Цикл ігрових занять із корекції емоційно-вільної сфери дітей старшого дошкільного віку. Конспект заняття з корекції емоційної сфери у дітей старшого дошкільного віку Конспекти розвитку емоцій у дошкільнят

Ціль заняття:

Закріпити знання дітей про емоції (радість, сум, гнів, страх, подив) навчити дітей розрізняти емоції за схематичними зображеннями;

Навчити розуміти свої почуття та почуття інших людей;

Вправляти дітей у вмінні передавати емоційний стан використовуючи міміку та жести, а також розвивати здібності відчувати настрій у музиці;

Розвивати емпатію та уяву, дружелюбність та колективізм.

Матеріал: піктограми емоційних станів, та , лист із «Країни Настрою», музичні уривки з мультфільмів, картинки із зображенням казкових героїв, «кубик настрою», музичні ноти із схематичним зображенням різних емоцій.

Хід заняття психолога зі старшими дошкільнятами:

1. Вправа-вітання "Я люблю"

Ціль: зняття емоційної напруги, утворення позитивного стану

Діти під спокійну музику заходять до зали. Зал оформлений у вигляді лісової галявини.

: Діти, подивіться, яка чудова лісова галявинка Як добре та затишно на ній.

А давайте візьмемося за руки та привітаємось один з одним чарівними словами. Щоб не лише на галявині, а й у кожного з нас на душі стало тепло-тепло та затишно. (Діти кажуть слова, рухами рук, показуючи на того, до кого звертаються).

Я люблю себе,

Я люблю тебе,

Я люблю всіх,

У цьому мій успіх.

Психолог: Які красиві слова. Давайте скажемо їх ще раз ласкаво і ніжно, щоб ми всі відчули це кохання (діти емоційно повторюють слова двічі). Від ваших чарівних слівстало ясно і затишно не лише на цій галявині, а й у кожного на серці.

Психолог: Діти, я маю для вас сюрприз. Ось подивіться, що у моїх руках? Так, це лист, але лист незвичайний, це лист із «Країни Настрою». Ви чули про таку Країну? Давайте прочитаємо його.

«Дорогі діти! Якщо ви любите все цікаве, казкове, та вмієте дивуватися, вас запрошує у гості «Країна настрою»!»

Ну що, дітки, вирушимо у подорож? Оскільки на нас чекає далека дорога, мандруватимемо ми на чарівному поїзді. Скажіть, а що нам потрібне для того, щоб сісти в поїзд? Мабуть, нам потрібні квитки. А купити ми їх можемо ось у цій квитковій касі.

2. Вправа «Визнач свій настрій»

Мета: навчити дітей визначати свій емоційний стан

Психолог: Оскільки подорож наша незвичайна, то й касири у нас також незвичайні. Подивіться, це колобочки і кожен із них показує нам різний настрій. Як ми можемо визначити настрій кожного касира? У людей також буває різний настрій, який саме? Діти, ставайте в чергу і купуйте собі квиток у касира, що зображає такий самий настрій, як у вас в даний час (діти стають у чергу і беруть у касирів-колобків піктограму зі схематичним зображенням свого настрою). Усі квитки отримали? Я буду в цій подорожі вашим провідником. Здайте всі квитки мені і вирушаємо. (Діти будують потяг та під музику починають рухатися по залі).

Перша наша зупинка – станція «Казкова».

Психолог: Скажіть мені, чи ви любите казки? А чи багато казкових героїв ви знаєте? Зараз ми з вами пограємось у гру.

3. Вправа «Знайди казкового героя»

Мета: розвиток вміння розпізнавати емоційні стани персонажів та співвідносити їх із графічними зображеннями.

Психолог: У мене є картинки з героями казок та мультфільмів. А ще чарівний «кубик настрою». Подивіться, чи у всіх героїв однаковий настрій? Так, різне. Спробуємо розглянути та зобразити різні настрої наших героїв.

Кожна дитина по черзі кидає кубик, називає емоцію, яка випала на кубику і знаходить картинку казкового героя, який зображає такий самий емоційний стан. Правильно обрану картинку дитина залишає у себе, а неправильну кладе назад.

Наступна наша зупинка – станція «Музична». (Звернути увагу на деревце з нотами на гілках).

class="eliadunit">

4. Вправа «Вгадай мелодію»

Мета: розвивати здібності відчувати настрій у музиці.

Діти сідають на подушки, у кожного стоїть блюдце із двома нотами.

Психолог: зараз ми слухатимемо з вами музичні уривки, ваше завдання вгадати, який настрій вони передають та підняти відповідну ноту (згадати який буває музика?)

Наша подорож ще не закінчилася, на черзі нова станція «Кольорова

5. Вправа «Украй озеро»

Мета: навчити дітей передавати емоційний стан, використовуючи різні виразні засоби.

