Логоритмічні вправи на тему одяг. Конспект фронтального заняття з розвитку лексико-граматичної сторони мови з елементами логоритміки для дітей у підготовчій групі з ОНР III тур "Одяг". Мімічна та дихальна гімнастика «Втомилися»

У даних розробках представлені різноманітні ігри та вправи, що дозволяють не тільки розвивати загальну та дрібну моторику, рухову координацію, стимулювати рухову активністьдітей з порушеннями ОДА, а й коригувати психічні процеси, розвивати всі сторони мови у цієї категорії дітей. Ігри, вправи та наочність відповідають досліджуваній лексичній темі.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Число_______ / Місяць__січень _____

Лексична тема тижня: Взуття.

1. Пальчикова гімнастика.

Мета: розвиток рухливості та сили пальців рук, точності їх рухів.

Вправа «Як у нас на ніжках…»:

Як у нашої кішки на ногах чобітки.

Як у нашої свинки на ногах черевики.

А у пса на лапках блакитні капці.

А козеня маленьке взує валянки.

А синочок Вовка – нові кросівки.

(Загинати пальці по черзі на обох руках)

2. Мова з рухом.

Мета: вчити координувати мову з рухом, варіювати силу голосу, темп мовлення, залежно від контексту, передавати оповідальну та оклику інтонації, автоматизувати звук Ч.

Вправа «Чок - чок, каблучок!»:

Чок - чок, каблучок,

(тупотіти ногами)

Наскочив на сучок,

(стрибки на місці)

Відірвався, зламався –

(піднімати ноги по черзі)

Чок - чок, каблучок.

(Піднімаємося на шкарпетки, опускаємося на п'яти)

Біля паркану дідок –

(нахилитися, згорбитися)

Дав йому я каблучок:

(Розвести руки в сторони)

Дідок, дідок,

(Нахили голови)

Полаві мені каблучок!

(Простягти руки вперед)

Мета: працювати над інтонаційною виразністю мови дітей, вчити варіювати темп, силу голосу залежно від контексту, автоматизація звуку Ш, вчити дітей передавати оповідальну інтонацію.

Потішка:

А у нашої Натки

На ніжках капці.

А у нашого Льоші

На ногах калоші.

4. Корекція мовного дихання.

Мета: розвиток мовного дихання, вміння вимовляти одному видиху наростаючу за кількістю слів фразу, закріплення предметного словника по лексичним темам.

Вправа «П'ять назв»:

За завданням педагога діти перераховують із опорою на картинку чи за поданням п'ять назв будь-яких предметів.

Наприклад, дитина робить перший короткий вдих і каже: "Я знаю п'ять назв взуття", і продовжує після паузи та другого вдиху: "Кросівки, чоботи, туфлі, черевики, тапки."

Якщо дитина називає взуття по картинці, вона повинна показувати на них вказівним пальцем, якщо перерахування йде по пам'яті, то правою рукоюслід загинати пальці на лівій.

5. Робота над темпом промови.

Мета: розвиток в дітей віком вміння змінювати темп промови відповідно до темпом виконуваного руху, розвиток слухового уваги.

Вправа «Великі ноги йшли дорогою»:

Під слова педагога: «Великі ноги йшли дорогою…» діти неквапливо крокують дома, високо піднімаючи ноги, і повільно кажуть: «Топ – топ». Під слова: "Маленькі ніжки бігли по доріжці" діти біжать на місці маленькими кроками і швидко кажуть: "Топ - топ - топ - топ".

Надалі вправу можна виконувати під музику.

Число________ / Місяць_січень _______

Лексична тема тижня: «Одяг. Головні убори".

1. Пальчикова гімнастика.

Ціль: розвиток рухливості, координації рухів пальців рук, розвиток ритмічного сприйняття.

Вправа «Прання»:

Не можу зараз грати –

(«ліхтарики» вгорі)

Одяг треба випрати:

(Трут долоні)

Свої сукні та шкарпетки,

Спідниці, штани та панчохи,

Светр, рукавиці, жакет,

Шапку та кольоровий берет.

