Логопедичне заняття на тему іграшки старша група. Конспект відкритого логопедичного заняття у старшій групі на тему «Іграшки. Складання розповіді про серію сюжетних картинок

Тема: Таємниці дерев.

МЕТА: Ознайомити дітей із особливостями дерев. Навчити бачити взаємозв'язки дерев з довкіллям (вода, сонце, грунт, тварини, комахи). Активізувати вміння обстежити спиляну частину дерева за допомогою різних аналізаторів. Закріплювати назви частин деревини. Продовжувати вчити дітей висувати гіпотези, ставити питання, давати визначення поняттям листопад, проводити експерименти, робити висновки. Формувати уявлення про значення дерев у житті людини, дати уявлення про виготовлення паперу. Виховувати дбайливе ставлення до дерев, екологічну культуру.

ХІД ЗАНЯТТЯ

В.: Діти, з чого починається ранок?

Д.: З ранкової гімнастики, з посмішки, з умивання, зі сніданку. Якими словами починається новий день? Ранок починається з привітання. Давайте посміхнемося і привітаємось із гостями, подаруємо всім гарний настрій.

В.: Згадаймо, яка зараз пора року? Доведіть, будь ласка, що зараз осінь.

Д.: На вулиці стало холодно. Дме холодний вітер. Сонечко не гріє як улітку. Дні стають коротшими, а ночі довшими. Часто землю вкривають тумани. Дорослі та діти тепло одягаються. Птахи полетіли в теплі краї. Звірі готуються до зими. Люди збирають урожай. Йдуть затяжні дощі. Сохне трава. Опадають листочки з дерев.

В.: Осінь (яка?)

Д.: Золотоволоса, грайлива, змінна, дощова, темна, похмура, багряна, тиха, врожайна, похмура, туманна, холодна, мрійлива, чарівна, сумна, щедра, працьовита, багата.

Який зараз місяць осені? Чому його так називають? (Листопад).

І сьогодні ми розглянемо все, що стосується дерев та явищ листопада.

Дидактична гра «Хто товаришує з деревами?»

Потрібно вибрати ілюстрації з друзями дерева та пояснити, чому вони дружать? (Створюють схему).

Вправа «Схожі дерева на людей?»

В.: Діти, схожі на дерева на людей?

Д.: Дерева мають дітей і люди мають дітей.

Так, вони ж живі, дихають.

Їхні гілки схожі на людські руки, а стовбури на ноги.

Вони рухаються, шелестять листям.

В.: Дерева ростуть, як люди.

Д.: Ні, тому що люди можуть ходити та говорити, а дерева не можуть).

В.: – А у дерев носи? Чи можуть вони дихати?

Д.: Ні, носів немає, але вони, як і ми, дихають. У цьому їм допомагає листя. У кожному аркуші є невеликі отвори для поглинання повітря. Листок вдихає забруднене повітря, а виділяє чисте.

В.: – А біля дерев очі? Чи можуть вони бачити?

Д.: – Ні, а значить і бачити вони не можуть).

В.: - А дерев має ротик? Як вони їдять?

Д.: - Дерева одержують необхідне харчування за допомогою коренів. Коріння вбирає розчинені у воді поживні речовини.

З.: З яких частин складається дерево?

Д.: - Корінь, стовбур, крона, гілки.

В.: - Ми перетворимося на дослідників і досліджуватимемо частини дерева, сідайте за свої місця.

Досвід 1. "Ознаки дерева".

З.: Що це? (Частина дерева, пеньок). Розгляньте спиляну частину дерева. Яка вона навпомацки? (Тверда, тепла, гладка, шорстка). Якого вона кольору? (коричневий). Понюхайте. Чим пахне дерево? Дерево тепло тримає, тому з нього будують будинки.

Досвід 2. "Вік дерева".

П.: Як можна дізнатися про вік людини? А як ви вважаєте, як можна дізнатися, скільки живе дерево? Зазвичай, ніж старше деревотим воно товщі. Якщо дерево спиляти, то на спиляному місці буде видно кільця, якими і визначають, скільки років дереву. Їх ще називають річними кільцями: минув рік – додалося одне кільце.

Досвід 3 "Вимірювання товщини стовбура за допомогою мотузки".

Діти за допомогою мотузки вимірюють товщину спиляних частин дерева, на яких роблять позначку фломастером. Розправляють обидві мотузки, порівнюють їх за довжиною. Визначають у кого товщі пеньок (робота в парах).

