiów wśród studentów.
  • Przyczynia się do rozwoju motywacji do nauki.
  • Rozwijaj i koryguj uwagę, pamięć, myślenie.
  • Aktywuj kreatywność.
  • Zaszczepić w uczniach zainteresowanie i miłość do języka rosyjskiego.

Rekwizyty:

  • dekoracje „Królestwo Gramatyki”, domki z kieszeniami (czerwony, niebieski), kartki z literami, słowami, kostki z sylabami, paski papieru z przysłowiami, kostiumy zwierząt (niedźwiedź, zając, wiewiórka, lis), krzyżówka, aranżacja muzyczna.

Postacie:

  • Przegrany Petya Iwanow
  • Pierwsza dwójka
  • Druga Dwójka
  • Królowa gramatyki
  • stres
  • Kropka i przecinek

Scenariuszowe wakacje logopedyczne

Dzwoni dzwonek. Wbiega szczęśliwy uczeń, machając teczką i odrzucając ją na bok.

Student Petya: URAAA, re-me-na.

(dwóch biegnie za nim)

Dwójki: Petya, Petenka, czekajcie na nas, jesteśmy z wami!

Petya: A kim jesteś?

Dwójki: A my jesteśmy najdrożsi, kochani.... (w refrenie) - wasze dwójki !!

Petya: (odmachuje im) Zmęczony! Że jesteś do mnie przywiązany, podążaj za mną na piętach. A w czasopiśmie ty, w pamiętniku iw każdym zeszycie ...

Dwójki: Tak, kochamy cię, Petya! Jesteś naszym bardzo najlepszy przyjaciel! Gdzie jesteś bez nas?!

Petya: Tak, tylko kłopoty z tobą: rodzice besztają w domu, nauczyciel cały czas dzwoni na tablicę ... Pójdę do królestwa gramatyki, znajdę samą królową i poproszę ją, aby uratowała mnie przed tobą.

(Światło miga, brzmi muzyka, Petya znajduje się w królestwie gramatyki. Wszystko jest ciche. Kurtyna-KG otwiera się. Gramatyka wchodzi, za nią! -dwoje dzieci - 1-kropka, 2-przecinek.)

Gramm: Dlaczego na wejściu pojawił się miękki znak? Mieszka tam Y.

Kropka i przecinek (po obu stronach, zapisz po gramatyce): Jesteśmy posłuszni Waszej Wysokości!

Gram: Tak, i proszę przypomnieć wszystkim, że ZHI-SHI jest pisane samogłoską I.

Wskaż i przecinek w refrenie: Jesteśmy posłuszni Waszej Wysokości!

Gramm: I generalnie uporządkuj rzeczy w królestwie!!!

Wskaż i przecinek w refrenie: Jesteśmy posłuszni Waszej Wysokości! (odeszli).

Gramm: (widzi Petyę): Kto jeszcze to jest?

Petya: Jestem Petya Ivanov, uczennica drugiej klasy „b”. A to są moje dwójki po rosyjsku.

Przyszedłem prosić o pomoc. Ty, potężny, możesz zrobić wszystko, uratuj mnie przed tymi szkodliwymi dziewczynami. Nie mogę tego zrobić sam.

Gramm: No cóż, jeśli sam tego chciałeś i jeśli znalazłeś drogę do mojego królestwa, pomogę ci. Tylko ty będziesz musiał ciężko pracować i wykonać wszystkie moje zadania, w przeciwnym razie będziesz żyć wiecznie ze swoimi dwójkami .... Zgadzać się?

Petya: Zgadzam się, zgadzam się, zgadzam się na wszystko, tylko po to, żeby się tych pozbyć… (wskazuje na dwójki).

Gram: Ale najpierw musisz odpowiedzieć na moją zagadkę: Nie możesz kupić na targu, nie możesz zważyć na wadze. Co to jest?

Petya: (Zmięty) - Nie wiem.

Gram: Cóż, poznasz odpowiedź, kiedy zdasz moje testy. Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymasz wskazówkę do rozwiązania zagadki. Chodź, brzmią moi wierni pomocnicy, daj Petyi pierwszy test!

1 zadanie: „Ulica samogłosek - spółgłoski”.

Gramm: Samogłoski i spółgłoski żyją w moim królestwie. W nocy przeszła burza i wszystkie listy pomieszały się, pomóż im wrócić do domu.

(Konieczne jest rozłożenie liter na dwa domki z kieszeniami. Samogłoski - w czerwonym domku, spółgłoski - w kolorze niebieskim).

Petya: Tu jest problem, więc problem, nic nie działa. Czy ktoś może mi pomóc? (Zwraca się do dzieci z klasy 1, pomagają).

Ugh! Zrobiło to dobrze…

Gram: Cóż, czy moi asystenci dali ci ciężki test?

Petya: Tak, nonsens, sam mógłbym to zrobić, gdybym o tym pomyślał.

Gram: Dobra robota, oto, zgodnie z obietnicą, klucz do rozwiązania mojej zagadki - list w prezencie (З).

Gram. Listy można wymyślić różne słowa. Oto twój drugi test.

Zadanie 2. „Zamieszanie”.

Gram: Litery w słowach są pomieszane. Poprawiać błędy. (Zdjęcie raka, słowo mak, zdjęcie soku, słowo suka, zdjęcie kij, półka ze słowami, zdjęcie księżyca, słowo Lusha...)

(Petya próbuje, nic nie działa. Dwójki śmieją się, radują, zacierają ręce ... Petya woła dzieci o pomoc. Uczniowie wychodzą jeden po drugim i poprawiają błędy).

Zadanie 3. „Zwierzęta pomieszały się”.

Uczniowie klas 1-2 wychodzą w strojach zwierząt: niedźwiedź, zając, wiewiórka, lis, każdy siada na 2 kostkach z sylabami (na białym; w końcu ka; yats, sa ....) .

Pod olchą w cieniu konarów
Szary jeż zawołał gości.
Położył je wszystkie na pagórku,
Dał im łyk rosy.
Ale nagle za wzgórzem
Głośny, głośny grzmot zagrzmiał.
Wszyscy goście spadli z wyboju,
Rozpadły się na kawałki.
Jeden dwa trzy cztery pięć,
Pomóż je zebrać!

