Технологічна послідовність виготовлення фартуха із нагрудником. Обробка нагрудника фартуха та з'єднання його з бретелями Технологічна карта фгос обробка низу фартуха














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.















Назад вперед

Дидактична мета:формувати розуміння необхідності обліку властивостей матеріалів (паперу та тканини) при роботі з викрійками та кроєм. Навчиться застосовувати ручні стібки та машинні рядки під час пошиття фартуха.

Місце заняття у навчальному процесі:розділ програми «Створення виробів із текстильних та виробних матеріалів». Модуль: «Технологія виготовлення фартуха».

Тип уроку:комбінований («відкриття нового знання», практичне закріплення знань та способів дій з використанням навчального стенду, що відображає цілісний технологічний процес).

Форма уроку:урок-практикум.

Предмет, клас:Технологія. Обслуговуюча праця, 5 клас.

Кількість годин 2 уроки по 45 хв

Мета уроку:

  • Освітні:
    • систематизувати знання та вміння учнів з обробки краю виробу;
    • сформувати в учнів уявлення про швах, що оберігають край тканини від осипання.
  • Розвиваючі:
    • сприяти формуванню та розвитку пізнавального інтересу учнів до предмета;
    • формувати навички творчого мислення.
  • Виховні:
    • сприяти формуванню комунікативних якостей особистості;
    • сприяти формуванню моральних якостей особистості.

Завдання

  • домогтися засвоєння учнями знань з обробки бічних зрізів фартуха та вміння застосовувати їх на практиці;
  • домогтися самостійності виконання поставлених завдань;
  • розвивати в учнів самостійність у отриманні нової інформації;
  • розвивати вміння навчальної праці (робота з інформаційними стендами);
  • розвивати усне мовлення під час виступів;
  • виховувати правильне ставленнядо загальнолюдських цінностей;
  • виховувати толерантне ставлення до товаришів;
  • виховувати акуратність та точність у роботі, естетичний смак.

Цілі кожного етапу даного урокуу рамках ФГЗС

Етап уроку

Ціль

Форма використання навчального стенду

Мотивування до навчальної діяльності Включення учнів у діяльність особистісно-значущому рівні. Самоперевірка повузлової обробки. Порівняльний аналіз виконаної та майбутньої роботи.
Актуалізація знань Повторення вивченого матеріалу, який буде необхідний «відкриття нового знання». Виявлення труднощів під час виконання завдання. Порівняльний аналіз алгоритму дій під час виконання завдання (навчальні мотиви).
Постановка навчальної задачі Обговорення труднощів. Промовлення мети уроку як питання чи теми уроку. Підвищення наочності для сприйняття нового навчального матеріалу з виготовлення виробу. Ознайомлення із змістом навчального стенду з виготовлення робочого одягу – фартуха.
"Відкриття нового знання". Пояснення нового матеріалу Вивчення нових знань та способів дій. Розв'язання навчальної задачі та обговорення проекту її вирішення. Формування алгоритмізації мисленнєвої діяльності учнів. Самостійне дослідження майбутніх технологічних операцій із виготовлення фартуха. Алгоритм розв'язання навчальної задачі (алгоритмізація розумової діяльності).
Первинне закріплення Початок вирішення навчальної задачі за затвердженим алгоритмом. Освоєння методів процесів. Демонстрація способів дій із затвердженого алгоритму.
Самостійна робота із самоперевіркою за зразком Забезпечення успіху. Кожен учень повинен зробити висновок про те, що він уже освоїв на певному етапі роботи. Освоєння способів дій із затвердженого алгоритму. Самоперевірка на проміжних етапах роботи.
Рефлексія діяльності (підсумок уроку) Усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності (навчальні дії та технологічні операції). Виготовлення фартуха. Самоперевірка виконаного завдання за зразком. Відпрацювання умінь працювати з повчальним стендом, що наочно відображає цілісний технологічний процеспо виготовленню фартуха.

Методи навчання:презентація обробки бічних зрізів фартуха, діалог, показ прийомів повузлової обробки деталей фартуха вчителем, порівняльний аналізта пошук правильних рішень з обробки бічних зрізів, практична робота з використанням спеціальних засобів навчання (навчального стенду), що дозволяють формувати алгоритмізацію розумової діяльності п'ятих класів, що навчаються, самоконтроль, самооцінка.

