Logopeediline tund mänguasjade teemal, vanem rühm. Avatud logopeedilise tunni konspekt vanemas rühmas teemal „Mänguasjad. Süžeepiltide seeria põhjal loo koostamine

Teema: Puude saladused.

EESMÄRK: Tutvustada lastele puude tunnuseid. Õpetada nägema puude suhet keskkonnaga (vesi, päike, pinnas, loomad, putukad). Aktiveerida võimalus uurida mahavõetud puuosa erinevate analüsaatorite abil. Kinnitage puu osade nimed. Jätkake laste õpetamist hüpoteese püstitama, küsimusi esitama, novembri mõisteid määratlema, katseid läbi viima, järeldusi tegema. Kujundada ettekujutust puude tähtsusest inimese elus, anda aimu paberi valmistamisest. Kasvatada austust puude ja ökoloogilise kultuuri vastu.

TUNNI PROTSESS

K: Lapsed, kust algab hommik?

D: Hommikuvõimlemisest, naeratusest, pesemisest, hommikusöögist. Mis on sõnad uue päeva alustamiseks? Hommik algab tervitamisega. Naeratame ja ütleme külalistele tere, anname kõigile hea tuju.

K: Tuletagem meelde, mis aastaaeg on? Palun tõestage, et praegu on sügis.

D: Väljas läks külmaks. Puhub külm tuul. Päike ei soojenda nii nagu suvel. Päevad muutuvad lühemaks ja ööd pikemaks. Sageli katavad maad udud. Täiskasvanud ja lapsed riietuvad soojalt. Linnud lendasid soojadele maadele. Loomad valmistuvad talveks. Inimesed koristavad. On tugevaid vihmasadusid. Muru kuivab ära. Lehed langevad puudelt.

K: Sügis (milline?)

D: kullakarvaline, mänguline, muutlik, vihmane, tume, sünge, karmiinpunane, vaikne, mahlakas, tuim, udune, külm, unistav, võluv, kurb, helde, töökas, rikas.

Mis sügiskuu on? Miks seda nii nimetatakse? (november).

Ja täna käsitleme kõike, mis on seotud puude ja novembrikuu nähtustega.

Didaktiline mäng "Kes on puudega sõber?"

Kas peate valima koos puusõpradega illustratsioone ja selgitama, miks nad on sõbrad? (Loo skeem).

Harjutus "Kas puud näevad välja nagu inimesed?"

K: Kas lapsed näevad inimestele välja nagu puud?

D: Puudel on lapsed ja inimestel on lapsed.

Jah, kuna nad on elus, siis nad hingavad.

Nende oksad on nagu inimese käed ja nende tüved nagu jalad.

Nad liiguvad, sahisevad lehti.

K: Puud kasvavad nagu inimesed.

D: Ei, sest inimesed saavad kõndida ja rääkida, aga puud mitte).

K: - Ja puudel on ninad? Kas nad saavad hingata?

D: - Ei, nina pole, aga nad hingavad, nagu meiegi. Lehed aitavad neid selles. Igal lehel on õhu imamiseks väikesed augud. Leht hingab saastunud õhku sisse ja eraldab puhast õhku.

K: - Ja puudel on silmad? Kas nad näevad?

D.: - Ei, mis tähendab, et nad ei näe).

K: - Kas puudel on suu? Kuidas nad söövad?

D: - Puud saavad juurtest vajalikku toitu. Juured omastavad vees lahustunud toitaineid.

K: - Millistest osadest puu koosneb?

D .: - juur, tüvi, võra, oksad.

K: - Me muutume teadlasteks ja uurime puu osi, istuge teie kohtadesse.

Kogemus 1. "Puu märgid."

K: Mis see on? (Osa puust, kännust). Uurige puu mahavõetud osa. Mis tunne see on? (Kõva, soe, sile, kare). Mis värv see on? (pruun). Lõhn. Kuidas puit lõhnab? Puit hoiab sooja, nii et sellest ehitatakse maju.

Kogemus 2. "Puu vanus."

K: Kuidas saate teada inimese vanuse? Kuidas te arvate, kuidas saate teada, kui kaua puu elab? Tavaliselt kui vanem puu, seda paksem see on. Kui puu on maha võetud, siis saetud kohale jäävad rõngad, mille järgi määravad, kui vana puu on. Neid nimetatakse ka aastarõngasteks: aasta on möödas - üks sõrmus on lisatud.

Kogemus 3 "Tüve paksuse mõõtmine köiega."

Lapsed mõõdavad köie abil puu saetud osade paksust, millele teevad viltpliiatsiga märgi. Sirgendage mõlemad köied, võrrelge nende pikkust. Tehke kindlaks, kellel on jämedam känd (töötage paaris).

Oleme määranud puu vanuse ja nüüd mängime natuke.