Вік дерева ми визначили, а тепер трохи пограємось.

Дидактична гра "Осінні листочки".

1. Листок жовтий, як... (кульбаба, курча, сонечко, золото)

2. Листок легкий, як... (пушинка, пір'їнки, сніжинка, павутинка)

3. Листок облітає і кружляє, як... (птах, метелик, пелюстка кольору)

4. Земля покривається осіннім листям, як... (килимом, ковдрою, покривалом)

Вправа "Чому так буває".

П.: Поясніть, чому опадає листя?

Д.: 1. Дерева не вбирають воду, від цього листочки стають ламкі та опадають.

2. Стає холодно, листочки сохнуть.

3. Восени мало світла, дні короткі, тому листочки жовтіють та червоніють

В.: А тепер придумаємо казкове пояснення, чому опадають листочки.

1) Вітер не хоче дружити і зриває листочки.

2) Приходить осінь і зачаровує дерева до весни.

3) Осінь хвалька, хвалиться перед літом, навесні, взимку, дуже гарні має вбрання, тому стає сіра.

4) Дерева люблять літо, коли приходить осінь, вони не слухаються і скидають листочки і засинають.

5) Осінь будить злий вітер, він дме і зриває листочки.

В.: Сьогодні ми потрапимо у казку і дізнаємося чому опадають листочки. Для цього скажемо чарівні слова.

Перегляд казки-драматизації:

«Казка про дівчинку Маринку»

Маринка: Чому листя шелестять? Чому воно восени жовтіє?

Дуб: Листочки мої шепочуть, бо радіють сонечку. Зелені, тому що в кожному листочку багато зелених зерен. Зерна такі маленькі, що їх не побачиш. Але кожне зерно, як завод, заховане під шкіру листа. Ці заводи готують їжу всьому дереву.

Маринка: Ні, дерево годують коріння.

Дуб: Без коріння теж не прожити, воно працює, як насоси качають із землі воду. У цій воді розчинено багато необхідних речовин, але недостатньо. Ось і приступають до роботи маленькі зелені заводи, які перебувають у листі. Вони беруть брудне повітря з цього повітря, води, здобутої корінням, зернятка-заводи роблять будівельний матеріалдля нових гілочок, нирок, корінців.

Маринка: Я не хотіла Вас будити, я листочки чіпляла, бо останні відпадуть.

Дуб: Ех ти! Мені час відпочивати. Зараз дні все коротші, світла все менше, отже деревам час спати. У листочках зелені заводи зникли, розчинилися. Як цукор у воді, тому що вони люблять тепло та щедре сонце. Не стало зелених зернят, стали листя жовті та червоні, бо з'явилися жовті та червоні зернятка. А потім листочки висихають і падають.

Маринка: Що ви робитимете без листя? Хто вас годуватиме взимку?

Дуб Взимку дерева ні їсти, ні пити не будуть. Взимку ми не ростемо, не цвітемо, тільки спимо.

В.: Я пропоную повернутися до дитячого садка та перевірити на дослідах, про що Маринці і нам розповів дуб.

Слід руками помахати, довкола себе покружляти

Опуститись і піднятися, у казковий світ дістатися.

П.: Подивіться на зелений листочок, на якому зображено? (Зелений листочок із заводами).

Яку користь заводи приносять дереву? Що потрібно, щоби ці заводи працювали? (Сонечко, світло - найголовніше для листочків).

Чому ж листочки жовтіють? (Восени мало світла, бо дні коротші. У листочках зелені зерна – заводи зникають, залишаються лише жовті та червоні).

Досвід «Чому лист зелений»

В.: Покладемо листочок у білу тканинупостукаємо по ній кубиком. Що з'явилося на тканині? (Зелені плями). Саме ця зелена речовина забарвлює лист. Коли настає осінь, стає холодніше, менше сонечка. Ця зелена речовина поступово зменшується, доки зникає зовсім. Що відбувається тоді з листочком. (Він стає жовтим, червоним, багряним, помаранчевим).

З.: Хлопці, а яку користь приносять дерева? (Є окрасою парку, дають плоди людям та тваринам, очищають повітря, будинок для звірів, птахів, дають людям тінь, прохолоду, лікують, з нього роблять меблі, посуд, папір).

Виготовлення паперу.

