Урок присвячений Великдень прикраси будинку. Конспект уроку на тему "Великодня та великодні традиції Росії". Як оригінально пофарбувати яйця до Великодня

Гамрекелідзе Анжела Леонтьївна МБОУ ЗОШ №6 Краснодарський край, м. Туапсе, вчитель Музики та ОРКСЕ.

модуль "Основи православної культури".

Тема урока : Православний календар. Великдень.

Мета уроку :- сформувати розуміння що таке – Великдень.

Розвинути інтерес до традицій та звичаїв святкування Великодня

Виховати шанобливе ставлення до російської культури.

Завдання уроку : -познайомити учнів з історією святкування Світлого Христового Неділі

Ознайомити з великодніми традиціями, звичаями, іграми.

Тип уроку : комбінований

Устаткування Кабіна: комп'ютер, проектор, кольорові олівці, фломастери.

  1. Організаційний момент.

Добрий день. Сьогодні ми поговоримо про православному святі. А про яке ви повинні мені сказати.

Серця вільні від пристрастей.

Так чудодійно впливають

Слова святі на людей!

Христос Воскрес!..

О мить священна!..

О диво, вище всіх чудес,

Які були у всесвіті!

Христос Воскрес!

Христос Воскрес!

Отже, хто дасть відповідь на запитання "Як це свято називається?"

(Відповіді дітей)

Правильно – це Великдень.(слайд 2)

2.Підготовка до нової теми.

А що ви знаєте про Великдень? (можливі відповіді дітей)

3. Робота над новою темою.

Ви всі правильно сказали. Життя Христа не закінчилося Його смертю. Після розп'яття Христос повернувся до життя – воскрес.

Слово «Великодня» єврейське. Великдень називають стародавнє свято, присвячений результату ізраїльтян з Єгипту. У християнській церкві слово «Великодня» набуло особливого сенсу і позначало «перехід від смерті до життя». Свято Великодня пов'язане з подіями Воскресіння Христового. На третій день після поховання Христа рано вранці в неділю Марія, Саломія, Марія Магдалина та Іван – учень Христа пішли до труни, щоб принести пахощі, призначені для тіла Ісуса. Підійшовши, вони побачили, що великий камінь, що загороджував вхід у труну, відвалений, труна порожня, а на камені сидить Ангел. Жінки дуже злякалися. Ангел же сказав: Не бійтеся, я знаю, що ви шукаєте: Ісуса розп'ятого. Його немає тут. Він воскрес, як сказав». Зі страхом і радістю поспішили жінки сповістити всіх про побачене.

На Русі свято Великодня святкується із Х століття.(слайд 3)

Що означають слова – воскресіння, Великдень, Ісус? (можливі відповіді дітей)

Воскресіння – день відновлення життя;

Великдень - «перехід», «визволення», «визволення»;

Ісус – «Бог спасає», «Спаситель»

А почали святкувати Великдень із встановлення першого Вселенського собору з 325 року. Цього дня відзначають воскресіння Ісуса Христа, який своєю смертю викупив людські гріхи і воскреснувши, визволив людей від влади смерті.

Великдень святкується навесні. Дата змінюється кожного року. Її визначає порядок природних явищ: повного місяця та весняного рівнодення. Як правило - це перша неділя після першої весняної повні.(слайд 4)

А що ж передує святу Великодня? (можливі відповіді дітей)

За сім тижнів до свята православні християни вступають у пору Великого посту.

А що таке піст? (Відповіді дітей)

(слайд 5)

Пост - це особливий час у житті віруючих. Піст означає зміни у спосіб життя. Людина тим часом намагається більше молитися, частіше ходити до храму, утримуватися від деяких видів їжі та розваг.

За тиждень перед святом віруючі згадують події останніх днівжиття Христа. Його смерті та Воскресіння. Цей тиждень називається Страсним. Це час особливого суворого посту, молитов та відвідування храмів. Страсний тиждень (сидень) триває до Великої суботи. У Велику суботу парафіяни йдуть до церкви на службу та висвітлення великодніх пасок, паски та яєць. Люди йдуть у храм, щоб зустріти самий Велике свято– свято Воскресіння Христового.

Велика Великодня служба розпочинається в ніч із суботи на неділю. (Слайд 6)

Вона звучить як гімн Світлого свята. Багаторазово звучать слова «Христос Воскрес!» - "Воістину Воскрес!" Відбувається Хресна хода навколо церкви.(Слайд 7)

Хресна хода, що відбувається в великодню ніч, - це хода церкви на зустріч воскреслому Спасителю. Віруючі йдуть уночі як мироносиці, які першими дізналися про Воскресіння Христа.

Великдень – це сімейне свято. Цього дня вся родина збиралася за великим святковим столом. Звучать молитви, запалюються свічки. Православні християни розмовляються.

Хто знає, що означає розговлятися? (Можливі відповіді дітей)(слайд 8)

Розговлятися – їсти скоромну їжу, освячені в храмах паски, паска, яйця(слайд 9)

Після довгого суворого посту великодній стіл у відсутності заборон. Як правило, в цей день не ходили по гостях, а вважали за краще перебувати в колі сім'ї.

А ось наступний за Великоднем тиждень називається Світлим. Цього тижня дзвонять у дзвони, проходять урочисті богослужіння з піснеспівами, ходять один до одного в гості, а також більшою мірою займаються благодійністю.

Пасха має свої символи: паску, паску, яйце..

Паска – «святковий» вид хліба, який випікається у особливих випадках.

Дбається він на згадку про те, що Ісус Христос, приходячи до учнів після Воскресіння, Сам їв з ними їжу, апостоли під час трапези не сідали на середнє місце за столом, залишаючи перед ним частину хліба вони вірили, що сам Господь невидимо присутній серед них .

(слайд 10)

Великдень - символізує на святковому столі старозавітного пасхального ягня.(слайд 11)

Яйце – символ життя, його відродження.Як із яйця виникає нове життя, так світ знову народився через Воскресіння Христове.(слайд 12)

Щорічно напередодні Великодня на кам'яній плиті Гробу Господнього спалахує Благодатний вогонь, що символізує Світло Боже. Частинки цього вогню паломники потім доставляють в особливих лампадах різні країнита міста. (слайд 13)

У зарубіжних країнах є символи Великоднього святкування .