Didaktiline mäng "Sügislehed".

1. Leht on kollane, nagu ... (võilill, kana, päike, kuld)

2. Leht on hele, nagu ... (kohev, suled, lumehelves, ämblikuvõrk)

3. Leht lendab ringi ja tiirleb nagu ... (lind, liblikas, värviline kroonleht)

4. Maapind on kaetud sügisesed lehed nagu ... (vaip, tekk, voodikate)

Harjutus "Miks see juhtub?"

K: Selgitage, miks lehed langevad?

D: 1. Puud ei ima vett, see muudab lehed rabedaks ja kukuvad maha.

2. Külm läheb, lehed kuivavad.

3. Sügisel on valgust vähe, päevad on lühikesed, mistõttu lehed muutuvad kollaseks ja punaseks

V .: Ja nüüd anname vapustava selgituse selle kohta, miks lehed langevad.

1) Tuul ei taha olla sõber ja rebib lehti.

2) Sügis tuleb ja võlub puu kevadeni.

3) Sügis on uhke, eputab end suve, kevade, talve ees, on väga ilusate riietega, nii et muutub halliks.

4) Puud armastavad suve, sügise saabudes ei allu nad talle ja heidavad lehti maha ning jäävad magama.

5) Sügis äratab kurja tuule, puhub ja korjab lehti.

V .: Täna leiame end muinasjutust ja saame teada, miks lehed langevad. Selleks ütleme võlusõnad.

Muinasjutu dramatiseeringu vaatamine:

"Lugu tüdrukust Marinkust"

Marinka: Miks lehed kahisevad? Miks see sügisel kollaseks läheb?

Tamm: Mu lehed sosistavad, sest nad rõõmustavad päikese üle. Roheline, sest igas lehes on palju-palju rohelisi teri. Terad on nii väikesed, et neid pole näha. Kuid iga tera on nagu taim, peidetud lehe naha alla. Need taimed valmistavad toitu kogu puule.

Marinka: Ei, puud toidavad juured.

Tamm: Ei saa ka ilma juurteta, see toimib nagu pumbad pumpavad maast vett. Selles vees on lahustunud palju vajalikke aineid, kuid sellest ei piisa. Nii hakkavad lehestiku sees olevad väikesed rohelised taimed tööle. Nad võtavad sellest õhust määrdunud õhku, vett, mida ammutavad juured, toodavad seemned-taimed ehitusmaterjal uute okste, pungade, juurte jaoks.

Marinka: Ma ei tahtnud sind äratada, klammerdusin lehtede külge, muidu kaovad viimased.

Tamm: Oh sind! Mul on aeg puhata. Nüüd muutuvad päevad lühemaks, valgus väheneb, nii et puude aeg on magama jäänud. Lehtedes rohelised taimed kadusid, lahustusid. Nagu suhkur vees, sest nad armastavad soojust ja heldet päikest. Rohelisi teri ei olnud, lehed muutusid kollaseks ja punaseks, sest tekkisid kollased ja punased terad. Ja siis lehed kuivavad ja kukuvad.

Marinka: Mida sa teed ilma lehtedeta? Kes sind talvel toidab?

Tamm Talvel puud ei söö ega joo. Talvel me ei kasva, ei õitse, ainult magama.

V .: Teen ettepaneku naasta lasteaeda ja katsetada katsetega, millest Marinke ja tamm meile rääkisid.

Peaksite kätega vehkima, enda ümber ringi käima

Tulge alla ja üles, jõudke muinasjutumaailma.

K: Vaadake rohelist lehte, millel see on kujutatud? (Roheline leht taimedega).

Kuidas taimed puule kasu toovad? Mida on nende tehaste töötamiseks vaja? (Päikesepaisteline, valgus on lehtede jaoks kõige tähtsam).

Miks lehed kollaseks muutuvad? (Sügisel on valgust vähe, sest päevad on lühemad. Rohelised terad lehtedes - taimed kaovad, alles jäävad ainult kollased ja punased).

Kogemus "Miks on leht roheline"

K: Panime paberitüki sisse valge riie, koputage sellele kuubikuga. Mis on kangale ilmunud? (Rohelised laigud). Just see roheline aine värvib lehti. Sügise saabudes läheb külmemaks vähem päikest... See roheline aine väheneb järk-järgult, kuni see täielikult kaob. Mis saab siis lehest. (See muutub kollaseks, punaseks, lillaks, oranžiks).

K: Poisid, mis kasu on puudest? (See on pargi kaunistus, annab inimestele ja loomadele vilja, puhastab õhku, kodu loomadele, lindudele, annab inimestele varju, jahedust, komme, sellest valmistatakse mööblit, nõusid, paberit).

Paberi valmistamine.

K: Millest paber on valmistatud? Tegema hea paber, pead puid langetama. Inimesed on õppinud tegema kasutatud paberit, vanapaberit puude säilitamiseks.

