Типологія навчальних моделей. Дошкільна математика: конструювання з геометричних фігур Вибираємо правильний ракурс

розрізняють три основних види конструювання: за зразком, за умовами і за задумом.

Конструювання за зразком - коли є готова модель того, що потрібно побудувати (наприклад, зображення або схема будинку).

При конструюванні за умовами зразка немає - задаються тільки умови, яким споруда повинна відповідати (наприклад, будиночок для собачки повинен бути маленьким, а для конячки - великим).

Конструювання за задумом припускає, що дитина сама, без будь-яких зовнішніх обмежень, створить образ майбутньої споруди і втілить його в матеріалі, який є в його розпорядженні. Цей тип конструювання краще за інших розвиває творчі здібності малюка.

Заняття звідси, там вік 1-2 роки і 2-3, я різні беру, які цікаві

заняття №23

Тема: «Вантажівка».
мета : Вправляти дітей в одночасній дії з деталями двох видів: кубиками і цеглинками. Продовжувати вчити прийому прикладання деталей. Продовжувати вчити дітей будувати споруду за змістом сюжету.
матеріал : Матрьошка, 2 кубика жовтого кольору, 2 цеглинки синього кольору.
Хід гри-заняття: Побудувати зразок вантажівки: беремо цеглинки і прикладаємо їх один до одного. Потім беремо кубики і ставимо на цеглинки. Вийшов вантажівка. Що це, Маша? (Вантажівка) А тепер посадимо на вантажівку матрьошку і поїдемо. «Бі-бі-бі! Поїхали! » Запропонувати дітям за зразком побудувати вантажівка. Якщо діти не впоралися із завданням, то вихователь не пояснює способи конструювання, а лише допомагає питаннями, радою зверненням до зразка, дією (при необхідності).

заняття №66

Тема: «Гараж».
мета: продовжувати вчити співвідносити розміри будівель з розмірами іграшок, аналізувати зразок і слідувати йому. Розвивати уяву, конструктивне творчість. Закріплювати вміння розрізняти і правильно називати деталі будівельного набору (цеглинка, пластина), розвивати вміння обігрувати ситуацію.
матеріал: на кожен стіл - набір будівельного матеріалу, іграшкові машини різних розмірів.
Хід гри - заняття:У вихователя на столі побудований гараж, поруч стоїть іграшка - автомобіль. Він звертається до дітей: «Подивіться, я побудувала гараж. Це будинок для машини. Гараж. Подивіться, що є у гаража: стіни, дах, двері. А вікна у гаража є? Ні. З яких деталей побудована дах? (З цеглинок). З чого побудовані стіни? (Теж з цеглинок). Як називається ось ця деталь? (Пластина). Що з неї можна побудувати? Правильно, доріжку до гаражу, по якій поїде машина. Зараз ми поставимо машину в гараж. Вона їде по доріжці, але ніяк не може заїхати в гараж. Чому? Хто здогадався? да, двері дуже вузькі. Може бути, туди увійде ось ця машина? (Показує маленьку). Саша, спробуй поставити цю машину в гараж. Цей гараж, виявляється, для маленької машини. А для великої ми зараз побудуємо. Що спочатку будемо будувати? (Стіни), так, я поставлю цеглинки ширше, щоб велика машина могла увійти в гараж - стіни готові. Що ще треба побудувати? (Дах). Тепер будемо накладати цеглинки ось так, це буде дах. Побудуйте для своєї машини такий гараж, щоб вона помістилася там. Придумайте, що ще можна зробити у гаража (двері, парканчик) Вихователь заохочує ігри дітей. Споруду можна робити індивідуально і підгрупою.

фотки наші

Споруда за зразком, міст будували

Тимуру подобається гоночну трасу тільки будувати, інше все без особливого ентузіазму))), це споруда за задумом у нас

І за завданнями побудували гараж маленький великий, один гараж для двох машин і вантажівка для гусениці (споруда за умовами)

Ще поділюся книжками які сподобалися

1 - буквар для навчання читання, він без картинок. Мабуть Тимуру як і мені не подобаються підручники з картинками))))) ми поки букви по ньому вчимо, подобається йому дуже (я його роздрукувала на а4 і в папку спакувала)

2 - вчити дитину малювати, теж роздруковувала, завдання там якраз за віком

Тема уроку:"Геометричне конструювання з кубиків".

Тип уроку:урок-практикум.

технологія:проектна.

устаткування:комп'ютерний клас, проекційне устаткування.

Додаткові матеріали:різнорівневі картки-завдання, заготівля до карток в електронному вигляді.

Мета уроку:закріпити навички використання графічного редактора, продемонструвати можливості використання PAINT в геометричному моделюванні, конструюванні об'ємних фігур.