В.: Із чого виготовляють папір? Щоб зробити гарний папір, доводиться рубати дерева. Люди навчилися робити папір із використаного, непотрібного паперу, щоб зберегти дерева.

З.: Спочатку нам потрібно порвати папір на маленькі шматочки. Складемо їх у блендер. Заливаємо все гарячою водою і збийте все у блендері. Це я зроблю сама, тому що гарячою водою можна обпектися, а блендер - електроприлад, при користуванні якого потрібно дотримуватися техніки безпеки. Ми отримали «кашку». Додаємо клей ПВА, гуаш будь-якого кольору. Отримуємо розчин.

Починаємо найцікавіше – виготовлення аркуша паперу.

П.: Перед кожним з вас лежить рушник на клейонці, накритій тканиною, губки та п'яльці з сіточкою. Візьміть п'яльці, зануріть у «кашку» з паперу. Коли в сіточці буде достатньо суміші, накрийте п'яльці з «кашкою» тканиною і губкою зберіть зайву вологу. Прикрасьте листочками, пелюстками квітів та залиште до висихання. (Діти роблять папір, вихователь допомагає).

В.: Папір буде готовий для використання, коли висохне. Я зробила папір наперед, просушила і зараз покажу. Запам'ятайте, використаний папір слід здавати на переробку – це допоможе зберегти життя багатьом деревам.

Підсумок заняття просто і без проблем.

Корекційно-освітні завдання.

  • Вчити дітей відгадувати загадки.
  • Вчити запам'ятовувати і повторювати ланцюжок із трьох слів.
  • Вчити утворювати відносні прикметники.
  • Вчити дітей складати описова розповідьза заданою схемою.
  • Вчити дітей розрізняти та називати накладені контурні картинки.
  • Вчити утворювати родовий відмінок іменників.
  • Закріпити та уточнити знання дітей про іграшки.

Корекційно-розвиваючі завдання.

  • Розвивати словник дітей на тему іграшки.
  • Розвивати логічне мислення.
  • Розвивати дрібну моторикупальці рук.
  • Розвивати координацію промови з рухом, ритм та темп промови.

Корекційно-виховні завдання.

  • Виховувати культуру спілкування та поведінки на заняттях.
  • Виховувати взаєморозуміння, доброзичливість, самостійність, ініціативність.

Методичні прийоми

Загадування загадки.

Сюрпризний момент.

Демонстрація дидактичного матеріалу.

Матеріали та обладнання:

Демонстраційний- Іграшки: ведмежа, м'яч, пірамідка, лялька, машинка.

Роздатковий-листки з накладені контурні малюнки, олівці.

Лексичний матеріал:

Слова:ведмідь, ведмежа, лялька, м'яч, танк; матрьошка, ведмедик, відро, машина, кубики, дзиґа, неваляшка, пірамідка, мозаїка; лото, сопілка, будиночок, зайчик, кубик, конячка, вантажівка, куля, телефон, лопатка, лисиця, поїзд, ліжечко, поїзд.

Пропозиції:Я зроблю пірамідку з дерева. Вона буде дерев'яною. Я зроблю літак із пластмаси. Він буде пластмасовий. Я пошию зайця з вовни. Він буде вовняний...

Попередня робота

Читання художньої літературипро іграшки, малювання іграшок.

Хід заняття

Організаційний момент

Діти стоять, взявшись за руки.

Вчитель-логопед:вдихнули через носик гарний настрій, красу, доброту, а через рот видихнули всі наші образи та прикрості.

Вправа "Повтори правильно".

Вчитель-логопед:Сяде той, хто повторить мене.

Лялька – м'яч – танк; матрьошка – ведмедик – цебро; машина – кубики – дзиґа;

неваляшка – пірамідка – мозаїка; лото - дудочка - будиночок, кролик - кубик - конячка; вантажівка - куля - будиночок; телефон – лопатка – лисиця; поїзд - м'яч - ліжечко.

(Діти повторюють і сідають на свої місця.)

Вчитель-логопед:Як ви вважаєте, про що ми сьогодні говоритимемо на занятті?

Відповіді дітей: (про іграшки).

Основна частина

1. Розмова про іграшки

Вчитель-логопед:До нас на заняття прийде гість. А ось хто це ви дізнаєтеся відгадавши загадку.

Він у барлозі спить взимку

Під величезною сосною,

А коли прийде весна,

Прокидається від сну.