K: Kõigepealt peame paberi väikesteks tükkideks rebima. Paneme need blenderisse. Täida kõik kuuma veega ja vahusta kõik segistis. Teen seda ise, sest kuum vesi võib end ära põletada ja blender on elektriseade, mille kasutamisel tuleb järgida ettevaatusabinõusid. Saime "tangu". Lisage PVA-liim, mis tahes värvi guašš. Me saame lahenduse.

Alustame lõbusast osast – paberilehe tegemisest.

K: Teie igaühe ees on rätik õliriide peal, mis on kaetud riidega, käsnad ja võrguga rõngas. Võtke vits ja kastke see paberist "pudrusse". Kui segu on võrgus piisavalt, kata rõngas "pudruga" riide ja käsnaga, et koguda liigne niiskus. Kaunista lehtede, õielehtedega ja lase kuivada. (Lapsed teevad paberit, õpetaja aitab).

K: Kuiv paber on kasutamiseks valmis. Tegin paberi ette, kuivatasin ära ja näitan nüüd. Pidage meeles, et kasutatud paber tuleks taaskasutada – see aitab paljusid puid elus hoida.

Tunni kokkuvõte: lihtne ja probleemivaba.

Korrigeerivad õppeülesanded.

  • Õpetage lapsi mõistatusi arvama.
  • Õppige meelde jätma ja kordama kolmest sõnast koosnevat ahelat.
  • Õppige moodustama suhtelisi omadussõnu.
  • Õpetage lapsi komponeerima kirjeldav lugu etteantud skeemi järgi.
  • Õpetage lapsi eristama ja nimetama üksteise peal asetsevaid kontuuripilte.
  • Õppige moodustama nimisõnadest genitiivi.
  • Kinnitada ja täpsustada laste teadmisi mänguasjadest.

Parandus- ja arendusülesanded.

  • Arendage laste sõnavara mänguasjade teemal.
  • Arenda loogilist mõtlemist.
  • Arendada peenmotoorikat sõrmed.
  • Arendada kõne koordinatsiooni liikumise, kõne rütmi ja tempoga.

Korrigeerivad õppeülesanded.

  • Edendada suhtlemis- ja käitumiskultuuri klassiruumis.
  • Kasvatada vastastikust mõistmist, heatahtlikkust, iseseisvust, algatusvõimet.

Metoodilised võtted ^

Mõistatuse koostamine.

Üllatav hetk.

Didaktilise materjali demonstreerimine.

Materjalid ja varustus:

Demonstratsioon- mänguasjad: mängukaru, pall, püramiid, nukk, auto.

Väljastamine- üksteise peale asetatud kontuuripiltidega lehed, pliiatsid.

Leksikaalne materjal:

Sõnad: karu, mängukaru, nukk, pall, tank; matrjoška, ​​karu, ämber, auto, kuubikud, pööris, trummel, püramiid, mosaiik; loto, flööt, maja, jänku, kuubik, hobune, veoauto, pall, telefon, labidas, rebane, rong, võrevoodi, rong.

Pakkumised: Ma teen puidust püramiidi. See tehakse puidust. Ma teen lennuki plastikust. See saab olema plastik. Õmblen villast jänese. See saab olema villane ...

Eeltöö ^

Lugemine ilukirjandus mänguasjadest, mänguasjade joonistamisest.

Tunni käik

Aja organiseerimine

Lapsed seisavad käest kinni hoides.

Õpetaja logopeed: hingas läbi nina head tuju, ilu, lahkust ja hingas läbi suu välja kõik meie pahandused ja leinad.

Harjutus "Korda õigesti".

Õpetaja logopeed: See, kes pärast mind kordab, istub maha.

Nukk - pall - paak; matryoshka - karu - ämber; masin - kuubikud - pööris;

trummel - püramiid - mosaiik; loto - toru - maja, jänku - kuubik - hobune; veoauto - pall - maja; telefon - mõla - rebane; rong - pall - võrevoodi.

(Lapsed kordavad ja istuvad oma kohale.)

Õpetaja logopeed: Mis te arvate, millest me täna tunnis räägime?

Laste vastused: (mänguasjade kohta).

Põhiosa

1. Mänguasjadest rääkimine

Õpetaja logopeed: Meie klassi tuleb külaline. Kelle aga mõistatust ära arvates saad teada.

Talvel magab ta koopas

Hiiglasliku männi all

Ja kui kevad tuleb

Unest ärkab.

Laste vastused:(karu).

Õpetaja logopeed: Karu tõi meile korvi mänguasju (nukk, püramiid, matrjoška, ​​jänku).

Te kõik armastate mänguasju, mängige nendega. Kas sa tead, kus mänguasju tehakse?

Laste vastused.