Konieczna jest zamiana kostek w miejscach, aby uzyskać imię zwierzęcia. Petya próbuje, nic nie działa. Dwójki śmieją się, radują, zacierają ręce ....

Petya: Tak, ta trudna nauka to gramatyka, chłopaki, z którymi nie poradzę sobie bez ciebie, pomóż ... (zwraca się do dzieci, pomagają).

Gram: Dobra robota! Oto kolejny list (A) dla Ciebie.

Dwójka 1: Spójrz, jakich ma asystentów Petya, oni wszystko wiedzą, potrafią wszystko. I sprawdźmy je, może są wśród nich nasi ludzie, znaleźliśmy sobie nowego przegranego? ALE?

Deuce 2: Chodź! Może nie jeden, ale aż 5, a może 10, a może zwerbujemy całą armię! Będzie super!!!

Gra. Zgadnij list.

(Przeprowadza się go ze wszystkimi widzami. Dwójki budują litery M, N, F, S, L, T, O ... uczniowie zgadują).

Gram: Nie, złe dwójki, nie mylcie moich asystentów, prawda, chłopaki? Ale Pete potrzebuje pomocy. Jesteś gotowy?

Pukać do drzwi.

Gram: Co się stało? Dlaczego tak głośno?

Wchodzi nacisk: Bo zapomnieli o mnie! Ale jestem bardzo ważna i potrzebna! I muszę to naprawić!

Petya: Cóż, wstań gdzieś, pomyśl o tym!

Gram: Nie, Petya, nigdzie nie możesz iść, inaczej tak się stanie!

Miniaturowy. Wykonywane przez dzieci w klasach 4-5:

Chłopiec jest w łóżku.

Więc chcę jak najszybciej iść do szkoły. Musisz brać lekarstwa.

Bierze butelkę lekarstwa.

Czyta: „Trzy razy w tygodniu po jednej łyżce stołowej. Po jedzeniu.'

Zaczyna piszczeć.

Wchodzi mama.

Co się stało synu?
Dlaczego piszczysz?
- Wziąłem lekarstwo.
A tutaj jest napisane ... (czyta).

Och, jesteś głupi.
Ponieważ źle to przeczytałeś.
Trzy razy po posiłkach
nie jedzenie.

O mamusiu. Nas w szkole
nauczyciel powiedział
że zmiana akcentu może zmienić znaczenie słowa.
Ekran się zamknie.

Nacisk: Czy pamiętasz mnie? Nie jestem tylko kreską! (TAk).

Nacisk: Sprawdźmy teraz.

Zadanie 4. „Połóż stres” (klasa 3).

Gramatyka daje Petyi zadanie, rozwiązuje zagadkę i stresuje. Petya nie daje sobie rady, pomaga 3 klasa.

Oto ogromny stary dom:
Mury, baszty, wykopana fosa.
Zmień akcent -
I wisi na drzwiach. (od ‘mok - zamek´k)
Jeśli zaakcentowana jest pierwsza sylaba,
Pijemy naczynia.
Zmień akcent -
I narysuj nas, przyjaciele (Kubki - kubki)

stres. Fu, poczuj się lepiej, w przeciwnym razie „stań tam, gdzie chcesz”! Teraz jestem spokojny o Petyę, pójdę uczyć innych. (Pozostawia).

Gram. Dobra robota moi pomocnicy! A ty, Petya, zdobądź kolejny list. (H)

Petya: Tak. Ilu ludzi mieszka w tym kraju. nie wiedziałem!!!

Gram: I to nie wszyscy moi asystenci! Czy wiesz, z jakich słów można się składać?

Petya: Wydaje się, że to wstępna propozycja.

Gram. Prawidłowy. Oto twoje następne zadanie.

Zadanie 5. Podziel tekst na zdania. W razie potrzeby umieść kropkę.

Petya woła o pomoc klasy 3-4. (2 zespoły po 4 osoby - pociąć taśmę ze słowami na zdania.)

ZIMA ROZJAŚNIA PIERWSZY ŚNIEG.

Gram: I udało ci się wykonać to zadanie z pomocą chłopaków. Dobrze zrobiony! Oto list (I) dla Ciebie. Ale przed tobą trudniejsze testy. Jesteś gotowy?

Petya: Zawsze gotowy!

Zadanie 6. „Płeć rzeczowników”.

Uczestniczą 2 zespoły po 5 osób. (ocena 4-5). Balony ze słowami w torbie. Każdy uczestnik musi podbiec do torby i wyciągnąć rzeczownik f.r. lub m.r. Czyja drużyna dobiegnie do mety jako pierwsza, ta wygrywa.

(Słowa: koszula, torba, praca, ziemia, mapa, wiosna, płaszcz, metro, jabłko, kino, złoto, siekiera, dzięcioł, mistrz, dywan, człowiek).

Gram: I udało ci się wykonać to zadanie. Dobrze zrobiony! Oto list (I) dla Ciebie.

Zadanie 6. „Przysłowia”.

Na paskach papieru, początku przysłowia, musisz podnieść koniec przysłowia i przykleić go. Uczestniczą 2 zespoły 7, 8 klasy.

  • Człowiek choruje z lenistwa, ale zdrowieje z pracy.
  • Nauka czytania i pisania jest zawsze przydatna.
  • Nie spiesz się językiem, spiesz się ze swoimi czynami.
  • Poznaj nowych przyjaciół, nie trać starych
  • Kto chce dużo wiedzieć, potrzebuje trochę snu.
  • Naukowiec prowadzi, a nieuczeni podążają za nim.
  • Jeśli nie posmakujesz gorzkich, nie poznasz też słodyczy.
  • Korzeń doktryny jest gorzki, ale owoc słodki.
  • Prowadź biznes i prowadź bezczynność.
  • Umysł bez księgi jest jak ptak bez skrzydeł.

Podczas wykonywania zadania przez uczniów dwójki prowadzą z publicznością grę „Powtarzaj łamacz języka”.