Пасхальний кролик – символ родючості та процвітання.(слайд 14)

Ягня - символізує Агнця Божого, тобто Христа, їм прикрашають святковий стіл.(слайд 15)

Великодні свічки – символ божественного світла, що сяє у світі.(слайд 16)

Пасхальні букети – символ всепереможного життя на Землі. (Слайд 17)

Відгадайте загадку: Червоне катається – усьому світу чудо сповіщає.

Правильно – великодне яйце.(Слайд 18)

Хто знає чому яйця на Великдень фарбують найчастіше у червоний колір? (Можливі відповіді дітей)

Червоний колір – колір крові, пролитої на Голгофі, але й водночас колір радості, і обраний не випадково. За давнім переказом, свята рівноапостольна Марія Магдалина вирушила з радісною звісткою про Воскресіння Христа до Риму до імператора Тіберія. Вона піднесла йому яйце і вигукнула: Христос воскрес! На що Тіберій відповів: "Не може людина воскреснути, як не може це біле яйце стати червоним". І відразу яйце почервоніло!.. Імператорові більше нічого не залишалося, як відповісти: «Воістину воскрес». Так Господь через чудо зрозумів невіруючого імператора.

(Слайд 19)

На Великдень яйця фарбують у різні кольори та дарують зі словами «Христос Воскрес!»

У відповідь слід сказати "Воістину Воскрес!" - І розцілуватися на знак всепрощення і любові до ближнього. Віруючі обмінюються великодніми яйцями. Ця дія називається – христосуватися. Нічого подібного в інших країнах немає.

З давніх-давен до нас прийшло 2 види великодніх яєць. Це – «писанки» та «фарбування».

«Крашенки» – це яйця, які фарбувалися за допомогою природних барвників(цибулевою лушпинням, листям берези, дуба, кропиви, ялинових шишок)(слайд 20)

"Писанки" - яйця, які фарбувалися будь-якими барвниками, з виведенням символічних знаків, візерунків, орнаментів. (Слайд 21)

Весь великодній тиждень віруючі перебувають в урочистості та радості, ходять у гості, а також допомагають хворим, немічнім та знедоленим.

(слайд 22)

Улюблені ігри-ігри з великодніми яйцями: катання яєць, биття яєць, крутись яйце та інші)(слайд 23)

Були й інші забави – рухливі ігри (естафета з яйцем). Невід'ємною частиною святкових забав було катання на гойдалці.(слайд 24)

На Великдень дозволяється всім бажаючим дзвонити у дзвони. Наразі влаштовують Великодні фестивалі дзвону.(слайд 25)

Дітлахи та молодь водили хороводи, співали святкові пісеньки, влаштовували веселі гуляння.

(слайд 26)

В даний час майже всі діти беруть участь у своїх сім'ях для підготовки до свята. Допомагають пекти паски, замішувати паску, фарбувати яйця, малюють великодні вітальні листівки.

(Слайд 27-28)

Народ складав про Великдень прислів'я та приказки.

4. Творча робота учнів.

Ось давайте і ви з вами спробуємо розфарбувати крашанки.

(Роздавальний матеріал для самостійної роботи)(слайд 29)

Наприкінці уроку організовується виставка робіт учнів.

Настала весна – час чудес

Журчить джерело – Христос Воскрес!(Слайд 30)

Світлішого у світі немає Словес-

Воістину Христос Воскрес.

5.Підведення підсумку уроку.

Про що дізналися на уроці?

Що було для вас нового?

На які запитання отримали відповідь?

Які нові слова та терміни дізналися? (пост, розговлятися, христосуватися)

Що вам залишилося незрозумілим?

6. Домашнє завдання.

Виготовити та оформити вдома святкову листівку.


Клас :

Тема : Великдень та великодні традиціїРосії

Тип навчального заняття : комплексне застосування знань та умінь, отриманих на уроці

Формування

    почуття патріотизму та любові до своєї Батьківщини, любов до традицій та звичаїв православної культури;

    поваги до культурних та релігійних традицій свого народу.

Метапредметні:

Вміння

    брати участь у обговоренні прослуханого матеріалу;

    поставити нові цілі та перетворювати практичні завдання на пізнавальні;

    докладати зусиль і подолати труднощі і при досягненні поставленої мети;

    здійснювати взаємний контроль та надавати у співпраці необхідну допомогу;

    організувати та спланувати навчальну співпрацю з викладачем та однолітками, визначати цілі та функції учасників та способи взаємодії.

Предметні

Вміння

    сприймати інформацію на слух, використовуючи наявні знання з православної культури;

    виконувати запропоновані завдання;

    викладати результати виконаної групової роботи

Міжпредметні зв'язки: МХК, культурологія, засади православної культури.

Мета уроку:

    розвиток інтелектуальної та творчої діяльності учнів;

    прищеплення любові до своєї країни шляхом релігійного виховання.

Завдання уроку:

    освітні:

    дати учням ставлення до християнської релігії як із значних релігій світу;

    познайомити учнів із православною християнською культурою як важливою частиною історичних та культурних традицій нашої Батьківщини;

    розширювати та поглиблювати знання учнів про християнські традиції та звичаї православних.

    практичні:

    розширювати кругозір учнів з релігійної тематики;

2) навчити учнів висловлювати свою думку на тему;

    розвиваючі:

    розвинути пізнавальний інтерес учнів до православної християнської культури;

    розвинути інтерес учнів до вивчення релігійних наук;

    розвинути вміння отримувати необхідну інформацію зрізноманітних джерел, а такожсистематизувати, узагальнювати, оцінювати отриману інформацію, коментувати, робити висновки;

    розвинути логічне мислення, увагу, уяву та пам'ять учнів.

    виховні:

    виховувати моральні якості учнів – доброта, милосердя, терпимість, толерантність до інших культур;

    виховати дбайливе ставлення до історичної та культурної спадщини свого народу, пошану до православних традицій своєї країни;

Форми організації пізнавальної діяльностіна уроці:

Фронтальна;

індивідуальна;

Парна;

Групова.

Методи навчання:

Пояснювально-ілюстративний;

Частково-пошуковий;

Метод колективної взаємодії;

Метод контролю та оцінки.

Устаткування : Комп'ютер, мультимедіа-проектор, інтерактивна дошка, мультимедійна презентація

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Етап навчального заняття, час

Створює емоційний настрій на урок, вводить учнів у мовну ситуацію.