Відповіді дітей:(Ведмідь).

Вчитель-логопед:Ведмедик приніс нам кошик з іграшками (лялька, пірамідка, матрьошка, зайчик).

Ви всі любите іграшки, граєте з ними. А знаєте, де роблять іграшки?

Відповіді дітей.

Вчитель-логопед:Іграшки роблять на фабриці іграшок дорослі люди. На фабриці є різні цехи, і в кожному виготовляються різні іграшки з багатьох матеріалів. Ось м'яч, наприклад, роблять із гуми, пірамідку – з дерева, лото – з паперу, ведмедика – з тканини, машинку – із заліза, або пластмаси (логопед дістає іграшки з кошика). Ось скільки різних матеріалівтреба, щоб зробити для вас іграшки. А потім художник спеціальними фарбами розфарбовує їх, і вони стають яскравими.

2. Вправа «З чого зроблена іграшка?»

Вчитель-логопед:Хлопці, ми з вами теж робитимемо з різних матеріалів свої улюблені іграшки та розповідатимемо про це ведмежатці.

Я зроблю пірамідку з дерева. Вона буде дерев'яною.

(Діти розповідають і передають ведмежа один одному.)

Відповіді дітей:(Я зроблю літак із пластмаси. Він буде пластмасовий...)

3. Вправа «Що змінилося?»

Логопед виставляє 4 іграшки у певній послідовності та пропонує дітям уважно подивитися та запам'ятати, як вони стоять. Діти заплющують очі, логопед міняє іграшки місцями.

4. Вправа «Чого не стало?»

Логопед прибирає одну іграшку та пропонує дітям назвати предмет, який прибрали.

5. Фізкультурна хвилина «М'ячик»

Раз, два стрибай м'ячик. (Змахи правої долоні, ніби удари по м'ячу.)

Раз, два і ми поскачемо. (Ритмічні стрибки на шкарпетках, руки на поясі.)

Дівчата й хлопчики

Стрибають, як м'ячики.

6. Пальчикова гімнастика"Іграшки"

На великому дивані в ряд (Поперемінно ляскають у долоні та стукають кулачками.)

Ляльки Катини сидять:

Два ведмеді, Буратіно, (По черзі загинають усі пальчики.)

І веселий Чіполліно,

І кошеня, і слоненя.

Раз, два, три, чотири, п'ять, (Розгинають по черзі пальчики.)

Допомагаємо нашій Каті (Поперемінно ляскають у долоні та стукають кулачками.)

7. Розвиток мовного слуху

(Діти лягають на килим, заплющують очі.)

Послухайте вірш, постарайтеся уявити та запам'ятати, скільки іграшок було у Андрюшки.

Розставив Андрюшка у дві строчки іграшки.

Поруч із мавпою – плюшевий ведмедик.

Разом із лисицею – зайчик косою.

Слідом за ними – їжак та жаба.

Скільки іграшок розставив Андрійко? (В. Воліна.)

Відповіді дітей:(шість).

Вчитель-логопед:Назвіть усі іграшки хлопчика Андрюшки.

Відповіді дітей:(Мавпа, ведмедик ...).

8. Складання описових розповідей про іграшки за картинно-графічним планом:

Що це?

З яких частин складається?

Якої форми?

Якого кольору?...

З якого матеріалу зроблено?

9. Вправа «Накладені зображення»

У дітей на столах лежать листочки.

Вчитель-логопед:Ведмедик приготував для вас завдання. Подивіться, які іграшки намальовані на ваших листочках.

Відповіді дітей:(М'яч, дзиґа, пірамідка).

Вчитель-логопед:Дівчата розфарбують кольоровими олівцями юлу, а хлопчики – пірамідку.

(Діти виконують завдання.)

Вчитель-логопед:Молодці хлопці! Ви впоралися із завданням ведмежа.

Заключна частина

Вчитель-логопед:«Хлопці, ведмежа пора додому до мами. Згадайте, що ведмежа нам принесло. Які ігри вам сподобалися? (Ведмедик прощається і йде.)

Література:

1. «Цікаве азбукознавство». Книжка для вчителя. / Упорядник В.В. Волинський. - М: Просвітництво. 1991.

2. "1000 загадок". Популярний посібник для батьків та педагогів. / Укладачі Н. В. Ёлкіна, Т. І. Тарабаріна. – Ярославль: «Академія розвитку». 1998.