Õpetaja logopeed: Mänguasju valmistavad mänguasjatehases täiskasvanud. Tehases on erinevad töökojad ja igas neist tehakse erinevad mänguasjad paljudest materjalidest. Näiteks pall on kummist, püramiid on puidust, loto on paberist, karu on riidest, kirjutusmasin on rauast või plastikust (logopeed võtab mänguasju korvist välja) . Nii palju erinevad materjalid pean sulle mänguasju tegema. Ja siis värvib kunstnik need spetsiaalsete värvidega ja need muutuvad heledaks.

2. Harjutus "Millest on mänguasi tehtud?"

Õpetaja logopeed: Poisid, me teeme ka oma lemmikmänguasjad erinevatest materjalidest ja räägime sellest karule.

Ma teen puidust püramiidi. See tehakse puidust.

(Lapsed räägivad ja annavad üksteisele karu edasi.)

Laste vastused:(Ma teen lennuki plastikust. See on plastik ...)

3. Harjutus "Mis on muutunud?"

Logopeed paneb 4 mänguasja kindlasse järjestusse ja kutsub lapsi hoolikalt vaatama ja meenutama, kuidas nad seisavad. Lapsed sulgevad silmad, logopeed vahetab mänguasjade kohad.

4. Harjutus "Mis on kadunud?"

Logopeed eemaldab ühe mänguasja ja kutsub lapsi nimetama eemaldatud eset.

5. Kehalise kultuuri minut "Pall"

Üks, kaks hüppavad palli. (Parema peopesa lained, nagu lööksid palli.)

Üks, kaks ja me sõidame. (Rütmiline hüppamine varvastel, käed vööl.)

Tüdrukud ja poisid

Nad hüppavad nagu pallid.

6. Sõrmede võimlemine"Mänguasjad"

Reas suurel diivanil (plaksutage vaheldumisi käsi ja lööge rusikatega.)

Katina nukud istuvad:

Kaks karu, Pinocchio, (painutage kõiki sõrmi kordamööda.)

Ja rõõmsameelne Cipollino,

Nii kassipoeg kui ka elevandipoeg.

Üks, kaks, kolm, neli, viis (painutage sõrmi vaheldumisi.)

Aitame oma Katjat (nad plaksutavad käsi ja löövad rusikaid vaheldumisi.)

7. Kõnekuulmise arendamine

(Lapsed heidavad vaibale pikali, sulgevad silmad.)

Kuulake luuletust, proovige ette kujutada ja meenutada, kui palju mänguasju Andryushkal oli.

Andryushka paigutas mänguasjad kahte ritta.

Ahvi kõrval on kaisukaru.

Koos rebasega - vikatjänes.

Nende taga - siil ja konn.

Mitu mänguasja Andryushka korraldas? (V. Volina.)

Laste vastused:(kuus).

Õpetaja logopeed: Nimetage kõik poisi Andryushka mänguasjad.

Laste vastused:(ahv, karu ...).

8. Pilt-graafilise plaani järgi mänguasjadest kirjeldavate lugude koostamine:

Mis see on?

Millistest osadest see koosneb?...

Mis kujuga?...

Mis värvi?...

Mis materjalist see tehtud on?...

9. Harjutus "Ülekattepildid"

Lastel on laual voldikud.

Õpetaja logopeed: Karupoeg on teile ülesande koostanud. Vaadake, millised mänguasjad on teie paberitükkidele maalitud.

Laste vastused:(pall, keeris, püramiid).

Õpetaja logopeed: Tüdrukud värvivad värviliste pliiatsitega pöörist ja poisid värvivad püramiidi.

(Lapsed täidavad ülesande.)

Õpetaja logopeed: Hästi tehtud poisid! Oled täitnud karupoega ülesande.

Lõpuosa

Õpetaja logopeed:“Poisid, karul on aeg koju ema juurde minna. Pidage meeles, mida karu meile tõi. Millised mängud sulle meeldisid?" (Karu jätab hüvasti ja lahkub.)

Kirjandus:

1. "Meelelahutuslikud ABC-uuringud". Raamat õpetajale. / Koostanud V.V. Volina. - M .: Haridus. 1991. aasta.

2. "1000 mõistatust". Populaarne juhend vanematele ja õpetajatele. / Koostanud N. V. Yolkina, T. I. Tarabarina. - Jaroslavl: "Arenguakadeemia". 1998.

3. Nischeva N. V. "Märkmik nr 1 vanema logopeedilise rühma jaoks (2. õppeaasta) - Peterburi:" LAPSEPRESS ", 2007.

4. Metelskaja N. G. "100 kehalise kasvatuse minutit logopeedilistes tundides." - M .: TC Sphere, 2008.

5. Kuznetsova E. V., Tikhonova I. A. "Kõne arendamine ja korrigeerimine 5-6-aastastel lastel." M .: TC Sphere, 2004.

Eesmärk: teema passiivse ja aktiivse sõnavara laiendamine, lihtlause moodustamine, nimisõnade genitiivi käände kasutamise õpetamine.