(Згадати якими квітами ми зображаємо радість, а якими сум)

Психолог: Діти, ось подивіться на це лісове озеро, воно здається вам сумним. Давайте прикрасимо його, кожен візьміть по одній квіточці такого кольору, яка зображає ваш настрій зараз.

Психолог: Ми сьогодні були активними, настав час нам трохи відпочити.

6. Вправа-релаксація

Мета: психоемоційне розвантаження

Повіки хочуть спати,

Заплющуються очі.

Ми тихо засинаємо,

Ми поринаємо в сон.

І руки сонні стали,

І ноги задрімали,

І ми цієї хвилини

Легкі, як пушинка.

Підсумок заняття.

Психолог: Поки ми відпочивали, наша подорож поступово добігла кінця. Час повертатися додому. А щоб повернутися додому, нам треба дещо згадати.

Розмова психолога з дітьми:

Яку країну ми сьогодні завітали?

Яка гра була цікавою?

Що найбільше запам'яталося під час подорожі?

7. Вправа «Визнач свій настрій»

Мета: закріпити вміння дітей визначати свій емоційний стан

Психолог: Ну що, дітки, скучили за дитячим садком. Час нам повертатися назад. Підійдіть до касирів-колобків, і отримайте квитки назад у садок (діти підходять до касирів і беруть квитки із зображенням свого настрою).

Психолог: Я бажаю вам, дітки, щоб у вас завжди був гарний настрій і ви частіше посміхалися, як і сьогодні під час нашої подорожі.

Цілі:

· Усвідомлення дитиною емоційних станів інших;

· Вміння розуміти та приймати інших людей;

· Актуалізація досвіду та знань, що відносяться до емоційної сфери.

Завдання:

· Розвиток вміння передавати свої емоції за допомогою кольору;

· Розвиток уяви та фантазії;

· Створення мотивації на пізнання себе;

· Удосконалення механізмів саморегуляції;

· Розвиток вміння за допомогою образотворчих засобів висловлювати свої почуття;

· Стабілізація психічних процесів, зняття напруги;

· Розвинути вміння визначати експресію особи людини.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Державна бюджетна загальноосвітня установа Самарської області основна загальноосвітня школа №9 міста Новокуйбишевська міського округу Новокуйбишевськ Самарської області структурний підрозділ « Дитячий садок « Джерелька»

Конспект заняття з розвитку емоційної сферидітей старшого дошкільного віку

« Країна емоцій»

Провела педагог-психолог

Усова Ірина Вікторівна

г.о. Новокуйбишевськ, 2014

«Країна емоцій»

Цілі:

  • Усвідомлення дитиною емоційних станів інших;
  • Вміння розуміти та приймати інших людей;
  • Актуалізація досвіду та знань, що належать до емоційної сфери.

Завдання:

  • Розвиток уміння передавати свої емоції за допомогою кольору;
  • Розвиток уяви та фантазії;
  • створення мотивації на пізнання себе;
  • Удосконалення механізмів саморегуляції;
  • Розвиток уміння з допомогою образотворчих засобів висловлювати свої почуття;
  • Стабілізація психічних процесів, зняття напруги;
  • Розвинути вміння визначати експресію особи.

Необхідні матеріали:

  • Запис спокійної музики;
  • Картки із зображенням різних емоцій із серії «Чарівна скринька» Марії Лебедєвої;
  • Бланки із намальованою фігурою людини;
  • Олівці, фломастери, воскова крейда.

Хід заняття:

1. Вітання. Створення емоційного настрою.

Педагог-психолог: « Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити. Давайте всі разом візьмемося за руки, посміхнемося один одному і скажемо « добрий ранок»! Молодці! Скажіть, будь ласка, у якому світі ми з вами були минулого разу? На минулому занятті ми з вами побували у чарівній країні Почуттів.

Сьогодні я хочу запропонувати вам вирушити у нову подорож, до країни Емоцій. Жителі світу Емоцій, звертаючись один до одного, кажуть своє ім'я лагідно. Давайте, і ми спробуємо так.

Вправа «Ласкаве ім'я»

Педагог-психолог запитує ім'я дитини, решту просить хором назвати її ласкаво. Якщо діти не можуть вигадати ласкаве ім'я, психолог допомагає.

Перед тим, як вирушить у нову подорож, ми відповімо жителям світу емоцій, який у нас сьогодні настрій.