(Загинають пальці по черзі на обох руках одночасно)

У таз наллю води трохи

(постукування вказівними пальцями по колінах)

І насиплю порошок,

(«сиплемо» пальчиками)

Піну сніжну зоб'ю,

(«ліхтарики» внизу)

І стирати почну.

2. Мова з рухом.

Мета: вчити співвідносити мову з рухом, точно і правильно виконувати рухи за показом.

Вправа «Мамині помічники»:

Мамам дружно допомагаємо:

Самі в тазі стираємо.

І сорочки, і шкарпетки

Для синочка та для доньки.

(«прання»)

Через двір розтягнемо вправно

Для одягу три мотузки.

(потягнутися, руки убік)

Світить сонечко - ромашка,

(Схрестити руки над головою)

Скоро висохне сорочка.

(Руки через сторони опустити вниз)

3. Робота над інтонаційною виразністю мови.

Мета: працювати над інтонаційною промовистістю мови дітей, вчити варіювати темп, силу голосу залежно від контексту, автоматизувати звуки С, Ш, диференціювати їх між собою.

Чистомовка (з двох вибрати одну):

Шила шубку - пошила спідницю,

Шила шапку – пошила тапку.

Шапка та шубка –

Ось і весь Мишко.

(Повільно – швидше – швидко; тихо – голосніше – голосно; оповідальна – окликова – питання інтонації; наспів – по складах – цілими словами).

4. Мовна граз м'ячем "Одяг або головний убір".

Мета: активізувати словник з лексичної теми, вчити класифікувати, розвивати довільну увагу, пам'ять, розвиток фонематичного та складового аналізу слів.

Гра (стоячи у колі):

Педагог, стоячи у центрі кола, називає узагальнююче поняття та кидає м'яч дитині. Той, своєю чергою, називає відповідне йому конкретне поняття і кидає м'яч назад. Гра триває доти, доки всі діти не назвуть по два конкретні поняття. При цьому можна гру ускладнити, даючи дітям додаткові завдання (підготовча група – виділяє перший або останній звук у слові, а старша – ділить слово на склади у будь-який спосіб, називаючи їх кількість).


Анотація: Логоритмічні заняття — це насамперед комплексна методика, що включає засоби логопедичного, музично-ритмічного і фізичного виховання. Основою логоритміки є мова, музика та рух. Щоб корекційна робота з дітьми з ГНР була ефективною, ми включаємо в роботу логоритмічні заняття. Пропоную розробку корекційно-розвивального заняття з логоритміки на лексичну тему: «Осінній одяг, взуття».

Лексична тема: «Осінній одяг, взуття»

Основні завдання:

  • Розвинути в дітей віком рухово – образні навички: вміння володіти своїм тілом, координувати свої рухи, узгоджувати їх із музикою і вчити орієнтуватися у просторі.
  • Розширювати лексичний запас дітей-логопатів на лексичну тему «Осінній одяг, взуття»
  • Вчити дітей виробляти чітко координовані рухи у взаємозв'язку з промовою.
  • Розвивати слухову увагу, ритмічний слух, зорову та рухову пам'ять.
  • Удосконалювати розвиток загальної та дрібної моторики.
  • Навчати дітей артикуляційним рухам.
  • Розвивати мелодико – інтонаційні компоненти, творчу фантазію та уяву.

Хід заняття:

1. Вступна ходьба. Вітання.

Проспівування назв осіннього взуття, одягу.

2. Вправа в розвитку слухового уваги «Що ми надягаємо?» (Логопед за ширмою розстібає блискавку, липучку чи кнопки, а діти на слух визначають.)

3. Вправа на координацію промови з рухом «Чарівник»

Раз! Два! Три! Чотири! (Діти скачуть по колу)
Доріжкою я скачу!
Раз! Два! Три! Чотири!
Черевик скакати вчу.
Раз! Два! Три! Чотири! (стукають каблучком по підлозі)
Обломився каблучок.
Раз! Два! Три! Чотири! (Піднімають ногу і крутять носком з боку на бік)
Заблукав черевичок.
Повторюють рухи іншою ногою.

4. Вправи для язика та губ.