Оснащення уроку:

1. Деталі крою фартуха.
2. Інструменти для виконання ручних робіт.
3. Навчальний стенд.
4. Швейні машини із ручним приводом.
5. Електрична праска, прасувальна дошка.
6. Мультимедійне обладнання.

Літератури для учнів:Технологія: Підручник для учнів 5 класу загальноосвітніх установ (варіант для дівчаток)/За ред. В.Д.Симоненка.- 2-ге вид., перероб. М.: Вентана-Граф, 2005. - 192 с.: Іл.

Літератури для вчителя:

  1. Векліч С.М.Конструювання одягу: Практикум до курсу "Конструювання, моделювання та художнє оформлення одягу". / За ред. В.Д. Симоненко. - Брянськ: Видавництво БДПУ, НМЦ "Технологія", 1999.-154 с.
  2. Векліч С.М.Технологія швейних виробів: Навчальний посібник./ За ред. В.Д. Симоненко. Брянськ: Видавництво БДПУ, НМЦ "Технологія", 1999. -218 с: іл.
  3. Крупська Ю.В.Технологія: 5 клас (варіант для дівчаток): Методичні рекомендації/ За ред. В.Д. Симоненко. - М.: Вентана-Граф, 2007. - 80 с.
  4. Синиця Н.І.Технологія. 5 клас (варіант для дівчаток): Методичні рекомендації/За ред. В.Д. Симоненко. - М.: Вентена-Граф, 2007. - 80 с.

План уроку

  1. Вітання
  2. Девіз уроку ( Презентація 1 , слайд 2)
  3. ЦТП на дошці виставляють учні та пояснюють, чому навчилися
  4. Завдання 1 та 2 (експрес тест)
  5. Робота з груп з фартухами (дають рекомендації)
  6. Запис у зошиті теми уроку
  7. Визначають мету уроку
  8. Повідомлення нового матеріалу (Обробка верхнього бічного зрізу фартуха)(слайди 4-6)
  9. Запис у зошиті (алгоритм діяльності паралельно зі слайдами)
  10. Повторення правил безпечної роботи у швейній майстерні ( Презентація 2 )
  11. Фізкультхвилинка для очей
  12. Показ трудових прийомів під час обробки фартуха
  13. Практична робота з виконання самостійної роботи
  1. Продовження самостійної роботи
  2. Повідомлення нового матеріалу (обробка нижнього бокового зрізу фартуха) (слайди 8-12)
  3. Контрольні питання (слайд 14)
  4. Підбиття підсумку уроку
  5. Виставлення оцінок
  6. Оцінка учнів власного самопочуття на емоційному рівні
  7. Прибирання робочих місць

Тема уроку: Технологія обробки фартуха.
Мета уроку: Дати учням інформацію з технології пошиття фартуха, сприяти
розвитку навичок роботи на швейній машині.
Завдання уроку:
закріпити знання про види обробки виробів;
закріплювати отримані знання практикою;
стимулювати пізнавальну діяльність.
Обладнання: зразок виробу, інструменти, крій виробу,
інструкційна карта, деформований текст, картки з
завданням, тести тестування, словники, ілюстрації.
Словник: обточувальний, страйковий, пайовий, поперечний, спецодяг
Хід уроку.
I.
Організаційний момент.
Підготовка до уроку, відмітка учнів, що відсутні.
Урок пройде у вигляді ділової гри «Робота у сфері обслуговування
населення».
З деякими професіями ми знайомі з нашого життєвого досвіду, але
з іншого боку – з боку споживача послуг. Сьогодні ви саме
попрацюєте в деяких сферах послуг як працівники деяких
професій.
ІІ.
Повторення.
Що таке обтачення?
Навіщо застосовують обтачку?
Які види обтачок ви знаєте?
Чим відрізняється коса обтачка від пайової та поперечної?
Чому закруглений зріз потрібно обробляти косою обточкою?
Назвіть види косої обтачки?
Навіщо застосовують збірки?
Яким чином можна виконати складання?
Тест «Правильно – неправильно»
Якщо ви погоджуєтесь з цим твердженням, поставте + , якщо ні,
то –

