Моя сім'я. Відкрите заняття в ДНЗ «Моя сім'я Гра на розвиток творчої уяви

Заняття «Сім'я» проводиться у рамках реалізації авторської програми «Веселий язичок». Укладачі-логопед Кузіна Світлана Борисівна, музичний керівник Нікітушіна Любов Валеріївна. МБДОУ Центр розвитку дитини – дитячий садок № 53 «Чебурашка», м. Клин Московської області.

Це розраховане на дітей підготовчої до школи групи.

Хід логоритмічного заняття РОДИНИ

1. Оргмомент.

Вхід у зал під гру зі словом «Через ліс, через гори їде дідусь Єгор…».

Педагог дає завдання дітям ласкаво назвати членів сім'ї: мама - матуся, тато - татко, син - синочок і так далі.

2. Знайомство з темою "Моя сім'я".

Педагог просить дітей назвати членів сім'ї.

3. Гра "Роби, як я".

Діти стають у коло. Їм потрібно за наслідуванням передати вираз обличчя педагога (дитини) і назвати його (називає та дитина, у кого опинився ззаду кубик): посмішка, похмуре обличчя, лагідний жест, пригрозити пальцем та інше.

4. Фізмінка «Сімейна зарядка».

Восени, навесні,
Влітку та взимку.
Ми у двір виходимо
Дружною сім'єю.
Встанемо в коло і по порядку
Кожен робить зарядку.
Мама руки піднімає.
Тато бадьоро присідає.
Повороти вправо-ліворуч
Робить мій братик Сева.
А я сам біжу підтюпцем
І хитаю головою.

Діти виконують відповідні рухи.

5. Артикуляційно-дихальні та мімічні вправи (на вибір дітей 4-5 вправ).

Артикуляційно-дихальна вправа «Сім'я криворотих».

Жила-була сім'я криворотих.
У тата рот був такий, (Натягуємо верхню губу на верхні зуби - повторити 3 рази.)
У мами рот був такий, (Натягуємо нижню губу на нижні зуби - повторити 3 рази.)
У доньки рот був такий, (Губи в хоботок вліво - повторити 3 рази.)
В іншої дочки, (Губи в хоботок вправо - повторити 3 рази.)
Але найчудовіший рот був у сина! (Хоботок до носа – повторити 3 рази.)

От лягли вони спати, але забули погасити свічку.
Тато каже: "Дружина, погаси свічку!"
А їй вставати небажання. Вона каже: «Дочка, погаси свічку!»
А тій вставати теж не хочеться, вона каже: «Сестричка, погаси свічку!»
А тій теж небажання. Вона каже: «Братику, погаси свічку!»

Встав тато. (Дує 3 рази.) Не гасне.
Підвелася мама. (Дує 3 рази.) Не гасне.
Встала сестричка. (Дує 3 рази.) Не гасне.
Встала інша. (Дує 3 рази.) Не гасне.
А братик каже: «А мені небажання».

Тато: «Погаси».
Мама: «Погаси».
Сестра: "Погаси".
Інша сестра: "Погаси".
А братик каже: «А мені небажання».

Тато: «Погаси».
Мама: «Погаси».
Сестра: "Погаси".
Інша сестра: "Погаси".
Брат: "Фу, фу, фу, погасив".

Тато: "Погасив".
Мама: «Загасив».
Сестра: "Погасив".
Інша сестра: "Погасив".
Брат: "Погасив".

Тато: «На добраніч!»
Мама: «На добраніч!»
Сестра: «На добраніч!»
Інша сестра: «На добраніч!»
Брат: «На добраніч!»

Гра-мініатюра "Дружна сім'я" (М.А.Косіцина, І.Г. Бородіна: "Корекційна ритміка", сторінка 96).

Мета: розвиток вміння діяти за уявленням, відбивати риси характеру.

Вихідне становище: діти сидять на стільцях. Педагог пропонує дітям по черзі зобразити дії членів сім'ї, які часто спостерігають удома: миття посуду, прання білизни, інше. При цьому дитина повинна показати серію послідовних рухів, що відображають певну дію, а також різні настрої та рису характеру члена сім'ї, якого він зображує.

Дитині не дозволяється розмовляти, а лише зображати дії за допомогою міміки та жестів. Інші діти повинні зрозуміти і назвати зображення.

6. Слухання твору, музика та слова Е.А. Гомонової, "Що таке сім'я?" (Е.А. Гомонова: «Веселі пісеньки для малюків цілий рік», сторінка 84).

7. Пальчикова гімнастика "Моя сім'я".

Цей пальчик – дідусь,
Цей пальчик – бабуся,
Цей пальчик – тато,
Цей пальчик – мама,
Цей пальчик – я,
Ось і вся моя сім'я!

Діти показують пальці на обох руках, починаючи з великого.

8. Спів «Сім'я» (Л.Б. Гавришева, Н.В. Нищева: «Логоритмічні розспівки», сторінка 14).

9. Гра в розвитку слухового уваги.

Діти мають ляснути у долоні, коли почують, що педагог назвав родича. Педагог перераховує різних персонажів: маму, однокласницю, тата, сусіда, дядька, двірника, сестру та інших.

10. Рухлива гра-хоровод «Всім, Надюша, розкажи» (музика І. Лученка).

Діти йдуть по колу та співають. У середині кола стоїть ведуча (Надюша), яка показує, що просять діти:

Всім, Надюша, розкажи
Так швидко покажи,
Як бабусі танцюють.
Ось і так, ось і так, -
Так бабусі танцюють.

Всім, Надюша, розкажи
Так швидко покажи,
Як дідусі танцюють.
Ось і так, ось і так, -
Так дідусі танцюють.