  • Nad abażurem bzyczy chrząszcz.
  • Już w kałuży.
  • Nośnik wody niósł wodę z kranu.
  • Przepiórka ukryła przepiórkę przed chłopakami.
  • Kruk zapiał.
  • Nina nie dokończyła melona.
  • Grzebieni śmiali się, śmiali się.
  • Kupiłam koraliki Marusya dla mojej babci.
  • Kondrat ma krótką kurtkę.
  • Kot zawinął kłębek nici w róg.

Dwójki: Hej, dziewczyno, wydaje mi się, że go tracimy (pokazuje na Petyę), moim zdaniem musimy poszukać nowego Petya.

Zadanie 7. Krzyżówka „Ukryte słowa” (klasy 3-8).

(Mając 9 liter M, ułożonych poziomo, musisz wpisać słowa w komórkach pionowo,
od lewej do prawej):

kolejka podziemna
- miara czasu
szafa, stół, krzesło...
- sala do sprzedaży towarów
-warzywo
- silny wiatr ze śniegiem
- pić biały kolor przydatne dla dzieci
- przejście rzeki
- znak odejmowania
- dzikie zwierze
- lalki wewnątrz siebie
- ekstremalnie zimno
- pij z jagód.

(Odpowiedzi: metro, minuta, meble, sklep, marchewka, zamieć, mleko, most, minus, niedźwiedź, matrioszka, mróz, napój owocowy.)

Gramm: A potem zrobiłeś to bez błędów! Dobrze zrobiony! Podaję literę (H).

Gram: Widzisz, Petya, jak dobrze jest znać język rosyjski, pomaga nam we wszystkim, nawet krzyżówki nie da się bez niego rozwiązać. Czy zrozumiałeś, że „nie możesz kupić na targu, nie możesz zważyć na wadze”? (Petya drapie się po głowie). Ułóż litery w właściwa kolejność i poznasz odpowiedź.

Petya: (układa litery, a słowem jest WIEDZA). Mam to, mam to. Muszę się uczyć.

Gram: Cieszę się, że zrozumiałeś. Teraz mam nadzieję, że pokochasz język rosyjski i nie będziesz już opuszczał szkoły. Teraz posłuchaj instrukcji moich asystentów.

Dzieci czytają poezję.

Gramatyka, gramatyka -
Nauka jest bardzo surowa.
Podręcznik gramatyki
Zawsze biorę to z niepokojem.
Jest trudna, ale bez niej
Moje życie będzie złe.

Nie pisz telegramu
I pocztówki nie wyślesz
Nawet moja własna matka
Wszystkiego najlepszego, nie gratuluj!

Wysyłanie gratulacji
Zapamiętaj zasady deklinacji
Płeć, liczba i przypadki
Zachowaj to mocno w swojej pamięci!

Musisz znać przypadki
Znaki interpunkcyjne.
Trzymaj głowę do góry
W czasie pamięci.

Ile zasad! Ile zasad!
Nieprzyzwyczajony do dreszczy!
Bądź ostrożny i tylko!
Zapamiętasz wszystko, wszystko zrozumiesz!

Kocham cię gramatykę!
Jesteś mądry i surowy.
Jesteś moją gramatyka

Streszczenie wakacji logopedycznych „Na leśnych ścieżkach”

Zadania korekcyjno-wychowawcze:
Generalizacja i konsolidacja wiedzy o literach i dźwiękach
Utrwalanie i doskonalenie umiejętności analizy dźwiękowo-sylabicznej wyrazów i czytania wyrazów.
Wzbogacenie słownictwa.
Zadania korekcyjne:
Rozwój uwagi słuchowej i wzrokowej, percepcji, pamięci.
Opracowanie reprezentacji optyczno-przestrzennych, analiza i synteza wizualna.
Rozwój myślenia i spójnej mowy.
Rozwój motoryki ogólnej i małej.
Rozwój cech osobistych: aktywność, ciekawość, samodzielność, umiejętność zastosowania nabytej wiedzy w samodzielnych działaniach.
Opracowanie uniwersalnych warunków wstępnych zajęć edukacyjnych: umiejętność słuchania osoby dorosłej i wykonywania jego poleceń.
Zadania edukacyjne:
Stałe zainteresowanie zajęciami, inicjatywami, chęć energicznego działania, samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Rozwój umiejętności pracy w zespole.
Sprzęt: projektor multimedialny, prezentacja autorska, gra edukacyjna „Podkład Smesharik”, Su-Jok, karty z wzorem skrzydeł ćmy, piosenka „Gdybyście pojechali z przyjacielem w drogę” słowa M. Tanicha, muzyka V. Shainsky

Przebieg wakacji.

Logopeda:
- Drodzy goście i dzieci, zapraszam wszystkich na wakacje logopedyczne.
Powtórzymy wiele tematów, które były poruszane na zajęciach, pokażemy jak pięknie potrafimy wypowiadać trudne dźwięki i oczywiście będziemy grać.
Słońce świeci jaśniej
Wieje ciepły wiatr
Ptaki śpiewają wesoło
Jesteśmy wezwani do szybkiego chodzenia
Wzdłuż leśnych ścieżek.

Dziecko wychodzi w kruczym kapeluszu
Karkusza:
- Kar-kar-kar! Jestem Karkusha, ja też chcę pojechać na twoje wakacje! Nauczyłem się wymawiać dźwięk R!

Logopeda:
- Oczywiście Karkusha zostań z nami.
Aby znaleźć się w lesie, musimy wstać, wziąć się za ręce, zamknąć oczy. (Brzmi muzyka wiosennego lasu)
Otwórz oczy, jesteśmy w lesie. (Slajd 2)
Zobacz jak pięknie!
Pod stopami zielonej trawy (spojrzał w dół)
Na niebie jest ciepłe słońce (spojrzał w górę)
Po prawej i lewej są drzewa (rozejrzałem się)

Dzieci siedzą na krzesłach.