Varustus: teema ja teema pildid leksikaalne teema, käsiraamat "Metsajutud", individuaalsed peeglid, mänguasjad, illustratsioonid käsiraamatule "A. Barto "Mänguasjad".

Tunni käik

1. Organisatsioonimoment.

Arva ära, milline kõristi mängib?

2. TUJ.

Milliseid kingitusi sulle meeldib saada? Lapsi kutsutakse. Logopeed üldistab, et tegu on mänguasjadega, neid on meie aias palju.

3. Tunni teema sõnum.

Täna räägime mänguasjadest.

4. Uue materjali selgitus.

Didaktiline mäng “Mänguasjad on meie juurde jõudnud”.
Logopeed toob mänguasjad veoautole, palub abi veoauto mahalaadimisel ja mänguasjadele nimede andmisel.

Lapsed võtavad ühe mänguasja korraga, kutsudes seda: "Mul on jänku."
- Mäng "Mis mänguasja seal pole?"
Lauale on laotatud neli mänguasja. Lapsed sulgevad silmad. Üks mänguasi eemaldatakse. Seejärel kutsutakse lapsi hoolega vaatama ja ütlema, milline mänguasi pole. Näiteks: “Karu pole. Nukku pole olemas."

5. Füüsilised minutid.

Minu rõõmsameelne, helisev pall
Kuhu sa galoppi tormasid?
Sinine, punane, sinine,
Ei saa sinuga sammu pidada!
Sõrmede võimlemine:
Seal nurgas on mänguasjad, kes puhkavad vaikuses ...
Külalised kinkisid mulle sünnipäeval viis mänguasja:
Üks on hallikõrvjänku. Kaks – mul on piip.
Kolm – nüüd ma näitan sulle musta mantliga hobust.
Minu pruunkaru on neljane. Punane orav - viis.
Aga ma ei jõua kõiki oma mänguasju üles lugeda.



Tüdrukud ja poisid on meie rühmas sõbrad.
Sina ja mina saame sõpradeks väikeste sõrmedega.
(Ühendage peopesad väljasirutatud sõrmedega. Samanimelised sõrmed tõrjutakse üksteise järel ja liidetakse kokku.)

6. Uue materjali kindlustamine.

Logopeed palub hoolikalt vaadata ja meeles pidada, millises järjekorras mänguasjad on paigutatud, ning seejärel kutsub lapsi nendega mängima. Sel ajal kui lapsed mängivad, loeb ta luuletust.
Ja nüüd on poistel vaja
Koristage mänguasjad koos
Puhastada, mitte murda.
Mängime hiljem uuesti!
Seejärel hääldatakse fraas: "Mänguasjad paigas!" Lapsed peaksid mänguasjad paigutama nende olekusse.
- Erinevaid eluruume kujutavate illustratsioonide uurimine
loomad.

7. Tunni tulemuste kokkuvõte.

Logopeed loeb lastele ette A. Barto luuletusi tsüklist "Mänguasjad". Küsib, millest luuletus räägib, viies lapsed järeldusele, et see on mänguasi.

8. Laste töö hindamine.

Kes tegi head tööd, las ta nüüd mängib.

Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus

lasteaed "Alyonka"

Tambovi oblasti Nikiforovski rajoon

Mänguasjad

Abstraktne kõneteraapia klassid sisse vanem rühm leksikaalsel teemal

ette valmistatud

õpetaja logopeed

Davydova Jelena Jurievna

p.p. Dmitrijevka

2017 nov.

Eesmärgid: Sõnavara laiendamine ja süstematiseerimine teemal "Mänguasjad" Nende eesmärk, detailid ja osad, millest need koosnevad; materjalid, millest need on valmistatud.

Ülesanded: Kõne grammatilise struktuuri arendamine mängude ja harjutuste abil (Õpetada lapsi moodustama nimisõnade deminutiivset vormi, omadussõnade kooskõlastamist nimisõnadega, nimisõna asesõna kooskõlastamist soo ja arvu järgi). Verbaalse suhtlemisoskuse, sidusa kõne, visuaalse taju, tähelepanu, mõtlemise arendamine. Kõnekuulmise, üldmotoorika arendamine, kõne koordineerimine liikumisega

Varustus: mänguasjade pildid lõigatud mänguasjade pildid

1. Tunni käik

Kõneterapeut: Poisid, täna tulid meie juurde külalised. Tahad teada, kes?

(Jah me teeme).

(Logopeed võtab välja püramiidi, matrjoška, ​​mänguauto, palli.)