Вправа «Мішечок настроїв»

Педагог-психолог пропонує дітям визначити, який настрій у них сьогодні на занятті, з чим його можна порівняти. Наприклад; «Мій настрій схожий на білу пухнасту хмарку, а твій?» Учасники по колу кажуть, на яку пору року, природне явище, погоду схожий на їхній сьогоднішній настрій. Потім психолог узагальнює – який сьогодні настрій у всієї групи: сумний, веселий, смішний тощо. і показує дітям мішечок і каже, що він чарівний і що в нього можна скласти всі непотрібні почуття, наприклад, образа, злість, страх і т.д. Якщо у дитини поганий настрій, то їй пропонується зробити це, імітуючи рухи складання. Потім психолог зав'язує мішечок і пропонує дітям викинути свій поганий настрій у смітник.

2. Основна частина заняття.

Педагог-психолог: «Хлопці, мешканцям цього світу дуже цікаво побачити вас. А щоб допомогти вам уявити їх, вони передали картки із зображенням мешканців світу емоцій. Чи завжди ми вміємо розуміти іншу людину? Чи можна з обличчя людини зрозуміти, який у нього настрій? Давайте спробуємо вгадати, який настрій на цих обличчях».

Гра « Вгадай настрій»

Психолог показує дітям картки з намальованими зображеннями різних емоційних станів людини. Тут зображені особи людей з різним настроєм. Як ви вважаєте, які настрої тут зображені? Що відбувається з бровами, коли ми сердимося чи радіємо? Коли чогось боїмося, дивуємось, гніваємось? А що можна сказати про губи? Як висловлює рота наші емоції, наш настрій? Проводиться розмова.

Молодці, хлопці, ви дійсно можете вгадати, який настрій у іншої людини на його обличчі. А тепер спробуємо застосувати «чарівні» засоби розуміння, з якими ми вже познайомилися».

Гра «Повторюшки»

Жителі світу Емоцій грають у захоплюючу гру, яку пропонують і вам пограти. Дітям лунають картки з різними емоціями та запитують у дитини, хто на ній зображений, і яку емоцію цей персонаж відчуває. Просять дитину показати на обличчі цю емоцію.

А тепер нам треба відпочити. Сядьте зручніше і закрийте очі. Зробіть три глибоких вдихи та видиху….»

Релаксаційна вправа «Посмішка»

Педагог-психолог: Під час кожного видиху ти можеш відчути, як твоє обличчявсе більше і більше розслабляється. Нехай із кожним видихом розслабляється твій рот, ніс, вуха, лоб, очі. Тепер вдихни глибоко-глибоко та затримай дихання. Відкинь голову назад, зроби сильний видих, видуючи повітря якомога вище, щоб він долетів до стелі. Повторіть це ще раз. Тепер знову вдихни. І коли зараз будеш видихати, постарайся посміхнутися. Відчуй, як під час посмішки розтягуються твої губи та як напружуються м'язи щік. Зроби це ще раз і спробуй усміхнутися ширше. Уявити собі, що бачиш перед собою на малюнку гарне сонечко, рот якого розплився у широкій дружній посмішці.

Важливо побачити усмішку на обличчях усіх дітей. Коли ти знову посміхнешся, відчуй, як усмішка переходить до твоїх рук, доходить до долонь. Дихай і посміхайся ... і відчувай, як твої руки і долоні наповнюються усміхненою силою сонечка. Коли ти посміхнешся знову, відчуй, як твоя посмішка спускається все нижче і доходить до ніг, до кінчиків ступнів. Відчуй тепло сонця під підошвами ніг. Відчуй усмішку у всьому своєму тілі. Усміхаючись, ти добре почуваєшся з ніг до голови, відчуваєш радість усіма клітинами свого тіла. Ти любиш і приймаєш себе. Тепер трохи потягнись і випрями. Розплющ очі і знову опинися з нами в цій кімнаті.

Вправа «Досліджуємо свій настрій»

Педагог-психолог: Хлопці, у чарівній країні Емоцій, живуть Радість, Задоволення, Страх, Вина, Образа, Сум, Злість та Інтерес. Жителі чарівної країни люблять ходити один до одного в гості, розповідати різні історії, займатися спільними справами. Вони пропонують вам пофантазувати та спробувати навчитися досліджувати самого себе.

Для цього закрийте очі і відчуйте, де у вас живуть почуття: радість, гнів, агресивність, образа тощо. На готових бланках із зображенням чоловічка

дітям пропонується досліджувати самого себе та зафарбувати кольоровими олівцями, де які живуть Почуття, з ким вони сусідять? Діти виконують завдання. Рефлексія. Важко чи легко було виконувати завдання? Що було тяжко? Що легко? Чи сподобалося тобі дослідити себе? Чи це було приємно чи ні? Проводиться колективне обговорення, під час якого діти діляться своїми враженнями.

Останній етап. Підведення підсумків.

Педагог-психолог. Хлопці, наша подорож закінчується. Давайте подаруємо на згадку мешканцям країни Емоцій загальну фотографію з нашими посмішками.