Karkusza:
-Jak pięknie! A oto ścieżka. Fajniej jest iść ścieżką z piosenką!
Dzieci wstały, idą „ścieżką”, na jednym wydechu śpiewają łańcuch dźwięków samogłosek. (Slajd 3)
-A - O - U, I - A -U, U-O - A.

Logopeda:
- Leśna ścieżka zaprowadziła nas do zaczarowanych liter. Aby je odczarować, musisz znaleźć wśród drzew wszystkie litery, których sylwetki widzisz na linii. (Gra „Podkład-Smesharik”)

Logopeda:
Dobra robota, wszystkie znalezione litery!
Spójrz, niedaleko ścieżki jest dąb, a pod nim norka. Kto w nim mieszka? Zgadnij (slajd 5)
Wściekły drażliwy mieszka na pustkowiu lasu
Igieł jest dużo, ale nie ma ani jednej nitki.

Dziecko wychodzi w jeżym kapeluszu
Jeż
- Jestem jeżem, cztery nogi
Przechodzę przez las i śpiewam piosenkę:
foo, foo, foo, foo
najsilniejszy ja w lesie...!

Dziecko w jeżym kapeluszu rozdaje dzieciom piłki Su-Jok i zaprasza je do zabawy.
Dzieci rzucają Su-Jok na dłonie i wymawiają.

Dlaczego jesteś takim kłującym jeżem?
To ja na wszelki wypadek
Czy wiesz kim są moi sąsiedzi?
Lisy, wilki i niedźwiedzie.

Logopeda:
- Chodźmy z jeżem na spacer ścieżką.
- Chłopaki, kopniak zaprowadził nas do rzeki. Przez most można przeprawić się przez rzekę, tylko most jest zepsuty, aby
aby naprawić, musisz wstawić brakujące litery do słów. (slajd 6)
Dobrze zrobiony! Nazwij litery, które wstawiliśmy do słów, co to za dźwięki?
(samogłoski)
Teraz możesz przejść przez rzekę.

Wychodzi dziecko - ćma i płacze
Logopeda:
- Motyl, dlaczego płaczesz, co się stało?

Motyl
- Poleciałem i złapałem cierń swoim skrzydłem. Skrzydło pękło i teraz nie mogę latać i dobrze się bawić.

Logopeda:
-Co robić? Kto może pomóc ćmie?

Dziecko wychodzi w kapeluszu lekarza
Jestem Doktor Aibolit, kto potrzebuje mojej pomocy? (slajd 7)

Logopeda:
- Doktorze Aibolit, pomóż ćmie.

Dla dr Aibolita na tablicy jest zdjęcie ćmy z brakującą częścią skrzydła, brakującą część musisz znaleźć.
Dla każdego dziecka to samo zadanie na kartach.

Motyl
Dzięki, teraz mogę latać i dobrze się bawić!

Logopeda:
- Chodźmy z nami ćma, my też lubimy się bawić i bawić.

Fizminutka.

Dzieci spacerowały po lesie
Obserwuję przyrodę!
Spojrzałem na słońce
I ich promienie ogrzały się.
Ćmy poleciały
Machali skrzydłami.
Klaszczemy razem: raz, dwa, trzy, cztery, pięć,
Czas zebrać bukiet.
Jeden usiadł, dwóch usiadł,
Oto bukiet do zebrania zarządzany.

Dziecko wychodzi w żabim kapeluszu
żaba
- Qua-qua-qua! Cześć! Jestem poetą żabą. Tylko ja zgubiłem rymowankę.
Nie umiem pisać wierszy bez rymu.
- Chłopaki, pomóżmy żabie znaleźć rymowankę.

Komar siedzi na gałęzi
Ma powietrze ... (balon)

W otworze jest mysz
Pod sosną ... (stożek)

Cieszę się, że ciocia Burenka
Mleko do picia... (cielę)

Na łapie lisa
Nowy zegarek)

Mu-mu- muu... (krowa) (slajd 8)
Nie czuję się dzisiaj dobrze.
Ugryziony przez muchę w ucho
Mam stratę ... (słuchanie).

Logopeda:
- Chłopaki, ścieżka zaprowadziła nas na stację. Losyash zbiera najpotrzebniejsze rzeczy na spacer, prawie
pociąg odjedzie, a Losyash nie zdążył jeszcze załadować wszystkich rzeczy.
Musimy pomóc Losyashowi. Jeśli słowo ma jedną sylabę, to ten przedmiot jest ładowany do pierwszego samochodu, jeśli dwa, to do drugiego, a jeśli trzy - do trzeciego. (Gra „Podkład-Smesharik”)

Logopeda:
- Chłopaki, po drodze spotkaliśmy Smeshariki Krosh i Nyushę. Smeshariki poprosi cię o pomoc w wydostaniu się z lasu.
Możemy kontynuować naszą podróż tylko w kierunku wskazanym przez strzałkę, na której jest napisana pierwsza litera
obiekt znajdujący się w pobliżu. (Gra „Podkład-Smesharik”)
Wyszliśmy z lasu! I znaleźli też skrzynię, prawdopodobnie coś w niej jest ukryte. Aby otworzyć senduk, musisz zadzwonić
słowo kodowe.
Skrzynia zawiera mapę nowej ekscytującej podróży, w którą wyruszymy następnym razem.
Dzieci śpiewają piosenkę o przyjaźni („Gdybyś wybrał się w podróż z przyjacielem”). (slajd 9)

Prezentacja na temat: Po leśnych ścieżkach

Urlop logopedyczny Szkoła Podstawowa szkoła poprawcza typu VIII.

Logopeda: Witam, drogie dzieci! Nadchodzi koniec innego rok akademicki! Wiele się w tym roku nauczyłeś. Przechodziliśmy przez dźwięki i litery, dzieliliśmy słowa na sylaby, uczyliśmy się układać zdania ze słów.