Подивіться, хлопці, будь ласка, на екран, і скажіть, про яке свято ми з вами сьогодні говоритимемо? (слайд 1)

Вчитель читає вірш:

Воскресіння Христове

Княжна Є. Горчакова

У день Великодня, радісно граючи,

Високо жайворонок злетів,

І в небі синьому, зникаючи,

Пісня воскресіння заспівав.

І пісню ту голосно повторювали

І степ, і горб, і темний ліс.

"Прокинься, земля, - вони мовили, -

Прокинься: Твій Цар, твій Бог воскрес!

Прокиньтесь, гори, доли, річки,

Хваліть Господа з Небес.

Переможена ним смерть навіки.

Прокинься і ти, зелений ліс.

Пролісок, конвалія срібляста,

Фіалка - зацвітіть знову

І посилайте гімн запашний

Тому, Чия заповідь – любов”.

Так, сьогодні хлопці ми з вами говоритимемо про християнські традиції, про одне з найбільших і значних святдля всіх християн – про світле воскресіння Господнє – Пасху.

Вчитель виявляє вже наявні знання учнів на тему уроку, використовуючи міжпредметні зв'язки та прийом brain - storming , учні висловлюються на тему, а вчитель записує варіанти відповідей учнів на дошці.

Хлопці, а що ви вже знаєте про це свято? Заповніть діаграму:

Великдень

Вчитель вислуховує учнів, а потім конкретизує цілі та завдання уроку.

Отже, хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про Велике свято та дізнаємося, як православні люди святкують цей день.

Вчитель пропонує учням продовжити пропозиції:

1. Великдень – це свято...(весни, радості та світла)

2. Православні відзначають це свято під ... (дзвін дзвонів)

3. У всіх православних храмах проходять ... (святкові служби)

4. Перед святом люди ... (пекуть паски і фарбують яйця)

5. Люди купують свічки і йдуть до церкви на … (Хресна хода)

6. Священики одягнені у святковий одяг та … (висвітлюють яйця та паски)

-Послухайте, хлопці уривок із твору І.С.Шмельова «Літо Господні» і будьте готові відповісти на запитання:

«У будинку відкриті кватирки, і чути плачучий і кличе благовіст – по-мні... по-мні... Це жалібний дзвін, грішною душею плаче. Називається – пісний благовіст. Штори з вікон прибрали, і буде тепер по-бідному, аж до Великодня. У вітальні одягнені старі чохли на меблі, лампи зав'язані в кокони, і навіть єдина картина «Красуня на бенкеті» – закрита простирадлом.

Всі домашні дуже суворі, і в затрапезних сукнях із латками, мені наказали одягнути курточку з продертими ліктями. Килими прибрали, можна тепер спритно кататися паркетами, але тільки страшно. Великий Піст: розкотишся - зламаєш ногу.

Мені стає страшно. Я дивлюся на Розп'яття. Мучиться, сину Божий! А Бог як же... як же Він допустив?..

В цьому відчувається велика таємниця – Бог».

Запитання:

- Які почуття відчував хлопчик у дні Великого посту?

Якими фарбами ви описали б його настрій?

Як ви зрозуміли, чому у дні Великого посту не прийнято веселитися та шуміти?

Але проходить останній тиждень посту і настає свято. Чи змінюється настрій?

Історія Христа не закінчилася Його стратою. Після розп'яття Христос повернувся до життя – він воскрес.

А яке слово, схоже за звучанням ви знаєте?

Що означає слово «воскресіння»?

Христа називають Спасителем людства, бо він пішов на хрест заради спасіння людей.

2) Православний Великдень.

Великому святу передує 40-денний пост. У такі дні люди одягалися дуже скромно, намагалися уникати розваг, їли лише пісне харчування, а діти намагалися не шуміти.

3) Традиції святкування.

Хлопці, а що вам відомо про традиції святкування Великодня?

Розповідь вчителя. (Узагальнення)

Пасхальними традиціями - це фарбування яєць та приготування пасок, радісні пісні та привітання гри.

А, давайте послухаємо і заспіваємо пісню, яку традиційно прийнято співати цього великого дня.

Віруючі цілують один одного тричі. Діти, або молодші за віком, кажуть «Христос воскрес!», а старші відповідають «Воістину воскрес!»

Традиційно великодній стіл очолює паску. Господині готують сирну паску і фарбують яйця.

Паска – це пам'ять про те, що Ісус приходив до своїх послідовників після свого Воскресіння і їв з ними їжу. Якщо паску приготувати правильно, то він не черствітиме протягом 40 днів. Паска – це символ присутності Бога у світі та в житті людини. Краса та аромат висловлюють турботу Господа про всіх християн.

Пасхальне яйце – це фарбовані яйця. Згідно з легендами, їхня поява пов'язана з Марією Магдалиною, яка прийшла до палацу, і розповіла імператору Тіберіо про воскресіння Христа. У ті часи існувала традиція відвідувати імператора і приносити що-небудь у дар. Вона дала йому яйце, бо була бідною. Вислухавши її, імператор не повірив і сказав: "Скоріше це яйце стане червоним, ніж я повірю в твої слова". Яйце відразу стало червоним. Це свідчить про істинність Воскресіння Христа. Яйце – це символ відродження природи та нескінченності життя. І всі християни вітають одне одного червоним яйцем як знаком вічного життя.

А давайте, хлопці ми з вами зробимо великодні яйця.

Ну, а зараз, настав час відпочити, і пограти в великодні ігри.

1. Гра «катання яєць».

Встановити дерев'яну або картонну ковзанку і навколо неї звільнити рівне місце, на якому розкласти фарбовані яйця, іграшки, сувеніри з великодньою тематикою. Учні підходять по черзі до ковзанки, і катають заздалегідь підготовлені яйця. Як тільки яйце стосується будь-якого предмета, це стає подарунком-виграшем.

2. Пасхальне гніздечко

Дві команди, змагаються, носячи яєчка на дерев'яних ложках у «гніздечку». Перемагають ті, хто швидше виконає завдання.


План-конспект уроку.

Тема уроку: Святковий урок Світла пасха"

Ціль:

    активізувати інтерес до традицій та звичаїв святкування Великодня на Русі та створення умов для виховання шанобливого ставлення до культури своїх предків.

Завдання:

    розвивати художній смак, увагу, творчі здібності та орієнтувати на якість виробів, комунікативні вміння;

    виховувати працьовитість, відповідальність, навички самоконтролю;

    сприяти формуванню всебічно розвиненої особистості, формуванню позитивної мотивації до предмета.

