Приложение на тема зеленчуци в средата. Приложение "зеленчуци и плодове" за деца от различни възрастови групи в детската градина. Комплекс от упражнения "Зеленчуци в градината"

Наталия Рибакова

Резюме на интегриран урокНа визуална активност

Интеграция: запознаване с др

визуални дейности

Цел: Разширяване на представите на децата за света около тях,

развиваме любопитство, желание за знания.

Задачи: 1. Продължаваме да развиваме идеи за есента като сезон.

2. Закрепете концепцията « Зеленчуци»

3. Разработване на RAM

4. Развитие на креативността при децата

Материал и оборудване:

Кошница с зеленчуци

хартия (цвят)

Листове бяла хартия

Ножици, лепило

Етап I. Организационна

възпитател: Момчета, дойдох есенно време... Сезонът е есен.

възпитател: Какви подаръци ни донесе есента?

деца: планираните отговори на децата (зеленчуци и плодове)

възпитател: Какво е « Зеленчуци» момчета?

деца: предвидените отговори на децата (домати, картофи, моркови, краставици)

възпитател: Много добре! Колко зеленчуци знаете!

I етап I. Мотивиращ

Изненадващ момент

V групата включва Есен

есента: Поздравявам ви приятели! Радвам се да видя всички отново!

Дойдох и моите, за да дойдат да ви донесат подаръци!

В кошницата зеленчуци лъжа! Плодовете на земята, водата и слънцето!

И тези, които зеленчуцияжте здравето ще спаси за дълго време!

възпитател: Благодаря ти Есен за подаръците! Всички искаме да растем здрави, така че ще ви го кажа честно всички ядем зеленчуци!

есента: Давам кошницата на приятели! Отидох при другите момчета! Но пак ще дойда на гости, ще донеса кошница с плодове!

III етап. Основен

възпитател (на деца): Това е толкова есенна красота! Колко донесе!

(Учителят изважда от кошницата един по един зеленчук и пита децата)

възпитател: Червена, узряла, около нея, а името ми е....

деца: домат

възпитател: Сладко, хрупкаво, седя дълбоко в земята, ще ви спася зъбите, пораствам за вас момчета, яжте смело, много сте ми полезни.

деца: морков

(учителят показва зеленчуци за деца)

възпитател: Приятели и къде растат зеленчуци?

деца: В градината

възпитател: Точно в градината! Зеленчуци, плодове на земята, вода и слънце!

възпитател: Момчета, каква е формата на домата?

деца: очакван отговор от децата (кръгъл)

възпитател: Какъв цвят е доматът?

деца: (очакван отговор от децата)червен

възпитател: Момчета, каква форма е морковът?

деца: (очакван отговор)прилича на триъгълник

възпитател: Какъв цвят са морковите?

деца: (очакван отговор от децата)оранжево

възпитател (взима хартия квадратна форма) Сега проблемът възникна внезапно, как да направите кръг от квадрат?

деца: (очакван отговор от децата)Подрежете ъглите

възпитател: Правилно момчета! И четирите ъгъла трябва да бъдат внимателно подрязани.

възпитател (в ръцете на правоъгълна хартия)Момчета, как режете морков?

деца (очакван отговор от децата)също отрежете ъглите на правоъгълника

възпитател: Много добре! Нека работим заедно в градината!

Децата започват да дълбаят зеленчуци и за приложение.

В края класовеобмислете работата на децата и дайте на всяко дете собствена положителна оценка.

Обратна връзка: Попитайте всяко дете кое е било трудно и кое е било лесно (за допълнителна индивидуална работа).

Свързани публикации:

Цел: Разширяване на понятието пространство при по-големите деца. Образователни области: Художествено и естетическо развитие, познавателна,.

Резюме на урока по кандидатстване в старша група "Споделяхме един портокал"Резюме на урока по кандидатстване в старшата група „Споделяхме един портокал“. Цели: Да обогатят представите на децата за различни качества (меки,.