1.Обтачка - це зібрана в складання смужка тканини
2.Коса обтачка не тягнеться
3.Пайова обтачка викроюється по поперечній нитці
4.Обтачка - це смужка тканини для обробки зрізів деталі
5.Поперечна обтачка викроюється по поперечній нитці
6.Закруглені зрізи обробляють косою обтачкою
7.Складання застосовують для кращого облягання фігури
8.Для виконання збірок прокладають три рядки
9. Косі обтачки не бувають подвійними
10.Для виконання збірок прокладають два рядки
­
­
­
+
+
+
+
+
­
+
Перевірка тесту.

ІІІ.
Цілепокладання.
Подивіться, що тут написано. Літери випадково перемішалися, але ви
постарайтеся скласти їх правильно, і тоді дізнаєтесь про тему нашого уроку.
РТ ФА КК НА Я СІЄ
Призначення фартуха. Служить для захисту від забруднень. Фартух
є спеціальним одягом – спецодягом.
Давайте разом подивимося а яких випадках використовують фартух:
прибирання квартири, приготування їжі, як частина шкільної форми, для
роботи на виробництві, роботі в саду та інших роботах.
ошатні фартухи для сервірування столу, обслуговування гостей
як частина національного вбрання.
Види фартухів: з нагрудником, на поясі.
Покажіть і порахуйте фартухи з нагрудником
Покажіть та порахуйте фартухи на поясі.
Ми будемо шити фартух на поясі, оброблений подвійною косою обтачкою.
Зразок.
Крій фартуха на поясі складається з двох деталей: основна та пояс.
Замалюйте у зошитах деталі фартуха та підпишіть зрізи крою.

Назвіть зрізи крою основної деталі фартуха.
Форма основної деталі: прямокутна, заокруглена, кутом.
Ілюстрація фартухів на поясі. Повторіть.
Тканини. Фартухи шиють із бавовняних та лляних тканин. Для
приготування їжі підбирають світлі тканини, для прибирання та роботи по будинку
- Темні.
Шви, що застосовуються: стачний, обточувальний. Закруглені зрізи обробляють
косою обтачкою.
IV.
Закріплення.
Подивіться на ілюстрації, зверніть увагу на форми. Кольору,
додаткові деталі фартухів. Дайте відповідь на питання:
скільки дівчаток у шкільних фартухах?
скільки фартухів з жовтим кольором?
скільки синіх фартухів?
скільки фартухів на поясі?
скільки фартухів із нагрудником?
що тут зайве?
V.
Виготовлення фартуха.
VI. Робота з інструкційною карткою.
1. Підготувати косу обтачку
2. Обробити бічні та нижній зрізи косою обтачкою
3. Обробити пояс
4. Виконати складання по верхньому зрізу
5. Обробити верхній зріз поясом
6. Відпрасувати виріб, скласти
VII.
Закріплення.
Самостійне читання
ТЕСТ «Фартук на поясі»
1.Фартуки відносяться
а) до верхнього одягу
б) до спецодягу
в) до нижньої білизни
2.Крій фартуха це
а) деталь, вирізана з паперу
б) деталь, вирізана з картону
в) деталь, вирізана з тканини

3.Крій фартуха на поясі складається
а) із 1 деталі
б) із 2 деталей
4.Верхній зріз фартуха обробляють
а) швом упідгинання
б) поясом
в) стачним швом
5.До деталей крою фартуха відносять
а) оборка
б) пояс
в) обтачка
6. Фартух на поясі відноситься
а) до плечових виробів
б) до поясних виробів
7. Який шов не застосовують для пошиття фартуха
а) обтічної
б) подвійний
в) стічній
VIII. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
1.Підготовка крою до обробки. Визначити середину деталей шляхом
додавання. Прокласти рядки прямих стібків лініями середини
основний деталі та пояси. Змітати та сточувати частини пояса, розпрасувати шов.
2. Підготовка обтачки. Змітати і сточувати частини обтачки, розпрасувати шов.
Складання обтачки вдвічі змітати краї, припрасувати по згину.
ІХ. Підсумок уроку.