Тип уроку:комбінований.

Устаткування: робочі зошити, фарбовані яйця, дріт, плоскогубці, віск, електроплита, магнітофон, тлумачний словник, зображення святих, ребуси, картки «Великодні традиції», пашотниці.

Методи та форми роботи:словникова робота, бесіда, інструктаж, групова практична робота, частково-пошуковий метод навчання.

Етапи уроку:

    1.Вступна частина (організаційний момент):
    - Привітання
    - Тема урока

    2. Основна частина (вивчення нового матеріалу):

    Робота з тлумачним словником
    - ознайомлення з великодніми традиціями

    Розмова про народних способахфарбування яєць

    Розгадування ребусів на тему "техніки фарбування яєць"
    - повідомлення цілей та завдань уроку

    Розгадування математичної ребуса

    3.Практична робота:
    -виконання практичної роботи з груп
    -контроль виконання роботи та дотримання правил техніки безпеки

    4. Заключна частина (підсумок уроку):
    - виставка та самоаналіз виконаної роботи;
    - закріплення отриманих під час уроку знань – виконання тестового завдання;

    Рефлексія

    Домашнє завдання

    Прибирання робочих місць.

Хід уроку

Організаційний момент

УЗ 1. Читання вірша.

Вчитель включає музику «Великодній дзвін». Учні з місця на рядках зачитують вірш на дошці.

«Христос Воскрес!» - співають дзвони.

І звістка та радісна, світла.

Над світом гасає хвилею,

І світ слухає вести той.

«Христос Воскрес!»- співає земля,

Моря і гори, і поля.

І їм у відповідь звучить із небес:

"Воістину Воскрес"

Основна частина

УЗ 2.Робота з тлумачним словником.

Вчитель: Як ви вже здогадалися, сьогодні ми на уроці поговоримо про найголовніше свято всіх віруючих -Великого Великодня цього року він випав на 15 квітня і з огляду на шкільну програму ми зможемо поговорити про це лише після закінчення свята, тобто. сьогодні на уроці.

Великдень- весняне свято, пов'язаний з вірою у чудове воскресіння Ісуса Христа.

Як ви вважаєте, чому всі віруючі називають цей день святом усіх свят?

Це тим, що ідея воскресіння Христа з мертвих – основна ідея християнського віровчення. Перемогу добра над злом, світла над темрявою символізує цей релігійне свято. На Великдень християни святкують воскресіння з мертвих Ісуса Христа, який своєю смертю викупив людські гріхи і своїм воскресінням дав нам надію на вічне життя після смерті, проте Великдень святкують багато невіруючих.

Як ви вважаєте чому?

Дійсно пасха почало весни, пробудження природи.

УЗ 3.Ознайомлення з великодніми традиціями.

Вчитель: А зараз ми разом з вами згадаємо деякі традиції, які дотримувалися під час святкування Великодня, кожен з вас, починаючи з першого ряду, повинен підійти до вчительського столу, дістати з великодньої скриньки листочок і прочитати нам традицію вголос.

1) Великдень передує семитижневий Великий піст. Основним правилом Великого посту є надання великої уваги духовного зростання, православним молитвам, читанню Біблії та духовної літератури У цей період можна їсти тільки пісну їжу-каші, чорний хліб, овочі, фрукти, гриби, горіхи.

У Великий піст віруючі утримуються від їжі тваринного походження – яєць, м'яса, молока, вершкового масла; не можна курити, приймати алкоголь, лаятись.

2)В храм приносять особливу великодню їжу, щоб освятити її. У день Воскресіння Христового на стіл ставлять особливі страви, які готують тільки раз на рік - пасок, сирну паску.

3) З вечора Великодня за традицією починаються масові народні гуляння та тривають цілий великодній тиждень. Святкові столи ломилися від різних страв. Навіть у найбідніших будинках намагалися, щоб великодній стіл був рясним.

4) До Великодня пекли плюшки з тіста у вигляді звірят. Зображення баранчика було символом, що нагадував про жертовну загибель Христа.

5) У день напередодні Великодня – Велику суботу – старі та молоді люди збираються у храмах на молитву.

6) У середу Страсного тижня обливають талою водою домашню худобу, щоб уберегти її від поганого ока.

7)Великий четвер називався у народі «Чистим». Люди очищали своє житло, милися в лазні, іноді купалися в ополонці-для того, щоб позбутися хвороб і забезпечити себе здоров'ям на весь рік. Люди також скидали в проточну воду старий одяг (щоб зло та хвороби попливли разом із нею); оточували будинок магічним колом (об'їжджали його верхи на кочерзі, окреслювали крейдою та ін.).

8) Перед Великоднем прийнято прибирати і цвинтар, підправляти могилки, а в великодні дні поминати померлих, залишаючи на могилці паски, пшоно, щоб їх склевали птахи-посланці божі.

9) У Великий четвер молоді дівчата стригли раніше кінчики волосся, щоб вони краще росли. Цього дня підстригали вперше немовлят.

10) На Великдень прийнято було «христосуватися» - триразово цілуватися, вітаючи один одного зі святом Великодня, говорячи при цьому: "Христос воскрес! - Воістину воскрес!" 11) У Росії неодмінними були ігри з великодніми яйцями-катання та биття. Їх катали з невеликого схиля- ча далі покотиться. Переможець забирав собі яйце суперника. 12) В Англії був звичай одягати на Великдень нову сукню або сорочку, а якщо це неможливо, то хоча б якусь частину нового одягу, Найчастіше рукавички. 13) У Бельгії для дітей є своя гра "Полювання за яйцями". Дорослі ховають великодні яйця у саду, серед кущів чи дерев. Діти збирають знайдені яйця у кошики та поспішають із ними у гості. 14) З Франції прийшов до нас такий звичай. У катанні яєць перемагає той, хто зуміє кинути своє яйце так, щоб воно зіткнулося з яйцем, що скотилося раніше.

УЗ 4.Розмова про народні засоби фарбування яєць.

Вчитель: Про яку найголовнішу традицію ми так і не почули? правильно, це звичайно фарбування яєць.

Вчитель: А зараз поміркуйте, як же домагалися відповідного забарвлення яйця на Русі?