Вправа « Побажання у коло»

Дітям пропонується висловити свої побажання на майбутнє заняття, а також розповісти про те, що сподобалося та що не сподобалося учасникам на занятті. Ми з вами побували в різних чарівних світах, познайомилися з дивовижними мешканцями А тепер давайте усміхнемося, подякуємо один одному за роботу і попрощаємось до наступної зустрічі.
























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі заняття:

  • Сформувати поняття про емоції радості та агресії, показати їх схематичне зображення.
  • Актуалізувати досвід і знання в галузі емоційної сфери, сприяти осмисленню своїх станів і розумінню того, що негативні емоції забирають здоров'я, а позитивні сприяють його збереженню.
  • Навчати способам вираження негативних емоцій у соціально прийнятній формі.
  • Розвивати вміння мати різні м'язи (особи, рук, ніг), розвивати вольову регуляцію поведінки.
  • Розвивати кінестетичні відчуття, сприйняття форми предметів.
  • Розвивати просторову орієнтацію, увагу та мислення.
  • Сприяти згуртуванню дитячого колективу та встановленню позитивного емоційного настрою групи.

Словник термінів

Емоція– це наші настрої та переживання, які супроводжують події нашого життя.
Радість-Це коли нам добре від чогось зробленого, від спілкування з мамою, другом, від того, що нам дарують подарунки, нам весело. Легкі зморшки у очей, очі злегка примружені, верхня губа трохи піднята, куточки губ піднесені і зазвичай відведені назад, нижня щелепа розслаблена, рот може бути відкритий.
Злість– коли ми на когось злимось, наприклад, на того, хто нас незаслужено образив, хто нас побив, обізвав… Тісно стислі брови, горизонтальні складки на переніссі, ніс роздутий, зуби стиснуті, шия судорожно стягнута, при цьому руки можуть бути стиснуті у кулаки.

Обладнання:конверт із листом; чарівний мішечок з різними предметами, шарф; магнітофон та аудіозапис пісень «Якщо добрий ти», «Усмішка»; скринька з медальками для кожної дитини; 3 долоні з кольорового картону; іграшка їжачок, який сміється.

ХІД ЗАНЯТТЯ

– Здрастуйте, хлопці!
Я йшла до вас на заняття і зустріла дорогою листоноші. Він передав мені незвичайний лист. Погляньмо, що за лист? Так, дитячий садок"Золотий ключик" дітям. Цей лист вам. Від кого вона? Від смешарика Їжачка. Чи знаєте такого? Прочитаємо листа? Слухайте уважно.

Здрастуйте хлопці! Пише Вам Їжачок із країни Смішариків. Якщо хтось мене не знає висилаю свою фотографію (2 слайд). Моє улюблене заняття – складання різних колекцій: фантиків, грибів, кактусів. Предмети для своїх колекцій я шукаю скрізь: у горах, морі, навіть у темному лісі. Зовсім недавно я заблукав до одного з таких лісів у пошуках чогось нового для своєї колекції.
І раптом я вийшов на галявину, де стояв гарний палац (3 слайд). Мені стало цікаво, і я зайшов у цей палац. Там жили різні емоції: радість, злість, переляк, здивування та інші (4 та 5 слайди).
Виявилося, що у цей день у їхнє царство пробрався злий чарівник Грустіплач (6 слайд). Він пересварив всі емоції між собою, а я дуже люблю всіх мирити, навіть тих, хто не хоче миритися в жодну. І це мені вдалося. Злий чарівник розгнівався на мене і замкнув у в'язниці. А ще він відібрав у мене мій сміх, а я так люблю сміятися. Допоможіть мені повернути мій сміх і вибратися з в'язниці його палацу, а для цього виконайте завдання злого чарівника Грустіплача. Дякую Вам хлопці, я вірю в те, що ви легко впораєтеся з усіма його завданнями.

- Ну, що хлопці, ми зможемо допомогти Їжачку?
– При кожному правильно виконаному завданні ми ближче підходитимемо до замку злого чарівника Грустіплача, чим ближче підходитимемо, тим краще нам він буде видно, а поки ми його не бачимо.
- Приступимо до першого завдання.

Вправа «Зобрази емоцію»

Грустіплач дає таке завдання: зобразити двох мешканців палацу емоцій. 1 піктограма – радість (7 слайд).

- А як виглядає людина, коли вона радіє? (Очі блищать, на губах посмішка).
- Подивіться які красиві особиу тих, хто радіє (8 слайдів).
- Хлопці, а коли вам буває радісно? (Коли приходить мама, читають книги, купують іграшку, солодощі...)
– Бачите, як багато у нас є підстав для радості (9 слайд).
- Згадайте, що-небудь радісне і коли я дорахую до 3 все разом зобразимо радість. Добре. Ось і вже трохи стало видно палац злого чаклуна Грустіплача (10 слайд).