Резюме на урок по приложение в старша група "Дъга на цветовете"Цел: Да научи децата да създават мозаечен модел с помощта на цветни парчета хартия. Задачи: 1. Формиране на способност за самостоятелно измисляне.

„Резюме на урока по приложение в старшата група„ Приказна птица “-2. Цел: да научи децата да изпълняват модела на апликацията с помощта на цвят.

Резюме на урок по приложение в старша група "Пътуване на летящ килим"Задачи: Да научат децата да изрязват сгънат акордеон от хартия. Засилване на способността за изрязване на кръг. Развийте паметта, вниманието, фокусирайте се върху.

Цели: Инсценира търсенето на изобразителни и експресивни средства за създаване на неусложнен сюжет в хартиени приложения, за подпомагане на творчеството.

Общинска предучилищна образователна институция Детска градина номер 1

"Дъга" на градския квартал Власиха

абстрактно

класове по приложения

на тема: "Зеленчуци в чиния"

(за деца старша група)

подготвени от учителя

Калмикова Юлия Викторовна

срещу Власиха,

2016

1. Цел на урока : създаване на приложение "Зеленчуци в чиния"

2. Цели:

    Повторете имената на зеленчуците и плодовете

    Упражнението се нарязва на кръг и овални формиот квадрати и правоъгълници, плавно режещи ъгли

    Комбинирайте елементите на композицията по цвят, размер, форма

    Развийте координацията на движенията на двете ръце.

    За да консолидирате способността за точно залепване на изображението.

3. Вид дейност : дейност - творчество.

4. Форма на урока : индивидуално, групово.

5. Продължителност : 20 минути.

6. Участници: възпитател, деца от по-старата група.

7. Възраст на учениците: 5-6 години.

8. Оборудване и материали:

Манекени зеленчуци върху поднос, макет на чиния на правоъгълна основа, квадратни и правоъгълни цветни заготовки, ножици, лепило, четка за лепило, мушама, тава.

9. Предварителна подготовка:

10. Методи и техники за работа с деца:

Практично: рязане, лепене.

Визуално: разглеждане на манекени зеленчуци.

Словесни: решаване на гатанки.

11. Структура на урока:

Етап на урока

Съдържание

Време

Организиране на времето.

Комуникация. Събудете интерес към предстоящи дейности.

3 мин.

Главна част.

Активно усвояване, затвърждаване на знания и умения.

12 минути

Заключителна част.

Ревитализиращи емоции.

Анализ на работата на децата.

Развивайте речевата дейност чрез диалог и отговаряне на въпроси.

5 минути.

12. Ход на урока

Етапи

дейности

Действия на полагащия грижи

Детски дейности

Мотивиращ

стимул

Носи тава със зеленчуци, подрежда зеленчуци.

Начиния - реколта ,

Каквото искате, изберете.

За борш и салата.

Мама ще бъде много щастлива

Децата наблюдават с интерес действията на учителя

Организационно-търсене

Пита за зеленчуци, пита за тяхната форма, цвят.

В градината.

Според мистериозни закони, все още неразбираеми,

Една краставица расте зелена, до червен домат.

Патладжаните са сини до жълтия пъпеш.

И земята е черно-черна, и земята е една за всички.

Прави гатанки

Нашите прасенца израснаха в градината

Към слънцето настрани, плетене на една кука опашки.

Тези малки прасенца си играят на криеница с нас.

(краставици)

Товазеленчук много бързо

Нека да решим между другото.

Той е пълничък, червен, гладък,

Расте във всички в градината.

Поставете го на слънце.

Ще узрее на прозореца

Този пълничък сеньор

Добре известен.(домат)

Гатанки от градината

Листата се събират в глава зеле

В градината на селяните.

Без него зелевата чорба не е гъста.

Какво е нейното име? (Зеле)

Взехме дрехите й

Ваните вече не са празни -

Те ще ферментират ... (зеле)

Семействата живеят под земята

Поливаме ги от лейка.

И Полина и Антошка

Да извикаме да копаем ... (картофи)

О, ние плачем с него,

Ако искаме да го почистим.