Z kimś wciąż nauczyliśmy się poprawnie wymawiać dźwięki. Dzieci z 3 klasy opowiedzą Ci wiersz komiksowy

Dzieci z trzeciej klasy:

  1. Sasha żyje na świecie,
    owsianka w ustach Sashy -
    Nie owsianka ryżowa
    nie kasza gryczana
    nie kasza manna, nie płatki owsiane
    w słodkim mleku. Polina Własowa
  2. Rano w ustach Saszy
    nasze proste słowa

Nasze proste słowa
po rosyjsku. Yana Lipstova


3. Ale co można jasno zrozumieć?
wyjaśnij to wszystkim
ładne, czyste, jasne
jak mówią ludzie.
Nasza Sasha jest taka wijąca,
że nie może zrozumieć.
powiem słowo
i nie jestem z tego powodu zadowolony! Serezha Madar


4. Powie: „Do widzenia!”
I słyszysz: „Do budynku!”
Zapyta: „Gdzie są kalosze?”
I słyszysz: „To jest koń” Vova Vokhmintsev, Ksyusha Frolova


5. Kiedy czyta na głos
ledwo rozumiem:
i połyka litery,
i całe słowa. Sereża Susłow


6. Tak się spieszy z nalotu
czytać, pytać, mówić
jakby ktoś tonął
i biegnie, by uratować ... Ilya Nikulin


Może, ale nie chce
śledź przemówienie.
Potrzebujemy tłumacza
Przetłumacz to. Golubev Sierioża

Tak, nie wszyscy faceci dostają wszystko na raz.

Są faceci, z którymi właśnie uczymy się wymawiać jakieś dźwięki, ktoś nauczył się już w ciągu roku.

A chłopaki 4 „B” zaśpiewają ci psotne piosenki:

Teraz jesteśmy studentami
Zaśpiewamy Ci pieśni,

Jak w Twojej ulubionej szkole

Żyjemy cudownie. Marina Kisłowa

Nie rozumiemy naszej Dashy,

W końcu w ustach Duszy jest owsianka.

Ale nie gryka, a nie pilaw -

Ten bałagan to coś ze słów. Arsen

Na lekcje z logopedą

Biegnę szybko.

W końcu nauczyciel jest surowy

Potrafię pokazać język. Denis B.

Usiedliśmy w porządku

Ćwiczymy razem.

Nie stopami, nie rękami,

I swoimi językami. Nikita

Każdy oficer musi…

Mów dobrze R

W przeciwnym razie jest żołnierzem

Nie ustawi się w kolejce.

„Ustaw!”, „Równe!”, „Uwaga!”. Nikita

To właśnie śpiewaliśmy w miłości

O tobie io sobie.

Jeśli rozpoznasz siebie

Więc nasza praca nie idzie na marne. Razem

A na naszym zajęcia logopedyczne uczyłeś się liter, uczyłeś się dźwięków. Czym są litery: samogłoski, spółgłoski. Na jakie spółgłoski są podzielone? (dla dźwięcznych i głuchych). Dobrze zrobiony! A jakie są dźwięki? (niewerbalne i werbalne) (Ptasie głosy, płacz dziecka, kołysanka matki).

Nasi ludzie chcą wam opowiedzieć wiersze o dźwiękach.

Na świecie jest wiele dźwięków:
szelest liści, plusk fal,
I są dźwięki mowy
musimy je na pewno znać Danil bł. (1 klasa)


„K” bąbelki, „G” chichocze,
„X” śmieje się, „R” warczy Natasza (1 kl.)


„Sz” łaskocze. „Ch” kicha,
"D" młotki, "T" dudni Roma (1 klasa)


„P” zaciąga się, a „B” mamrocze,
„V” narzeka, a „F” prycha Artem (1 kl.)


„C” gwizdki i „Z” dzwonki,
„Sh” hałasuje, a „Zh” brzęczy. Dima S. (1 klasa)


Dźwięki w słowie znikają
ponownie się pojawić.
Dźwięki zmieniają słowo
sami się zmieniają. Danil T. (1 klasa)


W słowie „córka” zniknęło „d”,
„t” stał w tym miejscu.
Była „córka”, stała się „punktem”,
więc słowa się zmieniają. Misza B. (2 "B")


Wyraźne wymawianie dźwięków
uważnie słuchamy.
Czytamy litery poprawnie
pisz je pilnie. Artem K. ("B")

Chłopaki, dzieje się tak, jak powiedzieli nam uczniowie w wierszu. Jedna litera zastępuje drugą i otrzymuje się zupełnie inne słowo.

Baba-Jaga wbiega i chwyta skrzynię z literami.

nauczyłem się drukować

Wcisnęła klawisze.

I tak się stało

Pozwól, że najpierw przeczytam to wszystko:

„UCHWYT unosi się po niebie.

Leży w teczce Chmura.

Pies ma dużego tatę.

Przyszedł z pracy LAPA.

Gotowanie w rondlu MASZA.

KASHA biegnie przez ogród.

Usiądź, mrucząc MOSHES.

Poleciałem do lampy KOTY.

Chłopaki, CO BABA YAGA pomyliła?

(DZIECI ODZYSKAJĄ PRAWIDŁOWE ZDANIA)

Baba Jaga, proszę, daj nam nasze listy.

B.Ya. - Nie, jestem zły! Dopóki moje zadania nie zostaną wykonane, nie dam ci skrzyni z literami!

Teraz wytnę wszystkie litery, a ty spróbujesz je zsumować i zgadnij, jakie są tutaj litery!

Zadanie nr 1 „Złóż cały list z części”

B.Ya. Dobra robota, zrobiliście to!

A teraz proponuję zagrać w grę „Echo”. Sprawdzę, jak dobrze słyszysz ostatnią sylabę w słowie.

Ostatnią sylabę każdego słowa musisz powtórzyć trzy razy.

Gotowy?

Zbierajcie się, dzieciaki!

Ra-ra-ra.

Rozpoczyna się gra!

Ra-ra-ra.

Nie żałuj dłoni!

Lei-ley-ley.

Uderz w swoje ręce więcej zabawy!

Lei-ley-ley.

Która godzina?

Godzina-godzina-godzina.

Ile to będzie za godzinę?

Godzina-godzina-godzina.

I to nieprawda: będą dwa!

Dwa-dwa-dwa.

Myśl, myśl, głowa!