Завдання уроку:

  • Виховна - розвиток пізнавального інтересу, виховання інформаційної культури, акуратності при виконанні завдання.
  • Навчальна - повторити і закріпити основні навички роботи з графічним редактором і
  • Розвиваюча - розвиток логічного мислення, просторової уяви, творчих здібностей учнів.

ХІД УРОКУ

I. Оргмомент

II. Повторення вивченого на попередньому уроці. фронтальне опитування

- оточують нас, мають об'ємну форму. Одна з цікавих, красивих і в той же час сама "знайома" нам з самого дитинства об'ємна фігура - куб або, як ми його ласкаво називаємо - кубик . Хто з нас в дитинстві не грав в кубики, хоч не ставив замки і піраміди з дерев'яних, пластмасових, великих і маленьких кубиків !?

- Хто може відповісти на питання - чим відрізняється квадрат від кубика?

- Що можна зробити з квадратів? А з кубиків?

- Як можна назвати побудову з простих фігур більш складних? (Конструювання, моделювання)

- А як називають людей, які таким справою зайняті? (Конструктори, моделісти)

- Яким прийомом ми користувалися при складанні мозаїки і при конструюванні плоских зображень з квадратів? (Копіювання)

- Які дії виконуємо для копіювання?

  • виділити фрагмент, Правка - Копіювати;
  • правою кнопкою, через контекстне меню;
  • за допомогою клавіатури.

- Що таке буфер обміну?

III. Практична робота з конструювання об'ємних фігур

Обговорення прикладу, представленого на дошці (проекторі)

Виводимо правила конструювання з кубиків, намагаючись виконати завдання на комп'ютері самостійно.

Ці правила:

  1. Перед початком конструювання визначте, скільки рядів у висоту займає конструкція.
  2. Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні ряди.
  3. важливе правилодля виконання практичної роботи- створити дублікат кубика, зберігши недоторканим оригінал!

IV. Робота з картками-завданнями різного рівня складності

Завдання полягає в створенні конструкції і підрахунку кількості кубиків для побудови. Для виконання завдань в папці обміну на комп'ютерах учнів вже є заготівля кубика. Учні копіюють її в свою робочу папку і за бажанням можуть перефарбувати заготовку на свій розсуд. Учитель по ходу виконання завдання відзначає учнів, які побачили повторюють фрагменти в об'ємної фігуриі при конструюванні використовують копіювання відразу цілих блоків конструкції.

V. Підведення підсумків

критерії оцінювання

  • найбільш акуратна робота (враховується точність підрахунку кубиків);
  • хто зумів виконати найбільше конструкцій.

VI. Домашнє завдання

  • Намалювати "цікаву" композицію з кубиків.
  • Конструювання власної конструкції. Придумати її призначення, назва. Оформити на окремому аркуші.

Критерії оцінювання домашнього завдання:фантастичність, акуратність, складність, конструкція містить найбільше кубиків, об'ємність конструкції.

Приклади карток-завдань

1. Складіть композицію 1 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.

2. Складіть композицію 2 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

3. Складіть композицію 3 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

4. Складіть композицію 4 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

5. Складіть композицію 5 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

6. Складіть композицію 6 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

7. Складіть композицію 7 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

8. Складіть композицію 8 з кубиків:

Не забувайте правила:

  • Починайте побудова з нижнього ряду, надстраівая верхні.
  • Побудови в рядах слід вести зліва направо, з заднього плану просуваючись до переднього.
  • "Швидке" копіювання фрагмента можна виконувати за допомогою клавіші Ctrl

"... вічно кудись поспішають, ні хвилини вільного часу ... колись ні присісти, ні подумати, а якщо в суцільному потоці їх розваг і здасться невеликий просвіт - тут як тут сома, прекрасна сома ...", - писав відомий англійський письменник Олдос Хакслі.

Китайська головоломка танграм, відома ось уже кілька тисячоліть, являє собою квадрат з якогось тонкого матеріалу, певним чином розрізаний на сім частин (докладніше про танграма см. В главі 23). Гра полягає в тому, що з семи елементів складають різні фігурки. Час від часу робилися спроби створити тривимірні аналоги танграма, але жодна з них не може зрівнятися з кубиками сома, винайденими данцем Пітом Хейном, про чиїх математичних іграх гекса і так-Тіксі ми вже розповідали.

Кубики сома Піт Хейн придумав під час лекції Вернера Гейзенберга по квантовій механіці. Поки знаменитий фізик говорив про простір, що розрізає на кубики, жива уява Піта Хейна підказало йому формулювання цікавою геометричній теореми: якщо взяти всі неправильні фігури, які складені з трьох або чотирьох кубиків, склеєних між собою гранями, то з них можна скласти один кубик більшого розміру .