Но от сто болести

Горчивото ще ни излекува ... (лук)

Той расте в градината

Не обижда никого.

Е, и всички наоколо плачат,

Защото те белят ... (лук)

Главата и мустаците отгоре.

Не, не е сладък на вкус.

Те дотичаха с всичка сила

Ще изберем за вечеря ... (чесън)

Като диня -

Също с дебела кожа.

свикнах с жълтата рокля,

Припичане на слънце ... (тиква)

Този зеленчук е тиквен брат -

Те също изглеждат дебели.

Сложете под лист на бъчва

Между леглата ... (тиквички)

Тези яки момчета

Крият се в листата в градинското легло.

Мръсни близнаци

Станете зелени ... (краставици)

Катерене на струна

Братя от леглото на хълма.

Тези братя са близнаци

И името им е ... (краставици)

Той е в оранжерия живя през лятото,

Бях приятел с горещото слънце.

С него забавление и ентусиазъм.

Червен е ... (домат)

През лятото, без страх от жегата,

Зрели червени топчета.

Те узряха като кибрит.

Какъв вид зеленчук? (домат)

При красивия дебел мъж

Ярко червени страни.

В шапка с опашка, синьор -

Кръгли узрели ... (домати)

Жълтата топка е пораснала в земята,

Отгоре има само зелена опашка.

Придържа се плътно към градинското легло

Кръгъл зеленчук. Това е ... (ряпа)

Старата къща се разпадна:

В него имаше малко място.

Всички наематели са алармирани.

Кои са те? (грах)

Коледните елхи растат в градината

Иглите не ги убождайте.

Умело скрит в земята

Техният корен ... (морков)

Расте под земята

Стана кръгла и бордо.

Подгизнал от дъжда в градината

И влязох в борш за нас ... (цвекло)

Кани децата да съставят композиция върху чиния със зеленчуци - дарове на есента.

Обяснява техниките за рязане на зеленчуци.

Деца, какво ни трябва, за да направим апликация? (ножици, бяла и цветна хартия, лепило). Децата знаят къде е, вземат лепило сами и намират там подготвена хартия. Учителят раздава ножици, когато всички седят на масите, напомняйки за предпазните мерки.

Каква форма изглежда краставицата? (правоъгълник). Какъв цвят е? (зелено). Взимаме зеления правоъгълник, изрязваме краставицата, като отрязваме ъглите, като учител (покажи). Залепваме го върху "плочата".

Каква форма изглежда доматът? (квадрат). Какъв цвят е? (зелено, все още неузряло, и узряло - червено). Взимаме червения квадрат, изрязваме домата, като отрязваме ъглите, като учител (покажи). Залепваме го върху "плочата".

По време на работа учителят се приближава и помага на децата, хвали за Добра работа, ви казва как да го направите.

Разглеждане на зеленчуци, отговаряне на въпроси -

домат изглежда като топка, краставицата прилича на овал.

Слушайте поезия

Децата предполагат

Слушайте внимателно учителя.

Самостоятелна работа.

Изрязват се зеленчуци и се правят композиции.

Рефлективно – коригиращо

Организира изложба на творби.

Това, за което говорихме днес.

Какво си изобразил на апликацията.

Похвалете за добрата работа, възхищавайте се на попълненото заявление.

Подреждат творбите си, избират тези, които им харесват най-много.

Очакван резултат:

Зная: геометрични фигури, за сравняване на изображението с природата.

имам: идея за метода на рязане - закръгляване.

да можете да: изрежете топка - домат; овал - краставица;

Списък на използваната литература

1. Зимина A.N.Теория и методика на музикалното възпитание на децата предучилищна възраст... - М.: ТК Сфера, 2010.

2. Зверева О.Л., Кротова ТВ, Ганичева А.Н.Семейна педагогика и домашно образованиедеца от ранна и предучилищна възраст. - М .: ТК "Сфера", 2009.

3. Капранова В.А. История на педагогиката. - М .: Академия, 2005.

4. Куцакова Л.В.Дизайн и ръчен трудв детската градина. - М .: Мозайка-Синтез, 2008.