Ła-ła-ła.

Jak śpiewa kogut w wiosce?

UH uh uh.

Tak, nie sowa, ale kogut!

UH uh uh.

Czy na pewno tak jest?

Dobrze, dobrze, dobrze.

Ale tak naprawdę jak?

Jak-jak-jak.

Co to jest dwa razy dwa?

Dwa-dwa-dwa.

Głowa się kręci!

Ła-ła-ła.

Czy to ucho czy nos? (trzyma na uchu)

Nos-nos-nos.

A może trochę siana?

Wózek-wagon.

Czy to łokieć czy oko? (wskazuje na łokieć)

Oko-oko-oko.

Ale to właśnie mamy?

My-nas-nas.

Czy zawsze jesteś dobry?

Tak tak tak.

Czy tylko czasami?

Tak tak tak.

Masz dość odpowiadania?

Czat-czat-czat.

Pozwalam ci milczeć.

Konkurs 2: „Kto lepiej powie łamaczowi języka”

Ja: Chłopaki, pokażmy Babie Jadze, jak możemy rozpoznać łamańce językowe.

Grek przejechał przez rzekę,
Widzi Greka - w rzece jest rak.
Włożył grecką rękę do rzeki,
Rak na rękę Greka - tsap!

Cztery czarne, umorusane małe chochliki
Rysowane czarnym tuszem.

Kukułka z kukułką kupiła kaptur.
Załóż kaptur z kukułką.
Jaki on jest zabawny w kapturze!

Chudy, słaby Kościej
Niesie pudełko warzyw.

Przebiegła sroka do złapania kłopotów,
I czterdzieści czterdzieści - czterdzieści kłopotów.

Papuga powiedziała do papugi:
Przestraszę cię, papuga, papuga.
Papuga odpowiada mu:
Papuga, papuga, papuga!

Karp raz karaś
Dał mi książeczkę do kolorowania.
A Karaś powiedział:
„Kolor, Karasenok, bajka!”
Na stronie kolorowania Karasenka -
Trzy śmieszne małe świnki:
Mały karp przemalował prosięta w karasie!

Mówi kilkoro dzieci.

Konkurs 3: „Jeśli usłyszysz słowo trzy”

B.Ya. Wzywam najbardziej odważnego z każdego zespołu, jedną osobę.

Opowiem Ci historię
w pół tuzina fraz.
Po prostu powiem słowo „trzy” -
natychmiast odbierz nagrodę.

Czy wiadomo, kiedy odebrać nagrodę? Na słowie „trzy”

Kiedyś złapaliśmy szczupaka
wypatroszone ... ale w środku
Widziałem małe rybki
I nie jeden, ale cały… dwa.
Śniący chłopiec hartowany
zostać mistrzem olimpijskim.
Spójrz, nie bądź przebiegły na początku,
i czekaj na komendę „Raz, dwa,… marsz!”
Kiedy chcesz zapamiętać poezję
nie żuj żubrów do późnej nocy,
I powtarzaj je sobie
raz, ale lepiej… pięć!
Nowo pociąg na stacji
Musiałem czekać trzy godziny...
Cóż, jesteście nagrodą, przyjaciele,
nie wziął, kiedy można było wziąć.

Jestem 4 drużynową konkurencją: „Zbierz słowa z liter”

Dzieci przy stołach wymyślają słowa z liter.

V.: To są nasi ludzie! Umieją już czytać i pisać. Wszystkie zadania zostały wykonane. Czy podobała Ci się Baba Jaga?

Teraz chłopaki z 2 „A” opowiedzą nam swoje wiersze.

Matki kiedyś nam czytały

O królikach i lisach.

A teraz czytamy

O księżycu io wiośnie. Krystyna

Przezwyciężymy wszystkie nauki

Dla nas wszystko się ułoży

Ponieważ nasze matki

Uczą się u nas. Iwan Mochow

Zrobimy sobie przerwę na lato

Nabierzmy siły.
A na początku września

Spotkajmy się ponownie. Sasza Ślepniew

Nie ma ważniejszej nauki.

W ogóle nie zna nudy.

Uwaga, poważnie.

Jeszcze nie jest za późno.

B.Ya. TAk! Widzę, że jesteś świetny! I nie umiem czytać ani pisać.

V. Baba Jaga, a we wrześniu przychodzisz do naszej szkoły i uczysz się z naszymi dziećmi.

B.Ya. Dziękuję wam za zaproszenie. Widzę, że jesteś świetny! Dużo wiesz, dużo wiesz. Muszę ci dać skrzynię!

P. No cóż, nasze wakacje dobiegły końca. Ale co z naszymi listami? (zagląda do skrzyni i są słodycze).

Piosenka Shainsky'ego „Naucz się mówić słowami” brzmi


Zbieranie scenariuszy na specjalne święta, zajęcia rozrywkowe i rekreacyjne mające na celu rozwiązanie problemów rozwoju mowy; utrwalić nabyte umiejętności poprawnej wymowy. Ciekawe pomysły skutecznie rozwiązywać takie problemy jak: doskonalenie umiejętności analizy i syntezy dźwięku; kształtowanie umiejętności poprawnego wymawiania dźwięków i słów, tworzenia zdań; rozwój samokontroli nad własną mową. Wakacje logopedyczne i zajęcia rekreacyjne, których scenariusze oparte są na popularnych programach telewizyjnych i quizach. Wydarzenia w formacie gier przygodowych – „questy” i „walkers”. Konkretne doświadczenie udane użycie spektakle teatralne i zawody sportowe w święta mowy.

Wakacje przydatne dla rozwoju mowy.

Zawarte w sekcjach:
Według grup:

Pokazuje publikacje 1-10 z 1427 .
Wszystkie sekcje | Wakacje logopedyczne i mowy oraz rozrywka. Scenariusze

Scenariusz wakacji „Dzień logopedy” Scenariusz"Dzień logopeda» Prezenter „Gratulacje dla tych, którzy korygują sylaby, Popraw odchylenia od krzywdy! Radość, dużo powodzenia w życiu, dużo! Bądź zdrowy i szczęśliwy, logopedaDrodzy przyjaciele, wszyscy zasługujecie na to, co najlepsze, najbardziej miłe słowa bo starasz się żyć godnie, z otwartym...