Mis see on? Kuidas saab neid ühe sõnaga nimetada? (Mänguasjad)

Õige!

Täna räägime mänguasjadest.

Kõneterapeut: Poisid, kas teile meeldib mõistatusi mõistatada?

(jah)

Proovi siis arvata.

See on kummine, vastupidav

Nii et küsi oma käsi,

Viskamiseks ja püüdmiseks sõitke mööda rada.

(Pall)

Ühel jalal keerutamine

Ja järsku kukkus ta külili,

Heitsin müra saatel põrandale pikali

Mitmevärviline...

(keeris)

Väikevennal on neid palju:

Reisijad, lastid ja muud sellised.

Selles avan ma ukse

Sellesse laaditakse liiv ...

Mina ja mu vend, kui aus olla

Mängime neis terve päeva.

Millega ma mängin, öelge mulle, sõbrad?

(Autod)

Ta näeb välja nagu näitlejanna

V ilus kleit hõbedane,

Ma räägin talle loo -

Ta paneb silmad kinni

Mängime - magame

Panen ta magama.

Kui armas mänguasi:

Hommikul tütar, pärastlõunal tüdruksõber? (Nukk)

Ma ehitan neist maja,

Püramiid, kosmodroom.

Mis on tellised

Kuidas tikutoosidega on? (Kuubid

Nad naeratavad üksteisele

Need pannakse üksteise sisse,

Puidust nagu lusikad!

Kas sa tead, kes see on? (Matrjoška)

2. Mäng "Üks-mitu"
pall - pallid;

elevant - elevandid;

masin - masinad;

nukk - nukud;

part - pardid;

karu – karud;
jänku - jänesed;

kuubik - kuubikud;
matrjoška - pesitsevad nukud;

kühvel – kulbid
trumm - trummid.

3. Mäng “Mis on millest”.

Kõneterapeut: Kes teab, millest mänguasjad on valmistatud? (puidust, rauast, plastikust, kummist, riidest, paberist).

Kui mänguasi on puidust, mis see on? (puidust)
Kui mänguasi on rauast, mis see on? (raud)
Kui mänguasi on plastikust, mis see on? (plastist)
Kui mänguasi on kummist, mis see on? (kumm)
Kui mänguasi on paberist, mis see on? (paber)
Kui mänguasi on valmistatud plüüsist, siis mis see on? (plüüsis)
Kui mänguasi on valmistatud klaasist, mis see on? (klaas)

4. Fizminutka "Buratino"

Pinocchio venitas

Ükskord kummardus

Kaks, kummardus

Kolm, kummardus

Ta sirutas käed külgedele,

Tundub, et ma ei leidnud võtit.

Et meile võti kätte saada

Peate seisma oma varvastel.

5 Mäng "Suur - väike"
Mänguasju on palju ja nimetagem neid nüüd hellitavalt.
pall - pall;

elevant - elevant;
masin - masin;

nukk - chrysalis;

part - part;

lennuk - lennuk;

jänes - jänes;

kühvel – kühvel.

6 ... Mäng "Mida, mida, mida"
Räägime, mis mänguasjad meil on.
Mänguasjad (mis?) - väikesed, suured, ilusad, värvilised, pehmed, lemmikud, kummist, puidust….
Nukk (mis?) - tark, ilus, suur, rääkiv,….
Auto (mis?) - ilus, suur, reisija, lasti,….
Pall (mis?) - ilus, värviline, väike, ...
Lennuk (milline?) - ilus, mänguasi, plastik, ...

7. Mäng. "Koguge pilte."

Kõneterapeut: Koguge pilte ja nimetage saadud mänguasjad (nukk, trummel, kirjutusmasin, karu, jänku, helikopter).

8 "Neljas lisa"

Kõneterapeut: Ma näitan sulle pilte, sina ütle, mis lisapilt.

(banaanid)

Abstraktne

logopeedilised tunnid kõne arengu kohta

teemal: Mänguasjad.

MBDOU d \ s number 16 "Kuldne võti"

ettevalmistav logopeediline rühm № 5

logopeed Gorbatenko M.N.

Paranduslikud ja kasvatuslikud eesmärgid:

Kujundage ideid mänguasjade kohta. Täpsustage teema sõnaraamatut, kujundage mänguasja üldistav mõiste.

Korrigeerivad ja arenduslikud eesmärgid:

Laste kõneaktiivsuse suurendamine. Dialoogilise kõne, kõne kuulmise, verbaalse mälu, visuaalse taju ja tähelepanu parandamine. Sõrmede üld-, peenmotoorika arendamine. Foneemiliste protsesside areng.

Paranduslikud ja kasvatuslikud eesmärgid:

Kujundage suhtlemisoskus. Kasvatada huvi, armastust ja austust mänguasjade vastu. Toetage lastes iseseisvuse soovi, algatusvõimet.