Всім, Надюша, розкажи
Так швидко покажи,
Як подружки танцюють.
Ось і так, ось і так, -
Так подружки танцюють.

Всім, Надюша, розкажи
Так швидко покажи,
Як хлопці танцюють.
Ось і так, ось і так, -
Так хлопці танцюють.

Всім, Надюша, розкажи
Так швидко покажи,
Як козенята скачуть!

Наприкінці ведуча, зображуючи козеня, намагається «ріжками» забодати дітей. Діти тікають, «козеня» наздоганяє.

11. Релаксація "Фея сну".

Вихідне становище: діти сидять на стільцях, розставлених по колу досить великій відстані друг від друга. Звучить колискова музика (на вибір педагога).

До дітей підходить педагог із чарівною паличкою в руці – це «фея сну». "Фея" стосується плеча одного з дітей паличкою - той засинає: нахиляє голову і заплющує очі. Потім «фея» обходить решту дітей, торкаючись їх чарівною паличкою. «Фея» дивиться: усі сплять.

Заняття з підготовки дітей дошкільного віку до успішного навчання в школі проводяться на основі ігор, що розвивають. Дошкільний вік – чудовий період у розвиток мотивації, бажання висловити себе, творити, винаходити. У статті представлений конспект заняття з дітьми підготовчої групи на тему «Моя сім'я».

Цілі:

  1. Формування почуття належності та позитивного ставлення до своєї сім'ї.
  2. Розвиток уваги, мислення, пам'яті, спостережливості.
  3. Розвиток елементарних математичних уявлень.
  4. Розвиток мовлення.
  5. Розвиток дрібної моторики.
  6. Розвиток творчого самовираження.

Вік дітей:підготовча група, 6-7 років.

Технології:

  • технологія навчання;
  • технологія співробітництва.

Обладнання:

  • роздатковий матеріал (завдання на друкованій основі – «Додаток», серія картинок «День народження мами»);
  • магнітофон, олівці, фломастери;
  • м'яч, лічильні палички, лялька;
  • сонечко з променями: мама, тато, брати, сестри, бабусі, дідусі;
  • м'які іграшки: кінь, курка, корова, собака, кішка, ведмідь, вівця, свиня;
  • серце для кожної дитини.

Хід заняття

Назва вправи Ціль Зміст Примітки
1 "Давайте познайомимося." Ритуал привітання.

Створення атмосфери співробітництва.

(Діти встають у спільне коло.)

Зібралися всі діти у коло.
Ти мій друг, а я твій друг.
Міцно за руки візьмемося
І один одному усміхнемося.
Подивлюся на ваші особи,
З ким би мені тут потоваришувати?
Я – Тетяно Михайлівно, а ти хто?
Відповідай мені, як тебе ласкаво звуть.

2 З історії виникнення сім'ї. Розвиток довільної уваги, позитивного ставлення до сім'ї. - Як ви вважаєте, що таке «родина»? (У міру називання членів сім'ї, на дошці з'являються промені сонечка, на яких написано: мама, тато, брати, сестри, бабусі, дідусі.)

Що в нас вийшло?

А знаєте, як виникло слово «родина»?

Послухайте розповідь:

«Давно-давно у країні, де ми живемо, не було ні величезних міст із гарними будинками, ні великих сіл. А були тільки поля та густі ліси, в яких жили дикі звірі. На берегах річок стояли села. Там жили слов'яни, так називали росіян, українців та білорусів.

Слов'яни багато працювали. Цей народ був дружелюбним та гостинним. Слов'яни ласкаво поводилися зі своїми друзями, бідними старими.

Кожна сім'я – тато, мама, діти – жила у своїй хаті (так тоді називалися вдома) окремо від інших сімей. Це була велика, дружна сім'я, зі своїми звичаями та традиціями.

Що ви запам'ятали?

Давайте познайомимося з вашими сім'ями.

Сонечко з променями:
3 "Розкажу вам про сім'ю." Формування почуття приналежності до сім'ї. (Діти встають у коло. Вчитель кидає м'яч дітям. Хто впіймав м'яч, відповідає на запитання.)

Назви своє повне ім'я та прізвище.

Скільки тобі років?

Як звуть твою маму? Ким вона працює?

Коли мама засмучується?

Як звати твого батька? Ким він працює?

Назви улюблене заняття тата.

Чи є у тебе брат чи сестра? Старші вони за тебе чи молодші?

Як звати твою бабусю? Чим вона займається?

Що тішить бабусю?

Як звуть твого дідуся? Чим він займається?

Назви улюблену страву дідуся.

М'яч.
4 Пальчикова гімнастика "Моя сім'я". Розвиток дрібної моторики.

Цей пальчик – дідусь,
Цей пальчик – бабуся,
Цей пальчик – татко,
Цей пальчик – матуся,
Цей пальчик – я,
Ось і вся моя сім'я!

5 Складання пропозицій із серії картинок «День народження мами». Розвиток мовлення. Розширення словникового запасу. Формування правильної звуковимови. - Складемо розповідь із серії картинок.

Розкажіть, що ви бачите на картинках, хто зображений, у що вони одягнені?

Що робить кожний?

А як ви думаєте, що вони можуть говорити один одному?

Оживіть картинку!

Розташуйте картинки по порядку.

Згадаймо, що таке сім'я? (Відповіді дітей.)

Висновок.Сім'я – це дорослі та діти, які живуть разом, люблять одне одного та піклуються одне про одного.

Серія картинок видається кожній дитині.
6 Гра «Порахуй-но». Розвиток елементарних математичних уявлень.

Розвиток уваги, пам'яті.