5. Комарова Т.С. „Часове по изобразителна дейност в подготвителната група за училище детска градина". Мозайка - Синтез. 2011 г

6. Програмата за възпитание и обучение в детската градина, под редакцията на М.А. Василиева, В.В. Гербова, Т. С. Комарова. - 3-то изд., преп. и добавете. - М. Мозайка - Синтез. 2005 година

7. Швайко Г.С. „Урок по визуална дейност в детската градина. Подготвителна група за училище: Програма, бележки. Ръководство за педагози предучилищни заведения". М. Хуманитарно изд. център ВЛАДОС. 2000 г

абстрактно открит класчрез приложение

"Консервиране на зеленчуци"

Средна група

цели:Продължете да запознавате децата с кръгли и овални предмети.

задачи:Научете техниките на лепене, намазване с лепило задната странаформи, работете върху мушама, притискате формите към хартия със салфетка и по цялата длан. Събудете интерес към заниманията на възрастните при бране на зеленчуци в градината. Затвърдете знанията за зеленчуците, как да ги приготвите.

Материал:лепило, четки, салфетки, силуети на консерви, макети на зеленчуци, волан, зайче, изрязани картинки.

Ход на урока:

1. Момент на изненада.

Куклата Марина носи кошница на децата в детската градина, а какво се крие в нея ще разберем, ако отгатнем гатанките:

Той е зелено-зелен, просто гледка за болни очи,

Хем е прясно и солено, просто вкусно ... (краставица) (цвят, форма)

Синьорът стоеше в градинското легло, червен като светофар.

Виждат кози червени - няма път до градината ... (домат)

Момчета, как можете да наречете тези подаръци заедно, с една дума? (зеленчуци)

Къде растат зеленчуци? (в градината, на село, в градината)

Сега също ще отидем в градината да берем зеленчуци.

  1. Игра "Жътва"

Взимаме кошници

Пеем песни в хор:

Съберете реколтата

И съхранявайте за зимата ( държани за ръце крака по пътеката, хайде в кръг)

Ние момчета сме страхотни

Събираме краставици,

Домати и грах

Реколтата ни не е лоша. ( склонове, имитация на бране на зеленчуци)

Тръгваме, прибираме се

С камион.

Отвори портата

Жътвата идва от полето.

О, да, отвори го,

Жътвата идва от полето. ( наредени зад учителя / шофьора / да тръгваме)

  1. Играта "Изрежете снимки"

Момчета, докато карахме камиона, всичките ни зеленчуци бяха смесени, нека да ги съберем и да се възхищаваме колко са красиви ...

(децата са разделени на 2 отбора, всеки има свое собствено изображение)

4. Изработване на апликация "Консервиране на зеленчуци"

Пръстна гимнастика "Зеленчуци"

Момичето Мариночка има зеленчуци в кошница.

(Сгънете дланите си в "кошница")

Ето една шкембета тиквичка, поставена на бъчва, черен пипер и моркови умело положени. Домат и краставица. (Сгънете пръстите си, като започнете с палеца)

Ето, Марина е страхотна. (Покажи палец)

  1. Завършване на работата.

Обърнете внимание на техниката на извършване на работата: използвайте салфетка, за да премахнете излишното лепило, нанесете лепило върху грешната страна на шаблона с четка ...)

  1. Обобщавайки. Всички кутии се поставят на рафта в килера (прикрепяме ги към дъската с магнити). Децата са щастливи, че имат голям запас от зеленчуци, достатъчни за всеки да опита: за татковци, и майки, и деца.

Общинско автономно предучилищно образователно заведение

Център за развитие на детето - ЦДГ No18 "Родничок"

Инна Шувалова

Тема: « Зеленчуци в чиния»

Цел: Научете се да създавате композиция в приложения.

Задачи:

Образователни: Научете се да подреждате обекти според шаблона.

Развиващи се: Развивайте вниманието, мисленето.

Образователни: Възпитавайте интерес към урока.