2 піктограма – агресивність.

- Як виглядає людина, коли злиться? (Обличчя сердите, губи стиснуті, брови нахмурені, очі злі)- 11 слайд.
- Які ми негарні, коли злимося (12 слайд). А коли ви злитесь? (Коли кривдять, щось не виходить)- 13 слайд.
- Давайте спробуємо на рахунок 3 показати, як ми злимося. (Ще один шматочок палацу – 14 слайдів).

Вправа «Способи оволодіння негативним емоційним станом»

– Грустіплач вважає, що якщо людина злиться, то це може тривати дуже довго. Як ви вважаєте, що можна зробити, щоб агресивність швидко пішла від вас? (Розвеселити себе, намалювати щось гарне, побити подушку, порвати папір, пограти в веселу гру, подивитися цікавий мультик, почитати веселу книгу, з'їсти цукерку, поліпити з пластиліну, побігати на вулиці, попускати мильні бульбашки)- 15 слайд.
- Злитися шкідливо здоров'ю. З якими людьми приємніше спілкуватися: із добрими чи злими?
- Молодці, він не знав, що ви зможете знайти відповідь на це запитання. (16 слайд).

Гра «Кричалки-плескачі-мовчалки»

- Ой, тут якісь долоні. То що ж це за завдання?
Грустіплач не вірить, що ми зможемо виконати це завдання, тому що тут потрібно бути дуже уважними та запам'ятати порядок виконання дій (17 слайд). А порядок такий: Якщо я покажу синю долоню, то треба всім разом голосно кричати звук «А», якщо зелену, то треба всім разом голосно плескати, якщо червону, то треба сидіти тихо-тихо. Давайте згадаємо і потренуємось. А тепер дуже уважно виконуємо це завдання злого чарівника (18 слайд).

Гра «Чарівний мішечок»

- Грустіплач склав у цей мішечок різні невеликі предмети і заколов мішечок так, щоб ви із заплющеними очима на дотик не змогли вгадати, що там знаходиться. Хто перший ризикне впоратися із цим завданням?
– Молодці! Ще одна частина замку з'явилася (19 слайдів).

Вправа «Знайди відмінності»

– Перед нами наступне завдання (20 слайдів). Грустіплач як міг намалював двох мешканців палацу емоцій. Які це емоції? Вони ніби трохи схожі, але насправді у них є 5 відмінностей. Потрібно знайти всі відмінності.
- Молодці, ось і остання частина замку з'явилася (21 слайд).

Вправа «Вежа радості»

- А ось і Їжачок, але до нього ще не повернувся сміх (22 слайд). Грустіплач завжди сумний, злий і дуже часто плаче, щоб дія його чаклунства закінчилася і до Їжачка повернувся сміх, треба збудувати вежу радості.
Для цього кожному по черзі треба розповісти, що йому подобається чи що його тішить. Я назву, що мені подобається і простягну руку долонею вгору, а ви по черзі підходитимете, називати, що вам подобається або що вас тішить і класти свою руку на мою долоню. Яка гарна вежа радості в нас вийшла, а Їжачок знову сміється. Тихенько сідайте на місця, а Їжачок на знак подяки та на згадку про наше казкове заняття дарує вам чарівні медальки зі своєю фотографією, а на звороті написано чарівне слово «Усміхнись». Нехай коли вам сумно чи ви злитесь, то ця медалька вам допоможе стати веселішою та добрішою. ( Під пісню «Посмішка кожному вручається медалька із зображенням Їжачка).

– Наше казкове заняття добігло кінця.
– Що вам запам'яталося та сподобалося?
- Яка емоція вам найбільше сподобалася?

– У людини, коли вона сердиться некрасиве обличчя, сердите, очі злі. Потрібно завжди ставитися до людей доброзичливо, привітно, тоді і до вас будуть ставитися так само. Добре, коли у людини радісний настрій, то будь-яка справа виходить.