- Я зараз вам прочитаю віршик, а ви за допомогою лічильних паличок, порахуйте, будь ласка, скільки дітей у сім'ї.

Ми – величезна сім'я,
Наймолодша – це я…
Відразу нас не перерахувати,
Маня є і Ваня є.
Юра, Шура, Клаша, Саша
І Наталя також наша.
Порахуйте швидше,
Скільки нас у сім'ї дітей?

Скільки дітей у сім'ї? (8)

Згадайте, як звати дітей?

Рахункові палички.
7 Гра "А ти мені хто?". Розвиток мислення.

Розширення словникового запасу.

- Хто нам брат, хто нам друг, ставай швидше в коло! (Діти стають у коло, вчитель підходить до будь-якої дитини і запитує):

"Я - мама, а ти мені хто?" (Дочко, син.)

(Хто відповів, стає провідним і ставить іншій дитині питання):

"Я - тато, а ти мені хто?"

"Я - брат, а ти мені хто?"

"Я - сестра, а ти мені хто?"

"Я - бабуся, а ти мені хто?"

"Я - дідусь, а ти мені хто?"

8 "Розподіл обов'язків." Сприяє створенню гарного настрою.

Розвиток кмітливості.

- Я вам називатиму сімейні обов'язки, а ви, якщо вважаєте, що їх потрібно виконувати, піднімайтеся.

Діти 1 ряду – будуть мами.

Діти 2 ряди – будуть тата.

Діти 3 ряди будуть діти.

Сімейні обов'язки:

  • приготувати обід;
  • полагодити стілець;
  • зібрати іграшки;
  • сходити до магазину;
  • помити підлогу;
  • винести відро для сміття;
  • зібрати врожай картоплі;
  • почитати книжку.

Перерва 10 хвилин. Проводяться рухливі ігри.

9 Гра «Дізнайся». Розвиток мовлення. - Скажіть, а як одним словом можна назвати маму твоєї мами чи маму твого тата? (Бабуся.)

(На дошці надруковано текст.)

У бабусі була онука. Раніше внучка була мала і все спала, а баба пекла хліб, крейди, мила, шила, пряла. А потім стара стала, лягла на грубку і все спала. А онука пекла бублики та бублики, пряла на бабусю. (Л. Толстой.)

Чи сподобалося вам це оповідання? Чому?

Чи правильно вчинила онука?

Хтось із вас знає літери?

Знайдіть у тексті знайомі літери та закресліть їх олівцем.

Заняття №1 (3) (див. Додаток).
10 «Назви дитинча.» Розвиток спостережливості, мислення. - Як ви вважаєте, у тварин є сім'я?

Перед вами м'які іграшки.

Назви дитинчата:

  • кінь - ... (лоша);
  • курка - ... (курча);
  • корова – ... (теля);
  • собака - ... (цуценя);
  • кішка - ... (кошеня);
  • ведмідь - ... (ведмежа).

Як почуваються дитинчата біля своєї мами?

Висновок.Правильно, і тварини, і птахи відчувають радість, коли перебувають в оточенні своєї сім'ї, бо батьки їх зігрівають, захищають, піклуються про них.

11 «Порахуй» - Порахуємо, скільки іграшок?

(Рахунок від 1 до 6.)

М'які іграшки.
12 "За..., перед..., між... ." Розвиток математичних уявлень. - Поставте:
  • кінь за куркою;
  • ведмедя між собакою та коровою;
  • корову перед кішкою.
М'які іграшки: кінь, курка, корова, собака, кішка, ведмідь.
13 "Що змінилося?" Розвиток уваги, пам'яті - Запам'ятайте, у якому порядку поставлені іграшки. Закрийте очі, будь ласка. (Поміняти місцями іграшки.)

Відкрийте очі і скажіть: Що змінилося?

14 Хто зайвий? Розвиток мислення. - Хто зайвий?

Чому ви так думаєте?

Заняття №1 (2) (див. Додаток).
15 "Відгадай." Розвиток мислення. - Відгадайте мою загадку:

Строкатий крякуш ловить жаб.
Ходить перевальцем, спотикалочку. Хто це? (Качка.)

Бідолашне каченя втратило матусю.

Допоможіть скоріше каченя, вкажіть йому шлях до мами. Кольоровим олівцем намалюйте дорогу до качки.

Заняття №1 (3) (див. Додаток).
16 "Динамічний малюнок сім'ї." Розвиток творчого самовираження, креативності. Сім'я – найдорожче, що має людина.

Розкажіть, як ви дбаєте про своїх близьких, як допомагаєте їм?

Намалюйте картину "Моя сім'я".

(Діти малюють свою сім'ю протягом 7-10 хвилин, проводять презентацію малюнків.)

Заняття №1 (4) (див. Додаток).

Олівці, фломастери, спокійна музика

18 Заучування вірша напам'ять. Розвиток пам'яті.

Сім'я - це праця, один про одного турбота,
Сім'я – це багато домашньої роботи.
Сім'я це важливо!
Сім'я – це складно!
Але ж щасливо жити одному неможливо!

19 "Я люблю свою сім'ю..." Зміцнює почуття власної гідності.

Підвищує самооцінку.

Релаксація.

Я дуже рада, що у кожного з вас є рідна хата, де вас люблять, чекають, дбають, приходять на допомогу. Ви, хлопці, теж повинні цінувати близьких, намагатися ніколи не засмучувати, а допомагати їм. Я хочу вам сьогодні подарувати кожному серце. Нехай кожен із вас скаже по одному гарному слову про свою сім'ю. А почнемо так:
- Я люблю свою сім'ю, бо вона...