Jesienne wakacje w grupie logopedycznej przygotowawczej 2019Jesień wakacje w grupie logopedycznej przygotowawczej. 2019 1 Wedy: Nie bez powodu zebraliśmy dziś wszystkich gości. Tańce, piosenki, gry, żarty będą w tej sali. Najjaśniejsze i najbardziej prowokacyjne uroczystość Zaczynamy i spotykamy wszystkich chłopaków z brawami! Do muzyki „Jesień znowu…

Wakacje logopedyczne i mowy oraz rozrywka. Scenariusze - Scenariusz ciągłej działalności edukacyjnej dotyczącej rozwoju mowy „Wiosna jest czerwona, przyjdź do nas” z dziećmi wczesnej grupy

Publikacja „Scenariusz ciągłej działalności edukacyjnej w mowie…” TEMAT: „Wiosna jest czerwona, przyjdź do nas” Scenariusz ciągły Działania edukacyjne z grupowymi dziećmi młodym wieku na rozwój mowy Opracował: Gamolina A.A. nauczyciel, pierwsza kategoria kwalifikacyjna Technologie edukacyjne:  komunikatywny...

Biblioteka zdjęć MAAM


Cel: Kształtowanie zainteresowania zajęciami logopedycznymi, propagandą gry intelektualne i programy telewizyjne, bliskie relacje rodzic-dziecko Zadania: Rozwijanie: Rozwój logicznego myślenia, mowy komunikacyjnej, percepcji wzrokowej i słuchowej oraz pamięci ....

Scenariusz jesiennych wakacji w grupie seniorów logopedycznych „Witam jesień!” Dzieci wchodzą do sali przy muzyce starego walca „Autumn Dream” i znajdują się w całej sali. Rozrzucone po podłodze jesienne liście. Wedy: Jeśli liście na drzewach pożółkną, Jeśli ptaki odleciały do ​​odległej krainy, Jeśli niebo marszczy brwi, jeśli pada deszcz, To jest pora roku. Jak to jest nazywane? Dzieci:...

Rozrywka z dziećmi z przedszkolnej grupy logopedycznej „Starość musi być uszanowana” Cel: Zwrócenie uwagi dzieci na problemy i trudności starszego pokolenia. Zadania: - kształtowanie i poszerzanie rozumienia przez dzieci obchodów „Dnia Osób Starszych”; - rozwijać zainteresowania poznawcze i logiczne myślenie; - wywołać chęć pogratulowania swoim babciom i ...

Wakacje logopedyczne i mowy oraz rozrywka. Scenariusze - Scenariusz gry poszukiwawczej na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego w grupie logopedycznej „Młodzi strażacy”

Cel: stworzenie warunków do utrwalenia znajomości zasad bezpieczeństwa pożarowego. Zadania: 1. Ugruntowanie wiedzy o zasadach ochrony przeciwpożarowej. 2. Rozwijaj uwagę, logiczne myślenie, wyobraźnię. 3. Rozwijaj zręczność, szybkość, wytrzymałość. 4. Wyzwalacz pozytywny...


Klasa otwarta dla rodziców dzieci grupa logopedyczna oraz nauczyciele przedszkolnej placówki oświatowej: Quiz logopedyczny „Pytanie do wypełnienia” w którym pracuję przedszkole logopeda od 20 lat. DO prace naprawcze zawsze staraj się angażować rodziców w poprawę wydajności. Poprawczy...

wakacje mowy

dla studentów specjalnych (poprawczych)

instytucje edukacyjne typu II

Bardzo

śliczny

słowa dla mamy

(klasy 1-11)

Nauczyciel defektologa

Stan specjalny

instytucje dla studentów

uczniowie niepełnosprawni

możliwości zdrowotne

ogólne wykształcenie

internat I-II typ

Kuzemka Ludmiła Juriewna.

Nauczyciel rehabilitacji słuchu i mowy

Stan specjalny

(poprawcze) edukacyjne

instytucje dla studentów

uczniowie niepełnosprawni

możliwości zdrowotne

ogólne wykształcenie

internat I-II typ

Terytorium Krasnodarskie, miasto Krasnodar

Topchiy Tatiana Grigorievna,

Miroshnichenko Nadieżda Nikołajewna

Zadania:

Kontynuuj pracę nad rozwojem spójnej, niezależnej, ustnej mowy;

Poszerzenie możliwości percepcji słuchowej dzieci z upośledzeniem słuchu i mowy;

Kontynuuj pracę nad poprawianiem umiejętności wymowy;

Zachęcaj dzieci do korzystania z wiedzy i umiejętności komunikacji werbalnej w niezależnej mowie;

Rozwijaj pamięć, mowę, myślenie, wyobraźnię;

Pielęgnuj kulturę komunikacji.

Lista wykorzystanych źródeł:

OE Zhirenko, L.A. Obuchova „Święto jest oczekiwanym cudem!” (s. 122,183-185, 187, 190).

Postęp wydarzenia:

Prowadzący: - Mamusiu, mamusiu! Ile ciepła kryje to magiczne słowo, które nazywa się osobą – najbliższą, najdroższą, jedyną.

Mama podąża naszą ścieżką. Matczyna miłość utrzymuje nas w cieple. Mama uczy nas mądrości, doradza, opiekuje się nami, chroni nas.

Do muzyki PI Czajkowskiego „Pory roku” dzieci wychodzą na scenę.

Na ekranie multimedialnym - zdjęcia dzieci z mamami.

1. uczeń:

Droga mamo, droga!

Przede mną jest twój obraz drogi,

Wspominam Cię wesoło

Młoda, piękna i prosta,

Drugi uczeń:

Kto nas kocha, dzieci,

Kto nas tak czule kocha?

Bez zamykania oczu nocy

Czy wszystko się o nas troszczy?

Kochana mamo!

trzeci uczeń:

Kto wstrząsa kołyską dla ciebie,

Kto bawi cię piosenką?