Пояснимо сказане. Найпростіша неправильна фігура - "неправильна" в тому сенсі, що на ній є виступи і западини, - вийде, якщо склеїти три кубика так, як показано на рис. 115, 1. Це єдина неправильна фігура, яку можна побудувати з трьох кубиків (з одного або двох кубиків, очевидно, не можна скласти жодної неправильної фігури). Взявши чотири кубика, ми зможемо побудувати шість різних неправильних тел. Вони зображені на рис. 115, 2-7. Щоб якось відрізняти побудовані фігури, Хейн перенумерували їх. Всі сім неправильних фігур попарно різні, хоча фігури 5 і 6 поєднуються при дзеркальному відображенні. Хейн звернув увагу на те, що, склеюючи два куба, ми збільшуємо протяжність тіла лише в одному напрямку. Щоб збільшити протяжність тіла в іншому напрямку, нам потрібен ще один, третій кубик. Чотири кубика дозволять збільшити протяжність тіла в трьох напрямках. Оскільки, навіть взявши п'ять кубиків, ми не збільшимо розмірність фігури до чотирьох, набір кубиків сома розумно обмежити сім'ю фігурами, зображеними на рис. 115. Абсолютно несподівано з'ясувалося, що з цих семи елементів можна скласти один великий куб.

Тут же на лекції Гейзенберга Піт Хейн прикинув на листку паперу, що з семи елементів, склеєних з 27 маленьких кубиків, можна скласти куб розміром 3 × 3 × 3. Після лекції він склеїв з 27 кубиків свої сім елементів і швидко переконався в правильності своєї здогадки. Фірми, що займаються виробництвом іграшок, випустили кубики Хейна в продаж під назвою "Сома". Складання фігурок з семи неправильних елементів досить популярно в скандинавських країнах.

Щоб самому зробити кубики для гри сома - а ми настійно рекомендуємо цю гру своїм читачам, вона сподобається всім, - достатньо взяти найпростіші дитячі кубики і з них склеїти все сім елементів. По суті справи, гру сома можна розглядати як тривимірний варіант поліоміно, про який ми вже розповідали.

В якості введення в мистецтво гри сома спробуйте скласти з будь-яких двох елементів ступінчасту фігуру, зображену на рис. 116. Впоравшись із цим елементарним завданням, спробуйте зібрати з усіх семи елементів куб. Один з читачів склав список понад 230 різних рішень (не рахуючи тих, які виходять при поворотах і відображеннях куба), але точне число всіх рішень поки невідомо. При складанні куба вигідно спочатку брати більш неправильні елементи (5, 6 і 7 на рис. 115), оскільки заповнювати порожнечі, що утворилися іншими елементами не так вже й складно. Зокрема, елемент 1 найкраще брати останнім.

Побудувавши куб, випробуйте свої сили в складанні більш складних фігур, показаних на рис. 117. Діючи методом проб і помилок, ви втратите багато часу. Розумніше, проаналізувавши конструкції, прискорити будівництво. У цьому вам допоможе ваше геометричне уяву. Наприклад, елементи 5, 6 і 7 не можуть служити сходами, що ведуть до "колодязя". Виготовивши кілька наборів для гри сома, ви зможете проводити змагання. Переможцем вважається той, хто швидше за інших складе задану фігуру. Щоб уникнути суперечок про те, як повинна виглядати та чи інша фігура, слід сказати, що задні сторони "піраміди" і "пароплава" виглядають точно так само, як передні боку цих фігур; поглиблення в "ванні" і шахта "колодязя" мають обсяг, що дорівнює трьом кубиках; на задній стіні "хмарочоса" немає ні виступів, ні заглиблень, а столик, який утворює задню частину голови "собаки", складається з чотирьох кубиків (найнижчий кубик на малюнку не видно).

Провозившись кілька днів з незвичайними кубиками, багато настільки освоюються з їх формою, що при складанні нових фігур сома можуть виробляти всі необхідні дії в розумі. Тести, проведені європейськими психологами, показали, що між здатністю вирішувати головоломки з кубиками сома і загальним рівнем розвитку є певна кореляція, але на обох кінцях кривої, що характеризує розумовий розвиток, Можливі сильні розбіжності. Деякі генії виявляються абсолютно нездатними до гри, і, навпаки, у деяких розумово відсталих індивідуумів сильно розвинена саме той різновид просторової уяви, яка потрібна для гри сома. Цікаво, що кожен, хто піддається такому тесту, із задоволенням продовжує гру і після його закінчення.

Так само як і двовимірні поліоміно, конструкції кубиків сома пов'язані з цікавими теоремами комбінаторної геометрії, зокрема з доказом неможливості того чи іншого побудови. Розглянемо ліву фігуру на рис. 118. Побудувати її не вдалося нікому, але лише недавно було строго доведено, що скласти її з кубиків сома дійсно неможливо. Ми наведемо тут це дотепне доведення, що належить Соломону В. Голомб.