(Кожна дитина відповідає і отримує серце.)

Музичний супровід.

Серце:


Вдовина Тетяна Михайлівна, вчитель початкових класів ()
Ще конспекти занять для дитячих садків: Методика організації дослідницької роботи під час уроків фізики | Предметно-розвивальне середовище у логопедичній групі дошкільного закладу | Формування співочої культури дошкільнят | КВК "Удосконалення роботи з розвитку основних рухів дошкільнят" | | Сад для дітей та батьків (створення спільності батьків у вальдорфському дитячому садку) | сім'я | молода сім'я | конспект | конспект уроку | заняття | конспекти занять | дитячому | дитячий садок | саду | заняття в дитячому садку | | | моя | сім'я | молода сім'я | конспект | конспект уроку | заняття | конспекти занять | дитячому | дитячий садок | саду | заняття в дитячому садку | конспекти занять у дитячому садку | Моя сім'я конспект заняття в дитячому садку | дитячі садочки| Проект комплексного заняття з навколишнього світу "Подорож навколо столу" (із серії "Чарівна кухня") конспект заняття у дитячому садку Творчий день. Подорож сторінками журналу "Вісник природи" конспект заняття в дитячому садку | Дитячі електронні книги у виховно-освітньому процесі ДНЗ конспект заняття в дитячому садку | Картини як мовного розвитку дітей раннього віку конспект заняття в дитячому садку
| сім'я | молода сім'я | сім'я картинки | герби сімей | конспект уроку | план конспект | конспект з навколишнього світу | конспект заняття у старшій групі | конспект заняття | теми занять | планування занять | заняття сексом | дитячий садок | дитяча пісня | дитячі кімнати | скачати пісню дитячі пісні | садъ група | групи у дитячому садку | сад своїми руками | план саду | конспекти занять у дитячому садку | старша група дитячого садка заняття | Моя | сім'я | конспект | заняття | в | дитячому | саду | Моя сім'я конспект заняття в дитячому садку

Основна освітня область«Соціалізація»

Інтеграція:«Читання художньої літератури», «Художня творчість».

Програмний зміст:формувати уявлення про сім'ю як про людей, які живуть разом; активізувати словник дітей на основі поглиблення знань про сім'ю; розвивати емоційну чуйність, творчу самостійність, естетичний смак; виховувати любов та повагу до своєї сім'ї, до рідних та близьких людей.

Попередня робота:

  • читання оповідань – Л. Квітко «Бабулини руки», А. Яковлєв «Мама»;
  • малюнки дітей на тему "Моя сім'я";
  • малюнки батьків "Моя радість";
  • спільне обговорення сенсу прислів'їв про маму, про сім'ю;
  • фотовиставка «Я з бабусею своєю»

Матеріал:макет будинку, картинки на тему «Сім'я», кольоровий картон, смужки кольорового паперу, конфетті, клей, клейова кисть, ножиці, серветка, хмарка та сонечко (за кількістю дітей).

Музичний супровід: пісня "Моя сім'я" сл. та муз. А.Єрмолов, виконує Л.Григор'єва.

Хід заняття:

орг. Момент:

(Діти стоять у колі.)

Зібралися всі діти у коло.

Я – твій друг і ти – мій друг.

Міцно за руки візьмемося

І один одному усміхнемося.

Здрастуйте, любі діти, ви всіх прекрасніші на світі. І з таким чудовим настроєм я запрошую вас у гості до хлопчика Петі (діти розсаджуються на стільчики). А живе він у цьому гарному будинку. (Звертає увагу дітей на макет будинку).

Загадки.

Щоб дізнатися з ким живе Петя нам треба відгадати загадки. (При правильних відповідях вихователь встановлює у вікнах будинку малюнки членів сім'ї)

2. Ароматне варення,

Пироги на частування,

Смачні оладки

У коханої… (бабусі)

3. Він трудився не від нудьги,

У нього в мозолях руки

А тепер він старий і сивий

Мій рідний, коханий.. (дідусь)

4. Хто навчить цвях забити,

Дасть машину покерувати

І підкаже, як бути сміливим,

Сильним, спритним та вмілим?

Усі ви знаєте, хлопці,-

Це наш коханий.. (тато)

5. Хто веселий карапузик-

Швидко повзає на пузі?

Дивовижний хлопчик-

Це молодший мій.

6. Хто любить і мене, і братика,

Але більше любить вбиратися?

Дуже модне дівчисько

Моя молодша… (сестрёнка)

Ось яка велика родина у Петі. Подивіться уважно, про кого ми ще забули? (Звертає увагу дітей на вікно горища, де сидить кішка Мурка). Як ви думаєте, Мурка теж сім'я Петіна? (Міркування дітей) Кішка - це улюблена домашня тварина, але не член сім'ї. Мурка має свою сім'ю: кіт і маленькі кошенята. Сім'я – це група людей, що живуть разом. Як ви вважаєте, навіщо потрібна сім'я? (Відповіді дітей)

Правильно! Щоб допомагати один одному, ростити і виховувати дітей, піклується про людей похилого віку.

Оповідання дітей.

Співаті дуже захотілося дізнатися про ваші сім'ї, розкажіть, хлопці (розповідають 3-4 особи).

Наведені питання:

З ким ти живеш?

Хто найстарший у вашій родині?

Хто наймолодший?

Як ти дбаєш про членів своєї сім'ї?

Ти любиш своїх близьких? Чому?

Молодці! Добре, що є сім'я, де люблять одне одного, допомагають та піклуються одне про одного.

А ви любите допомагати своїм близьким? Тепер і перевіримо.

Д/і «Маленькі помічники».