*жовтий колір яєць виходив якщо при варінні використовувати шафран;

*синій-якщо потримати яйця у відварі квітучого вільшаника;

*зелений - якщо відварити яйця, використовуючи при цьому березове листя;

*бронзовий колір вийде якщо зварити яйця у відварі дуба;

*червоний-якщо зварити їх з буряком або корою вишні;

* коричневий - якщо зварити яйця у відварі лушпиння цибулі.

Вчитель: Хто знає, чому було так важливо пофарбувати яйця саме у червоний колір?

Вчитель: Одна з учениць Христа, свята Марія Магдалина, з проповіддю віри прийшла до Риму і, потрапивши до палацу імператора Тіберія, почала розповідати йому про Воскресіння Христове. В ті часи було прийнято, відвідуючи імператора, приносити йому що-небудь у дар, свята Марія була бідна і принесла в дар правителю Римської держави звичайне куряче яйце. Вислухавши її, імператор не повірив святій і сказав: Як може хтось воскреснути з мертвих? Це також неможливо якби це яйце стало червоним.» І відразу на очах імператора відбулося диво: яйце саме собою змінило колір на червоний, свідчивши цим істинність Христового Воскресіння. З того часу християни почали на Великодню фарбувати яйця і дарувати їх один одному зі словами великоднього вітання: «Христос воскрес!»

УЗ 5.Розгадування ребусів.

Вчитель:Проте яйця не лише фарбували, а й розписували. у різний спосіб, З цього ми можемо вивести кілька видів фарбування та оформлення яєць для цього нам потрібно розгадати ребуси.

    Крашанки

  1. Драпанки

    Малювання

    Крапанки

У міру розгадування ребусів вчитель демонструє яйця, пофарбовані відповідним способом.

Вчитель: Однак зараз нашим мамам не потрібно так турбуватися, існує величезна кількість барвників і спеціальних наклейок, які без особливих зусиль допоможуть їм впоратися з цим завданням.

УЗ 6.Повідомлення цілей та завдань уроку.

Вчитель: Наше завдання сьогодні допомогти мамам в оформленні. святкового столу, а саме виготовити підставки для яєць та зробити декоративні свічки.

УЗ 7.Розгадування математичного ребуса.

Вчитель: Хто знає як традиційно називають підставки для яєць?

Дізнаємось це виконавши нескладне математичне рішення: тато-па+ш+ле-л-е+лот-л+н+птиця-п-т

Вчитель демонструє різноманітні прикраси великоднього столу (пашотниці, свічки, свічники)

Практична робота

УЗ 8.Виконання практичної роботи з груп.

Вчитель: Ми з вами займаємося майже рік, за цей час я досить добре вивчив можливості кожного з вас, тому щоб заощадити час для виконання практичної роботи на групи поділю вас я самостійно.

1 група – виготовлення великодніх свічок

2 група – виготовлення підставок з дроту.

3 група – виготовлення підставок (шорсток) зі стельової плитки

Повторення техніки безпеки під час роботи з інструментами, електроприладами.

Вчитель роздає матеріал, інструмент, обговорює з учнями техніку виконання.

Заключний етап

УЗ 9.Виставка та самоаналіз виконаних учнями робіт.

УЗ 10.Закріплення отриманих під час уроку знань- виконання у зошитах тестових завдань.

1. Що означає свято Великодня?

а) настання весни;
б) воскресіння Ісуса Христа;
в) вхід Господній до Єрусалиму.

2.У який день тижня святкується Великдень?

а) четвер;
б) субота;
в неділю.

3. Що є основними стравами святкового столу?

а) яйця, паски, риба;
б) яйця, паска, паски;
в) паска, курка, паски.

4.Яким було перше пасхальне яйце?

а) червоним;
б) жовтим;
в) зеленим.

5. Як називається підставка для яєць?

а) яєчня;

б) толотниця;

в) пашотниця;

Підсумок уроку

Вчитель: Що найбільше вам сподобалося сьогодні на уроці?

Домашнє завдання

Вчитель: добре поміркуйте і придумайте власні пашотниці з непридатного матеріалу.

Конспект інтегрованого уроку

Освітні галузі: 1.Основи релігійних культур та світської етики. 2. Наочна геометрія

Тема урока : Великдень. Застосування осьової симетрії в прикрасі великодніх яєць та пасок.

Клаcc : 4-5

Вчитель: Шелудько Ірина Анатоліївна, вчитель математики МБОУ ЗОШ №1 із поглибленим вивченням окремих предметів м.Сургута Тюменської області.

Тип уроку: урок вивчення нового.

Мета уроку: сприяти формуванню знань та уявлень учнів про свято «Великодня». Сформувати уявлення про осьову симетрію. Навчити розрізняти різноманітні прояви симетрії у навколишньому світі з прикладу декору великодніх яєць і пасок.

Завдання уроку:

    дати уявлення про симетрію в геометрії;

    навчити розпізнавати види симетрії;

    Показати виняткову роль принципу симетрії у науковому пізнанні світу, у людській творчості.

    розповісти про історію та традиції свята Великодня.

    розвинути мотивацію досягнень учнів через використання ІТ та колективну діяльність у малих групах.

    виконати розпис великодніх яєць геометричними візерунками за допомогою симетрії

    виховувати пізнавальний інтерес та розширити кругозір на основі міжпредметних зв'язків.

Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, проектор, наочні посібники, плакати, фломастери, кольорові олівці, папір, заготовки великодніх яєць

Хід уроку:

    Організаційний момент. (Повідомлення теми, мети та завдань уроку)

    Звучить музика (дзвін)

Вчитель ставить питання до класу:

-«Чи знаєте ви що таке «Великодня»?»

-«Які слова у вас асоціюються із цим святом?»

(на дошці складається «кластер» за цим словом)

Неділя паска великодні яйця весна


Великодня церква


Бог верба будинок гри добро

(Діти можуть пропонувати різні варіанти, вчитель повинен записувати всі асоціації)

Вчитель: Молодці! Дійсно, православні християни називають цей день «святом свят та урочистістю урочистостей».

    З історії свята Великдень (розповідає вчитель та показує невелику презентацію на тему).У цьому можна доповнювати кластер поняттями. Розповідь про великодні яйця (писанки)

Цю інформацію можна заздалегідь приготувати учням, і тоді провести у вигляді невеликого опитування. Можна розповісти самому вчителю.

(після вчитель розповідає про Великдень. При цьому можна супроводжувати розповідь презентацією)

Це найголовніший день православного церковного календаря. Цього дня відзначається воскресіння з мертвих Ісуса Христа. Перемогу добра над злом, світла над темрявою символізує це релігійне свято. Великодня неділя називається Великою. Великдень – це закінчення Великого Посту.