Перш за все перерісуем вид зверху фігури, зображеної на рис. 118 зліва, і розфарбуємо стовпчики (при розгляді зверху кожен стовпчик "сховається" під межею свого верхнього кубика) в шаховому порядку. У кожному стовпчику, за винятком центрального, по два кубика. Центральний стовпчик побудований з трьох кубиків. Всього в фігурі 8 білих кубиків і 19 чорних. Дивовижна асиметрія!

Наступний етап докази полягає в тому, що для кожного з семи елементів гри сома знаходять таку орієнтацію, при якій цей елемент, якщо помістити його під наш шаховий трафарет, буде володіти максимальним числом чорних кубиків. Максимальне число чорних кубиків для кожного елемента зазначено в таблиці. Як видно з неї, все мається 18 чорних і 9 білих кубиків, тобто для співвідношення 19: 8, що характеризує нашу фігуру, не вистачає лише одного чорного кубика. Якщо верхній чорний кубик пересунути на будь-який з білих стовпчиків, то співвідношення чорних і білих кубиків стане рівним 18: 9. Таку фігуру можна побудувати.


Повинен зізнатися, що одну з фігур, зображених на рис. 117, не можна скласти з елементів гри сома, однак, для того щоб знайти її, читачеві доведеться витратити не один день. Нижче ми не будемо зупинятися на способах побудови інших фігур, зображених на рис. 117 (заволодіння мистецтвом складання таких фігур - лише питання часу), але вкажемо ту, яку не можна побудувати.

Число кумедних фігурок, які можна скласти з семи елементів сома, мабуть, так само необмежено, як число плоских фігур, викладених з семи елементів танграма. Цікаво зауважити, що якщо відкласти елемент 1, то з шести інших елементів можна скласти фігуру в точності такий же форми, що і елемент 1, але вдвічі більших розмірів.

Написавши замітку про гру сома, я припускав, що лише деякі читачі візьмуть на себе обов'язок виготовити повний набір її елементів, і жорстоко помилився. Тисячі читачів надіслали замальовки нових фігур гри сома, а багато писали, що їх дозвілля став проходити значно цікавіше з тих пір, як їх "вкусила муха сома". Вчителі виготовляли набори кубиків сома для своїх класів, психологи включили складання фігур з них в число своїх тестів. Шанувальники кубиків сома виготовляли набори з семи елементів для своїх друзів, які потрапили в лікарню, для знайомих в якості різдвяного подарунка. Фірми, що займаються виробництвом іграшок, стали цікавитися правами на виготовлення кубиків сома. На прилавках магазинів іграшок з'явилися набори дерев'яних кубиків сома.

На рис. 119 показані 12 з багатьох сотень нових фігур, надісланих читачами. Всі 12 фігур дійсно можна побудувати.

На мій погляд, популярність кубиків сома пов'язана з тим, що в цій грі використовується тільки сім елементів і грає так пригнічений надмірною складністю. Мимоволі напрошується думка про створення інших ігор, що використовують більше число елементів. Опису таких ігор присвячено багато з отриманих мною листів.

Т. Кацанісзапропонував набір з восьми різних елементів, які можна скласти з чотирьох кубиків. У його набір входять шість елементів кубиків сома плюс ланцюжок з чотирьох склеєних поспіль кубиків і квадрат 2 × 2. Кацаніс назвав свою гру квадракубікамі. Пізніше іншими читачами були запропоновані тетракубікі. З восьми квадракубіков не можна побудувати куб, але їх можна розташувати впритул один до одного так, що вони будуть утворювати прямокутний паралелепіпед розміром 2 × 4 × 4, удвічі більший квадратного тетракубіка. Аналогічним чином можна скласти і збільшені моделі інших семи елементів.

Кацаніс також виявив, що вісім елементів вигаданої ним гри можна розділити на дві групи по чотири елементи в кожній, так що з елементів кожної групи можна буде побудувати прямокутний паралелепіпед 2 × 4 × 4. Комбінуючи ці паралелепіпеди, можна побудувати збільшені моделі шести з восьми вихідних елементів.

Якщо взяти тривимірні пентаміно, складені не з квадратів, а з одиничних кубів, то з дванадцяти елементів можна побудувати прямокутний паралелепіпед 3 × 4 × 5. З тривимірних пентаміно можна скласти прямокутні паралелепіпеди 2X5X6 і 2 × 3 × 10.

Наступна за складністю гра - складання фігур з 29 елементів, побудованих з п'яти кубиків. Її також придумав Кацаніс. Він запропонував назвати цю гру пентакубікамі. Шість пар пентакубіков переходять один в одного при відображеннях. Взявши по одному елементу з кожної пари, ми знизимо кількість елементів в повному наборі до 23. І 29, і 23 - прості числа, тому, який би набір пентакубіков ми не взяли, повний або малий, нам все одно не вдасться побудувати прямокутний паралелепіпед. Кацаніс сформулював завдання потроєння: вибравши один з 29 елементів, побудувати з решти 28 втричі більшу його модель.