Потрібно допомогти Петіним рідним. (На фланелеграфі картинки: швабра, ганчірка, совок, віник, шарф, шапка, куртка, черевики, молоток, цвяхи, кліщі, викрутка).

Мама вирішила прибрати квартиру (помічники мають принести їй відро, ганчірку, швабру, совок, віник, клубок ниток, спиці).

Папа вирішив полагодити стілець (помічники повинні принести наступні інструменти).

Маленький брат збирається на прогулянку? (Помічники несуть: шарф, шапку, черевики, куртку).

Бабуся в'яже светр (помічники несуть клубок, спиці)

Молодці, хлопці, ви є справжніми помічниками своїм батькам. Тепер ми знаємо, що кожен член сім'ї має свої домашні обов'язки. А які домашні обов'язки є? (відповіді дітей) Ви, напевно, втомилися? Давайте відпочинемо.

Фіз. хвилинка «Сімейна зарядка».

Восени, навесні,

Влітку та взимку.

Ми у двір виходимо

Дружною сім'єю.

Встанемо в коло та по порядку

Кожен робить зарядку.

Мама руки піднімає (руки вгору та вниз).

Тато бадьоро присідає (присідання).

Повороти вправо-ліворуч

Робить мій братик Сева (руки на поясі, повороти всім корпусом).

А я сам біжу підтюпцем (біг на місці)

І хитаю головою (нахили головою убік).

Д/і «Радість та смуток»

Діти, а як ми висловлюємо любов до своїх близьких? (Відповіді дітей)

Правильно! А ще ми робимо добрі вчинки і ніколи не робимо поганих, щоб не засмучувати наших батьків. Як ви думаєте, на що схожа радість (сум) на сонечко або на хмарку? (Сонечко і хмарка у кожної дитини)

Я називатиму вчинки. Якщо ви вважаєте, що цей вчинок засмутить маму, піднімаєте хмаринку, якщо порадує – сонечко.

Намалювали гарну картину;

Побилися з другом;

З'їли манну кашу;

Забрали іграшки на місце;

Порвали книгу;

На прогулянці забруднили куртку.

Хлопці, подивіться який гарний птах щастя подарував нам Петя. А ви знаєте, що птах щастя приносить на своїх крилах удачу, мир та радість у сім'ю. Пропоную вам зробити такого ж казкового птаха і подарувати своїй сім'ї. Тільки для того щоб робота у нас вийшла, треба розім'яти пальчики.

Пальчикова гімнастика Хто приїхав?

/пальці обох рук складаються кінчиками разом/

Хто приїхав? /великими пальцями/

Ми, ми, ми /4-ма пальцями, крім великих/

Мамо, мамо, це ти? /великими пальцями/

Так, так, так /вказівними пальцями/

Тату, тату, це ти? /великими пальцями/

Так, так, так /середніми пальцями/

Брате, братику, це ти? /великими пальцями/

Так, так, так /безіменними пальцями/

Ах, сестричко, це ти? /великими пальцями/

Так, так, так /мізинцями/

Усі ми разом, так, так, так! /Всіми пальцями/.

(Діти проходять за столи).

Аплікація «Птах Щастя»

Всі птахи, і казкові та реальні мають одні й ті самі частини тіла (тулуб, голову, хвіст тощо).

(Поетапне виконання роботи вихователь супроводжує наочним показом та поясненням)

Запропонувати дітям:

Розглянути зразок;

Звернути увагу на розташування візерунка на хвості;

Вигадати свій візерунок;

Підібрати необхідні для здійснення задуму елементи (паєтки, конфетті, геометричні фігури)

Згадати, як працювати із клеєм;

(Звучить пісня "Моя сім'я")

Виконати аплікацію, по черзі знімаючи та приклеюючи кожну деталь.

Аналіз дитячих робіт.

Підсумок.

У кого у гостях ми сьогодні побували?

Навіщо потрібна людині сім'я?

Що принесе Птах Щастя у вашу родину?

Отже, зараз ми спробуємо навчитися правильно та цікаво організовувати малювання у ДНЗ. "Моя сім'я" - це улюблена тема, яка допомагає дитині не лише вчитися висловлювати свої почуття до батьків через малюнки, а й відіграє важливу роль у загальному розвитку. Тож саме їй ми й займемося. Щоправда, доведеться добре постаратися, щоб малювання в дитячому садку на тему "Сім'я" пройшло весело та цікаво. Що може знадобитися? Як проводити цю подію для малюків різного віку? Давайте спробуємо навчитися цього.

Завдання та цілі

У кожного є свої завдання та цілі. Вони є важливими для всього освітнього процесу. Адже не просто так проводиться заняття з малювання на тему "Моя сім'я" або "Мій домашній улюбленець". Все це має якийсь сенс. Крім розвитку моторики рук, ясна річ.

У нашому випадку дане заняття буде проведено для того, щоб підбити підсумки всіх знань, отриманих про сім'ю та її склад. Бажано проводити подібні уроки з усіма малюками. Але особливий акцент потрібно зробити на старшу підготовчу групу.

Крім того, малювання в ДНЗ на тему "Моя сім'я" має навчити дитину зображати людину: пропорції, риси особи, відмінності людей між собою.

Зрозуміло, що розвиваючий елемент тут також є. Дитина вчиться запам'ятовувати інформацію, аналізувати її, та був висловлювати у малюнках. Плюс до всього, малювання в дитячому садку ("Моя сім'я" - обрана тема) має навчити малюка дбайливо та уважно ставитись до своєї рідні.