Логопед: Одяг шиє кравець і йому для цього необхідна голка, давайте покажемо мовою голочку.

"Голочка": Рот відкритий. Вузька напружена мова висунута вперед.

"Шиття на різних швейних машинках": Широко відкрити рот. Підняти язик за верхні зуби, бічні краї притиснути до корінних зубів і вимовляти "Д-д-д-д" (шиєм на електричній швейній машинці), "Т-т-т-т" (шиєм на ручній швейній машинці)

Розстібаємо і застібаємо блискавку: Посміхнутися, міцно зімкнути губи, утримувати їх в такому положенні під рахунок до 5 (застебнули блискавку), розімкнути губи (розстібнули блискавку).

«Великі гудзики і маленькі гудзики»: Максимально округлити губи (великий гудзик), витягнути губи вузькою трубочкою (маленький гудзик).

5. Чистомовки:

Ма-ма-ма - сукня шию сама.
Ом-ом-ом – бантик є на ньому.
Мі-мі-мі - поясок візьми.

Те-те-те - відклали ми шиття.
Ать-ать-ать – ми йдемо гуляти.
Отож – я йду в пальто.
Ут-ут-ут – чоботи не тиснуть.

6. Логопедичні розспівування «Плаття», «Брюки». (Гавришева Л.Б., Нищева Н.В. Логопедичні розспівування с. 17)

7. Пальчикова гімнастика "Чоботинки".

Усюди, всюди ми вдвох (середній і вказівний пальчики «крочать»)
Нерозлучні йдемо.
Ми гуляємо по луках, (діти загинають по одному пальчику, починаючи з великого)
По зелених берегах,
Вниз сходами збігали,
Вздовж вулицею крокували,
Після ліземо під ліжко,
Будемо там тихенько спати. (укладають долоні на стіл)

8. Ритмодекламація (під музику):

Куртка – теплий одяг.
У куртках Таня та Олежок
У жовтні та листопаді,
Коли сиро надвір.

9. Гра «Розклади» (диференціація одягу та взуття).

Логопед роздає дітям картинки із зображенням предметів одягу та взуття, які необхідно розкласти, одяг – у шафу (подарунки для Тані), а взуття – на взуттєву полицю (для Олежки).

10. Вправа на розвиток уваги «Туфелька, чобіток і калош».

Діти рухаються залом під музику. Коли логопед називає предмет взуття туфелька, зупиняються, відставивши праву ногу вбік, почувши назву чобіток, зупиняються і стають прямо, опустивши руки вниз, почувши калоша - присідають.

11. Підсумок заняття. Релаксація.

Звучить повільна композиція «Колискова».

Наші ніжки втомилися (сідають на килим і погладжують ноги)
Вони стрибали, скакали.
Наші ручки втомилися (погладжують руки)
Вони ляскали, грали.
Очі закриваються,
Вії опускаються. (лягають на спину і заплющують очі)
Очі засинають,
Діти відпочивають.
Очі блакитні біля моєї кицьки (відплющують очі і дивляться вгору)
А небо над ними ще голубів.
Воно блакитне, як тисячі очей.
Ми дивимось на небо, а небо – на нас.
Очі відкриваються,
Діти прокидаються. (спокійно встають і тягнуться вгору)

Левченко Вікторія Вікторівна,
вчитель-логопед,
МБДОУ ДВ КВ №12, ст. Висілки

Логоритмічне заняття

для дітей другий молодшої групи

Тема: Одяг.

Заняття проводять : вчителі-логопеди, вихователь.

Завдання:

Розвивати оптико-просторові уявлення;

Розвивати зорову увагу;

Удосконалювати техніку ходьби, бігу;

Розвивати розуміння мови;

Розширювати словниковий запас на тему: «Одяг»;

Продовжувати розвивати вміння правильно узгоджувати рухи з текстом:

Вивчити пісеньку «Для чого нам шапка, рукавиці, шнурки?».

Оснащення: предметні картинки «Одяг», предмети дитячого одягу (штани, куртка, шапка, шарф).