МОУ «Акбулакська ЗОШ №1»

ПРОЕКТ

ВИГОТОВЛЕННЯ ШВЕЙНОГО ВИРОБУ «ФАРТУК»

Виконала:

Журавльова Тетяна

учениця 5 «А» класу,

Акбулакській ЗОШ №1

Керівник:

Журавльова

Марина Анатоліївна,

вчитель технології,

Акбулакській ЗОШ №1

Акбулак

Введение……………………………………………………...……….………….3

Основна частина……………………………………………………....…………....4

1 Дослідження проблеми………………………………………………….….4

2 Банк ідей та пропозицій……………………………………………....……6

3 Технологічна частина…………………………………………………….…8

а) Креслення…………………………………………………………………...…8

б) Технологічна карта………………………………………………..…...9

4 Економічна та екологічна оцінка…….…………………………….15

Заключение......………………………………………………………………….16

Література..……………………………………………………………………..17

Вступ

У кожному будинку є кімната, де кожен день збирається вся родина - це кухня. Довгий час люди знаходяться на кухні, коли готують їсти. Коли вони готують пишу, вони можуть забруднити одяг. Для того щоб одяг залишався чистим, необхідний - фартух. Тому він є у кожному будинку. У мами та бабусі є фартух, а в мене ж його поки що немає і тому я вирішила його пошити собі сама. Я хочу пошити фартух правильно і акуратно, а в майбутньому навчитися шити інший одяг.

У процесі виконання проектної роботи я ставлю перед собою такі завдання:

Вивчити, що таке фартух;

Дізнатися, коли з'явилися перші фартухи, якими вони були раніше;

Дослідити тканини для пошиття фартуха;

Описати процес виготовлення фартуха;

Пошити акуратний фартух.

Основна частина

1 Дослідження проблеми

Фартух – широко поширена частина одягу, що майже не змінюється, з найдавніших часів до наших днів.

Історія його починається із Стародавнього Єгипту. Вже в ранній період існування цієї країни чоловіки, які перебувають на державній службі, користувалися примітивним драпіруванням, що прикріплюється спереду до пояса, який був вузькою смужкою шкіри або пов'язаними (сплетеними) стеблами очерету.

З часом фартух стає повсюдно поширеним видом одягу. Це був шматок тканини, середня частина якої, зібрана в складки, прикладалася до корпусу спереду, решта обгорталася навколо тіла і кріпилася вільним кінцем, що заправляється за середню частину. Тримався фартух за допомогою пояса. Середня частина його мала трапецієподібну, трикутну або віялоподібну форму.

Починаючи з епохи середньовіччя фартух стає практично постійною приналежністю робочого одягу. Фартух носили ковалі, шевці, кухарі… Цехові майстри вважали фартух невід'ємною частиною свого професійного одягу.

Жіночий фартух згодом став приналежністю туалету одруженої жінки. У XVI столітті два фартухи складали спідницю. У XVII столітті фартух неодмінно прикрашав дружин іменитих городян. У Німеччині дружини бюргерів носили фартухи (білі чи кольорові), іноді навіть подвійні (спереду та ззаду).

Фартух періодично входив у моду серед вищих верств населення.

Француженки вдома та на прогулянці за часів правління Людовіка XIV () пов'язували маленький фартух із багатою обробкою по краю.

Виявляється, у XVIII столітті в Росії фартух називали фартух або фіранку, і його носили лише жінки. Традиційний російський фартух виготовляли з домотканої тканини в клітину, з оздобленням по краях та червоними зав'язками.

у своєму тлумачному словнику російської дає таке визначення фартуха: «Фартук – фартух, запон».

У наш час фартухи носять і жінки та чоловіки. Можливо, фартух став першим предметом одягу, який одягався спеціально для роботи. Він використовується людьми найрізноманітніших професій не тільки для того, щоб не бруднитися; у ньому носили інструменти, плоди врожаю та інші потрібні речі.