Витончений набір пентакубіков надіслав Д. Кларнер. Витрусивши їх з коробки, в яку вони були упаковані, я так і не зміг (до сих пор) укласти їх назад. Кларнер витратив багато часу на конструювання незвичайних фігур з пентакубіков, чимало часу довелося витратити і мені, щоб відтворити деякі з них. Він також повідомив мені, що існує 166 гексакубіков (фігур, одержуваних при склеюванні шести кубиків), але був такий люб'язний, що їх набору мені не надіслав.

відповіді

Єдина фігура на рис. 117, яку не можна побудувати з семи елементів кубиків сома, - хмарочос.

Яких тільки конструкторів не зустрінеш зараз на полицях магазинів! Одні складаються з трубочок, інші з геометричних фігурз прорізами, компоненти третіх нагадують деталі головоломки-пазла. Конструктори на магнітах, на липучках, лего-сумісні конструктори і «ego». До багатьох конструкторам додаються докладні схемизбірки тієї чи іншої моделі. Але все-таки нев'янучої популярністю продовжують користуватися звичайні дерев'яні кубики і набори «Будівельник», в яких крім кубиків є цеглинки, циліндри, призми і інші деталі. В кубики грали наші дідусі і бабусі, тата і мами. В кубики із задоволенням грають наші діти.

Граємо в кубики

Кубики бувають різні. Дерев'яні - з гострими кутами, великі пластмасові зі згладженими куточками (спеціально для самих маленьких). Бувають кубики картонні і поролонові (обтягнуті тканиною або миється вініловим матеріалом).

У різному віці кубики використовуються по-різному. Однорічне немовля, старанно пихкаючи, вибудовує вежу з двох кубиків. Трирічна дівчинка будує з кубиків ліжечко для пупсика. А семирічний хлопчик споруджує величезний палац снігової королевиабо фортеця хрестоносців.

Коли починати грати з дитиною в кубики? Чи потребує дитина в допомоги дорослого, граючи з ними? Чи треба вчити дітей будувати з кубиків? Чи може набір кубиків стати навчальною грою?

Спробуємо розібратися в цих питаннях.
Вік 1,5-3 роки
Знайомимося з фігурами

Показуйте і називайте малюкові все геометричні тіла, які є у вашому будівельному наборі. Це можуть бути: кубики, цеглинки, циліндри, трикутні призми, арки, брусочки, конуси, інші фігури. Іноді трапляються набори з дерев'яними кульками, якщо у вас такого немає, додайте в ігри зі будівельним матеріаломпару невеликих гумових м'ячиків.

Попросіть малюка розкласти фігури в купки за формою або роздати ті чи інші фігури різних іграшок (ведмедику - кубики, зайчику - цеглинки і так далі). Складіть кілька фігур в невеликий мішечок і попросіть малюка не дивлячись дістати з нього фігуру, яку ви будете називати або показувати.

Граючи з малюком, обов'язково називайте кольору деталей. Можете пограти в гру з розкладанням фігур за своїми будиночків (можна вирізати силуети будиночків з кольорового паперу або зробити їх з коробок від взуття, пофарбувавши в потрібні кольори, але цей варіант більш трудомісткий). Якщо є однакові геометричні тіла різного розміру, розгляньте, де великі, а де маленькі. Зробіть будиночки різного розміру (паперові силуети одного кольору (нейтрального) або коробки двох і більше розмірів, за потребою).

Спробуйте катати різні деталі «Будівельника» з горочки. Горочкой може послужити будь-яка дощечка, поставлена ​​на великий кубик або стопку книг. Кубики і цеглинки, призми повільно сповзають з гірки, кульки і циліндрики (якщо покласти їх на бік) швидко скочуються. Зверніть увагу дитини на те, як змінюється швидкість руху фігур, що котяться з гірки, і відстань, яку вони проїдуть, якщо міняти кут її нахилу в тут чи іншу сторону. Або якщо ставити одну і ту ж деталь то наверх гірки, то на середину, то на самий край - внизу.
будуємо

Покажіть дитині, як будувати башточки. Нехай він сам спробує. Розгляньте разом з ним, які фігури можна ставити один на одного, а які неможливо (наприклад кульки, циліндрики боком, трикутні призми, якщо ставити їх на підставу).

Будувати справжні великі споруди малюк ще не може, але з великим задоволеннямвін зробить примітивний будиночок для пупсика або солдатика (два цеглинки, які стоять на торці, один лежить поперек зверху). Дівчатка охоче роблять ліжечка, крісла, лавки для ляльок і матрьошок. Хлопчики будують гаражі для маленьких машинок.