3. Ніщева Н. В. «Зошит № 1 для старшої логопедичної групи (2 рік навчання) – Спб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2007.

4. Метельська Н. Г. «100 фізкультхвилин на логопедичних заняттях». - М: ТЦ Сфера, 2008.

5. Кузнєцова Є. В., Тихонова І. А. «Розвиток та корекція мови дітей 5-6 років». М: ТЦ Сфера, 2004.

Мета: розширення пасивного та активного словника по темі, формування простої пропозиції, навчання вживання родового відмінка іменників.

Обладнання: предметні та сюжетні картинки по лексичній темі, посібник «Лісові історії», індивідуальні дзеркала, іграшки, ілюстрації до посібника «А. Барто "Іграшки".

Хід заняття

1. Оргмомент.

Вгадай, яке брязкальце грає?

2. НВП.

Які подарунки ви любите отримувати? Діти називають. Логопед узагальнює, що це – іграшки, їх багато у нашому саду.

3. Повідомлення теми заняття.

Сьогодні ми говоритимемо про іграшки.

4. Пояснення нового матеріалу.

Дидактична гра "До нас приїхали іграшки".
Логопед привозить на вантажівці іграшки, просить допомогти розвантажити вантажівку та назвати іграшки.

Діти беруть по одній іграшці, називаючи її: "У мене зайчик".
- Гра «Якої іграшки немає?»
На столі розкладаються чотири іграшки. Діти заплющують очі. Одна іграшка забирається. Потім дітям пропонується уважно подивитися та сказати, якої іграшки немає. Наприклад: «Немає ведмедика. Нема ляльки».

5. Фізмінутка.

Мій веселий, дзвінкий м'яч,
Ти куди помчав?
Синій, червоний, блакитний,
Не наздогнати тебе!
Пальчикова гімнастика:
Там, у кутку, лежать іграшки, відпочивають у тиші.
П'ять іграшок на день народження подарували мені гості:
Раз - вухатий сірий зайчик. Два – є дудка у мене.
Три - зараз я покажу вам чорногривого коня.
Бурий ведмедик мій-чотири. Білка руденька – п'ять.
Тільки всіх моїх іграшок мені не порахувати.



Дружать у нашій групі дівчатка та хлопчики.
Ми з тобою подружимо маленькі пальчики.
(З'єднати долоні з розчепіреними пальцями. Одноіменні пальці один за одним відштовхуються і з'єднуються разом.)

6. Закріплення нового матеріалу.

Логопед просить уважно подивитися та запам'ятати, в якому порядку розкладені іграшки, а потім пропонує дітям погратись з ними. Поки діти граються, читає вірш.
А тепер хлопцям потрібно
Прибирати іграшки дружно,
Забирати, а не ламати.
Пізніше знову гратимемо!
Потім вимовляється фраза: "Іграшки на місце!" Діти повинні розкласти іграшки в порядку, в якому вони були.
- Розгляд ілюстрацій із зображенням жител різних
тварин.

7. Підбиття підсумків заняття.

Логопед читає дітям вірші А. Барто із циклу «Іграшки». Запитує, про що цей вірш, підводячи дітей до висновку, що йдеться про іграшку.

8. Оцінювання роботи дітей.

Хто добре позаймався, хай тепер пограє.

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа

дитячий садок «Оленка»

Нікіфорівського району Тамбовської області

Іграшки

Конспект логопедичного заняття в старшій групіз лексичної теми

підготувала

вчитель - логопед

Давидова Олена Юріївна

р.п. Дмитрівка

2017 р.

Цілі: Розширення та систематизація словникового запасу на тему «Іграшки» Їх призначення, деталі та частини, з яких вони складаються; матеріали з яких вони виготовлені.

Завдання: Розвиток граматичного ладумови за допомогою ігор і вправ (Вчити дітей утворювати зменшувально-пестливу форму іменників узгодження прикметників з іменниками, узгодження займенника іменника в роді та числі). Розвиток навичок мовного спілкування, зв'язного мовлення, зорового сприйняття, уваги, мислення. Розвиток мовного слуху, загальної моторики, координації мовлення з рухом

Обладнання: картинки із зображенням іграшок розрізні картинки іграшки

1. Хід заняття

Логопед: Діти, сьогодні до нас прийшли гості. Бажаєте дізнатися, хто?

(Так, хочемо).

(Логопед дістає пірамідку, матрьошку, машинку, м'ячик.)