Під час першої світової війни фартух виявився абсолютно необхідною частиною одягу. Багато жінок мали виконувати чоловічу роботу: ставали дорожніми робітниками, механіками тощо. Таким чином, з «одягу покоївок» фартух перетворюється на робочий одяг.

Мабуть, саме з цього часу він перестає існувати як чисто декоративний елементі стає приналежністю побутового одягу для роботи в домашніх умовах, також будучи виробничим одягом.

Фартухи можна шити з різних тканин: з льону, з шовку, з бавовняної тканини.

Льняні тканинимають гладку, блискучу поверхню, відрізняються великою міцністю та слабкою розтяжністю. Вони легко вбирають вологу, добре відмиваються. Недоліком їх є те, що вони швидко змінюються, однак так само швидко і розгладжуються. На дотик ці тканини жорсткі.

Шовкові тканинина дотик м'які і гладкі, мають приємний блиск, гігроскопічні і повітропроникні, але вони сильно розтягуються, обсипаються, мають значне усадку. З таких тканин дуже важко шити, не маючи навичок та досвіду.

За даними істориків та археологів, тканини з бавовнивироблялися далекої Індії ще XI столітті до нашої ери.

Під час походу Олександра Македонського греки були захоплені мистецтвом індусів, які вміють отримувати тканини з «вовни, здобутої з горіхів»

(Так вони називали бавовну). До кінця XIII століття в Європу ввозилися лише готові вироби з бавовни. У 1772 році в Англії почалося виробництво бавовняної тканини. Вона відрізнялася своєрідною фактурою та забарвленням.

Назва « ситець» прийшло до нас таким, що важко навіть відразу зрозуміти його першоджерело. Бенгальська назва строкатої бавовняної тканини «читс» була перероблена голландцями на «сітс», а в нас вона стала називатися ситцем.

Бавовняні тканини мають значну міцність і гігроскопічність, швидко намокають і висихають. Вони зручні в носінні, добре переносять прання та прасування.

2 Банк ідей та пропозицій

Модель №1. Фартух із лляної, однотонної тканини. Складається з основної деталі із нашитими на неї накладними кишенями.

Акбулакська ЗОШ №1,

тел. службовий 224-61

1. Розкрий фартуха

Продекатирувати тканину. Визначити виворітну та лицьову сторони тканини. Визначити напрямок нитки основи. Виявити та позначити дефекти тканини, визначити характер малюнка (спрямований чи неспрямований). Здійснити раціональну розкладку лекал (намагаючись щоб витрата тканини була мінімальною) з урахуванням напрямку нитки основи та характеру малюнка, величини припусків. Обмелити лекала суцільною лінією (тонко відточеною крейдою, милом чи олівцем). Товщина крейдових ліній має перевищувати 1мм. Переконатись у тому, що всі деталі крою обмелені. Нанести на тканину штриховими лініями припуски на шви та обробку деталей. Вирізати деталі крою.

2. Підготовка деталей крою до пошиття

Перевірити наявність усіх деталей крою:

Перенести контурні лінії на другий бік деталей та парні деталі. Прокласти контрольні лінії в середині нижньої частини фартуха, грудки, пояса, кишені (модель №2). За допомогою лекала намітити місце розташування кишені на нижній частині фартуха. За допомогою копіювального рядка перенести місце розташування кишені на іншу половину нижньої деталі фартуха (для моделі №1). Намітити місце розташування складок на нижній частині фартуха (за допомогою надсічок).

3. Обробка дрібних деталей

Обробка бретелів (обтачним швом або накладним швом із двома закритими зрізами). Одночасно обробляються кінці бретелів.

Обробка пояса (обтачним швом або накладним швом з двома закритими зрізами обробляються кінці пояса та його частини, що зав'язуються, при цьому середня частина пояса залишається відкритою).

Обробка накладних кишень. У даній моделі верхній зріз кишень обробляють набійкою (частковою для забезпечення формостійкості), бічні зрізи кишені помітаються на виворітний бік.