Щоб малюку хотілося будувати великі споруди, будуйте їх самі у нього на очах. Залучайте дитину в спільне будівництво - хай вчасно подає вам потрібну деталь або ставить будь-яку в те місце, яке йому сподобалося. Не гнівайтесь на малюка, якщо він порушив ваш задум.

Намагайтеся не будувати однотипних проектів, придумуйте кожен раз що-небудь новеньке, незвичне. Не прагніть до симетрії в своїх спорудах, навпаки, робіть ні на що не схожі замки, будинки, палаци.

Після гри кубики обов'язково треба прибрати, щоб вони не валялися під ногами. Зробіть малюкові коробку-скарбничку з прорізами, відповідними деталям набору. Нехай після кожної гри він складає кубики в коробку самостійно (на перших порах, звичайно, можете трохи допомогти йому). Або складайте їх в звичайний ящик.
Вік 3-5 років
Знайомимося з фігурами

З трьох років дітей починають вчити не тільки розрізняти, але і правильно називати основні деталі будівельних наборів.

Розкажіть малюкові, як називаються частини фігур, - грань, кут, ребро. Попросіть показати вам ці частини у різних фігур.

Швидше за все, дитина вже добре знайомий з поняттями великий - маленький. Настав час додати в словник поняття: високий - низький, широкий - вузький, довгий - короткий, описуючи окремі деталі або цілі будівлі. Просіть побудувати коротку або довгу доріжку, низькі або високі огорожі і башточки, широкі або вузькі ворітця, доріжки і так далі.
«Мавпочка»

Пограйте з малюком у «Лобода» (гра описана в книзі Нікітіних « Інтелектуальні ігри»). Візьміть для початку дві деталі (два кубика, кубик або цеглинка, два цеглинки). Точно такі ж за формою, кольором і розміром деталі дайте малюкові. Домовтеся з ним, що він мавпочка, а мавпочки дуже люблять все за всіма повторювати. Ви будете будувати, а мавпочка буде повторювати за вами.

Побудуйте найпростішу модель - башточку, доріжку, парканчик. Дочекайтеся, поки дитина її скопіює, потім збирайте наступну. Занадто довго грати не варто, закінчуйте, як тільки помітите, що дитина втомилася або йому набридло. Тоді він із задоволенням пограє з вами наступного разу. Не об'єднуйте свій пристрій завдання за дитину, якщо у нього не виходить скопіювати вашу модель самостійно. Краще запропонуйте інший, більш простий варіант.

Поступово перейдіть до копіювання будівель з трьох-п'яти та більше деталей. В процесі гри просите малюка подумати, на що схожа та чи інша споруда.
переробляємо

Наступне по складності завдання - перетворення зразків. Дорослий будує невелика споруда і просить дитину побудувати таку ж модель, змінивши деякі параметри. Найпростіше - змінити колір. Ваша вежа цілком червона, а дитяча вежа нехай буде з таких же деталей, але синіх. Потім - нехай змінює розмір. Замість маленьких деталей нехай бере великі (або навпаки). Потім міняйте форму: замість кубиків - цеглу (але кількість деталей, їх колір і розташування зберігаються) і так далі.
Будуємо за описом

Запропонуйте дитині самостійно побудувати два будиночки - для великої і маленької лялечки (або гаражі для різних машин). Нехай сам підбирає деталі і продумує конструкцію так, щоб персонажі (предмети) помістилися в будинок (гараж).
послідовності

Навчіть дитину продовжувати ряд, в якому послідовно повторюються ті чи інші фігури. Викладіть початок доріжки (заборчика), наприклад кубик - цеглинка - кубик - цеглинка або кубики: червоний - синій - червоний - синій. Попросіть дитину вгадати, яка деталь буде наступною. Поступово ускладнюйте завдання, чергуючи три різні деталі. Або деталь одного типу, а за нею дві деталі іншого типу і так далі. Звертайте увагу дитини не тільки на послідовність фігур, а й на їх розташування: цеглинка може лежати долілиць, а малюк поставить його на ребро, у вас арочка виїмкою (ворітця) вниз, а у нього - вгору.
будуємо місто

Намалюйте на аркуші паперу доріжку, а вздовж неї з двох сторін контури граней геометричних тіл (прикладіть кубики, цеглинки, циліндри прямо на лист і обведіть). Це буде проект нового міста. Нехай дитина розставить будинку згідно з проектом і пограє в новому місті - покатає машинки, оселить ляльок, маленьких тваринок.
Люстерко

Розмістіть на столі в ряд (або одну під інший - башточкою) дві-три фігури. Попросіть малюка розставити поруч такі ж фігури в зворотному порядку. Згодом збільшуйте кількість елементів в грі.
запам'ятовуємо

Складіть на столі доріжку або вежу з декількох деталей (починайте з трьох-чотирьох елементів, коли дитина освоїться - збільште кількість). Попросіть його подивитися на доріжку (вежу) і відвернутися. Змініть розташування однієї фігури (потім двох-трьох). Попросіть дитину відновити первісне розташування фігур.