Що це таке? Як можна їх назвати одним словом? (Іграшки)

Правильно!

Сьогодні ми з вами говоритимемо про іграшки.

Логопед: Хлопці, а ви любите відгадувати загадки?

(Так)

Тоді спробуйте відгадати.

Він гумовий, пружний

Так і проситись на руки,

Щоб підкинути і зловити, по доріжці покатати.

(М'яч)

На одній нозі крутилась,

І раптом на бік впала,

З шумом на підлогу лягла

Різнокольорова...

(Юла)

У братика є їх багато:

Легкова, вантажна та спеціальна така.

У цій відчиняю дверцята

У цю вантажиться пісок.

Ми з братиком, якщо чесно

У них граємо весь день.

З чим же так граю я, підкажіть, друзі?

(Машинки)

Вона схожа на актрису

У гарне платтясріблястим,

Розкажу їй казку -

Вона закриє очі,

Пограємо - будемо спати,

Покладу її в ліжко.

Що за мила іграшка:

Вранці – донька, вдень – подружка? (Лялька)

Я з них збудую будинок,

Піраміду, космодром.

Що ж за цеглинки,

Як коробки сірникові? (Кубики

Один одному посміхаються,

Одна в іншу ставляться,

Дерев'яні, як ложки!

Знаєш хто це? (Матрьошки)

2. Гра "Один-багато"
м'яч – м'ячі;

слон – слони;

машина – машини;

лялька – ляльки;

качечка - качки;

ведмедик - ведмедики;
зайчик – зайчики;

кубик – кубики;
матрьошка - матрьошки;

совок - совки
барабан – барабани.

3. Гра "Що з чого".

Логопед: Хто знає, із чого роблять іграшки? (З дерева, заліза, пластмаси, гуми, тканини, паперу).

Якщо іграшка зроблена з дерева, вона якась? (дерев'яна)
Якщо іграшка зроблена із заліза, вона яка? (залізна)
Якщо іграшка зроблена із пластмаси, вона яка? (Пластмасова)
Якщо іграшка зроблена з гуми, вона якась? (гумова)
Якщо іграшка зроблена з паперу, вона якась? (паперова)
Якщо іграшка зроблена з плюшу, вона якась? (плюшева)
Якщо іграшка зроблена зі скла, вона яка? (скляна)

4.Фізмінутка «Буратіно»

Буратіно потягнувся

Раз, нахилився

Два, нахилився

Три, нахилився

Руки в сторони розвів,

Ключик, видно, не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Потрібно на шкарпетки встати.

5 Гра "Великий - маленький"
Іграшок стало багато, а тепер назвемо їх лагідно.
м'яч – м'ячик;

слон – слоник;
машина – машинка;

лялька - лялечка;

качка – качка;

літак - літачок;

заєць – зайчик;

совок - совочок.

6 . Гра "Який, яка, які"
Скажімо, які ми іграшки.
Іграшки (які?) - маленькі, великі, красиві, різнокольорові, м'які, улюблені, гумові, дерев'яні.
Лялька (яка?) - ошатна, красива, велика, що говорить,….
Машина (яка?) - Гарна, велика, легкова, вантажна,….
М'яч (який?) - Красивий, різнокольоровий, маленький,…
Літак (який?) - Гарний, іграшковий, пластмасовий,…

7. Гра. «Збери картинки».

Логопед: Зберіть картинки і назвіть іграшки, які ви отримали (лялька, неваляшка, машинка, ведмедик, зайчик, вертоліт).

8 «Четвертий зайвий»

Логопед: Я вам показуватиму картинки, ви скажіть, яка зайва картинка.

(Банани)

Конспект

логопедичного заняттяз розвитку мови

на тему: Іграшки.

МБДОУ д\с № 16 «Золотий ключик»

підготовча логопедична група №5

учитель-логопед Горбатенко М.М.

Корекційно - освітні цілі:

Формувати уявлення про іграшки. Уточнити словник на тему, сформувати узагальнююче поняття іграшки.

Корекційно - розвиваючі цілі:

Активізація мовної діяльності дітей. Удосконалення діалогічної мови, мовного слуху, вербальної пам'яті, зорового сприйняття та уваги. Розвиток загальної дрібної моторики пальців рук. Розвиток фонематичних процесів.