4. Обробка основних деталей

Обробка грудки. Обточують верхній зріз грудки настрочною бейкою, попередньо примітавши бретелі, уклавши їх лицьовою стороною на виворітний бік грудки, обробленими поздовжніми сторонами в зовнішній стороні грудки. Зовнішні краї бретелів повинні збігатися з розміченими лініями бічних країв грудки. Пайову бейку примітають лицьовою стороною до виворітної сторони грудки, поверх бретелів. Обточують, відвертають бейку на лицьову стогін грудки і настрачивают, підігнувши другий зріз бейки.

Бічні сторони грудки замітають і застрачують швом у підгинку із закритим зрізом.

На нижній частині фартуха розмічають і помітають м'які складки по верхньому зрізу.

Обточують нижній зріз фартуха набійкою.

Помітають і застрачують бічні сторони нижньої частини фартуха

5. Складання виробу

Примітати грудку до нижньої частини фартуха, укладаючи грудку виворітною стороною на виворітний бік нижньої частини фартуха і поєднуючи контрольні лінії

Примітати пояс до нижньої частини фартуха, складаючи лицьовими сторонами всередину, поєднуючи середини та зрівнюючи зрізи. Ширина шва 6мм

Приточувати пояс і грудку до нижньої частини фартуха, ширина шва 7мм

Видалити нитки примітки грудки та пояса до нижньої частини фартуха, розрізаючи через кожні 10-15см. Запрасувати припуски шва приточування у бік пояса

Видалити нитки замітування та намітання пояса. Припрасувати пояс

Виготовлення фартуха з нагрудником

Перед розкриємо познач наступні припуски на шви.

1. Основна деталь фартуха:

по нижньому та бічним зрізам - 15 мм; по верхньому зрізу – 10 мм.

2. Нагрудник:

за всіма зрізами 10 мм.

3. Кишеня:

по нижньому та бічним зрізам - 15 мм; по верхньому зрізу – 40 мм.

4. Бретель:

по всіх зрізах – 10 мм.

5. Пояс:

по всіх зрізах – 10 мм.

1. Підготуй деталі крою до змітування.

2. Оброби кишені (див. табл. 14).

3. Настрочи кишені на основну деталь фартуха.

4. Оброби нижній та бічні зрізи фартуха.

5. Оброби верхній зріз основної деталі фартуха.

6. Оброби бретелі (табл. 20).

7. Оброби нагрудник (табл. 21).

8. З'єднай нагрудник з поясом (табл. 22).

9. З'єднай нагрудник з основною деталлю фартуха (табл. 23).

Таблиця 20 Обробка бретелів

№ п.п. Зображення
Склади деталь бретели навпіл, лицьовою стороною всередину. Зрівняй зрізи
Змітай бретель по поздовжньому та одному поперечному зрізам на відстані 9 мм від зрізів
Обточуй бретель на відстані 10 мм від зрізів. Видалити нитки кошторисного рядка
Зріж припуски шва в куточках навскіс, залиш 3 мм
Виверни бретель на лицьову сторону
Виметай шов обточування бретелі прямими стібками
Припрасування бретель. Видалити нитки вимітування

Таблиця 21. Обробка нагрудника

№ п.п. Послідовність виконання роботи Зображення
Склади дві деталі нагрудника лицьовими сторонами всередину, рівняй зрізи. Сколи бічні зрізи шпильками
Змітай бічні зрізи нагрудника за наміченими лініями. Видали шпильки
Вклади між деталями нагрудника оброблені бретелі (швами до середини). Сколи шпильками деталі нагрудника по верхньому зрізу, захоплюючи бретелі
Змітай верхні зрізи деталей нагрудника за наміченою лінією. Видали шпильки
Обтачай нагрудник по наміченим лініям. Зріж припуск шва в куточках, залишаючи 3 мм. Видалити нитки кошторисного рядка
Виверни нагрудник з бретелями на лицьову сторону, виправляючи куточки кілком
Виметай нагрудник за допомогою прямих стібків по трьох сторонах, спрямовуючи шов обточування у бік нижньої деталі на 1-2 мм.
Припрасувати нагрудник з боку нижньої деталі. Видалити нитки помітного рядка

Таблиця 22 З'єднання нагрудника з поясом



Таблиця 23 З'єднання нагрудника з нижньою частиною фартуха

№ п.п. Послідовність виконання роботи Зображення
Наклади оброблений пояс із нагрудником на лицьову сторону основної деталі фартуха, поєднуючи лінії середини деталей
Зрівняй зрізи, приметай і приточуй по наміченій лінії. Видалити нитки примітки
Відверни пояс з нагрудником вгору, запрасуйте шов приточування у бік пояса. Другий зріз пояса підігни по наміченій лінії на виворітний бік і заметай, закриваючи шов приточування на 2 мм
Проклади машинну строчку з лицьового боку в шов приточування пояса
Видалити стібки тимчасового призначення і припрасувати пояс
Вироб виріб

! М'які складки.