Складіть доріжку (вежу) з фігур, дайте дитині подивитися на неї, а потім приберіть. Запропонуйте малюкові відновити споруду самостійно.

Запитайте у дитини, на що схожа та чи інша деталь. Попросіть знайти в кімнаті предмети, схожі на неї. Попросіть пригадати, що ще такої ж форми він бачив раніше.
Вік 5-7 років
Будуємо за завданням

Дітям старшого дошкільного віку подобається подовгу грати в кубики самостійно (природно, якщо вони не просиджують цілими днями з «Денді» у руках, чого турботливі батьки, звичайно, не дозволять).

Але іноді ви можете давати дитині замовлення на будівництво тих чи інших споруд. Наприклад, побудувати будинок, в якому буде певна кількість поверхів і квартир. Або гараж на дві маленькі і одну велику машину. Дітям, які люблять казки, можна запропонувати побудувати будиночок для семи гномів (маленький, але з сімома квартирками) або будиночок для Карлсона (природно, на даху багатоквартирного будинку).
Будуємо шедеври світової архітектури

Якщо ви знайомите дитину з історією світового мистецтва і архітектури (за репродукціями і фотографіями) або знаменитими будівлями свого міста, можете запропонувати йому спробувати зобразити кубиками ту чи іншу пам'ятку архітектури. Найпростіший з усіх знаменитих споруд для відтворення за допомогою будівельного набору - це, звичайно, Стоунхендж. Але думаю, що діти з не меншим натхненням відгукнуться на пропозицію побудувати подобу піраміди Хеопса або Кремлівської стіни.
Гра «Креслення»

Для гри потрібні кубики, цеглинки, а також набір геометричних фігур. Їх можна вирізати з кольорового картону одного кольору.

Прямокутники з картону одного кольору (по шість штук кожного розміру):

2,5 х 5 см;

2,5 х 10 см;

Квадрати з картону одного кольору (десять штук):

5 х 5 см.

Попросіть дитину назвати вам всі фігури (з картону). Розкажіть про їх частинах. Що таке кут і сторона. Запропонуйте показати рівні сторони у одній постаті, у двох різних фігур.

Покажіть і назвіть дитині частини цих геометричних тіл (кубиків і цегли) - грань, кут, сторона.

Порівняйте геометричні тіла з прямокутниками і квадратами. Зверніть увагу дитини на те, що кожна грань кубика - квадрат, а у цеглинки пари різних прямокутних граней. Нехай дитина порівняє прямокутники з гранями цеглинки і знайде відображення передній, бічний і верхніх граней.

Запропонуйте дитині побудувати простий будиночок з трьох-шести елементів. Зобразіть на столі план його споруди геометричними фігурами (вид спереду). Потім помінятися ролями - ви будуєте, дитина робить план.

Потім виконайте те ж саме, зображуючи будівлю збоку (зліва).

Потім те ж саме, але вид зверху.

Поступово прийдіть до того, щоб зображати всі три види споруди одночасно (як на справжньому кресленні).
Граємо в конструктори

Найперший конструктор можна подарувати малюкові на рік-півтора. Деталі конструктора повинні бути великими, з'єднуватися один з одним легко, без зусиль.

Покажіть малюкові, як з'єднувати деталі. Побудуйте на його очах кілька будиночків, машинок або інших простих моделей, Щоб малюк побачив можливості цієї гри.

Намагайтеся використовувати конструктори як розвиваючі ігри. Називайте кольору фігур, порівнюйте розміри будівель. Пропонуйте дитині виконувати завдання, описані в іграх з будівельними кубиками.

Не варто купувати багато конструкторів з різними деталями і принципами їх сполуки. Досить купити конструктори одного-двох типів. Якщо деталей недостатньо, краще докупити ще один набір того ж типу.

Із задоволенням розмістимо Ваші статті і матеріали із зазначенням авторства.
Інформацію надсилайте на пошту

Знайомство дошкільника спочатку з геометричними фігурами, а потім і з основами геометрії відкриває нові можливості для організації ефективних розвиваючих занять. В рамках курсу для малюків запропонуйте своєму карапузові конструювання з геометричних фігур, про користь, методи та принципи якого ми зараз розповімо. Цікаво? Тоді давайте розбиратися разом!

Користь геометричного конструювання

Складання різноманітних конструкцій (орнаментів, абстракцій, простих зображень або навіть цілих сюжетних картин) з плоских геометричних фігур - ефективний ключ до всебічного розвитку уяви:

  • знайомить з геометричними фігурами, розширює і закріплює знання з цієї теми;
  • створює сприятливі умовидля засвоєння понять «колір», «форма», «розмір»;
  • розвиває просторову, абстрактне і образне мислення;
  • стимулює уяву;
  • допомагає розкривати творчий потенціал;
  • сприяє розвитку мови;
  • тренує дрібну моторику;
  • покращує зорово-моторну координацію.