Varustus:

Piltidega kuubikud on demo. Pilte mängule "ilma milleta?", Mänguasjade lõigatud piltidega ümbrikud, salvrätikud, värvilised pliiatsid, liimipulk - vastavalt laste arvule.

Molbert, laud, lill - seitsmevärviline paber.

Eeltöö:

Õpetaja - logopeed lugemas V. Katajevi lugu "Lill - seitsmeõieline". Mänguasjade mõistatuste õppimine koos lastega.

Tunni käik

Korraldamise aeg:

Logopeed kutsub lapsi vaibale kõndima. Lapsed seisavad ringis.

Poisid, mul on käes võlulill, aga kuidas seda nimetatakse? (lill - seitsmeõieline)

Õige. See lill täidab kõik meie soovid. Täna kutsun teid minema imelisse maailma .... Kas soovite sinna minna? (jah)

Sinna jõudmiseks tuleb üks kroonleht maha rebida ja võlusõnad öelda.

Kas sa tead, mis sõnu öelda? (jah) Kuidas neid hääldada? (selgelt, selgelt, valjult).

Lapsed hääldavad kooris.

Lenda, kärbse kroonleht,

Läbi läänest itta

Läbi põhja, läbi lõuna

Tulge ringiga tagasi.

Niipea kui puudutate maad -

Et olla minu arvates juhitud.

(logopeed rebib ühe kroonlehe maha)

Ja selleks, et teada saada, kuidas seda imelist maailma nimetatakse, peame selle sõna ära arvama.

Kas soovite nime teada? (jah)

Põhiosa:

Ülesanne number 1 (Kuubid piltidega)

Eesmärk: foneemilise kuulmise arendamine.

Vaata hoolega, minu laual on kuubikud, need näitavad pilte. Sõna lahti harutamiseks peate tuvastama iga pildi nimes oleva esimese heli.

Individuaalne küsitlus:

Vastavad ainult need poisid, kellelt ma küsin.

- (esimene laps) Palun öelge, mis on esimene hääl sõnas auto? (m)

- (teine ​​laps) mis on sõna indiaan esimene häälik? (Ja) jne.

pildid: auto, indiaanlane, kala - (maailm)

Nõel, seen, vähk, tigu, müts, kuusk, kass – (mänguasjad)

Lapsed loevad kooris, mida nad on teinud – "Mänguasjade maailm".

Sattusime "mänguasjade maailma". Hästi tehtud!

Ülesanne number 2 (lõigake mänguasjadest pilte.)

Eesmärk: õpetada terviklikku kuvandit tajuma; arendada tähelepanu - (pildid jaotatakse, võttes arvesse lapse individuaalseid omadusi 3, 4, 5, 6 osast).

Mänguasjad on erinevad. Millised? Saame teada, kui mänguasja osadest kokku panete. Istuge vaikselt laudade taha. Võtke ümbrik, võtke osad välja ja koguge kõik nende mänguasjad kokku.

Milliseid mänguasju sa tegid? (erinevad, säravad, ilusad)

Hästi tehtud!

Ülesanne number 3 (koorumine)

Eesmärk: õpetada lapsi kooruma sõltuvalt kontuuri suunast.

Piiride ja suuruste järgimine. Arendada peenmotoorikat.

Poisid, kas teate mänguasjade kohta mõistatusi? (jah)

Nüüd vaatame, kuidas saate mõistatusi mõistatada ja mõistatada.

Poisid, vastused on paberil, peate vastuse leidma ja ise varjutama.

Kuidas me hakkame kooruma? (kontuurist kaugemale minemata, hoolikalt, kaugust jälgides).

Poisid on teile mõistatused ette valmistanud. Kuulake neid tähelepanelikult.

Mõistatused (lapsed varjutavad vastuseid, kolm pilti: karu, pall ja matrjoška).

(esimene laps)

Paks ta

Ja lampjalgsus,

Tal on suured käpad

Need on valmistatud plüüsist.

Te ei saa seda duši all pesta. (Kaisukaru)

(teine ​​laps)

Rullitud aeda

Tuli värava juurde

Värava alla kokku rullitud

Jooksin pöördele.

Sain seal ratta alla,

Purskas, löödud – see on kõik. (pall)

(kolmas laps)

Läheduses on erinevad sõbrannad

Kuid nad näevad välja sarnased.

Nad kõik istuvad üksteises,

Ja ainult üks mänguasi. (matrjoška)

Laste vastuseid küsitakse individuaalselt. Mis see on? Kuidas sa arvasid?

Hästi tehtud!

Phys. minut - esitatakse "Buratino" (2 korda).

Pinocchio venitas

Üks - kummardus, kaks - kummardus,

Sirutage käed külgedele

Ilmselt võtit ei leitud.

Et talle võtit hankida,

Peame seisma oma varvastel.