Материали и оборудване: манекени зеленчуци: домат, краставица, морков, листове бяла хартия кръгла форма, паста, четки, салфетки, мушани.

1. Игра „Вълшебна чанта“.

Зайче идва на гости, носи чанта. Децата изваждат по един предмет от чантата. Домат, краставица, морков. Нека обобщим, че е така зеленчуци.

2. Зайчето казва, че чака гости и трябва да постави масата.

Помага на зайчето да сложи зеленчуци в чиния.

И ще дойдат много гости. Лисица, вълк, мечка, таралеж и други животни. едно ще има малко чинии със зеленчуци.

Зайчето моли децата да му помогнат зеленчуци в чиния.

Решавайки да направя апликация.

3. Обмисляне зеленчуци, техните форми и цветове, както и форми плочи.

4. Запомнете правилата на поведение с ножицата.

Fizminutka « Зеленчуци»

Едно две три четири, (Ходи на място)

деца зеленчуци, преподавани: (Скача на място)

Лук, репички, тиквички, (Накланя се наляво и надясно)

Хрян, моркови, чесън. (Плесни с ръце)

5. Приложение"Зеленчуци в чиния"

Децата изрязват домат, краставица и морков, поставят ги върху тях чиния, и след това го залепете.

6. Зайче благодари на децата за помощта. Сега той може да нахрани всички гости.

Кой дойде на гости?

Как помогнахте на зайчето?

Какъв вид зеленчуци, поставени в чиния?

8. Изложба на творби.

Свързани публикации:

"Зеленчуци". Резюме на урок по познавателна дейност с елементи на приложение в средната група на детска градинаЦел: да се затвърдят знанията на децата по темата "Зеленчуци". Учебни задачи: 1. да се актуализират знанията на децата по темата „Зеленчуци”; научете се да правите апликация.

Моделиране "Зеленчуци в чиния". Непрекъснати образователни дейности по моделиране за деца 6-7 години с уврежданияЦел: Моделиране, като се използват предварително заучени техники: издърпване, изглаждане; усъвършенстване на знанията за формите: топка, цилиндър; при работа с пластилин.

Общинско автономно предучилищно образователно заведение "Детска градина № 89"

GCD в средна група.

Приложение "Зеленчуци и плодове"

(технология за сътрудничество)

Съставено от:

Възпитател първа квалификационна категория

Пухова Антонина Александровна

Березники, март 2015 г

Урок в средна група.

Приложение "Зеленчуци и плодове" (технология на сътрудничество).

цели:

* учете децата да режат зеленчуци и плодове по даден контур, позиционирайте ги оптимално върху лист хартия

* насърчаване на децата да разпространяват действия, материали

* поддържайте желание за съвместни действия, развивайте навик за изчакване

Ход на урока:

За съвместни дейностипо двойки е необходимо да се организират пространствена среда(подредете масите в полукръг), създайте проблемна ситуация.

Момчета, кое време на годината е? (есен)

Какво узрява през есента в градини и овощни градини? (зеленчуци и плодове)

Какви зеленчуци познавате? (картофи, домати, тиквички, цвекло, моркови, зеле...)

Имаме богата реколта на обекта. Ще съберем тази реколта на тава. За да направите това, ние ще попълним заявлението с вас. Зеленчуците и плодовете трябва да бъдат внимателно нарязани и залепени в чиния, така че всеки зеленчук да се вижда, а не да се залепват един върху друг. Тази работа е трудоемка и имаме малко време, така че работим по двойки. Всяко дете избира партньор. И сега трябва да разпределите отговорностите: единият ще отреже частите, а другият ще се залепи. Момчета, ако единият от вас няма време, трябва да изчакате другия. Вие също трябва да размените ролите: ако един от вас е издълбал две фигури, тогава трябва да размените ролите.

Страхотни сте момчета. Всичко ти се получи, защото свършихте работата заедно, не се карахте, съгласихте се. Вашият красива работаще ги изложим на показ, на които родителите ви да се възхищават.

Момчета, хареса ли ви работата по двойки? Ще продължим да си сътрудничим с вас.