Організація

Починати весь процес треба з правильної організації. Успіх проведення уроку полягає у плануванні. Це стосується й такого заняття, як малювання у ДНЗ. "Моя сім'я" - цікава тема, урок, присвячений їй, повинен починатися з невеликого діалогу вихователя та малюків.

Найкраще як введення використовувати різні віршики та короткі розповіді про сім'ю. Цей прийом розмістить дітей до теми, а також зацікавить їх. Крім того, використовуйте пісеньки на вибрану тему. Вони теж сприятливо позначаються загальної атмосфері заняття.

Потім бажано провести діалог із малюками на тему їхньої родини. Нехай кожна дитина розповість, хто з нею проживає і кого вона любить. Адже важливим є не лише малювання в ДОП. "Моя сім'я" - тема, яка допоможе розвинути художні здібності хлопців, а й сприятиме розвитку промови.

Наступний етап, мабуть, найцікавіший – це безпосереднє зображення свого сімейства малюками. Запропонуйте їм різноманітні матеріали для задуманого. Якщо час дозволяє, то можна скористатися не лише папером та олівцями. Як же цікаво організувати малювання в ДОП? "Моя сім'я" – тема запланованого заняття.

Фарби та пензлик

Наприклад, варто звернути увагу на стандартне малювальне приладдя. Йдеться про пензлики та фарби. Мабуть, цей варіант проведення заняття підійде як середній, і старшій групі. Зовсім маленьким діткам теж можна довірити подібного роду "інвентар". Тільки з величезною обережністю.

Нехай діти малюють свою сім'ю за допомогою акварелі чи гуаші. Добре також запропонувати хлопцям альтернативу даному методу. Чому? Можливо, дитині цікавіше малювати і зображати якимось іншим способом. Головне у занятті - це зацікавленість вихованця та його залучення до процесу. Крім того, якщо всі роботи дітей будуть виконані з різних "матеріалів", то можна буде навіть організувати наприкінці виставку. Вона точно запам'ятається батькам.

Олівець

А ми продовжуємо з вами наше малювання у ДОП. "Моя сім'я" - улюблена та популярна тема, яка має зацікавити дитину. Якщо малюки не дуже люблять пензлики та фарби, то запропонуйте їм олівці.

Мабуть, саме такий прийом дозволяє проводити заняття у всіх групах. Якщо з пензликами та фарбами найменші вихованці можуть ще "не подружитися", то з кольоровими олівцями знайомі всі і кожен. Так що краще, щоб у кожної дитини на столі був набір із цим "інвентарем".

Аплікації

Наступний варіант, який підходить старшим дітям - це використання аплікацій для зображення своєї сім'ї. Наприклад, за допомогою кольорового паперу, картону, клею та ножиць. Правду кажучи, саме подібне "малювання" в ДОП ("Моя сім'я" - його тема) викликає у дітей величезне захоплення. Адже так дитина не просто вчиться зображати своє сімейство, а й розвиває дрібну моторику рук.

Подбайте, щоб клей, ножиці, картон і кольоровий папір також мали кожну дитину. Можливо, малюки захочуть вибрати саме такий прийом зображення насправді. Не варто їм забороняти. Так, це не безпосереднє малювання на папері, але цей спосіб теж досить добре відповідає поставленим цілям і завданням. Дитина все одно зображатиме свою сім'ю, хоч і в дещо нестандартній формі.

Пластилін

Мабуть, найцікавішим підходом для проведення нашого сьогоднішнього заняття буде використання пластиліну та картону. За допомогою цих "пристосувань", теж, як не дивно, можна малювати.

Яким чином? Нехай дитина олівцем на картоні зробить малюнок своєї сім'ї. Але розфарбує його розігрітим у ручках пластиліном. Подібного роду малювання в ДОП ("Моя сім'я" - обрана тематика) часто використовується в молодших та середніх групах. Цікавий прийом, але його схвалюють не всі вихователі. І дарма.

Справа все в тому, що саме такий варіант малювання здатний залучити навіть непосидю. Адже розфарбований пластиліном малюнок – це так весело! Саме зацікавленість дитини і має бути основною складовою заняття. Нехай діти самі обирають як їм хочеться малювати. У разі якихось труднощів допоможіть вихованцям. Але пам'ятайте – творити вони мають самі. І розфарбовувати свої малюнки – теж.

Виставка

Закінчувати малювання в ДОП на тему "Моя сім'я" можна як завгодно. Але найкращий варіант розвитку подій – це організація спеціалізованої тематичної виставки, яка буде представлена ​​батькам. Нехай кожна дитина матиме змогу показати свою сім'ю та розповісти про неї.

До речі, перед виставкою можна провести аналіз малюнків вихованців. Нехай кожна дитина перед групою покаже свою творчість, а потім розкаже, хто зображений на малюнку. Так діти зможуть розвивати мову та фантазію.

Не забудьте підбити підсумки заняття. Зауважте, що сьогодні ви навчилися малювати сім'ю за допомогою різних запропонованих матеріалів. Після виставки підпишіть роботи дітей та віддайте їх батькам. Нехай вони тішать око вдома.

Тематика та бесіди

Для старшої підготовчої групи у дитсадку можна провести кілька занять з малювання на тему "Моя сім'я". При цьому досить просто трохи урізноманітнити запропоновану вище методику, щоб отримати цікаві та корисні заняття.

Наприклад, нехай хлопці принесуть фотографії та розкажуть, хто на них зображений. Після цього нехай малюють та зображують сім'ю всіма доступними способами. Плюс до всього, організуйте заняття на кшталт "Я допомагаю мамі", "Я з татом на прогулянці", "Сімейний відпочинок" і так далі. Нехай діти розвивають свою фантазію та вчаться зображати дійсність.