Список літератури:

1. У світі дитячих емоцій: посібник для практичних працівників ДНЗ [Текст ]/Т.А. Даниліна, В.Я. Зедгенідзе, Н.М. Степина. - М.: Айріс-прес, 2007. - 160 с.
2. Лютова, Є.К, Моніна, Г.Б.Тренінг ефективної взаємодії з дітьми [Текст]/Є.К. Лютова, Г.Б. Моніна. - СПб.: ТОВ Видавництво «Мова», 2001. - 190 с.
3. Семенака С.І.Соціально-психологічна адаптація дитини на суспільстві. Корекційно-розвиваючі заняття [Текст]/С.І. Насіння. - М.: АРКТІ, 2006. - 72 с.
4. Тарасова, Т.А., Власова, Л.В.Я і моє здоров'я: Практичний посібник для розвитку та зміцнення навичок здорового образужиття у дітей віком від 2 до 7 років. Програма занять, вправи та дидактичні ігри[Текст]/Т.А. Тарасова, Л. У. Власова. - М.: Шкільна Преса, 2008. - 80 с.
5. Хухлаєва, О.В., Хухлаєва, О.Є., Первушина, І.М.Маленькі ігри у велике щастя. Як зберегти психічне здоров'я дошкільника [Текст]/О.В. Хухлаєва, О.Є. Хухлаєва, І.М. Первушина. - М.: Квітень Прес, Вид-во ЕКСМО-Прес, 2001. - 224с.
6. Жигалова, Н.Ю., Кулікова, І.М.Валеологічні розваги та ігри в дитячому садку [Текст] / Н. Ю. Жигалова, І. Н. Кулікова. / / Дошкільна педагогіка. - 2007. - № 5. - С. 16-18.
7. Зедгенідзе, В.Я., Єрошкіна, Н.Г.Корекція порушень емоційно-особистісного розвитку дошкільнят за умов ДНЗ [Текст]/В.Я. Зедгенідзе, Н.Г. Єрошкіна. // Довідник старшого вихователя. - 2009. - № 1. - С. 35-37.
8. Бікташева, Н.П.Країна різнокольорових емоцій [Текст]/Н.П. Бікташова. // Вихователь ДНЗ. - 2011. - № 1. - С. 51-52.

Ціль:гармонізувати особистість дитини.

Завдання:

- Встановлювати доброзичливу атмосферу в групі;

- Формувати позитивне ставлення дитини до свого «я»;

- Підвищувати ступінь самоприйняття;

— розширювати уявлення про емоції та різні емоційні стани;

- розвивати креативне мислення, уяву, мовлення, дрібну моторикурук.

Матеріали:кольоровий клубочок вовняних ниток, дзвіночок, схематичні маски-особи, аркуші паперу, олівці, фломастери, аудіокасета.

Вступна частина

Педагог.Діти, давайте виконаємо вправу "Ім'я - рух". Нехай кожен назве себе на ім'я і при цьому виконає якісь рухи або дії. Наприклад, я назву своє ім'я і зроблю ось так: два кроки вперед (можна також поплескати в долоні, виконати деякі рухи руками тощо).

Діти виконують.

Чудово! А тепер виконаємо ігрову вправу «Ворота».

Діти стоять у колі, руки опущені. Ведучий називає ім'я якоїсь дитини, та плескає в долоні над головою, повертається навколо себе і присідає, а діти, що стоять ліворуч і праворуч від нього, беруться за руки і піднімають їх вгору, щоб над тими, хто присів, вийшла висока брама. Потім називається ім'я іншої дитини тощо.

Основна частина

Педагог.Я придумаю, загадаю про тебе (по черзі, про кожну дитину) добре словоа кожен по губах відгадає — яке.

Діти виконують вправу "Гарне слово".

Педагог хвалить дитину, але не говорить вголос, а вимовляє лише губами. Похвала може бути за результати реальні та передбачувані, за зовнішність, якості особистості. Наприклад: "Ти добрий...", "Ти кмітливий...".

Молодці! А тепер вправа (у колі з м'ячем) «Що ти вмієш робити краще за дорослого». Наприклад: "Я думаю, що бігаю краще, ніж мама", "Я вмію голосно сміятися, фомче тата!", "Можу стрибати на одній ніжці, а бабуся - ні".

Діти виконують.

Потім педагог називає слово-ситуацію, а дитина має назвати настрій, почуття.

А тепер проведемо аутотренінг "Сонячний зайчик". Сонячний кролик заглянув до тебе в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, носі, роті, щічках, на підборідді. Погладжуй його акуратно, щоб не злякати. Погладь легенько голову, шию, руки, ноги... Він заліз на животик, погладь животик. Сонячний зайчик не бешкетник, він любить і пестить тебе. А ти погладь його і потоваришуєш з ним.

Діти виконують вправу "Намалюй будиночок для сонячного зайчика". Пропонується намалювати якийсь (графічно найпростіший) будиночок з відкритими та закритими очима.

Що ви відчували?

Діти відповідають.

В якому разі вам було легше?

Діти відповідають.

Заключна частина

Педагог. Стоячи або сидячи в колі, всім взятися за руки та потиснути їх, подивитися по черзі на кожного та посміхнутися.

Діти виконують.

Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад дитячий садок №16 «Аннушка» міста Смоленська

Заняття з емоційному розвиткудітей

старшої групидошкільного віку:

« Подорож до країни «Емоції»

Номінація: Профілактичний захід із учнями старшого дошкільного віку

педагог-психолог вищої кваліфікаційної категорії

Пояснювальна записка

Тема : Подорож до країни «Емоції»

Ціль: Розвиток емоційної сфери старших дошкільнят

Завдання:

    Закріпити вміння впізнавати та виражати емоції, емоційні стани у міміці;

    Зберігати здоров'я вихованців через психогімнастику та релаксацію;

    Формувати доброзичливі та рівноправні відносини між однолітками;

    Розвивати саморегуляцію дошкільнят через прослуховування музичних творів;

    Створити комфортний психологічний мікроклімат у групі, бадьорий та радісний настрій.

Склад групи: вік учасників: 5 – 6 років, кількість дітей у групі: 6-8 осіб.
Тривалість заняття та системність : 25 хвилин, може використовуватися як самостійне заняття, так і в системі роботи з розвитку емоційно-вольової сфери старших дошкільнят.

Матеріал для заняття: «чарівний клубочок», піктограми емоцій та фотографії: страх, радість, агресивність тощо, магнітна дошка або екран з проектором та ноутбуком, чоловічки-емоції, папір для малювання, олівці, дитячі стільці за кількістю дітей, картинки-смайлики.

Використані технології заняття: музичний супровід: муз. Ф. Шопена "Щастя", муз. Е.Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля» та ін., елементи здоров'язберігаючої технології: ігри з піском, психогімнастика, ІКТ-технології.

Методичні прийоми: бесіда, групове обговорення різноманітних почуттів; питання дітям; піктограми емоційних станів; розгляд; показ; пояснення; практична діяльність дітей.

Хід заняття:

Вітання. «Чарівний клубочок».

- Здрастуйте, хлопці. Я рада вас бачити!

Психолог передає клубок ниток дитині, він намотує нитку на палець і ласкаво називає поруч дитини, що сидить, по імені або вимовляє «чарівне ввічливе слово», потім передає клубок іншій дитині і т.п.

- Хлопці, ми сьогодні з вами вирушимо у подорож. А в яку країну ми поїдемо, ви скажете мені після того, як я вам прочитаю вірш.

Бувають почуття у звірів,
У рибок, пташок та людей.
Впливає без сумніву, на всіх
Нас настрій.
Хто веселиться!
Хто сумує?
Хто злякався!
Хто сердить?
Розсіє всі сумніви
Абетка настрою.

(коротке обговорення вірша, повторення назв емоцій).

Наш настрій залежить від наших вчинків, від того, що ми робимо та як. У свою чергу, наш настрій впливає на настрій оточуючих, і вони відчувають різні емоції.

Діти, а ви знаєте, що таке емоції? (відповіді дітей: наприклад: «здивування», «радість», «сум» - це емоції, «страх» - це теж емоція, емоції бувають позитивні та негативні та ін.)

Хлопці, ми зараз з вами поїдемо в подорож до країни «Емоції». Для того, щоб ми могли подорожувати, нам потрібен транспорт. Яким транспортом ви подорожували? Давайте збудуємо казковий поїзд. Встаньте один за одним, візьміть попереду, що стоїть за пояс. Пересуватися наш поїзд зможе за допомогою чарівних слів: чух-чух, чух-чух, мчить поїзд щодуху ... везе на зупинку, проявляй спритність ...!

(Діти вимовляють слова та йдуть по колу, зображуючи вагончики)

1 зупинка. «Поляна Радості ». (звучить аудіозапис «Щастя» Ф. Шопена)

Кого ви бачите на цій галявині? (Людина-радість) (слайд або картонний чоловічок)

А який у нього настрій?

Діти, а що таке радість?(Відповіді дітей)

Наприклад:

«Радість – це коли всі радіють, усім весело».

«Бує радість велика, а буває маленька. Маленька – це коли в однієї людини, а велика – коли у всіх».

«Радість – це коли у всіх свято».

«Радість – це коли ніхто не плаче. Жодна людина".

«Радість – це коли немає війни».

«Радість – це коли всі здорові».

«Радість – це я, бо мама каже: «Ти моя радість».

- Що ви робите, коли вам весело? ( відповіді дітей.)

Етюд «Хто як радіє».

Діти стають у коло. Психолог пропонує їм зобразити, показати без слів, як вони радіють при зустрічі з мамою, коли вони зустрічають гостей у свій день народження, під час спільних прогулянок з батьками або під час походу в зоопарк, цирк.

Виразні рухи: обійми, посмішки, сміх, радісні вигуки.

Вправа «Намалюй емоцію».

А зараз уявіть собі, що ми художники, і нам треба намалювати картину на тему – «Радість». Візьміть листочки та олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться.