Корекційно - виховні цілі:

Формувати навичку взаємодії. Виховувати інтерес, любов та дбайливе ставлення до іграшок. Підтримувати у дітях прагнення самостійності, ініціативності.

Обладнання:

Кубики з картинками – демонстраційні. Картинки для гри "без чого?", конверти з розрізними картинками іграшок, серветки, кольорові олівці, клей олівець - за кількістю дітей.

Мольберт, стіл, квітка - семиквітка з паперу.

Попередня робота:

Читання вчителем - логопедом оповідання В. Катаєва «Квітка – семиквітка». Заучування з дітьми загадок про іграшки.

Хід заняття

Організаційний момент:

Логопед запрошує дітей пройти на килим. Діти стають у коло.

Хлопці у мене в руках чарівна квітка, а як вона називається? (Квітка - семибарвиця)

Правильно. Ця квітка виконає всі наші бажання. Сьогодні я запрошую вас відправитися у чудовий світ….Ви хочете туди потрапити? (так)

Щоб туди потрапити, потрібно відірвати одну пелюсток і вимовити чарівні слова.

Ви знаєте які слова потрібно сказати? (Так) Як їх потрібно вимовити? (чітко, виразно, голосно).

Діти вимовляють хором.

Лети, лети пелюстка,

Через захід на схід,

Через північ, через південь,

Повертайся, зробивши коло.

Лише торкнешся ти землі –

Бути, на мою думку, вели.

(Логопед відриває одну пелюсток)

А щоб дізнатися, як називається цей чудовий світ, ми маємо відгадати слово.

Ви хочете дізнатися назву? (так)

Основна частина:

Завдання № 1 (Кубики з картинками)

Мета: розвиток фонематичного слуху.

Подивіться уважно, у мене на столі стоять кубики, на них зображені картинки. Щоб розгадати слово, потрібно визначити перший звук у назві кожної картинки.

Опитування індивідуально:

Відповідатимуть лише ті хлопці, яких я спитаю.

- (Перша дитина) Скажи, будь ласка, який перший звук у слові машина? (м)

- (друга дитина) який перший звук у слові індіанець? (І) і т.д.

зображення: Машина, Індіанець, Риба - (світ)

Голка, Гриб, Рак, Равлик, Шапка, Ялина, Кіт - (іграшок)

Діти читають хором, що їм вийшло - «Світ іграшок».

Ми потрапили до «Світу іграшок». Молодці!

Завдання №2 (Розрізні картинки іграшок.)

Мета: вивчати сприйняття цілісного образу; розвивати увагу – (картинки лунають з урахуванням індивідуальних особливостей дитини з 3, 4, 5, 6 частин).

Іграшки бувають різні. А які? Ми дізнаємось, коли ви зберете іграшку із частин. Тихонечко сідайте за столи. Візьміть конверт, дістаньте частини та зберіть кожен свою іграшку.

Які у вас вийшли іграшки? (різні, яскраві, красиві)

Молодці!

Завдання № 3 (Штрихівка)

Мета: навчити дітей штрихувати залежно від напрямку контуру.

Дотримання кордонів та розмірів. Розвивати дрібну моторику.

Хлопці, а ви знаєте загадки про іграшки? (так)

Зараз ми подивимося, як ви вмієте загадувати та відгадувати загадки.

Хлопці відгадки у вас на листочках, потрібно знайти відгадку та заштрихувати самостійно.

Як ми штрихуватимемо? (Не виходячи за контур, акуратно, дотримуючись відстань).

Діти приготували для вас загадки. Уважно послухайте їх.

Загадки (відгадки діти заштриховують, три картинки: ведмедика, м'яч та матрьошку).

(перша дитина)

Товстий він

І клишоногий,

У нього великі лапи,

Зроблені вони із плюшу.

Мити його не можна під душем. (плюшевий ведмедик)

(друга дитина)

Покотився на город,

Докотився до воріт,

Підкотився під ворота,

Добіг до повороту.

Там потрапив під колесо,

Лопнув, ляснув – от і все. (м'яч)

(третя дитина)

Поруч різні подружки,

Але схожі один на одного.

Всі вони сидять один у одному,

А лише одна іграшка. (матрьошка)

Відгадки дітей питаються індивідуально. Що це? Як ти здогадався?

Молодці!

Фіз. хвилинка - «Буратіно» проводиться (2 рази).

Буратіно потягнувся,

Раз - нахилився, два - нахилився,

Руки убік розвів

Видно, ключик не знайшов.