У день напередодні Великодня – Велику Суботу – старі й молоді, віруючі та хитливі, збираються у Храмах на молитву. Спускаються сутінки. Храми та двори церков сповнені.

Але свято Великодня – це не лише молитви. Це свято багате своїми звичаями та традиціями. Накривають багатий стіл. Влаштовують усілякі ігри з великодніми яйцями. На Великдень прийнято було «христосуватися» (вітати один одного зі святом, при цьому рідним та близьким дарували крашанки – символ життя.

Кажуть, є гарна прикмета: хто Великдень проводить у радісному настрої, тому весь рік буде щастя у житті та удача у справах.

Вірш(читає учень, можна дати заздалегідь підготувати)

В.Морозова

Грає і ллється сонячне світло,

У душі лунає з ранку благовіст.

У блакиті безмежній пливуть хмари

Під вербами ніжно белькоче рука.

Дихання весни в зеленому лісі.

Як радісно жити! Христос Воскрес!

Великдень перекладається з давньоєврейських «пейсів» як «походження», «визволення». Щороку по місячному календарюВеликдень потрапляє у різні числа (з 4 квітня по 8 травня).

Росіяни пов'язують Великдень з весною – життям природи, з світанком добрих почуттів, єднанням людей, з надією майбутнє щастя.

Великдень святкується довше інших свят-цілий тиждень (седмицю). А після ще 40 днів. Закінчується Вознесінням Господнім.

Великодні народні прикмети:

    Перший день Великодня – небо ясне, сонячне – це означало до гарного врожаю та червоного літа.

Якщо дощ – добре жито.

Якщо грім – до врожаю

    Вважалося, що від великодні яйця може бути полегшення від будь-якого нездужання.

    Якщо освячене яйце залишити до Великодня, то воно може виконати будь-яке бажання.

Фарбовані яйця називають «фарбами» або «писанками». Звичай фарбувати яйця йде з далеких часів.

Після піднесення Христа Спасителя на небо Марія Магдалина стала для Євангельської проповіді до Риму. У ті часи було прийнято, приходячи до імператора, подарувати йому подарунки. Заможні приносили коштовності, а бідні люди те, що могли. Тому Марія Магдалина, яка не мала нічого, крім віри в Ісуса, простягла імператору Тиберію куряче яйце з вигуком: "Христос Воскрес!" Імператор, засумнівавшись у сказаному, помітив, що ніхто не може воскреснути з мертвих і в це так само важко повірити, як те, що біле яйце може стати червоним. Тіберій не встиг домовити ці слова, а яйце стало перетворюватися з білого на яскраво-червоне. Фарбовані яйця у носіїв віри в Христа завжди були символом Воскресіння Ісуса, а з ним і очищення в ім'я нового кращого життя.

Але чому саме яйце стало основним символом Великодня? І чому фарбують яйця? Вважали, що в яйці приховано життя пташеня, це наочне зображення життя. З іншого боку, фарбоване яйце нагадує кров Христа (раніше яйця фарбували тільки в червоний або цегляний колір), а Христос дарує нам вічне спасіння.

Розписні яйця з'явилися пізніше.

Було повір'я. Якщо по двору рано-вранці в день Великодня пройти з першим знесеним яйцем, і катати його по кутках, то можна вигнати нечисту силу.

Ще треба знати! Все, що ви освітлюєте в церкві на Великдень, має їсти вдома. Освячені паски та яйця на цвинтарі до померлих носити не можна.

Паски – це великодні пироги. Кажуть, якщо вдома пекли паску і він вдався, то всі будуть здорові.

На Великдень було прийнято ходити у гості, дарувати великодні частування.

Увесь пасхальний тиждень прийнято було займатися благодійністю, відвідувати хворих, бідних.

Діти наперед розбиті на групи по 5-6 осіб. У кожної групи на столах лежать картки, у яких дано різні поняття Великодня, її значення для людей. Діти читають їх і вибирають групою те поняття, яке, на їхню думку, більш точно розкриває сенс Великодня. Дані поняття кріпляться на дошку, доповнюючи кластер. У цьому кожна група має захистити свій варіант.

IV. Робота із геометричним матеріалом. Знайомство із симетрією.

Сьогодні ми з вами познайомимося з дуже важливим поняттям у геометрії як симетрія. Оскільки наш урок присвячений Великдень, ми спробуємо з вами виконати розпис великодніх яєць, застосовуючи симетрію малюнка.

(Додаток 2.Презентація «Її величність – Досконалість» про симетрію)

V. Робота у групах.

1. Завдання. Знайти відповідну частину роботи (слайд 22). Зробити висновок.

2. Завдання. Знайти правильне відображення гномів. (Слайд 23.)

3. Які з наступних букв мають вісь симетрії: А, Б, Г, Е, О, F, М, X, K? Проведіть її. Вірні відповіді відображати на інтерактивній дошці.

4. На аркуші паперу провести пряму лінію (вісь симетрії) посередині. Зробити симетричний малюнок. (Необхідно використовувати геометричні фігури, які діти знають). Діти показують свої малюнки, вчитель поправляє.

1. Що таке симетрія

      з якою симетрією ви познайомилися

      Де можна зустріти симетрію

4. Як побудувати фігуру, симетричну даній щодо прямої.

    Творче завдання. Заздалегідь готуються яйця до роботи (порожні).

1. Підготувати яйце. Протягніть стрічку через центри, розташовані на лінії симетрії і закріпити намистинками (малюнок)

2. Провести лінію симетрії через все яйце (вона буде замкненою лінією)

3. Зробити ескіз малюнка для прикраси великодніх писанок (яєць), застосовуючи осьову симетрію.

4. Перенести малюнок на готове яйце, застосовуючи симетрію малюнка та яйця. Використовувати при цьому фломастери, кольорові крейди, клей, бісер, паєтки, стрічки та інший матеріал. (про це заздалегідь повідомляють дітям на попередньому уроці; вчитель може сам запропонувати матеріал для прикраси писанок). Кожна група вибирає певну тему для прикраси (в одному стилі)

5. Кожна група вигадує своїм писанкам назву та представляє їх іншим учням. При цьому необхідно вказувати, як допомогла симетрія їм для прикраси великодніх яєць.