Аудіозаписи: дитяча пісенька «Для чого нам шапка, рукавиці, шнурки?», музика «Стежка», Є.Железнова «Урок пройшов», пісенька Марії Шаро «Колискова».

Хід заняття

    Діти заходять до групи під музику (марш «Стежка»)

Швидко в дитячий садок біжимо,

У групу ми підемо.

Також міцно спатимемо!

Ідемо, піднімаючи високо ноги;

Біжимо навшпиньки;

Ідемо приставним кроком.

Діти стають у коло.

    Ось прийшли ми до дитячого садка,

Там повно-повно хлопців:

Каті, Світли,

Вані, Петі.

На хлопчаках всіх штанці:

Ось штанці для Іллюшки, показуємо штанці

Пошила бабуся з плюшу . Ручки «мотаємо»

Ходить у них гуляти Ілля, гуляємо

Він великий, як і ти. Руки нагору, руками показуємо на хлопців і себе.

А всі дівчатка одягнені у сукнях:

Це сукні для Наташки - Руками показує сукню

Червоні горошки . Ручки кружальцями

А на сукнях дві кишеньки , Кишеньки

Сховаємо в них долоні . Руки назад

    Артикуляційні вправи:

Ой, яке гарне плаття: О-О-О-О .(Витягнути губи трубочкою вперед, втягувати повітря)

Ах-Ах-Ах! - яке гарне плаття

Ех-ех-ех! - Радісна сукня

    Пальчикова гімнастика:

У сукні у Наташки,

Було дві кишеньки.

А в кишеньках є хустинка.

Тільки брудний він щось дуже

Гноми допомагатимуть,

Будемо з ними ми прати:

« ГНОМІКИ-ПРАЧКИ »

Жили-були в будиночку

Маленькі гноміки:

Струми. Піки, Мікі, Лікі, Чикі.

Раз два три чотири п'ять.

Стали гноміки прати:

Струми - сорочки,

Піки - хусточки,

Мікі - штанці,

Лики - шкарпетки,

Чики розумниця був,

Всім воду носив.

    Ось сорочки та хусточки,

І штанці, і шкарпетки.

Весь одяг нам потрібний,

А навіщо нам вона?

Вчимо дитячу пісеньку: «Для чого нам шапки, рукавиці, шнурки?»

Пісня «Для чого нам шапка, рукавиці, шнурки?»

    Навіщо, скажіть, рукавиці потрібні?

Може, морози зовсім не страшні?

Не хочу в кишенях рукавиці тримати.

Не піду краще я гуляти!

    Навіщо черевики, навіщо шнурки?

Щоб мені взутися потрібно три руки!

Не хочу шнурочок у дірочку втягувати.

Не піду краще я гуляти!

    Навіщо нам шапка? Якщо там і тут

На моїй маківці волосся росте.

Не хочу під шапку чубчик заправляти.

Не піду краще я гуляти!

    Це чий веселий за вікном сміх,

У дворі хлопці ліплять сніговик,

Я сиджу, сумую, як похмурий рак,

Може, щось я зробив не так?

    Хороводна гра: «Як у наших біля воріт »:

Звучить мінусівка російської народної пісні: «Як у наших біля воріт»:

(Ю.О.Філатова, Н.Н.Гончарова, В.В.Прокопенко «Логоритміка» - М., НКЦ, стор.154-155) Співаємо вихователь (логопед), діти виконують рухи під музику.

Куплет 1 .

Як у наших біля воріт,

Як у наших біля воріт.

Ай, люлі, біля воріт.

Ай, люлі, біля воріт.

Голка ниточку веде,

Голка ниточку веде.

Ай, люлі, ось веде,

Ай, люлі, ось веде.

Куплет 2 .

Раптом голка танцювати пішла,

Раптом голка танцювати пішла,

Ай, люлі ось пішла.

Ай, люлі ось пішла.

Тканину шовкову взяла,

Тканину шовкову взяла,

Ай, люлі, ось взяла.

Ай, люлі, ось взяла.

Куплет 3 .

Вийшло платтячку танцювати.

Вийшло платтячку танцювати,

Ай, люлі, ось танцювати.