Albo opowiada bajkę

Kto daje ci zabawki?

Mama jest złota!

4. uczeń:

Jeśli, dzieci, jesteście leniwi,

Nieposłuszny, zabawny,

Jak to czasami bywa

Kto wtedy wylewa łzy

Ona jest cała rodowita!

5. uczeń:

Dałeś nam lata

serdeczne ciepło,

I przez wszystkie trudy

Zawsze prowadzony do przodu.

6-ty uczeń:

Ty, ukochana matka,

Jedyny tubylec

Przesyłamy nasze gratulacje

I nasz łuk do ziemi.

prezenter: - Mama od pierwszych dni po narodzinach dziecka ogrzewa go swoim ciepłem, czułością i troską.

Kołysanka A. Majkow.

Prowadzący: - Wielu facetów zna swoją matkę tak, jak jest w domu. Ale matka jest zupełnie inna, kiedy jest zajęta pracą w pracy.

I uczeń:

Matkę znasz tylko w domu.

Rodzima ochrona rąk

Domowy komfort,

Tak znajomy i znajomy.

I nie zawsze widzisz swoją mamę

W jej zmartwieniach porodowych.

III uczeń:

A jeśli mama czasami

Przychodzi zmęczony z pracy

Ogrzej ją swoją opieką

Pomóż jej we wszystkim.

II uczeń:

Nie wysyłasz z nią telegramów,

Nie traktuj nią pacjentów.

Nie spiesz się z nią na lokomotywie parowej,

Nie widzisz tego w sklepie.

I jej trudne sprawy w kołchozie

Jeszcze nie udostępniasz.

Prowadzący: czy chłopcy mogą zostać pomocnikami mamy?

Dramatyzacja wiersza „Pomocnik”.

I przeciera oczy pięścią:

2. Wowa: Wcale nie jestem twoją dziewczyną

Nie pójdę po mleko!

4. Mamo: Cóż, popełniasz błąd

Nie pomożesz mi

Nie pozwolę ci chodzić.

6. Wowa: No chodź, już możesz,

Idzie bokiem:

8. Wowa: Może tego nie widać

Wszystkie puszki za ich plecami?

Wysoki jak ojciec

Uśmiechnął się:

10. Wujek: Czy możesz pomóc mamie?

12. Ciocia: Zobacz wkrótce:

Chłopiec pomaga matce

Weź z niego przykład.

Wowa dumnie wrócił do domu.

Chociaż wskoczył po schodach,

Nie rozlał mleka.

14. Wowa: Mamo, co jeszcze kupić?

Mogę już iść.

Piosenka gestów „O mamie (do wyboru nauczyciela)”.

Prowadzący:- W języku rosyjskim jest wiele pięknych i miłe słowa o matce, o kobiecie.

Uczniowie wychodzą i opowiadają przysłowia o mamie.

Tam, gdzie jest matka, tam idzie dziecko.

Matka karmi dzieci, jak ziemia ludu.

Nie ma słodszej przyjaciółki niż moja własna matka.

Kiedy słońce świeci, kiedy matce jest ciepło.

Recytatyw wiersza A. Barto, na tle muzyki „Matka dla mamuta”.

Prowadzący:- Wiedz, jak docenić miłość swojej matki, nie obrażaj jej niegrzecznością, nie denerwuj jej swoim nieposłuszeństwem.

I uczeń:

Na planecie żyją różne dzieci,

Ale wszystkie dzieci na świecie kochają swoje matki.

Matki mogą zrobić wszystko, matki pomogą.

Mamy wszystko wiedzą!

II uczeń:

Oto nasze mamy!

Zawsze jesteśmy z Ciebie dumni

inteligentny, spokojny,

Będziemy Was godni!

III uczeń:

Niech kobiecość i piękno

z tobą jak to możliwe będzie dłuższy,

W końcu po co? kobiety roku,

Kiedy wszyscy ją doceniają, kochają ją!

Prowadzący: - Są święta dedykowane naszym kobietom, mamom, babciom: „Dzień Matki”, „Międzynarodowy Dzień Kobiet”.

8 marca obchodzony jest w pierwszym miesiącu wiosny, kiedy słońce zaczyna ogrzewać ziemię, przyroda budzi się z zimowego snu. Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się na wiosennych rozmarzniętych łatach.

Święto to obchodzone jest nie tylko w naszym kraju, ale także w innych krajach świata. Po raz pierwszy w Rosji święto to odbyło się w 1913 roku w Petersburgu.

I od tego czasu 8 marca stał się świętem kobiet. Dzień kobiety, która nie jest droższa, droższa i słodsza. Dzieci nazywają to święto „Dniem Matki”.

Walc taneczny.

1. chłopiec:

Śpiewam o tym, co wiecznie nowe.

I chociaż w ogóle nie śpiewam hymnu,

Ale w duszy słowo zrodzone…

Dostaje swoją muzykę...

To słowo jest wezwaniem i zaklęciem,

W tym słowie jest dusza.

Drugi chłopiec:

To jest iskra pierwszego stworzenia,

Pierwszy uśmiech dziecka.

To słowo nigdy nie oszuka ...

To słowo to „matka”, „moja matka”.

Trzeci chłopiec:

W naturze jest święty i proroczy znak,

Jaskrawo zaznaczone od wieków!

Najpiękniejsza z kobiet

Kobieta z dzieckiem w ramionach.

Czwarty chłopiec:

Od wszelkiego nieszczęścia wyczarowujące.

(To nie jest dla niej dobre.)

Nie, nie Matka Boża, ale ziemska

Dumna, wzniosła matka.

Wszyscy uczestnicy wchodzą na scenę.

Piosenka „Solar Circle” brzmi:

1. Koło słoneczne, niebo dookoła - to rysunek chłopca!

Narysował na kartce papieru i podpisał w rogu.

Niech zawsze będzie słońce!

Niech zawsze będzie niebo!

Niech zawsze będzie matka!

Niech zawsze będę!

(słowa chóru są drukowane na papierze i chłopaki podnoszą je zgodnie ze słowem).