6. Вчитель організовує виставку писанок.

    Підбиття підсумків уроку.

Вчитель ставить питання класу.

      Що таке Великдень?

      Що пов'язане із цим святом?

      Чи вважаєте ви, що це головне святохристиян? Чому?

      Що таке симетрія?

      Чи потрібна симетрія у житті?

      Як застосувати симетрію у декорі великодніх яєць та пасок?

    Рефлексія уроку

Учням пропонується намалювати за допомогою смайликів ставлення до уроку, свій настрій (виконується у групах). Аркуші рефлексії вивішуються на дошку.

Можна вислухати кількох учнів.

    Домашнє завдання.

    1. Придумати малюнок для прикрашання пасок із застосуванням осьової або центральної симетрії.

      Дізнатись, які ігри були з великодніми яйцями. Як можна пофарбувати великодні яйця, не вдаючись до харчових барвників.

Прикраса до Великодня - це дуже важлива і цікава складова передсвяткової суєти.

Окрім іншого, Великдень справжнє весняне свято і дуже хочеться до цього дня прикрасити свій будинок теплим, радісним та яскравим тематичним декором.

Традиції великодніх прикрасу нас та в Європі практично однакові. Можливо, єдиною відмінністю є великодній кролик на заході, а у нас — наші традиційні писанки.

  • Декор великоднього столу

  • Великодні дерева

Отже, для прикраси будинку на Великдень найчастіше використовується декор, пов'язаний із трьома великодніми символами. Но не тільки. Так, наприклад, один із найпопулярніших великодніх декорів - це плетений кошик .

Чому кошик? Тому що в ній традиційно складають яйця. Можна купити кілька простих недорогих кошиків, декорувати їх різнокольоровими стрічками та квітами. Наповнити штучною травою та фарбованими яйцями. Розставити ці кошики по дому та насолоджуватися затишком та весняним настроєм.

Вінки, гнізда, великодні дерева. З сухих гілочок та травинок птахи в'ють гнізда. Ці ж предмети, а також квіти, стрічки, штучні різнокольорові яйця та деякі інші елементи використовують для великоднього декору , виготовляючи вінки на двері, декоративні інсталяції та великодні дерева .

Великодне дерево - один із найкрасивіших великодніх декорів для дому. Зробити таке дерево нескладно: можна взяти кілька гілок і вставити в горщик, наповнений вологим піском або дрібними каменями. Щоб гілки міцно трималися, на дно горщика можна укласти шар пластиліну та закріпити на ньому кінці гілок. Самі гілки декоруються різнокольоровими стрічками, пластиковими яйцями, маленькими гніздами з пташенятами та ін.

Пташиний тема великодні декору. Раз ми заговорили про гнізда і дерева, варто сказати і про самих пташок. Це теж один із найпопулярніших великодні декори . Фігурками пташок прикрашають будинок на Великдень . Ними ж прикрашають святковий стіл. Для сервірування використовується «тематичний» посуд – у формі птаха чи прикрашений зображеннями птахів.

Інший великодній декор, пов'язаний із птахами, - це шпаківня. Різнокольорові шпаківні з фанери або з картону підвішують у віконних отворах зсередини житла. Шпаківнями прикрашають підвіконня та комоди. Можна купити і свічник у формі шпаківні.

Великодній Кролик. Ще більше, ніж пташки, популярні великодні кролики . Різноманітні кролики дістаються з комор західних будинків і встановлюються по всьому будинку.

«Кроличий» декор на Великдень можна зробити своїми руками - Знайти трафарет або намалювати силует кролика самостійно, зробивши лекало. По лекалу перенести силует на щільну кольоровий папірі вирізати якнайбільше паперових фігурок, виготовивши з них гірлянду. Такою гірляндою можна прикрашати вікна на Великдень або підвісити її на люстру над святковим столом.

Сам же святковий стіл можна прикрасити паперовими серветкамиіз зображенням кроликів та тканинними серветкамискладеними особливим чином (у формі кролика).

Кролик серветки. Натисніть на зображення, щоб побачити його у повному розмірі

Кролики люблять морквину, тому морквину теж використовують для великоднього декорування . Паперові, пластикові або м'які тканинні моркви розвішують як гірлянду або прикрашають великодні дерева.

Квіти та трави. Один із символів Великодня – Оновлення. Весною оновлюється природа - з'являється свіжа трава, все цвіте. Тому без квітів не обходиться жоден великодній декор. Найпопулярніші квіти на Великдень – тюльпани. Польові квіти нехай і не такі красиві, але дуже зворушливі і ніжні. Загалом підійдуть будь-які квіти, головне - щоб вони були свіжими.

Трава може бути як справжньою, так і штучною. Штучну траву для великоднього декору можна зробити самостійно – взяти зелений (для імітації свіжої трави) або бежевий (для імітації засушеної трави) папір та нарізати його довгими смужками. Смужки зібрати в одну безладну купу і укласти її на дно кошика, який стоятиме в центрі столу, або короба, в якому сидітиме великодній кролик.

Яйця на Великдень. Великодні яйця гарні самі собою. Але для прикраси інтер'єру на Великдень використовують найрізноманітніші декоративні елементи- як із яєць (вірніше, яєчної шкаралупи), і у формі яєць. Наприклад, продаються свічки та свічники у формі яєць, тарілки-«яєчні», яйцеподібні вази та ін.

Багато елементів можна зробити своїми руками. Наприклад, свічки у шкаралупі. Для цього потрібно приготувати цілі половинки шкаралупи, вимити їх. Потім потрібно розфарбувати готову свічку, розтопити віск, приготувати гніт і наповнити воском шкаралупу.

Яйця для підвісів і гірлянд можна зробити з пластиліну, обернувши їх фольгою.

Для виготовлення великоднього декору з ниток потрібно надути маленький повітряну кульку, обмазати його клеєм ПВА, обмотати кольоровою ниткою, змоченою в цьому ж клею, і дати висохнути. Після висихання кулька проколюється і акуратно виймається, а ниткова куля тримає форму.

Яйця можуть бути повстяними, в'язаними, виточеними з дерева. Варіантів, загалом, безліч - як кажуть, хто на що здатний.

З яєць можна виготовити великодні вироби - кроликів та пташок. Деякі елементи можна вирізати з паперу та приклеїти до шкаралупи. Але без розпису фарбою не обійтись. Виготовляти великодні вироби краще разом із дітьми, а розпочинати можна вже за 2-3 тижні до Великодня.