Щоб ключ йому дістати,

Треба на шкарпетки встати.

Міцніше Буратіно стій,

Ось він – ключик золотий.

Завдання № 4 Гра «Без чого?»

Мета: Розширення словникового запасу на тему. Вдосконалення граматичного ладу мови. Утворення та використання форм родового та орудного відмінків іменників. Розвиток зорової уваги.

Діти підходять до мольберта.

Хлопці іграшки бувають нові та старі. Як поводитися з улюбленими іграшками? (їх треба берегти, любити, не ламати)

Подивіться тут картинки старих іграшок. Їх треба полагодити, щоб вони стали як нові. Ви хочете допомогти їм? (так)

Картинки іграшок: (Буратіно без носа, машина без колеса, стіл без ніжки, поїзд без труби, заєць без вуха, літак без крила, ведмідь без лапи, лялька без руки, візок без ручки, чайник без носика.)

Діти по черзі беруть брак іграшки і кріплять її на мольберт за допомогою магніту.)

Молодці!

Завдання № 5 (Танграм - лисичка, зайчик, вовк)

Мета: скласти фігури різної форми. Розвивати оперативне мислення, уяву, творчі можливості, пізнавальний інтерес.

Сюрпризний момент:

Стукіт у двері. Лист від іграшок для дітей.

Логопед читає лист: «Допоможіть, допоможіть зі шматків мене складете»

Хлопці допоможемо іграшкам? (так)

Робота за столами.

Допоможемо зібрати фотографію іграшок.

Опитування індивідуально, у кого яка фотографія іграшки вийшла.

Пальчикова гра"Іграшки".

На великому дивані в ряд, (бавовна в долоні, що чергується з кулачками)

Ляльки Таніни сидять (бавовна в долоні, що чергується з кулачками)

2 ведмеді, Буратіно (загинають по одному пальцю на кожній руці)

І веселий Чіполліне. (Загинають по одному пальцю на кожній руці)

І кошеня, (загинають по одному пальцю на кожній руці)

І слоненя. (Загинають по одному пальцю на кожній руці)

Раз, два, три, чотири, п'ять - (стискають та розтискають кулачки)

Допомагаємо нашій Тані (бавовна в долоні, що чергується з кулачками)

Завдання №6 Творче.

Ціль: розвивати дрібну моторику. Підтримувати у дітях прагнення самостійності, ініціативності, індивідуальності.

Діти давайте принесемо додому для ваших улюблених сестричок та братів для мам та тат подарунки з країни іграшок? (давайте)

Ви хочете подарувати подарунки? (так)

У вас на столах лежать іграшки собачки та зайчики. Давайте за допомогою серветок зробимо наші іграшки пухнастими.

Діти виконують аплікацію.

(Відривають маленькі частини від серветки, скочують їх до стану маленької грудочки і приклеюють на картинку.)

Хлопці, наша з вами подорож час закінчувати.

Діти підходять до логопеда. Вчитель - логопед бере квітку - семиквітку в руки.

Подивіться, на нашій квітці - семиквітці залишилося ще багато пелюсток, завдяки яким ми можемо потрапити не тільки у світ іграшок, а й в інші. чудові світита дізнатися багато нового та цікавого.

Вам сподобалося у світі іграшок? (Так). Мені також дуже сподобалося подорожувати разом з вами.

Рефлексія дітей. (По завершенню заняття)

Мета: придбання дітьми поруч із знаннями і вміннями, рефлексивної здібності, що дозволяє дитині оцінювати результат своєї діяльності, тобто. забезпечувати самовиховання, самоосвіту та саморозвиток.

Давайте разом спробуємо не лише розповісти, а й показати своє ставлення до подорожі. Ті хлопці, які вважають, що їм все вдалося на занятті - підійдіть і візьми картинку з ведмедиком, який посміхається. Ті хлопці, які в чомусь важко - підійдіть і візьміть картинку з ведмедиком, який дивиться на вас задумливо. (Див. Додаток № 8).

Індивідуальне опитування дітей, кому і чому більше сподобалося в подорожі. Хто з хлопців, у якому завданні відчував труднощі.

Використовувана література:

Н.В. Ніщева - дидактична граГрайка.

Н.В. Нищева – «Конспекти підгрупових логопедичних занять підготовчій групі дитячого садкадля дітей з ГНР».