До речі, не забувайте проводити різноманітні тематичні виставки наприкінці кожного заняття. Іноді можна запросити ними дитячого психолога. Адже дитячий малюнок сім'ї може багато сказати про атмосферу в ній, а також про взаємини із її членами. Це дуже важливо для правильного розвитку дитини. Якщо ви помітили якісь явні ознаки занепокоєння у вихованця, які висловилися через малюнок, запросіть батьків на індивідуальну розмову. В принципі, краще взагалі проводити після малювання на тему "Моя сім'я" батьківські збори, на яких ви пояснюєте, чому дитина так чи інакше намалювала кожного конкретного члена сім'ї. Все це допоможе розвитку дитини. Малювання в дитсадку на тему "Моя сім'я" - це важливий процес навчання, який не можна пропускати. Приділіть йому належну увагу.

Завдання занять:

  • закріплювати отримані первинні уявлення про сім'ю, її склад (тато, мама, бабуся, дідусь, брати та сестри, дядько, тітка та ін.);
  • родинних відносинах (чоловік, дружина, син, дочка, брат, сестра, онука, онук, дідусь, бабуся);
  • закріплювати уявлення про склад своєї сім'ї, імена її членів, сімейні традиції, свята, захоплення та відпочинок членів сім'ї, способи прояву турботи один про одного в сім'ї; про свою приналежність до її членів;
  • формувати уявлення про обов'язки всіх членів сім'ї та самої дитини (мама наводить порядок, готує, стирає тощо; тато приносить продукти, ремонтує побутову техніку, допомагає мамі прибирати, виконує всю важку фізичну роботу; діти поливають квіти, витирають пил, підтримують порядок у своїй кімнаті, допомагають накрити на стіл, прибрати посуд зі столу тощо);
  • розвивати емоційну чуйність - прояв співчуття до близьких людей, співпереживання з ними, прагнення подбати про маму та інших членів сім'ї;
  • виховувати любов до батьків, прихильність до сім'ї, бажання радувати близьких;
  • стимулювати у дітей бажання до спільної діяльності з різними членами сім'ї; , дякувати за послугу тощо.

Спілкування. Індивідуальні бесіди із дітьми на тему «Моя сім'я».

Ціль:уточнення уявлень дітей склад сім'ї.

Запитання до бесіди:

- З ким ти живеш?

- Як звуть твою маму, твого тата, твою бабусю, твого дідуся?

— Чи ти маєш брата, сестро? Вони старші за тебе чи молодші? Ти знаєш, скільки їм років?

— Давай порахуємо, скільки людей у ​​твоїй родині.

Індивідуальні розмови з дітьми членів сім'ї.

Ціль:закріплення знань дітей про імена членів сім'ї, уявлень про обов'язки всіх членів сім'ї та самої дитини, захоплення та відпочинок членів сім'ї.

Запитання до бесіди:

- Як звуть твою маму, твого тата?

- Що мама (тато) роблять по дому?

- Як ти допомагаєш батькам?

- Чим люблять займатися у вільний час твої батьки?

Інтегроване заняття «Моя сім'я»

Завдання:вчити називати всіх членів сім'ї; виховувати любов та дбайливе ставлення до близьких людей; розвивати вміння розмірковувати, робити висновки.

Матеріал та обладнання:мультимедійний проектор з фотографіями сімей дітей, мікрофон, кошик, папір, олівці.

Хід заняття

Вихователь пропонує дітям розглянути фотографію або картинку із зображенням сім'ї.

— Хто тут зображений?

— Як можна назвати одним словом тих, хто тут зображений? (родина, рідні, родичі).

— Кожен з вас має свою сім'ю. Розкажіть, з ким живете?

На екрані демонструються слайди із зображенням сімей вихованців. Діти називають членів своєї сім'ї (Це моя мама, її звуть… (повне ім'я), мого тата звуть… (повне ім'я) тощо)

— Хлопці, вам подобається, коли поряд з вами батьки? Чому?

— Як ви вважаєте, дорослим подобається, що поруч із ними діти? Чому?

Як добре, що у вас є сім'я. Люди в сім'ї люблять одне одного. Коли всі разом, коли мама та тато поряд, завжди гарний настрій, радість, щастя. Батьків тішить те, що їхні діти підростають, міцніють, навчаються всьому новому у житті. Діти радіють, що батьки дбають про них, захищають, бавляться з ними.

Свою любов до близьких людей ми можемо висловити словами, ніжними, ніжними зверненнями.

Малювання на тему «Я та моя сім'я»

Організація виставки дитячих робіт.

Спілкування. Індивідуальні бесіди з дітьми на тему "Мій дім"

Ціль:закріплення уявлень дітей про рідний будинок, формування кохання та дбайливого ставлення до нього.

Запитання до бесіди:

— Навіщо людині потрібна хата? (Місце проживання сім'ї, укриття від негоди, захист від злих, поганих людей, місце відпочинку, заняття улюбленими справами.)

— Чи подобається вам бути вдома? Чому?

Підсумовуючи відповіді дітей, вихователь наголошує:

— У кожної людини є рідна хата, де вона живе, де її завжди чекають і люблять. Хоч би де людина була, як би добре не було в гостях, в інших місцях, вона завжди прагне додому.

— Що треба робити для того, щоб у рідному домі був порядок, затишок?

Вихователь пропонує послухати вірш А. Барто «Дома».

— Розкажіть про свій будинок (квартиру), який він: де розташований, скільки в ньому кімнат, яке ваше улюблене місце в будинку?

— Чому ви любите свій дім?

— Чому кажуть: у гостях добре, а вдома краще?

— Як ви розумієте вираз: будинки та стіни допомагають?