Великодній декор: сервірування столу на Великдень

Для сервірування великоднього столу використовується текстиль та посуд весняних квітів - ніжних, пастельних: переважно рожевого, зеленого, жовтого та блакитного, а також білого. Рідше віддається перевага синьому та бузковому кольору.

Обов'язково потрібно приготувати для декору святкового столу квіти – бажано свіжі.

На Заході є правило: поставити на стіл предмети, пов'язані з усіма трьома великодніми символами: Оновленням, Життям та Світлом.Тобто достатньо буде прикрасити стіл свічками, квітами та кроликом чи фігурками пташок, метеликів.

Квіти найкраща прикрасабудь-якого свята, але в Пасхальний декорквіткові композиціїособливо актуальні. Декор із квітів створить особливо радісну та весняну атмосферу Світлої Неділі.

Кошик тюльпанів
Кошик із жовтих та помаранчевих тюльпанів буде чудовим доповненням. Великоднього столу. Коли тюльпани закриті, вони нагадують за формою великодні яйця.

Кошик з нарцисами
Кошик-вазон із пня з вистеленим мохом може стати «будинком» для нарцисів та іграшкових курчат. Така композиція стане ковтком свіжого весняного повітря для інтер'єру.

Кошик з фіалками
Поєднання кошика в японському стилізі стрічками та рожевими фіалками виглядає дуже свіжо та ніжно.

Букет у паперовому кошику
Букет нарцисів у маленькому паперовому кошику підійде для прикраси столу – поставте цю композицію в центр кожної тарілки на жовту серветку – вийде дуже сонячно!

Весняні кошики з гіацинтами
Вітайте весну та запрошуйте її всередину будинку! Перетворіть підвіконня вітальнею в сад, поставивши кілька плетених кошиків з гіацинтами та первоцвітами.

Великодня композиція з гіацинтів
Доповнивши кілька кущів гіацинтів мохом та великодніми яйцями, перев'язаними стрічками, у вас вийде дуже проста та красива великодня композиція.

Сонячний букет
Поставте жовті квіти- У цьому випадку нарциси-в прозору вазу з водою. У воду насипте ягоди обліпихи. Такий букет принесе весняний настрійу будь-який куточок вашого будинку разом із букетом.

Букети на виніс
Пластикові коробки (у яких часто продають їжу на винос) можна використовувати як декор вази. Поставте весняні квіти у вазу, а в таку коробку.

Ваза зі стрічкою
Поновіть просту прозору вазу до весни за допомогою стрічки. Ми додали 2 стрічки (зелену та синю) до цієї вази — і букет з півонії виглядає цікавіше.

Весняний букет
Прозорі банки і кілька різнокольорових яєць в тон букет можуть створити дуже цікаву прикрасу для кухні. Візьміть прозору кухонну банку з широким горлечком і поставте всередину невелику склянку, розмістивши її посередині банки. Навколо склянки по одному викладіть пофарбовані яйця, а склянку з водою поставте букет весняних квітів.


Не обов'язково наявність яєць для того, щоб ваша Квіткова композиціябула присвячена Великодню. Навіть цікавіше використовуватиме не однозначні символи, а натяки на них. Ось у цьому прикладі використовуються підставки для яєць як вази для маленьких польових букетів.

Яйце-ваза
Звичайно, ми не впевнені, чи знайдете ви страусине яйце для цієї композиції:)) Але дуже цікава ця ідея — зробити вазу зі шкаралупи великого яйця.

Тюльпани та нарциси в гніздечку
Це велике гніздо, створене з тонких паличок, що гнуться, стало дивним доповненням до квіткової композиції з весняних квітів. Цей маленький шедевр як символ відродження природи навесні. Помістіть букет у широку вазу, заздалегідь скріпивши резинкою в основу букета та поставте вазу в центр такого гніздечка.

Вази з яєць на підставці.
Якщо велике страусине яйце з прикладу « Яйце-вазавам не вдалося знайти, а варіант з підставками Польові букети у підставках для яєць» вас не вразив, то пропонуємо поєднати ці дві ідеї в одній! Помістіть маленькі букетики з бузку, конвалій і братків у «вазочки» із шкаралупи курячих яєць. А самі вази поставте на спеціальні підставки для яєць.

Прикраса з котиків
Йдеться, звичайно ж, про котиків на вербі :) Ця делікатна композиція буде ідеальною прикрасою Вербної Неділі.

Вазон-гніздо
Щоб зробити таку композицію – вам не знадобляться навички у флористиці. Просто посадіть у вазони мускарі (маленькі гіацинти), фіалки або братки, а в центр викладете куряче яйце та кілька перепелиних яєчок.

Яйцеподібний гіацинт
Для того щоб зробити таку композицію, ван потрібно наколоти квітки гіацинту на шпильки і прикріпити їх до просоченої водою губки яйцеподібної форми. Встановити цей великий яйцеподібний гіацинт можна на вазон із мохом.

Кошик із котиків
Ще один варіант прикраси будинку до Вербної Неділі. Візьміть невеликий плетений кошик і щільно прикрасьте його гілочками верби з котиками. У кошик можна помістити ємність із водою та поставити в неї букет із тюльпанів.

Весняний букет у лійці
Цей яскравий букет із бузку та нарцисів можна поставити в лійку з водою.

Букет з бузку
Тонкі відмінності у кольорі різних видівбузку відмінно підійдуть для створення такої градієнтної композиції. Зберіть кілька гілок бузку кожного кольору і поставте у вазу так, щоб унизу був темний відтінок, а вгорі — найсвітліший.

Багаторівневі букетики
З такою композицією в центрі Великоднього столу будь-яка господиня може дозволити собі навіть нічого не готувати. Після цього поставте ці букетики в чашечках на багаторівневу підставку (як правило, такі підставки використовуються для солодощів або фруктів). Також на кожен рівень підставки можна покласти кілька яєчок.

Солодкий букет
Якщо ви хочете, щоб ваша квіткова композиція радувала око кілька місяців, краще зупините свій вибір на штучних кольорах. Такий букет зовсім не вибагливий у воді і точно витримає будь-які експерименти. Наприклад, ви можете поставити букет у банку з широким шийкою, засипавши половину банки різнокольоровими фісташками, а у верхніх рівнях розмістити іграшкових пташенят. Додайте рожевий бант – і яскрава композиція готова!