? Перерахуй технологічну послідовністьвиготовлення фартуха з нагрудником.

§26. Варіанти оздоблення фартуха

Оздоблення служить доповненням та прикрасою зовнішнього вигляду виробу.

Для обробки фартуха використовують різні оздоблювальні матеріали: стрічки, тасьму, сутаж, шиття.

Стрічки- це смужки тканини невеликої ширини, які застосовуються для обробки швейних виробів. Вони можуть бути шовковими (атласні стрічки), бавовняними, капроновими та ін (рис. 53).

Рис.53. Стрічки

Фартух можна обробити атласною стрічкою, налаштувавши її по краях кишень, нагрудника, нижньої частини фартуха. Бажано, щоб стрічка була контрастною за кольором до основної тканини та шириною 0,5-1 см.

Обробити фартух стрічкою можна в такий спосіб.

1. На лицьову сторону деталі переведи за допомогою копіювального паперу візерунок у вигляді однієї – трьох квіток.

2. Кінець стрічки підігни на виворітний бік і закріпи прямими стібками. швейними нитками№ 50, 60 у колір стрічки.

3. Уклади стрічку за візерунком.

Квітку можна виконати двома способами.

1. Згинаючи стрічку на кінцях контурів пелюсток, закріплюй її прямими стібками швейними нитками № 50, 60 у колір стрічки, довжина стібків - 2 - 3 мм (рис. 54).

2. Проклади контури квітки (середину і край) прямими стібками з швейними нитками № 50, 60 у колір стрічки. Довжина стібків по краю квітки дорівнює ширині стрічки плюс 2 мм, відстань між стібками – 3 – 5 мм. Довжина стібків у середині квітки на 2 - 3 мм менша за ширину стрічки. Стежки розташуй близько один до одного (без відстані між ними).

Просувай стрічку через кошторисні стібки (рис. 55).

Мал. 54. Закріплення стрічки прямими Мал. 55. Просування стрічки через

стібками прямі кошторисні стібки

У середину квітки приший один великий або кілька маленьких гудзиків. Колір гудзиків підбери контрастний до кольору квітки (стрічки).

Тесьмаявляє собою плетену або в'язану одноколірну або строкату смужку різної ширини. За структурою тасьма може бути щільною з рівною гладкою поверхнею, щільною з рельєфними малюнками, ажурною (рис. 56).

Мал. 56. Тесьма

Фартух можна обробити тасьмою, настрочивши її по краях кишень, нагрудника та основної деталі фартуха. Для цього потрібно накласти тасьму на деталь по наміченій лінії, намітати на відстані 3 мм від краю, налаштувати тасьму по одній з її сторін або по дві сторони на відстані 1 мм від краю.

Сутаж- це оздоблювальний шнур, що складається з двох пасмів бавовняної пряжі, обплетених віскозними нитками.

У центрі сутажу є поглиблення, яким його намітають (або настрачивают) на виріб (або деталь) (рис. 57, а).

Сутажем можна обробити виріб. Він еластичний, тому його використовують для вишивання складних малюнків (рис. 57, б).

Мал. 57. Сутаж (а) та вишивка сутажем (б)

Вишивають сутажем у певній послідовності.

1. Для виготовлення шаблону-лекалу переводять малюнок (деталі малюнка) на картон, вирізають по контурах ножицями.

2. Накладають лекало на лицьову сторону деталі та виконують обмеловку (для обмеловки використовують кравецьку крейду або білий олівець).