Ай, люлі, ось танцювати

Та себе нам показати,

Та собі нам показати.

Ай, люлі, показати,

Ай, люлі, показати.

Куплет 4 .

Ось кишеньки, а от рюшки.

Подивися ти, подружко,

Та зі мною потанцюй!

Ах, як сукні гарні!

Все тут у сукнях та в сорочках,

У сарафанах, у штанах із пряжкою,

У спідницях у складку та пліссе…

Ех, ошатні ми всі!

7.От закінчився урок

Нам час іти гуляти:

Що ми одягатимемо?

Відкриваємо шафки:А-А-А

Одягаємо штанці:Ш-ш-ш - одна штанина,Ш-ш-ш - друга штанина,

Гумки -ЧПОК.

Тепер курточка: рукав – А, другий рукав –А-А-А

Блискавка -У-у-у-у

Кнопочки -Ы-Ы-Ы.

Шапочка - потягнулися: на голівку, мотузочки -ЧІК-ЧІК

Шарф - довгий є, короткий є.

Валяночки - раз, два.

    Є.Железнова «Закінчився урок »:

Цілу годину ми займалися

І трошки балувалися.

Пісеньку тепер заспіваємо

І на вулицю підемо.

Для Катюші на прощання

Ми помахаємо: «До побачення!»

І для Тані на прощання

Ми помахаємо: «До побачення!»

Нашій Юлі на прощання

Ми помахаємо: «До побачення!»

Колі теж на прощання

Ми помахаємо: «До побачення!»

А Андрію на прощання

Топнемо ніжкою «До побачення!»

Нашій Ірі на прощання

Топнемо ніжкою: «До побачення!»

9. Релаксація:

Швидко-швидко ми одяглися,

Ми працювали, не лінувалися

На килимі ми посидимо,

А, можливо, полежимо.

Діти лягають на килим, звучить мелодія для дитячої релаксації.

(Звучить «Колискова» музика Марії Шаро.)

Ціль.Розвивати фонематичний слух, зорову увагу, пам'ять, загальну та дрібну моторику рук, уяву. Розширюватиме лексичний запас. Виробляти точність мовних рухів апарату артикуляції.

Матеріал.Вітрина. Іграшкова машина, ведмедик, паровоз, мавпа. Матрьошка, лялька, ванька-встанька, солдатики, дзига, м'яч.

Логопед.Хлопці, бажаєте піти в магазин іграшок? Це не простий магазин, а чарівний: іграшки можуть оживати, а покупці ненадовго перетворюватися на іграшки.

Подивіться, у магазині

Усі іграшки на вітрині:

Заводні зайчики,

Ляльки та м'ячики,

Пухнасті кошенята,

Матрьошки, ведмежата.

Усі на поличках сидять,

З нами пограти хочуть.

У нашому магазині кожна іграшка має свою пісеньку.

Комплекс загальнорозвиваючих вправ.

Логопед знімає з вітрини іграшки та читає про кожну вірші. Діти промовляють або проспівують останній рядок і виконують вправу.

Логопед.

Ось солдатики стоять,

Починається парад.

Раз два три чотири п'ять -

Починаємо ми крокувати.

(Маршують.)

Ось тікають машини,

Шурхіт своїми шинами.

Жовті та червоні –

Усі такі різні.

Ш – ш – ш…

(Рухають із притопом.)

Ведмедик узяв гармошку,

Пограти вирішив трохи.

(Розводять руки убік, імітуючи гру на гармошці.)

Раз два! Поворот…

Він танцює та співає.

(Кружляють, виконуючи рух «пружинка».)

Ось матрьошки – крихти,

Строкаті одежки,

Яскраві хусточки,

Рожеві щічки.

(Виконують «пружинку» зі змахом руки нагору.)

Гей, скоріше подивися!

Ляльки танцювати пішли.

Ніжки виставляють,

У гості запрошують.

(Виставляють то одну, то іншу ногу на п'яту, піднімаючи зігнуті в ліктях руки нагору, пальці прямі – заводна лялька.)

Ось такий веселий м'ячик,

Так і скаче, так і скаче!

Мені б скоріше його зловити,

Щоб знову погратись.