Конструювання з геометричних фігур - універсальне заняття, здатне захопити хлопчиків і дівчаток різного вікуі темпераменту. Зовсім юним конструкторам можна запропонувати просто пограти деталями конструктора, уважно їх розглянути, спробувати розсортувати по тією або іншою ознакою (формою, кольором, розміром). Рівень складності завдань повинен рости разом з дитиною.

Юних митців, володарів багатої уяви, в складанні зображень з плоских геометричних фігурок приваблює можливість реалізувати цікаві образи, дати вихід своїм фантазіям. Такі малюки з легкістю справляються з творчими завданнями, Без представленого зразка складаючи з наявних деталей часом неймовірно цікаві схеми.

Спокійним, розважливим, схильним до логічних міркувань дошколятам подобається робота з чіткими формами. Вони із задоволенням виконують словесні алгоритми і радіють, отримавши відчутний результат, візуалізацію своєї праці.

Комбінуючи різні прийоми геометричного площинного конструювання, ви розвиваєте обидві півкулі дитячого мозку, ніж сприятливо впливаєте на творче і логічне мислення дитини.

Геометричний конструктор своїми руками

У дитячих магазинах геометричні конструктори представлені багатим асортиментом. Можна купити магнітні конструктори, Рамки-вкладиші, пазли ... А можна змайструвати корисну розвиваючу гру самостійно. Все, що вам знадобиться, - це лінійка, олівець, циркуль, ножиці і, зрозуміло, запас відповідного матеріалу:

  • кольоровий картон (можна використовувати оксамитовий, фольгований, дизайнерський з різними текстурами);
  • повсть;
  • ковролін;
  • тонкий лінолеум;
  • поліуретановий килимок;
  • пластикові папки і швидкозшивачі.

Важливо! Щоб дитина не поранився, ретельно обробіть краю фігур.

Якщо у вас є запас тканин різної фактури, використовуйте його для свого DIY-конструктора: з щільного картону приготуйте набір фігур, а потім кожну з них обклейте джинси, вельветом, оксамитом, атласом, фетром ... Якщо до кожної фігурі з одного боку прикріпити невеликий шматочок швейної контактної стрічки (простіше кажучи, липучки), вийде відмінний матеріал для геометричного конструюванняна фланелеграфе.

Які конкретно фігури для саморобного геометричного конструктора включити в набір, вирішувати вам. чим молодша дитина, Тим менше елементів йому треба. Для дітей 2-3 років приготуйте комплекти, що містять:

  • кола;
  • квадрати;
  • трикутники;
  • прямокутники;
  • овали.

Кожна фігура повинна бути представлена ​​різними кольорами і розмірами.

За бажанням ви можете доповнити свій комплект більш складними фігурними об'єктами - різними арками, Зірками, неправильними фігурами (нагадують хмари, калюжі або плями - як вам завгодно).

Для початку можете зробити невеликі комплекти: по 5 варіантів кожної базової фігури. У міру необхідності ваш набір буде поповнюватися новими деталями. Це не проблема.

Робота з геометричними фігурками: інструкція для батьків

Заняття з деталями геометричного конструктора можна організувати різними способами:

  • повторити за зразком;
  • виконати за словесним описом;
  • самостійна робота.

Дітям 2-3 роківпропонуйте готові шаблони, допомагайте малюкам повторити зображення з наявних деталей, обговорюйте, якісь фігури ви використовували.

Дітям 4-5 роківможна дати набір фігурок і попросити їх скласти прості зображення. наприклад:

  • Зроби ялинку з трьох трикутників і прямокутника.
  • Склади будинок з трьох квадратів, трикутника і прямокутника.
  • Використовуй будь-які фігури з твого набору, щоб отримати квіточку.

Коли малюк самостійно або з вашою допомогою впорається із завданням, обговоріть, фігури якого кольору і розміру він використовував. Попросіть маленького конструктора обґрунтувати свій вибір.

У старшому дошкільному віці діти здатні створювати з геометричних фігур цілі сюжетні картини. Запропонуйте малюкові змайструвати своїми руками оригінальну вітальну листівку, Прикрасивши її аплікацією з геометричних фігур.

На замітку! геометрична аплікація, Як і геометрична мозаїка, є різновидами площинного конструювання з геометричні фігур. Поєднуйте ці методи при організації занять з дошкільної математики з дітьми різного віку.

Друзі! Не забувайте, кращий спосібнавчити дитину - показати гарний приклад. Якщо ви хочете, щоб ваш малюк ріс креативним, захопленим і тямущим, сміливо фантазуйте, придумуючи для нього цікаві завдання з геометричним конструктором.

Ми бажаємо вам щасливого, творчого батьківства. До нових зустрічей!