3. Кінець сутажу підвертають та закріплюють на лицьовій стороні деталі. Звужування накладають на малюнок і намітають швейними нитками, контрастними за кольором.

4. Закріплюють його прямими стібками довжиною 2 - 3 мм швейними нитками в колір сутажу.

5. Видаляють нитки кошторисної строчки.

Шиттяце смужка тонкої вибіленої бавовняної тканини з отворами, включеними до композиції вишивки, виконаної на спеціальних машинах (рис. 58).

Мал. 58. Шиття

Шиття випускають у вигляді краю (з зубцями), прошивок та полотен; його застосовують для оздоблення блузок, суконь, білизни.

Ширина шиття залежить від його виду.

Для обробки фартуха використовують шиття у вигляді краю (із зубцями).

! Стрічки, тасьма, сутаж, шиття.

? Чим можна обробити фартух?

§ 27. Догляд за одягом з бавовняних та лляних тканин

Термін носіння одягу залежить від правильного доглядуза нею. Вчасно виконані чистка, прання та волого-теплова обробка надовго забезпечать гарний одяг зовнішній вигляд. Кожен виріб має товарний ярлик, Що містить інформацію про розмір, склад тканини, з якої воно виготовлено. Більш детальна інформація про догляд за виробом вказується за допомогою символів на маркувальною стрічкою, закріпленої з вивороту в одному зі швів виробу. Символи позначають, як доглядати виріб: прати, сушити, прасувати і виводити плями. Значення деяких символів наведено у таблиці 34.

Таблиця 34 Символи для догляду за одягом з бавовняних та лляних тканин

Символ Значення символу Вид тканини
Прати при температурі не вище 95 °С Усі бавовняні та лляні тканини, стійкі до фарбування
Прати тільки вручну при температурі не вище 40 °С, поводитися з обережністю з нестійким забарвленням
Дозволено сушіння в барабані пральної машини Бавовняні та лляні тканини
Прасувати при температурі не вище 200 °С Усі бавовняні та лляні тканини
Сухе чищення із застосуванням будь-яких розчинників Бавовняні та лляні тканини
Можна відбілювати засобами, що містять хлор Усі бавовняні та лляні тканини зі стійким забарвленням
Відбілювати не можна Кольорові тканини

Перед початком прання необхідно розсортувати брудні речі за видами тканини, кольором та забрудненістю. Вироби з бавовняних та лляних тканин стирають окремо від інших. Прати одночасно кольорову та білу білизну не можна, так як кольорова може полиняти. Кольорові речі з бавовни та льону стирають у різних розчинах миючих засобівабо милом при температурі води не вище 60 ° С у певній послідовності: мало забруднені білі речі, сильно забруднені білі, а в кінці кольорові. Перед пранням одягу потрібно перевірити всі кишені, щоб вони були порожніми.

Випрані речі та білизну краще сушити на свіжому повітрі. Вироби вивертають на виворітний бік, щоб вони не вигоряли на сонці, і струшують, щоб розправилися складки і легше було прасувати. Постільну білизну краще сушити, розвішуючи за довгу сторону, а рушники - за коротку. Щоб сорочки та блузки не деформувалися, їх сушать на плічках, а штани прикріплюють до мотузки за пояс кількома прищіпками. Прикріплювати виріб до мотузки потрібно за шви, щоб він не деформувався.

Білизна прасують трохи вологою. Температура нагріву праски для різних видівтканини різна. Вироби з бавовни та льону можна прасувати при верхньому температурному режимі(150-210 ° С).

Якщо білизна пересохла, її можна загорнути на кілька хвилин у мокрий махровий рушник або збризкати водою.

Щоб уникнути деформації, спідниці та сукні, скроєні по косій, потрібно прасувати у напрямку пайової нитки.

Чистять лляні та бавовняні тканини нашатирним спиртом, ацетоном та іншими загальноприйнятими засобами. Користуватись такими препаратами слід дуже обережно.

! Товарний етикетку, символи, маркувальна стрічка.

? 1. Яку інформацію містить товарний ярлик?

2. навіщо виробники одягу використовують символи?

3. Як правильно доглядати виріб з бавовняних і лляних тканин?

4. Як правильно сушити білизну та одяг?