(Стрибають на двох ногах, на кінець фрази присідають.)

Ванька-встанька, ванька-встанька,

Присідай – ка, присідай – ка.

Неслухняний ти який!

Нам не впоратися з тобою!

(Нахиляються вправо – вліво, виконують напівприсідання, загрожують вказівним пальцем.)

Всіх красивіший паровоз:

Дві труби та сто коліс.

Ну а їдуть у ньому іграшки -

Ляльки, кролики, петрушки.

(Рухаються дробовим кроком, працюючи зігнутим у ліктях руками)

Продовжуючи рухатися, виконують пісню «Паровоз» (муз. З. Кампанейця, сл. О. Висотський).

Логопед.

Ось кумедна мавпа,

Мавпа – пустуня.

Раз два три чотири п'ять,

Хоче з вами погратись!

Масаж біологічно активних точок"Мавпочка Чи - чи - чи".Діти сідають по-турецьки.

Логопед.

Мавпа Чи - чи - чи

Продавала цеглу.

(Проводять долонями по шиї від потиличної частини до основи горла.)

Підбігло тут до неї зайченя:

Чи не продаси цеглу?

(Проводять вказівним та середнім пальцями по крилах носа.)

Ні! - Сказала Чи - чи - чи. -

Продаю я цеглу.

(Проводять пальцями обох рук від середини чола до скронь.)

Знай, зайченя!

Немає слова «цеглина»!

(Розсувають вказівний та середній пальціобох рук, ставлять їх перед і за вухом і енергійно розтирають шкіру біля вух.

Як красиво у магазині!

Але іграшкам на вітрині

Стало нудно так стояти,

Захотілося погратись.

Гра «Магазин» з імпровізованим співом та рухами.

Діти (рухаються хороводним кроком і співають).

Відчиняємо магазин.

Заходьте, заходьте,

Купуйте що хочете!

Лялька (Дитина виходить у коло і співає).

На мене ви подивіться

І до себе додому візьміть.

Любитиму і слухатиму.

А звуть мене Катюша.

Логопед.

Хто іграшку купує

І з собою забирає?

Перша дитина.Я купую іграшку.

Лялька.

Перш ніж мене забрати,

Ти мусиш мене спіймати!

М'яч

Я – стрибун, веселий м'ячик.

Не люблю того, хто плаче,

Не люблю того, хто плаче,

А люблю того, хто скаче!

Логопед.

Хто іграшку купує

І з собою забирає?

Друга дитина.Я купую іграшку!

Перш ніж мене забрати,

Ти мусиш мене спіймати!

Дитина ловить іграшку і встає разом із нею в коло. Діти рухаються по колу хороводним кроком і співають «Дінь – дин – дин, дин – дин – дин…»

Коник(Дитина виходить у коло і співає).

Я - коник не простий,

Я - коник заводний.

Топ – топ, цок – цок,

Забирай мене, друже!

Логопед.

Хто іграшку купують

І собою забирають?

Третя дитина.Я купую іграшку!

Коник.

Перш ніж мене забрати,

Ти мусиш мене спіймати!

Дитина ловить іграшку і встає разом із нею в коло. Діти рухаються по колу хороводним кроком і співають «Дінь – Дінь – Дінь, Дінь – Дінь – Дінь…».

Котик(Дитина виходить у коло і співає).

Я – котик – котофей,

Добре ловлю мишей.

Діткам пісеньку співаю:

«Мяу, баюшки – баю!»

Логопед.

Хто іграшку купує

І з собою забирає?

Четверта дитина.Я купую іграшку!

Котик.

Перш ніж мене забрати,

Ти мусиш мене спіймати!

Дитина ловить іграшку і встає разом із нею в коло.

Всі діти.

Дінь - Дінь - Дінь, Дінь - Дінь - Дінь,

Закриваємо магазин!

Логопед.

У гості лялька запрошує,

Солодким чаєм пригощає:

«Приходьте, усі іграшки!

Будуть торт вам і плюшки».

Артикуляційна гімнастика.