Робота із батьками.

Індивідуальні бесіди з батьками про те, щоб вони розповіли дітям про історію своєї сім'ї, знайомство з чоловіком (дружиною), показали весільні фотографії, розповіли традиціях своєї сім'ї (сімейні свята, спільний відпочинок, відвідування кафе, зоопарку, цирку, виїзд на дачу тощо) .Д.).

Заняття «Наша дружна сім'я»

Завдання:уточнювати та узагальнювати знання про сім'ю, її склад; формувати уявлення про родинні зв'язки, сімейний етикет, установку на створення сім'ї в майбутньому, виховання дітей; виховувати прихильність до сім'ї, любов до батьків, бажання допомагати їм.

Матеріал:геометричні фігури (коло, трикутники) різних розмірів, сімейні фотографії дітей.

Гра «Склади сім'ю»

Дітям пропонується за допомогою геометричних постатей зобразити свою сім'ю. Хлопчиків та дівчаток зображують за допомогою маленьких трикутників та кіл. Великими геометричними фігурами зображують дорослих членів сім'ї. Дітям пропонується подумати, як при цьому можна зобразити бабусь та дідусів (з цією метою можна запропонувати додаткові деталі).

— Скоро ви підростете, підете до школи, потім навчатиметеся в інституті, оберете улюблену професію. У вас буде сім'я, діти. Давайте помріємо. Яка матиме сім'я? Скільки у ній буде дітей? Ви ставитеся до своїх дітей так само, як ставляться до вас батьки, чи інакше?

Діти за допомогою геометричних постатей зображують свою майбутню сім'ю. Діти на столах мають сімейні фотографії. Вихователь пропонує відповісти на запитання:

- Хто ти для своєї мами (тата, дідуся, бабусі)?

- У тебе є брат (сестра)? А в нього є брат? Ким тобі доводиться його мама?

- Як звуть твою бабусю? Чия вона мати? Ти їй ким доводиться? А кому ще ти онук?

— Чи може у сім'ї дві мами? Дві дочки?

Гра-вправа «Закінчи пропозицію»

«Я люблю свою маму тому, що…»

"В мене є бабуся. Я хочу їй побажати…»

"Моя сестричка дуже ..."

"Мій тато самий..."

«Мама засмучується, коли…»

«Тато зрадів через…»

Хлопці, чи вам сподобалося заняття? Чим?

Ігрова діяльність. Сюжетно-рольова гра «Сім'я»

Завдання:спонукати відображати в іграх різноманітні дії дорослих, спілкування між членами сім'ї (мама доглядає маленьких дітей (ляльок), годує їх, укладає спати, готує їжу і т.д., тато приносить продукти, ремонтує побутову техніку, допомагає мамі прибирати, готувати, гуляє з дітьми); збагачувати ігри новими сюжетами, сприяти появі цікавих задумів (запропонувати дітям відзначити день народження мами; поїхати всією сім'єю до зоопарку).

Спілкування. Аналіз ситуацій за сюжетними картинками.

Ціль:навчання визначенню емоційних станів зображених на фотографіях людей, пов'язування їх настрої з певними подіями у житті сім'ї.

Визначити за картинками:

— Чому радіє мати?

— Чому сердиться дідусь, як і чим йому можна допомогти?

— Чому плаче молодша сестричка?

Художньо-мовна діяльність. Розігрування ситуації «Дзвінок бабусі»

Ціль:навчання дітей виявляти турботу та увагу до родичів, виховувати культуру спілкування з близькими людьми.

У цій ситуації вихователь бере на себе роль бабусі та розмовляє по телефону з дитиною. Звертає увагу дітей на необхідність ввічливо привітатися, назвати себе, поцікавитися самопочуттям бабусі, її справами, розповісти про свої заняття, ігри, друзів, ввічливо попрощатися. Порадити дітям дзвонити бабусі частіше, відвідувати, щоб вона відчувала турботу про себе.

Робота із батьками.

Запропонувати батькам вивчити з дітьми вірші про маму, бабусю, тата та інших членів сім'ї.

Спілкування. "Поговоримо з близькими людьми"

Ціль:формування прагнення піклуватися про маму та інших членів сім'ї; виховання любові до батьків, бажання радувати близьких.

Запитання до дітей:

— Кого ми називаємо рідними, близькими людьми?

— Як ви дбаєте про свою маму? Батьку?

- Як допомагаєте бабусі? Дідусю?

— Чим ви можете порадувати своїх близьких?

Вихователь пропонує дітям привітати з днем ​​народження близької людини, подарувати малюнки, розповісти про улюблені іграшки, свої заняття в дитячому садку, запросити на дитячий концерт.

Спілкування. "Оповідання дітей про те, як вони з рідними провели вихідний день"

Ціль:розвиток у дітей прагнення спільної діяльності з різними членами сім'ї.

Оповідання дітей про те, де вони з рідними були у вихідний день: «Ми у зоопарку», «Ми у театрі», «Ми у парку», «Ми у цирку» тощо. із переглядом сімейних відеороликів.

Підсумки проведення занять на тему «Сім'я».

  • Діти дізнаються, що таке сім'я, знають членів своєї сім'ї, їхні імена, заняття та взаємини, сімейні свята та традиції (спільний відпочинок, походи у зоопарк, цирк, кафе). Мають уявлення про родинні зв'язки (мама, тато, бабуся, дідусь, син, дочка, онук, онука, брат, сестра).
  • Розуміють, що в інших дітей теж є сім'я, що батьки та діти люблять і піклуються один про одного.
  • Виявляють любов до батьків, цікавляться подіями у сім'ї.