Jää tugevamaks kui Pinocchio,

Siin see on – kuldne võti.

Ülesanne number 4 Mäng "Ilma milleta?"

Eesmärk: teemakohase sõnavara laiendamine. Kõne grammatilise struktuuri parandamine. Nimisõnade genitiivi- ja instrumentaalvormide moodustamine ja kasutamine. Visuaalse tähelepanu arendamine.

Lapsed lähevad molbertile.

Poiste mänguasju on uusi ja vanu. Kuidas peaksite oma lemmikmänguasju käsitlema? (neid tuleb kaitsta, armastada, mitte murda)

Vaata minu pilte vanadest mänguasjadest siit. Neid tuleb parandada, et need oleksid nagu uued. Kas soovite neid aidata? (jah)

Mänguasjade pildid: (pinocchio ilma ninata, auto ilma rattata, laud ilma jalata, rong ilma toruta, jänes ilma kõrvata, lennuk ilma tiivata, karu ilma käpata, nukk ilma käpata käsivars, käepidemeta jalutuskäru, ilma ninata veekeetja.)

Lapsed võtavad kordamööda mänguasja puuduoleva tüki ja kinnitavad selle magnetiga molbertile.)

Hästi tehtud!

Ülesanne number 5 (Tangram - kukeseen, jänes, hunt)

Eesmärk: kujundite voltimine erinevad kujud... Arendada operatiivset mõtlemist, kujutlusvõimet, loovust, kognitiivset huvi.

Üllatushetk:

Koputus uksele. Mänguasjade kiri lastele.

Logopeed loeb kirja: "Aita, aita mul tükkidest kokku panna"

Kas poisid aitavad mänguasju? (jah)

Töötage laudades.

Aitame mänguasjadest foto kokku panna.

Individuaalne küsitlus, kes millise foto mänguasjast sai.

Sõrmemäng"Mänguasjad".

Suurel diivanil reas (plaksutage vaheldumisi rusikatega)

Tanina nukud istuvad (plaksuvad vaheldumisi rusikatega)

2 karu, Pinocchio (painutage mõlemal käel ühte sõrm)

Ja rõõmsameelne Cipollino. (volti mõlemal käel üks sõrm)

Ja kassipoeg (painutage mõlema käe sõrme)

Ja elevandipoeg. (volti mõlemal käel üks sõrm)

Üks, kaks, kolm, neli, viis - (rusikate kokku surumine ja lahtiharutamine)

Meie Tanya abistamine (plaksutab vaheldumisi rusikatega)

Ülesanne number 6 Loominguline.

Eesmärk: arendada peenmotoorikat. Toetage lastes iseseisvuse, initsiatiivi, individuaalsuse soovi.

Poisid, toome teie armastatud õdedele ja vendadele emmedele-issidele mänguasjade riigist koju kingitusi? (Teeme)

Kas soovite kingitusi teha? (jah)

Teie laudadel on koerte ja jänkude mänguasjad. Kasutagem salvrätikuid, et muuta oma mänguasjad kohevaks.

Lapsed teevad aplikatsiooni.

(Rebige salvrätiku küljest väikesed osad, rullige need väikeseks tükiks ja kleepige pildile.)

Poisid, on aeg lõpetada meie teekond teiega.

Lapsed käivad logopeedi juures. Õpetaja - logopeed võtab lille - seitsme lille oma kätesse.

Vaata, meie lillel on veel palju kroonlehti alles - seitsmevärviline lill, tänu millele pääseme mitte ainult mänguasjade maailma, vaid ka teistesse. imelised maailmad ja õppida palju uut ja huvitavat.

Kas teile meeldis mänguasjade maailm? (Jah). Samuti meeldis mulle väga teiega koos reisida.

Laste peegeldus. (tunni lõpus)

Eesmärk: laste poolt koos teadmiste ja oskustega refleksioonivõime omandamine, mis võimaldab lapsel hinnata oma tegevuse tulemust, s.t. eneseharimise, eneseharimise ja enesearengu pakkumiseks.

Proovime koos mitte ainult jutustada, vaid ka näidata oma suhtumist reisimisse. Need poisid, kes usuvad, et neil on tunnis hästi läinud - tulge ja tehke pilti koos naeratava karuga. Need poisid, kes on milleski hätta jäänud - tulge ja tehke pilti, kus karu teile mõtlikult otsa vaatab (vt lisa nr 8).

Laste individuaalne küsitlus, mis, kellele ja miks reis rohkem meeldis. Kellel poistest oli millise ülesande täitmisel raskusi.

Kasutatud raamatud:

N.V. Ništševa - didaktiline mäng"Mängi".

N.V. Nishcheva - "Alamrühmade logopeediliste tundide kokkuvõtted ettevalmistav rühm lasteaed OHP-ga lastele".