  • Вправа "Смачне варення". Рот відкритий. Губи розсунуті в посмішці. Широким переднім краєм язика діти облизують верхню губу, роблячи рух зверху вниз, потім втягують язик у рот до центру піднебіння.

Логопед стежить за тим, щоб язик не звужувався, при втягуванні його бічні краї ковзали корінними зубами, а кінчик язика був піднятий; щоб губи не натягувалися на зуби і нижня щелепа не підсаджувала язик вгору.

  • Вправа «Подий на чай». Діти кладуть широку мову нижню губуі видихають на кінчик язика.
  • Вправа «Покатай у роті цукерку». Рот зачинено. Кінчик язика упирається в щоку і рухається вгору – вниз. Логопед стежить, щоб щелепа не рухалася.

Логопед.

Ведмедик п'є гарячий чай

І смокче цукерку.

Не облийся ненароком,

Зав'яжи серветку.

Мімічна вправа. Діти показують за допомогою міміки, як ведмедик їсть лимон, солоний огірок, цукерку, торт і т.д.

Логопед.Щось ведмедик наш став сумним: напевно, з'їв багато шоколаду.

Дихальна вправа «Пошкодуємо ведмедика». Діти дмуть на долоню якомога довше, намагаючись, щоб повітря виходило рівномірним струменем.

Логопед.

Ведмедик наш дуже здоровий -

Навіть танцювати готовий.

Ну і веселощі у ляльки та ведмедика -

Полечку танцюють без перепочинку.

Діти виконують танець «Ведмедик з лялькою танцюють полечку» (муз. М. Старокадомського).

Логопед.(Знімає з вітрини дзига).

Чок – чок – чок –

Закрутився наш дзига.

Він дзижчить, гуде, співає,

Пограти хлопців кличе.

Рухлива гра «Дзиґа» (М. Картушіна).

Діти вільно розташовуються залом, поставивши руки на пояс.

Логопед.

Вертиться дзига, паморочиться.

Йому дома не сидиться.

(Кружать на носочках спочатку повільно, потім все швидше.)

Покружляв, палив,

Притомився і впав.

(Уповільнюють кружляння.)

Ж – ж – ж…

(Присідають.)

Зробимо у дворику

З пісочка будиночки.

Швидко справа сперечається,

Куклін будиночок будується.

Пальчікова гра.

Логопед.

Все, що тільки захочемо,

З піску ми змайструємо.

(Хлопають у долоні.)

Гоша ліпить колобок,

(«Ліплять» колобок)

А Альбіна теремок,

(З'єднують долоні над головою – дах.)

Люба ліпить різних риб,

(Притискають долоні одну до іншої і рухають ними вправо – вліво.)

Ну а Даша – білий гриб.

(Одну руку стискають у кулак, зверху прикривають її долонею іншої руки – капелюшок гриба.)

Логопед.

Бом – бом! Бім – бім!

Закриваємо магазин!

Світлана Георгіївна Максимова
Заняття з розвитку мови з використанням логоритміки старшій групідітей із порушенням мови на тему «Одяг. Взуття»

Ціль: розширити та закріпити знання дітей про одяг, взуття, вправляти дітейу підборі прикметників, у вживанні антонімів, розвивати зв'язкове мовлення, активізувати словник на тему « Одяг, взуття» , закріпити вміння виконувати логоритмічні вправи, погоджувати рухи з промовою, розвиватидрібну та загальну моторику, виховувати почуття взаємодопомоги, доброти.

УстаткуванняКабіна: дзеркала, рюкзак, замок-блискавка, 2 гудзики, комір, ілюстрації із зображенням одягу, взуття, м'яч, д\і «Доши сукню»

Хід заняття.

Хлопці, сьогодні до нас на заняттяприйшла Даша – мандрівниця. Подивимося, що вона принесла у рюкзаку.

/Діти дістають з рюкзака замок-блискавку, 2 гудзики - великий і маленький, комірець/

Ці предмети допоможуть нам виконати вправи для язичка.

Артикуляційна гімнастика.

1. Уявіть, що ваші губи - це блискавка на сумочці, і ми її розстібатимемо і застібатимемо.