(Потім дітям пропонується сісти в коло і розповісти про те, що вони намалювали. Потім психолог спільно з дітьми наклеює малюнки на великий аркуш паперу або на магнітну дошку – проводиться виставка (обговорення, вибір найоригінальнішого малюнка, відповіді на запитання «Що таке радість? та найцікавіші історії).

Психогімнастика «Струмок радості». (звучить спокійна музика)

Діти сідають на підлогу по колу, беруться за руки, розслаблюються.

Хлопці,уявіть собі, що всередині у кожного з вас оселився добрий, веселий струмок. Водічка у струмку - чиста, прозора, тепла. Струмок зовсім маленький і дуже бешкетний. Він не може довго всидіти на одному місці. Давайте з ним пограємо і уявимо собі, як чиста, прозора, тепла водичка через ваші ручки переливається другдругові по колу.

Діти подумки передають один одному радість.

2 зупинка. «Острів Смутку».

Хлопці, а хто живе на цьому острові? (Людина-Сум)

Подивіться на цього хлопця. Який вираз його обличчя... Що сталося з його ротом? Бровями? Який вираз очей? Що це за емоція?(Відповіді дітей)

- А як ви здогадалися? (по обличчю, по очах, брови зсунуті, губи опущені)

Хлопці, у вас теж, мабуть, буває сумний настрій? Розкажіть(Оповідання дітей)

На острові можуть жити як людина, а й тварина. І ось зараз я вам пропоную зобразити тварину.

Гра «Добра тварина».

Встаньте в коло та візьміться за руки. Ми перетворимося на одну велику, добру тварину.(Включається спокійна музика.) Послухаймо, як воно дихає. Вдих – всі разом робіть крок уперед. Видих - крок назад. Наша тварина дихає дуже рівно і спокійно. А тепер давайте зобразимо та послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук - робіть крок уперед. Стук - крок назад.

3 зупинка. « Печера страху».

Добралися ми й до печери.(Психолог включає музику.)

Вправа "Страшні звуки". (звучить муз. Е. Грига «Хід гномів» або «У печері гірського короля»)

- Які звуки ми чуємо?(Відповіді дітей)

- Ми чуємо багато звуків, серед них є страшні. Ми слухатимемо звуки і вгадуватимемо, які з них лякають, страшні, а які заспокійливі чи радісні.(обговорення дітей)

А чи завжди звук був страшним? Звук поїзда теж вам здається страшним, але якщо ви згадаєте поїздку у відпустку на поїзді, що було весело та цікаво, то страх минає.

Який тут живе чоловічок? (Людина – Страх)

Як ви здогадались?(Відповіді дітей)

Гра «Я страшилок не боюся, на кого хочеш - перетворюся».

Діти йдуть по колу, тримаючись за руки і промовляють хором ці слова. Коли ведучий (спочатку може бути психолог) називає будь-якого страшного персонажа (Кощія, вовка, лева тощо), дітям потрібно швидко «перетворитися» на нього і завмерти. Ведучий вибирає найстрашнішого і той стає ведучим і продовжує гру.

Вправа "У страху очі великі".

А тепер, давайте пограємо зі страхом. Уявіть, що маєте великий, величезний страх.(Діти широко розводять руки убік). В усіх, хто боїться, від страху великі очі.(Зображують великі круглі очіза допомогою рук.) Але тепер страх зменшується.(Діти зсувають руки.)

А потім зовсім зникає.(Знизують плечима і здивовано розводять руками.)

Подивіться один на одного і переконайтеся, що ні в кого більше немає великих очейі, отже, ніхто з вас нічого не боїться, тому що страх зник. Посміхніться один одному.

Рефлексія. Розмова з дітьми:

А зараз нам час повертатися в дитячий садок.

Що ви сьогодні дізналися на занятті?(Відповіді дітей)

А що вам найбільше сподобалося?(Відповіді дітей)

Молодці, хлопці! Ви були дружні, активні впоралися з усіма завданнями!

Мені також дуже сподобалася наша подорож. Я бажаю вам гарного настрою, і щоб ви говорили один одному тільки добрі та добрі слова.

Я дуже хочу дізнатися, який настрій у вас лишився після нашої подорожі. І я вам пропоную вибрати смайлик, що відповідає вашому настрою!

І щоб наша зустріч запам'яталася, давайте на згадку зробимо фотографію.

На цьому наше заняття закінчується. Спасибі до побачення!

Емоції у картинках. Дитячий розвиток.http// steshka. ru/ emocii- v- kartinkax

Додаток 1. Піктограми емоцій


Додаток 2. Фото емоцій


Додаток 3. Матеріал для попередньої роботи + презентація наCD.