Вправа "Застібка і розстібка блискавки" - посміхнутися, міцно зімкнути губи, утримати їх у такому положенні під рахунок до трьох (Застебнули блискавку). Розімкнути губи (Розстебнули блискавку).

2. Перед нами великі та маленькі гудзики. Спочатку ми вибираємо великі, потім малі.

"Вправа "Великі та маленькі гудзики" - максимально округлити губи (великий гудзик, витягнути губи "трубочкою") (маленький гудзик).

3. Пришивати гудзики ми будемо ось такою тоненькою та гострою голочкою.

"Вправа "Голочка" витягнути "гостру" мову якнайдалі з рота і утримувати її в такому положенні (Підрахунок до "п'яти-шості")

4. У нас є коміри з широкими та гострими краями.

"Вправа "Комір з широкими та вузькими краями" чергувати положення "широкої" і "вузької" мови. Покласти "широку" мову на нижню губу ("круглий комірець"). Витягнути "гостру" мову ("комірець з гострими краями").

5. Пришивати коміри ми на швейних машинках.

Вправа "Шиття на різних швейних машинках" Широко розкрити рот. Підняти язик за верхні зуби, бічні краї притиснути до корінних зубів. та вимовляти "Д-д-д".

6. Рядок у нас повинен вийти тонкий, рівний.

Вправа "Рядок" кінчик язика "голочка" ритмічно стосується верхньої губи починаючи з кута рота.

Дидактична гра «Підкажи слово»

До дня народження Каті

Мама пошила. / Сукня/

Купила мама своїй доньці

смугасті. /шкарпетки/

Подарували Любочці

Синю. / спідничку/

Ти надів зовсім не те,

Потрібна не шуба, а. /пальто/

Я сорочці шила ведмедику,

Я пошию йому. /штанці/

Д/гра «Четвертий зайвий»

/ сукня, штани, чоботи, спідниця/

Пальчикова гімнастика

Порахуємо вперше

Скільки взуття у нас:

Туфлі, капці, чобітки

Для Наташі та Сережки

Та ще черевики

Для нашої Валентинки.

- Одягшиють із різної тканини.

Д/і «Підбери визначення»

Куртка зі шкіри - шкіряна куртка

Сукня з шовку - шовкова сукня

Костюм із вовни - вовняний костюм

Сарафан із ситцю - ситцевий сарафан

Шуба з хутра-хутряна шуба

Яку взуття носять взимку?

Фізхвилинка під муз. супровід «Валянки»

Д\і «Навпаки»

Сукня довга - коротка,

спідниця широка - вузька,

шкарпетки білі - чорні,

майка чиста - брудна,

сорочка випрасувана - м'ята.

Ви сьогодні такі ошатні, акуратні.

Даша захотіла пошити собі ошатне плаття, та ось біда, вже надто вона поспішила.

Промовляння скоромовки:

«Даша поспішала, сукня шила,

Та поспішила, рукав не дошила»

Допоможемо Даші дошити сукню.

Д\і «Доши сукню»

/Діти додають деталі до сукні - рукави, волан, поясок, комір/

Логоритміка

Пошила мама доньці /повороти тулуба вправо, вліво/

Сукня блакитна

Сукня блакитна /кружляють/

З білою облямівкою

До чого ошатно /стрибки на місці/

Весело дивитися,

Треба ця сукня

До свята вдягнути. / кружляють/

Діти стають у коло.

Дізнаємося, чи залежить ваш настрій від того, що на вас надіто.

Д\і "Мій настрій"

Спробуйте показати, що ви відчуваєте, якщо на вас одягнені. гарний сарафан чи літній костюм, тісна, маленька одяг, м'яка, пухнаста шубка, м'ята блузка і спідниця або штани, бальне плаття, вечірній костюм.

Гра з м'ячем «Розкажи про свою кохану одязі»

Ти котись, веселий м'ячик,

Швидко, швидко по руках.

У кого веселий м'ячик

Все про свою кохану одяг

Швидко розповість нам.

Раз, два, три – кажи!

Розповіді-мініатюри дітей про улюблений одяг.

Підсумок заняття.